ελληνική μουσική
    294 online   ·  210.877 μέλη

    Παράγοντας που επηρρεάζει μια σχέση..

    MARIAXANIA
    19.10.2007, 15:29
    Πόσο μπορεί να επηρρεάζει ο σεξουαλικός τομέας μια σχέση; Είναι αιτία χωρισμού αν δε γίνεται πολύ συχνά (πχ. μια φορά την εβδομάδα;) ή αν δεν τα βρίσκουν στις ώρες; Είναι αιτία τσακωμού αν κάποιες φορές ο ένας θέλει κι ο άλλος όχι; Πείτε μου γιατί θα τρελαθώ με αυτά που ακούω.
    manos_p
    19.10.2007, 15:55
    Koita maria...
    gia kapoious to krebbati na sto pw etsi einai o simantikoteros paragontas...dil
    gia kapoious prepei na ta briskoun sto krebbati me ton suntrofo tous gia na theorisoun mia sxesi epitiximeni...den anazitoun alla pragmata pou mporei na tous dwsei i sxesi...
    alloi pali to krebbati den einai toso simantiko oso na mporoun na milane,na pernane wres mazi
    kanontas pragmata kai oxi mono sex....
    bebaia den lew...to krebbati einai enas simantikos paragontas alla oxi kai o monadikos...
    dil den simainei oti ena zeugari prpei na xwrisei an den suxnei seksoualiki epafi...
    allwste to na theleis na kaneis sex einai na sto bgazei kai o allos...
    ti ante me to kalimera pame kai enan guro????mpaaaaaaaa...den paizei...
    esu kaneis ton allo na se thelei kai na thelei na sou kanei erwta...
    uNick
    19.10.2007, 19:08
    Μερικοί αυτό το θέμα το θεωρούν "ρηχό"... Η αλήθεια όμως είναι ότι βασικό συστατικό μιας υγειούς σχέσης είναι και η υγειής σεξουαλική ζωή. Εκτός από τις σαρκικές απολαύσεις, προσφέρει και κάοπιου είδους ψυχική ανάταση.
    Δεν είναι ότι το sex είναι πρώτη προτεραιότητα, αλλά σίγουρα είναι σημαντικό μέσα σε μια σχέση. Από την άλλη, η "αραιή' σεξουαλική επαφή μπορεί πολύ εύκολα να προκαλέσει γκρίνιες, τσακωμούς, ακόμα και χωρισμό... Δεν είναι παράλογο. Υπερβολικό, ίσως...
    Αλλά, να σου πω και κάτι? Αν ο φιλαράκος σε θέλει κυρίως (ή και μόνο) για αυτό... μήπως κάτι δεν είναι σωστό???


    Stroumfita456
    19.10.2007, 20:13
    εξαρταται το ατομο.....δεν πιστευω οτι ειναι και τοσο σημαντικος παραγοντας σε μια σχεση...και βεβαια παιζει ρολο αλλα οχι και να φτασει το θεμα μεχρι τον χωρισμο.....οσο για τις ωρες κ.λ.π. τι να σου πω....κανονιστε τις.....!!!!!
    vasiliki33
    19.10.2007, 20:59
    Θέλω κάποιον σημαίνει τον θέλω ψυχή και σώμα!

    Απολαμβάνω να τον ακούω και έχω ανάγκη να με ακούσει.
    Ζητώ την αγκαλιά του, το χάδι του, την οσμή του και θέλω να του το ανταποδίδω.
    Οι υγιής σχέσεις βασίζονται στις παράλληλες πράξεις και τα παράλληλα αισθήματα.
    Θέλω – αγαπώ κάποιον αλλά μόνο για παρέα στα ψώνια, η για παρέα στο καφέ, η συνοδό σε μια εκδήλωση? Όχι βέβαια!
    Ολοκλήρωση της σχέσης βασίζεται και στην σεξουαλική ολοκλήρωση.
    Αν ένας από τους δύο η και οι δύο αδιαφορούν για το κορμί του άλλου, πως είναι δυνατό να ενδιαφέρονται (ως ζευγάρι) για την ψυχή του?
    Όταν βλέπεις τον άλλο και σκέφτεσαι τι δικαιολογία θα πει πριν καν του προταθεί αγκαλιά τότε πως μπορούμε να μιλήσουμε για ειλικρινή σχέση?

    Tren
    19.10.2007, 21:00
    Παράθεση:

    Το μέλος vasiliki33 στις 19-10-2007 στις 20:59 έγραψε...

    Θέλω κάποιον σημαίνει τον θέλω ψυχή και σώμα!

    Απολαμβάνω να τον ακούω και έχω ανάγκη να με ακούσει.
    Ζητώ την αγκαλιά του, το χάδι του, την οσμή του και θέλω να του το ανταποδίδω.
    Οι υγιής σχέσεις βασίζονται στις παράλληλες πράξεις και τα παράλληλα αισθήματα.
    Θέλω – αγαπώ κάποιον αλλά μόνο για παρέα στα ψώνια, η για παρέα στο καφέ, η συνοδό σε μια εκδήλωση? Όχι βέβαια!
    Ολοκλήρωση της σχέσης βασίζεται και στην σεξουαλική ολοκλήρωση.
    Αν ένας από τους δύο η και οι δύο αδιαφορούν για το κορμί του άλλου, πως είναι δυνατό να ενδιαφέρονται (ως ζευγάρι) για την ψυχή του?
    Όταν βλέπεις τον άλλο και σκέφτεσαι τι δικαιολογία θα πει πριν καν του προταθεί αγκαλιά τότε πως μπορούμε να μιλήσουμε για ειλικρινή σχέση?





    punkster
    20.10.2007, 01:35
    Εννοειται οτι μετραει, αλλα δεν ειναι και το παν!!
    Το να τριγυριζει μια σχεση μονο γυρω απ το σεξ, δεν ειναι σχεση!
    Πρεπει να υπαρχει ερωτικη επαφη,δεν αντιλεγω! Ειναι πολυ ομορφο να μπορεις να μοιραστεις αυτην την εμπειρια με τον ανθρωπο που αγαπας! Αλλα αν δεν υπαρχουν βαθυτερα συναισθηματα....αργα ή γρηγορα θα φθαρει η σχεση!

    Οσο για τα προβληματα, αν υπαρχει διαθεση και θεληση ολα λυνονται!! Αρκει να θελετε και οι δυο να τα λυσετε!

    Δεν πιστευω ομως οτι ειναι αιτιο τσακωμου αν μια μερα καποιος απ τους δυο δεν θελει! Ειναι παραλογο! Ελεος! Ανθρωποι ειμαστε, οχι ζωα!! Υπαρχουν μερες που απλως δεν εχεις διαθεση, χωρις να σημαινει οτι εχεις χασει το ενδιαφερον για αυτον τον ανθρωπο! Πρεπει να σεβομαστε λιγο και τις αναγκες του αλλου! Και το τελευταιο πραγμα που χρειαζεται στο κρεβατι ειναι να ειμαστε εγωιστες!

    www.myspace.com/xamenakormiaxk

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : punkster στις 20-10-2007 01:36 ]


    movflower
    20.10.2007, 18:44
    Παράθεση:

    Το μέλος uNick στις 19-10-2007 στις 19:08 έγραψε...

    Μερικοί αυτό το θέμα το θεωρούν "ρηχό"... Η αλήθεια όμως είναι ότι βασικό συστατικό μιας υγειούς σχέσης είναι και η υγειής σεξουαλική ζωή. Εκτός από τις σαρκικές απολαύσεις, προσφέρει και κάοπιου είδους ψυχική ανάταση.
    Δεν είναι ότι το sex είναι πρώτη προτεραιότητα, αλλά σίγουρα είναι σημαντικό μέσα σε μια σχέση. Από την άλλη, η "αραιή' σεξουαλική επαφή μπορεί πολύ εύκολα να προκαλέσει γκρίνιες, τσακωμούς, ακόμα και χωρισμό... Δεν είναι παράλογο. Υπερβολικό, ίσως...
    Αλλά, να σου πω και κάτι? Αν ο φιλαράκος σε θέλει κυρίως (ή και μόνο) για αυτό... μήπως κάτι δεν είναι σωστό???





    Ο Νίκος έχει απόλυτο δίκαιο!

    renabill
    26.10.2007, 15:45
    Παίζει σημαντικό ρόλο αλλά δεν το θεωρώ σοβαρή αιτία χωρισμού.Δεν μπορείτε να θέλετε πάντα τα ίδια πράγματα αλλά αν υπάρχει πρόβλημα θα πρέπει και οι 2 να προσπαθήσετε να βρείτε κοινές απόψεις και ώρες που να μένετε μόνοι. Έξάλλου το ΣΕΞ δε γίνεται ούτε με το ζόρι ούτε με πρόγραμμα 1-2 φορές τη βδομάδα.Αρκεί να το θέλουν και οι 2. Ε εντάξει κι αν δεν το θέλουν ας βάλουν λίγο νερό στο κρασί τους κι ας προσπαθήσουν να ξανακερδίσουν ο ένας τον άλλο γιατί τίποτα δεν είναι δικό μας σε αυτή τη ζωή.

    see my blog "Πετάω τη σκούφια μου..."

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : renabill στις 26-10-2007 15:48 ]


    Astron
    26.10.2007, 16:07
    Κάθε περίπτωση πρέπει να αντιμετωπίζεται ξεχωριστά γιατί παίζει ρόλο και η ηλικία αλλά και το πόσο καιρό υπάρχει αυτή η σχέση.

    Γενικά για μένα ο έρωτας είναι σημαντικότατο στοιχείο σε μία σχέση.
    Δεν είναι "απλά μια σαρκική έλξη" ή απλά "μια ηδονή" ή "κάτι ρηχό" όπως συχνά εννοείται από πολλούς. Πρόκειται για την ύψιστη σωματική ηδονή που υπάρχει και σίγουρα είναι από εκείνα τα πράγματα που μας κάνουν ευτυχισμένους.
    Εάν υπάρχει πάθος στη σχέση το σεξ έρχεται συχνά και αυθόρμητα. Όταν ποθείς τον άλλον, θες να ενωθείς μαζί του, θες να του προσφέρεις και να σου προσφέρει ηδονή.

    Εάν τώρα κάποιος δεν θέλει να το κάνει, κάποιος λόγος θα υπάρχει. Μήπως κάτι πάει στραβά σε αυτόν τον τομέα μέσα σε αυτή στη σχέση; Μήπως για κάποιους λόγους δεν είναι τόσο απολαυστικό όσο θα έπρεπε; Για αυτό λέω ότι κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή.
    Ειδικά πάντως σε νεαρές ηλικίες νομίζω ότι η έλλειψη σεξ μπορεί να είναι αιτία χωρισμού.
    Δύο-τρία πράγματα έχουμε σε αυτή τη ζωή που μας δίνουν πραγματική ευχαρίστηση, το σεξ είναι το κυριότερο από αυτά. Ε και στην μονογαμική μας κοινωνία είναι επιτρεπτό να μας το δίνει μόνο ο σύντροφός μας.
    Αν το χάσουμε κι αυτό νιώθω ότι η ζωή ασχημαίνει επικίνδυνα...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Astron στις 26-10-2007 19:23 ]


    sintorin
    26.10.2007, 16:18
    Παράθεση:

    Το μέλος Astron στις 26-10-2007 στις 16:07 έγραψε...

    Κάθε περίπτωση πρέπει να αντιμετωπίζεται ξεχωριστά γιατί παίζει ρόλο και η ηλικία αλλά και το πόσο καιρό υπάρχει αυτή η σχέση.

    Γενικά για μένα ο έρωτας είναι σημαντικότατο στοιχείο σε μία σχέση.
    Δεν είναι "απλά μια σαρκική έλξη" ή απλά "μια ηδονή" ή "κάτι ρηχό" όπως συχνά εννοείται από πολλούς. Πρόκειται για την ύψιστη σωματική ηδονή που υπάρχει και σίγουρα είναι από εκείνα τα πράγματα που μας κάνουν ευτυχισμένους.
    Εάν υπάρχει πάθος στη σχέση το σεξ έρχεται συχνά και αυθόρμητα. Όταν ποθείς τον άλλον, θες να ενωθείς μαζί του, θες να του προσφέρεις και να σου προσφέρει ηδονή.

    Εάν τώρα κάποιος δεν θέλει να το κάνει, κάποιος λόγος θα υπάρχει. Μήπως κάτι πάει στραβά σε αυτόν τον τομέα μέσα σε αυτή στη σχέση; Μήπως για κάποιους λόγους δεν είναι τόσο απολαυστικό όσο θα έπρεπε; Για αυτό λέω ότι κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή.
    Ειδικά πάντως σε νεαρές ηλικίες νομίζω ότι η έλλειψη σεξ μπορεί να είναι αιτία χωρισμού.
    Δύο τρία πράγματα έχουμε σε αυτή τη ζωή που μας δίνουν πραγματική ευχαρίστηση, το σεξ είναι το κυριότερο από αυτά. Ε και στην μοναγαμική μας κοινωνία είναι επιτρεπτό να μας το δίνει μόνο ο σύντροφος.
    Αν το χάσουμε κι αυτό νιώθω ότι η ζωή ασχημαίνει επικίνδυνα...




    ...polu sosto......
    Liza32
    04.11.2007, 11:49
    Ο έρωτας παίζει σημαντικό ρόλο σε μια σχέση, όπως επίσης παίζουν ρόλο τα πράγματα που κάνουμε από κοινού με τον άνθρωπο μας. Αν εκλείπουν και τα δύο, τότε μιλάμε για μαι <άρρωστη> σχέση. Όταν κάποιος μένει σε ένα γάμο ή μια σχέση που είναι <νεκρή>, το κάνει για πολύ σημαντικούς λόγους που δεν μπορώ να αναλύσω τώρα εδώ. Καλό θα ήταν, να μην υπήρχαν αυτοί οι λόγοι, από τη στιγμή που υπάρχουν όμως, δεν είναι δυνατό να αγνοηθούν. Οπότε, συχνά, βλέπουμε ανθρώπους που θυσιάζουν τα πραγματικά τους θέλω, για χάρη των συγκεκριμένων λόγων.
    oulion
    01.12.2007, 16:14
    Το σωστό είναι όταν θέλει ο ένας ο άλλος να υποχωρεί γιατί είναι σαν να του λέει:"Κεράτωσέ με".Αυτό πιστεύω εγώ.
    Παρ'όλ'αυτά σε μια σχέση σημασία έχει η επικοινωνία μεταξύ των δύο και η εμπιστοσύνη.Και το σεξ παίζει,αλλά όχι πρωτεύον.
    freak
    19.03.2016, 20:58

    Ελλαδα.

    Χωρα γεματη προκαταληψεις λες και ζουμε στον μεσαιωνα.

    Δυο ατομα γουσταρονται καργα μεταξυ τους αλλα δεν θα κανουν κατι επειδη ο κολλητος του ειχε σχεση με την τυπισα στο παρελθον.

    Το ιδιο συνεβη και αναμεσα σε δυο αδερφους. Ετυχε η κοπελα να κανει σχεση με τον ενα καποτε, και τωρα που γουσταρει τον αλλο, ενω και αυτος την θελει, δεν προκειται να γινει κατι, γιατι δεν ειναι σωστο λεει.

    Ο καθωσπρεπισμος, τα δηθεν και τα πρεπει σε ολο τους το μεγαλειο.