ελληνική μουσική
    580 online   ·  210.870 μέλη
    darbukaboy
    23.10.2007, 14:56
    Ποιο απο αυτα τα δυο μικροφωνα ειναι καλυτερο για φωνητικη χρηση;

    Επισης ποιο μικροφωνο θα προτεινατε για παραδοσιακα κρουστα;

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : darbukaboy στις 23-10-2007 14:57 ]


    noizreduction
    24.10.2007, 01:20
    Εχω δουλεψει αρκετες φορες με το SM58, το οποιο ειναι παρα πολυ καλο.
    Σκυλι στα live, εχει τρομερη αντοχη στην πιεση και αποδιδει τελεια τη φωνη.

    Παρολαυτα, θα σου προτεινα να πας σε ενα μαγαζι και να δοκιμασεις στο ιδιο συστημα και το ενα και το αλλο. Μονο ετσι θα δεις ποιο ταιριαζει στη φωνη και στις προτιμησεις σου.

    Για κρουστα τι ειδους;
    Τουμπελεκι; Μπεντιρ; Νταϊρε; Νταουλι;...Πρεπει να εισαι πιο συγκεκριμενος.
    anka1
    24.10.2007, 08:52
    Εγώ χρησιμοποιώ χρόνια το SHURE 58A και είμαι απόλυτα ικανοποιημένη....καλύτερα όμως να πάς σε ένα κατάστημα και να δοκιμάσεις, εκεί θα δείς πιο σου ταιριάζει περισσότερο στη φωνή...
    darbukaboy
    24.10.2007, 10:20
    Eυχαριστω για τη βοηθεια σας!Noiz αν μπορουσες να μου προτεινεις καποιο μικροφωνο για καθενα απο τα οργανα που ανεφερες,θα με διευκολυνες
    noizreduction
    24.10.2007, 20:20
    Θα μπορουσα να προτεινω, εαν μου αναφερεις για τι χρηση τα θελεις...Live? Ηχογραφηση σε στουντιο, αλλα με δικα σου μικροφωνα ( πολλοι καλλιτεχνες ηχογραφουν με μικροφωνα που οι ιδιοι φερνουν, ωστε να εχουν τον ηχο τους ); Ηχογραφηση στο σπιτι σου; Ηχογραφηση και Live?

    Και βεβαια, να αναφερεις το budget σου.
    darbukaboy
    25.10.2007, 11:46
    Λοιπον,τα μικροφωνα προοριζονται για live εμφανισεις σε κλειστο χωρο περισσοτερο.Το budget που διαθετω ειναι γυρω στα 250-300Ε.
    noizreduction
    26.10.2007, 07:29
    Τοτε προτεινω ανεπιφυλακτα το
    http://www.thomann.de/gr/shure_sm57_lc.htm
    Δυναμικο μικροφωνο που εδω και χρονια αποδεικνυει πως ειναι το πιο καταλληλο για all around καλυψεις live και ηχογραφησεις.
    ogyon21
    28.10.2007, 13:20
    Παράθεση:

    Το μέλος darbukaboy στις 23-10-2007 στις 14:56 έγραψε...

    Ποιο απο αυτα τα δυο μικροφωνα ειναι καλυτερο για φωνητικη χρηση;

    Επισης ποιο μικροφωνο θα προτεινατε για παραδοσιακα κρουστα;

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : darbukaboy στις 23-10-2007 14:57 ]





    Για τα κρουστα δεν εχω ιδεα να σου πω.. Αν και αυτο που ανεφερε ο Noiz το εχω ακουσει να λεγεται συχνα. Οσο για τη φωνη, το beta με το sm, ειναι δυο τελειως διαφορετικα μικροφωνα. Το ενα ειναι καρδιοειδες, και το αλλο υπερκαρδιοειδες. Στο ενα θα ακουσεις τα μπασα να αυξανονται οσο πλησιαζεις το μικροφωνο (λογω του εφε του) ενω στο αλλο απο οσο κοντα-μακρυα και να τραγουδας (Σε λογικα πλαισια) η φωνη δεν θα δεχεται καμια αλλιωση. Αρα περα απο το οτι πρεπει να επιλεξεις πια τεχνολογια σου κανει, θα πρεπει και να σκεφτεις το γιατι εχεις κολλησει σε αυτη τη μαρκα.. Ξερω πως στην Ελλαδα εχει καταντησει στανταρ μικροφωνο. Ομως δεν ειναι ετσι. Πηγαινες κοιτα και τις αλλες μαρκες, κυριως σε μαγαζια (τυπου νακα και διαμαντοπουλο) οπου θα σε βαλουν να τραγουδισεις μεσα σε στουντιο για να ακουσεις το μικροφωνο, κι οχι απλα να το κοιτας στο κουτι του εαν σου αρεσει το φινιρισμα του και μονο τοτε θα ξερεις πιο σου κανει. Στην τελικη δεν κανουν ολα τα μικροφωνα για ολες τις φωνες. Π.χ. φαντασου την Candye Kane να τραγουδαει στο ιδιο μικροφωνο με τον Tom Waits.. πικρα εε.. ?
    noizreduction
    28.10.2007, 14:37
    Δηλαδη μονο στην Ελλαδα τα 58αρια κανουν θραυση; Μηπως να αναφερω πως απο το 80 και μετα μεγαλες μπαντες το χρησιμοποιουν; Οπως επισης να αναφερω πως μονο πμαντες που ΣΠΟΝΣΟΝΑΡΟΝΤΑΙ απο εταιριες, χρησιμοποιουν διαφορετικα μικροφωνα;

    Συγνωμη, αλλα αναμεσα σε εταιριες που πουλανε μικροφωνα στα 100-150Ε, θα προτιμησω την Shure. Δοκιμασμενη λυση για live, εγγυηση για στουντιο προβας, μια χαλαρα μεση λυση για ηχογραφηση.

    Εκτος εαν αλλη εταιρια, στα 150Ε ( δινω το μαξιμουμ ), μπορει να βγαλει τετοια ποιοτητα και τετοιο "σκυλι" μικροφωνο.
    StavmanR
    09.11.2007, 22:16
    Συμφωνώ με Noizreduction. Το shure beta 58a έχει πολύ καλή απόδοση και "αρπάζει" ήχο από απόσταση. Είναι από τα πιο "επιθετικά" δυναμικά μικρόφωνα που έχω δει. Στα υπόλοιπα δεν έχω να προσθέσω κάτι μιας και ο άνθρωπος είναι προφανώς επαγγελματίας και γνωρίζει για τί πράγμα μιλά.
    RoCkLiViN2
    10.11.2007, 12:59
    Shure beta 58A proteinw.... Auto to mikrofwno to xrisimopoiw edw kai duo xronia se kathe live. logo tou eidous pou paizoume(heavy-poser metal) exoume kai xamila kai polu psila fwnitika. to sugekrimeno loipon einai to mono pou me ikanopoiei afou kaluptei oles tis suxnotites tis fwnis mou... kai den "trabaei" ixous apo gurw. egw auto tha proteina. kai nomizw twra exei pesei kai ligo i timi tou. prepei na einai gurw sta 130-150E
    fisaras
    05.03.2008, 16:19
    eksartatai an to thes gia ixografisi fwnis se studio i gia live. gia ixografisi xrisimopoieitai poli me epitixia to beta 58a, enw to sm58 tha to deis perisotero se live

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : fisaras στις 05-03-2008 16:21 ]