ελληνική μουσική
    595 online   ·  210.908 μέλη

    Ποιό κομμάτι σας έκανε να ακούσετε rock και γιατι;

    Efklidis
    26.10.2007, 22:30
    Εγώ άρχισα αρκετά νωρίς γτ ο πατέρας μου ακουγε και ακουει Classic Rock και μια μέρα πετυχαίνω 4 ετών παιδί το "SMOKE ON THE WATER" από τότε σιγα σιγά καταλαβαίνετε... ξύπνησε το METAL μέσα μουυ......ακόμα θυμάμε πως έκανα ακούγοντας αυτό το τραγούδι .......
    Brokenchord
    26.10.2007, 22:50
    Σαν νιάνιαρο θυμάμαι ότι άκουγα Back street boys και Spicy girls έχω ακόμα τις κασέτες οι οποίες πλέον έχουν απομαγνητιστεί αλά βγάζεις άκρη!
    Θυμάμαι είχα ακούσει το Wind of change των Scorpions το σούρουπο ενός καλοκαιριού καθώς γυρνούσα σπίτι. Κάποιο παιδί στη γειτονιά μου έκανε πάρτι και το είχε βάλει πολύ δυνατά. Έμεινα εκστατικός. Από εκείνη την στιγμή και μετά κάτι άλλαξε μέσα μου για την την υπόλοιπη ζωή μου .Κάτι μπήκε στη θέση του. Κάτι συμπληρώθηκε, κάτι κουρδίστηκε σωστά. Πρέπει να ήμουν 7-8 χρονών. Ε και από τότε εξελίχτηκα πολύ σαν ακροατής
    delta66
    27.10.2007, 08:42
    Παράθεση:

    Το μέλος Brokenchord στις 26-10-2007 στις 22:50 έγραψε...

    Brokenchord
    [Προφίλ] [ΠΜ]
    Σολίστ
    Μαθητής λυκείου όχι όχι δεν είμαι ποιά!!!




    Κακως δεν εισαι μαθητης ακομα.
    "δεν είμαι ποιά"???????
    Eliza21
    27.10.2007, 13:30
    αχ κριμα, δεν μπορώ να πω οτι άκουσα κάποιο συγκεκριμένο κομμάτι και ξετρελάθηκα..... ο αδερφος μου που ειναι 9 χρονια μεγαλύτερος φροντισε απο πολύ μικρή (όταν ακομα η ηλικία μου μετριόταν σε μονο αριθμο) τη μουσική μου παιδεια.....ξεκινησα με κάτι ελαφρύ της δεκαετιας του 80', στο Δημοτικο συνέχισε με κλασσική rock, στο Γυμνάσιο με epic metal και τέλος από το Λύκειο και μετά ακούω οτι θέλω ΕΓΩ!!!!!!!!!
    litirakis
    27.10.2007, 20:20
    θα ειμαι εδω λεγετε το τραγουδι απο ΑΛΓΟΣ μια μπαντα απο την καβαλα,απο την πολη μου δηλαδη...
    Brokenchord
    29.10.2007, 20:28
    Παράθεση:

    Το μέλος delta66 στις 27-10-2007 στις 08:42 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Brokenchord στις 26-10-2007 στις 22:50 έγραψε...

    Brokenchord
    [Προφίλ] [ΠΜ]
    Σολίστ
    Μαθητής λυκείου όχι όχι δεν είμαι ποιά!!!




    Κακως δεν εισαι μαθητης ακομα.
    "δεν είμαι ποια"???????



    Όχι δεν είμαι !!!! Είμαι φοιτητής αλλά ήθελα να γράψω κάτι έτσι ποιο πρωτότυπο!

    Υ.Γ. Είμαστε of topic!!!
    JaNick
    29.10.2007, 21:17
    Βασικά την ορθογραφία σχολίαζε ο delta...Και πού φοιτας αν επιτρέπεται??
    delta66
    30.10.2007, 06:53
    Παράθεση:

    Το μέλος Brokenchord στις 29-10-2007 στις 20:28 έγραψε...


    Όχι δεν είμαι !!!! Είμαι φοιτητής αλλά ήθελα να γράψω κάτι έτσι ποιο πρωτότυπο!

    Υ.Γ. Είμαστε of topic!!!



    Σε πειραζω βρε.

    purplebutterfly
    30.10.2007, 19:41
    παιδιά μήπως(λέω μήπως)έχετε ξεφύγει λιγάκι????

    λοιπόν,για να απαντήσουμε και στην ερώτηση.....
    ξεκίνησα να ακούω ας πούμε rock όταν γνώρισα μια κοπέλα που ήταν τρελή και μανιακή με τους ΗΙΜ!!!!ε....μόλις μου έβαλε να δω τον Ville να τραγουδάει το join me κόλλησα....!!!(και πριν προλάβετε να με κατηγορήσετε για το ας πούμε rock το λέω απλά επειδή πολλοί-μην πω όλοι-θεωρούν τους ΗΙΜ love metal...)ataaaaa............


    jacamar
    30.10.2007, 20:40
    Rainbow- gates of babylon....
    το είχε ο πατέρας μου σε βινίλιο....και νομίζω οτι ηταν η πρώτη αφορμή να ακούσω τέτεια μουσική....
    revelation
    30.10.2007, 20:59
    Όταν ήμουν μικρός άκουγα το smoke on the water που το εβαζε ο αδερφός μου και έπαιζε και έτσι άρχισαν όλα.

    pastella
    30.10.2007, 21:09
    Scorpions- Hurricane από σιντι του θείου μου. Από τότε κόλλησα και με την μπάντα και με το κομμάτι...
    Rinio524
    01.11.2007, 17:04
    apo thn prwth stigmh pou akousa The Rasmus tote kollisa me to Rock
    SnoWhite85
    01.11.2007, 21:51
    Ποιο κομματι με εκανε να ακουσω rock...χμμμ...
    Ηταν το "Hotel California"των Eagles ! Ημουν περιπου 12,σκαλιζα τα βινυλλια του μπαμπα και το ανακαλυψα...για καλη μου τυχη..!Νομιζω οτι ηταν το πρωτο τραγουδι που μου δημιουργησε τοσες πολλες εικονες...με την 1η φορα που το ακουσα το εφτιαξα στο μυαλο μου "καρε-καρε" Δεν ξερω γιατι...
    Και φυσικα οταν εχεις συνηθησει σε απλα ποπ ακουσματα ενα guitar solo σαν αυτο του Hotel California σε αφηνει με το στομα ανοιχτο... Σωστα?


    musicomania
    02.11.2007, 00:33
    12 χρονων και αφου απο τα 10 ακουγα κομματια που παιζαν οι σταθμοι Kiss Fm και
    Jeronymo Groovy(κριμα που εκλεισε οπως και να χει...) ενας φιλος μου μου εδωσε το Nevermind των Nirvana και απο τοτε αλλαξε αρκετα η ζωη μου!

    www.myspace.com/dadgr
    Nick-the-GreeK
    02.11.2007, 11:28
    Παράθεση:

    Το μέλος purplebutterfly στις 30-10-2007 στις 19:41 έγραψε...

    παιδιά μήπως(λέω μήπως)έχετε ξεφύγει λιγάκι????

    λοιπόν,για να απαντήσουμε και στην ερώτηση.....
    ξεκίνησα να ακούω ας πούμε rock όταν γνώρισα μια κοπέλα που ήταν τρελή και μανιακή με τους ΗΙΜ!!!!ε....μόλις μου έβαλε να δω τον Ville να τραγουδάει το join me κόλλησα....!!!(και πριν προλάβετε να με κατηγορήσετε για το ας πούμε rock το λέω απλά επειδή πολλοί-μην πω όλοι-θεωρούν τους ΗΙΜ love metal...)ataaaaa............





    purplebutterfly και οι HIM και οι ολα τα συγροτιματα τετοιου ειδους εντασονται σε μια γενικη κατηγορια στη Rock....μην δηκιολογηση για το τη ακους ειναι επιλογη του καθενος και ο καθενας εχει το δικαιομα να ακουει οτι θελει....
    NoQuarter
    02.11.2007, 20:07
    Το πρώτο rock κομμάτι που άκουσα 'πραγματικά' ήταν το Smoke on the Water σε σχετικά μεγάλη ηλικία (γύρω στα 15). Φυσικά το είχα ξανακούσει παλαιότερα αλλά σε κάποια στιγμή του έδωσα βάση. Και αυτό το κομμάτι μου έδειξε το μονοπάτι που ονομάζεται rock. Το κομμάτι ωστόσο που με έσπρωξε στο να ακολουθήσω αυτό το μονοπάτι ήταν το Child In Time. Και τέλος το κομμάτι που μου επιβεβαίωσε ότι ο δρόμος στον οποίο περπατάω ήταν ο σωστός ήταν το Immigrant Song.

    Μπορώ ακόμα να θυμηθώ την στιγμή που πραγματικά άκουσα για πρώτη φορά το Deep Purple In Rock από βινύλιο με την αποκορύφωση το Child In Time και ένιωσα ισοπεδωμένος. Και την πρώτη φορά (γενικώς) που άκουσα το Immigrant Song και το έβαλα σερί 6-7 φορές και κάθε φορά δεν μπορούσα να πιστέψω πόσο τέλεια hard rockια ήταν αυτό το κομμάτι στα μόλις 3 λεπτά του!
    Jimi
    11.11.2007, 16:20
    Ευρισκόμουν στο μεταβατικό στάδιο μεταξύ ΣΤ' δημοτικού και Α' γυμνασίου... Και γούσταρα τρελά όταν άκουγα 2 κομμάτια: το "One" των Metallica και το "We will rock you" των Queen. Από τότε μπήκα στο μαγικό κόσμο του rock.. και δε θέλω να βγω ποτέ! Rock on..
    mariza18
    11.11.2007, 18:31
    Ήμουν τρίτη δημοτικού όταν άκουσα για πρώτη φορά το I want it all από Queen και μου άρεσε πολύ! Έτσι άρχισα σιγά σιγά να ακούω τη ροκ μουσική
    fantasma
    11.11.2007, 18:49
    ούτε που θυμάμαι.....