ελληνική μουσική
    639 online   ·  210.870 μέλη

    Τραγούδι που μοιάζει στο ρεφραίν με το Help! των Beatles

    vasilgian
    24.10.2007, 12:38
    Τώρα θα σας φανεί λιγάκι περίεργο και δύσκολο αυτό που θα ζητήσω.

    Η κοπέλα μου και εγώ ψάχνουμε να βρούμε ένα τραγούδι του οποίου δε θυμόμαστε ούτε τους στίχους, ούτε τον τίτλο, αλλά ούτε και το συγκρότημα.

    Τα μόνα στοιχεία που έχουμε είναι τα εξής:
    1) Είναι φετινό το τραγούδι, ψιλο-ροκ αλλά σπάνια το παίζει στο ραδιόφωνο
    2) Το ακούσαμε στο Σαββατιάτικο πρόγραμμα του Σταυρού του Νότου (στην club σκηνή).
    3) Το πιο σημαντικό στοιχείο είναι ότι ο ρυθμός του ρεφραίν του τραγουδιού θυμίζει λιγάκι το ρυθμό του ρεφραίν από το "Help" των Beatles. Για να καταλάβετε ποιο σημείο εννοώ, οι στίχοι του "Help" σε αυτό το σημείο είναι οι εξής:

    Παράθεση:
    Help me if you can, I'm feeling down
    And I do appreciate you being round.


    (--Προσοχή! Δεν είναι διασκευή του Help. Απλά θυμίζει το ρυθμό του σε αυτό το συγκεκριμένο σημείο)

    Οποιαδήποτε βοήθεια θα ήταν πολύ σημαντική... Έχω βάλει στοίχημα με την κοπέλα μου ότι θα το βρω και δε θα ήθελα να το χάσω. Αφήστε κιόλας που θα χαρεί πολύ αν το βρω...
    Tren
    24.10.2007, 20:07
    Καμια λεξουλα κλειδι δεν εχουμε?Ειμαι αρκετα κοντα ...σχεδον το χω αλλα θελω να ειμαι σιγουρη.

    Λιγο πιο αργο?Γυναικια η ανδρικη φωνη?
    vasilgian
    24.10.2007, 20:16
    Προσπάθησα να συγκρατήσω τα λόγια όταν το άκουσα για τελευταία φορά στο Σταυρό του Νότου, έτσι ώστε να το google-άρω, αλλά με τη βαβούρα που είχε (ήμουν και δίπλα στον ντράμερ) ήταν αδύνατο και τα λίγα που έπιασα, τα ξέχασα μετά από λίγο.

    Πάντως στον ΣΤΝ το τραγουδούσε άντρας και ναι, ψιλοαργοφέρνει το τραγούδι.
    Σπάω το κεφάλι μου αλλά δεν μου έρχεται η υπόλοιπη μελωδία στο μυαλό.

    Τώρα θα μου πεις, με αυτά τα στοιχεία που δίνω, περιμένω και να βρεθεί το τραγούδι; Η ελπίδα πεθαίνει τελευταία...
    Tren
    24.10.2007, 20:40
    Λοιπον με πολυ πολυ μεγαλη επιφυλαξη και αναλογη φαντασια θα τολμησω να πω..

    Read my mind-The Killers

    αλλα εχω κι αλλες δυο εναλλακτικες extreme πιθανοτητες οποτε συνεχιζε να ελπιζεις

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Tren στις 24-10-2007 20:42 ]


    vasilgian
    24.10.2007, 21:04
    Μπααα, το "Read my mind" το ακούω κάθε μέρα και δεν είναι αυτό που ψάχνω. Επίσης για κάποια στιγμή νόμιζα ότι ήταν "Hey there Delilah", αλλά ούτε αυτό ήταν τελικά. Άλλωστε ήταν πολύ αργό για να ήταν αυτό.

    Θα καταλήξω να ξαναπάω ΣΤΝ το Σάββατο μου φαίνεται για να ξανακούσω το τραγούδι
    kalouka
    25.10.2007, 08:27
    έχω ακούσει και εγώ (μπορεί να μιλάμε για το ίδιο)είναι τραγουδίστρια αλλά δεν ξέρω περισσότερα
    vasilgian
    27.10.2007, 17:54
    Άκυρο! Το τραγούδι βρέθηκε! Έτυχε να το ακούσω χθες το βράδυ στο Red FM. Η μ@λ@κί@ είναι ότι και το ήξερα το τραγούδι πολύ καλά, αλλά και το ότι το άκουσα μαζί με την κοπέλα μου, επομένως έχασα και το στοίχημα.

    Manic Street Preachers feat. Nina Persson (των Cardigans) - Your Love Alone Is Not Enough
    Debauchee
    27.10.2007, 18:05
    Παράθεση:

    Το μέλος vasilgian στις 27-10-2007 στις 17:54 έγραψε...

    Άκυρο! Το τραγούδι βρέθηκε! Έτυχε να το ακούσω χθες το βράδυ στο Red FM. Η μ@λ@κί@ είναι ότι και το ήξερα το τραγούδι πολύ καλά, αλλά και το ότι το άκουσα μαζί με την κοπέλα μου, επομένως έχασα και το στοίχημα.

    Manic Street Preachers feat. Nina Persson (των Cardigans) - Your Love Alone Is Not Enough


    πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω την ομοιοτητα..
    μια απο τις χαρακτηριστικοτατες και καλυτερες "indie"
    φωνες JAMES DEAN BRADFIELD....