ελληνική μουσική
    605 online   ·  210.870 μέλη
    dionisp
    05.11.2007, 15:20
    Χαιρετώ τα μέλη. Σκέφτομαι να αγοράσω ένα μικρόφωνο για να κάνω ψευτοηχογραφήσεις στο σπίτι. Τα όργανα που θέλω να ηχογραφούνται είναι φλάουτο, τσέλο, πιάνο, κιθάρα. Ερωτήσεις τώρα:
    1. γίνεται με ένα μικρόφωνο να πιάσεις ικανοποιητικά ένα σχήμα μουσικής δωματίου που παίζει ζωντανά;
    2. στο PC εκτός από κάρτα ήχου με είσοδο για μικρόφωνο χρειάζομαι κάτι άλλο;
    3. το cubase φαντάζομαι ότι είναι ΟΚ για την επεξεργασία.
    4. τι τύπου μικρόφωνο προτείνετε για τέτοιου είδους χρήση;
    5. συγκεκριμένες μάρκες/ μοντέλα;

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
    delta66
    05.11.2007, 16:32
    Τι επιπεδου ηχογραφηση?
    Ερασιτεχνικο , μεσαιο ή κοντα στο επαγγελματικο επιπεδο?
    Οι μουσικοι σε τι επιπεδο ειναι?
    noizreduction
    05.11.2007, 17:51
    Περα απο τις ευστοχες παρατηρησεις του delta, οι οποιες οριοθετουν κατα ενα τροπο το τι ακριβως θα χρειαστεις, καλο ειναι να αναφερεις και τον προϋπολογισμο σου, τον εξοπλισμο που ηδη εχεις ( τουλαχιστον την καρτα ηχου ) και τις λεπτομερειες του υπολογιστη σου.

    Απαντωντας γενικα εχουμε:

    1) Με ενα μικροφωνο δυναμικο, αποκλειεται να πιασεις το συνολο. Οχι τουλαχιστον σε βαθμο που να μπορεις να διακρινεις ξεκαθαρα ηχους. Με ενα πυκνωτικο υπερκαρδιοειδες εχεις περισσοτερες πιθανοτητες να πιασεις ενα συνολο, ομως πρεπει να ξερεις πως τα πυκνωτικα μεγαλου διαφραγματος εχουν κοστος απο 150Ε και πανω περιπου.
    Αντιθετως, μπορεις ( και εαν ο χωρος το επιτρεπει ) να επενδυσεις σε 2 πυκνωτικα πουρακια ( οπως τα C2 της behringer ) και να τα στησεις μακρια απο το συνολο σε διαταξη X-Y ( δηλαδη φαντασου πως θα βρισκονται σε τετοια αποσταση μεταξυ τους, οσο τα αυτια ενος ακροατη ). Ετσι θα εχεις ενα στερεοφωνικο αποτελεσμα, ενω σαν τα πραγματικα αυτια, τα μικροφωνα θα πιανουν τη πλευρα του καθε οργανου.

    2) Στο PC θα χρειαστεις μια καρτα ηχου με εισοδο μικροφωνου XLR ( τουλαχιστον μια ) και για καλο και για κακο να σου παρεχει και phantom power ( 48V το maximum ), ωστε στην περιπτωση που παρεις ενα πυκνωτικο μικροφωνο, να μπορεις να του δωσεις και την αντιστοιχη "ισχυ" για να δουλεψει.

    3) Ακομα και το Cool Edit ειναι καλο εργαλειο οταν ηχογραφεις ενα καναλι, ολα τα οργανα. Το Cubase ειναι καλο για πολυκαναλες εφαρμογες. Αντιστοιχο του Cubase ( δηλαδη απο την ιδια εταιρια ) ειναι το Wavelab.

    4) Παραπανω σου προτεινα πυκνωτικα. Τα δυναμικα δεν κανουν για τετοιο ευρος ηχογραφησης που τα θελεις. Και ιδιαιτερα τα οργανα που αναφερεις εχουν ιδιαιτερες απαιτησεις ως προς την καθαροτητα συχνοτητων ( απο τα μπασα, εως τα πριμα ). Αρα τα δυναμικα σε περιοριζουν απο τα 50Hz και πανω συνηθως, χανοντας ετσι τον ογκο του τσελου και του πιανου.

    5) Εταιριες υπαρχουν πολλες..Οπως και τιμες...Ομως αν δεν βαλεις ενα οριο στον προϋπολογισμο σου, οι τιμες θα ανεβουν πολυ ψηλα!
    dionisp
    05.11.2007, 18:34
    Απαντώ νομίζω σε όλα.

    - Οι ηχογραφήσεις θα είναι ερασιτεχνικές αλλά με ενδιαφέρει ο ήχος να είναι "αξιοπρεπής". Η χρήση των εγγραφών θα είναι προσωπική ή κάποιο demo.
    - Οι μουσικοί κυμαίνονται από μαθητές (που θέλουν να ακούσουν το πως παίζουν), καλούς ερασιτένχες μέχρι και κάποιους επαγγελματίες.
    - Το PC είναι ένα core2duo Ε6400, 2GB RAM 667, μητρική Asus P5B. Κάρτα ήχου δεν έχω ακόμα πέρα της ενσωματωμένης αλλά σκέφτομαι μια m-audio (audiophile 192) αφού θέλω να χρησιμοποιήσω το PC σαν πηγή για το στερεοφωνικό μου. Έχετε να προτείνετε κάποια άλλη (επιπλέον της audio πηγής θα πρέπει να εξυπηρετεί σαν είσοδος midi από clavinova και είσοδος για το μικρόφωνο(α)).
    - Σε τι περίπου απόσταση από τα όργανα θα πρέπει να είναι τα πουράκια; Σε αυτή τη περίπτωση το κάθε μικρόφωνο απεικονίζεται σε ένα κανάλι και μετά χρειάζεται κάποια μίξη;
    - Αν υποθέσουμε ότι αγοράζω 1 υπερκαρδιοειδές (μπρρρ ιατρικό όρο μου θυμίζει) τότε θα πρέπει να το έχω κρεμασμένο ψηλά ή πάλι από μπροστά θα πρέπει να το τοποθετώ;
    - Ας υποθέσουμε ένα όριο 200-350 ευρώ.

    Όπως καταλαβαίνεται παιδιά δεν έχω ιδέα από αυτά. Σόρρυ αν σας πρήζω...




    noizreduction
    06.11.2007, 10:03
    Για να δουμε εαν θα απαντησω τουλαχιστον σε ολα :D

    1) Οποτε η ποιοτητα σε μια κλιμακα του 100, θα ειναι απο 60-80%. Κατι παραπανω απο μια μετρια ηχογραφηση, κατι παρακατω απο μια εκπληκτικη ηχογραφηση.

    2) Για τους μουσικους δεν με πολυενδιαφερει για να ειμαι ειλικρινης, μιας και δεν εκανα εγω την ερωτηση

    3) Η πρωτη σου σκεψη πρεπει να ειναι η αναβαθμιση της καρτας ηχου που εχεις. Εγω θα αντιπροτεινω μια αλλη καρτα:
    http://www.thomann.de/gr/m-audio_firewire_410_audiointerface.htm
    Αυτο στην περιπτωση οπου εχεις firewire υποδοχη στο PC σου.
    Εαν δεν εχεις, τοτε παμε σε αυτην:
    http://www.thomann.de/gr/maudio_fast_track_pro.htm

    Θα χρειαστεις 2 mic in με 48V phantom power, ωστε οταν συνδεσεις 2 μικροφωνα που απαιτουν "ρευμα", να μην εχεις προβλημα με ελλειψη αντιστοιχων υποδοχων πανω στην καρτα.

    4) Εαν ηχογραφησεις με ενα μικροφωνο, τοτε θα δημιουργηθει ενα καναλι μονοφωνικο. Εαν ηχογραφησεις με στερεο pair ( δηλαδη 2 μικροφωνα ), τοτε ή μπορει να δημιουργηθει ενα στερεοφωνικο καναλι ( που η καλη τοποθετηση των μικροφωνων θα εγγυαται και την σωστη κατανομη των 2 καναλιων ), ή 2 μονοφωνικα, και μετα να τα μιξαρεις. Ειναι καθαρα θεμα προσωπικης προτιμησης στο πως θελεις να γινει η δουλεια.
    Η αποσταση πρεπει να ειναι η καλυτερη δυνατη ωστε να πιανεις ξεκαθαρα ολα τα οργανα και να μην εχεις εντονο το ambience του χωρου ( δηλαδη αντηχησεις που ακουγονται μεσα στους τοιχους του δωματιου που ηχογραφεις ).

    5) Ποτε δεν "κρεμαμε" μικροφωνα. Ειναι μια λαθος τεχνικη που αναπτυχθηκε απο ερασιτεχνες Ελληνες ηχοληπτες των 70s και χρησιμοποιειται ακομα και σημερα απο καποιους...συνεχιστες τους. Καλυτερα να ειναι πλαγια προς την πηγη, παρα ακριβως απο πανω..Ο ηχος διαχεεται οριζοντια με μεγαλυτερη ενταση..οχι καθετα!!

    6) Προτεινω τις 2 καρτες, συν τα εξης μικροφωνα:

    http://www.thomann.de/gr/behringer_c2_stereoset.htm
    ή
    http://www.thomann.de/gr/samson_c02_kleinmembranmikrofon_stereoset.htm
    ή
    http://www.thomann.de/gr/the_tbone_sc180_stereoset.htm

    Ολα αυτα που σου προτεινω ειναι "ζυγισμενα" stereo pair μικροφωνα πυκνωτικα ( δηλαδη ο,τι πρεπει για στερεοφωνικες ηχογραφησεις ). Υπολογισε στα εξοδα σου ομως τα αντιστοιχα καλωδια και 1 βαση μικροφωνου ( το καλο με αυτα τα μικροφωνα ειναι πως στερεωνονται πανω σε μια βαση, οποτε δεν υπαρχει λογος να αγορασεις 2 βασεις ).

    Ελπιζω να βοηθησα.
    dionisp
    06.11.2007, 16:39
    ’ψογος Mr. Noizereduction. Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια.

    Αν ξανακολλήσω (ελπίζω πως όχι) θα επιστρέψω.