ελληνική μουσική
    706 online   ·  210.869 μέλη

    Καινούργιο Forum αποκλειστικά για την Βυζαντινή Μουσική

    Pris
    14.11.2007, 12:22

    http://www.analogion.com/forum/

    Είναι βέβαια λιγάκι (εως πολύ) εξειδικευμένο στην Βυζαντινή μουσική, αλλά μπορεί κάποιους να τους ενδιαφέρει.

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Pris στις 09-07-2008 10:07 ]


    maloxa
    14.11.2007, 20:34
    Θα ήθελα αν γνωριζες να με ενημερωσεις σχετικα για ένα βιβλιο που ψαχνω και δεν ξέρω αν υπάρχει και εαν έχει εκδοθει. Προκειται για το βιβλίο με συγγραφέα τη Diane Touliatos με θέμα τα Άπαντα της Κασσιανής. Ξέρω ότι υπάρχουν σε άρθρο της συγγραφέα αλλά με έχουν ενημερώσει ότι ίσως να υπάρχει και βιβλιο.



    Ευχαριστώ!!
    Pris
    14.11.2007, 20:36
    Δεν το γνωρίζω. Θα το ρωτήσω όμως κι εγώ και θα σου πω αν πάρω κάποια απάντηση.
    EVAGGELIAG
    09.07.2008, 04:11

    Χαιρετώ όλους τους φίλους της βυζαντινής μουσικής{#emotions_dlg.thumbup}. θα ήθελα να με βοηθήσετε σε κάτι..........{#emotions_dlg.helpsmilie}  θελω να μάθω βυζαντινή μουσική πως μπορω να το κάνω χωρίς να πάω σε κάποια σχολή????????{#emotions_dlg.rolleyes}


    Pris
    09.07.2008, 08:01

    Μπορείς να πας σε σχολές που διδάσκουν δωρεάν.

    Αλλά αν δεν θες καθόλου σχολή, πήγαινε κοντά (στην Εκκλησία) σε κάποιον ψάλτη που να ξέρει μουσική και από εκεί μπορείς να μάθεις, αφού σου δείξει κάποιος τα βασικά. Είναι πιο δύσκολα όμως έτσι.

    Το καλύτερο θα ήταν ο συνδυασμός σχολής και Εκκλησίας. (ιδίως όταν ο δάσκαλος και ο ψάλτης είναι το ίδιο πρόσωπο)


    EVAGGELIAG
    09.07.2008, 09:49

    Ευχαριστω για την ανταπόκριση!{#emotions_dlg.rolleyes}

    Ο λόγος που δεν θέλω να πάω σε κάποια σχολή ειναι γιατί ο χρόνος μου είναι περιορισμένος!

    Εάν όμως υπήρχε κατι που θα μπορώ να πηγαίνω καποιο απόγεύμα, την εβδομάδα θα βηθούσε!!!!!! Σκευτώμουν αν μπορω να μάθω μόνη μου να διαβάζω από κάποιο βιβλίο αλλά είναι δύσκολο διότι δεν μπορώ να καταλάβω πολλά πράγματα (όπως τις κλίμακες....).

    Ξέρεται μήπως κάπου που να διδάσκουν δωρεάν στη Θεσσαλονίκη, για να ξέρω περίπου που να ρωτήσω???{#emotions_dlg.confused1}

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : EVAGGELIAG στις 09-07-2008 09:54 ]


    Pris
    09.07.2008, 10:04

    Παράθεση:

    Το μέλος EVAGGELIAG στις 09-07-2008 στις 09:49 έγραψε...

    Ευχαριστω για την ανταπόκριση!{#emotions_dlg.rolleyes}

    Ο λόγος που δεν θέλω να πάω σε κάποια σχολή ειναι γιατί ο χρόνος μου είναι περιορισμένος!

    Εάν όμως υπήρχε κατι που θα μπορώ να πηγαίνω καποιο απόγεύμα, την εβδομάδα θα βηθούσε!!!!!! Σκευτώμουν αν μπορω να μάθω μόνη μου να διαβάζω από κάποιο βιβλίο αλλά είναι δύσκολο διότι δεν μπορώ να καταλάβω πολλά πράγματα (όπως τις κλίμακες....).

    Μόνη είναι πολύ δύσκολο να μάθεις την σημειογραφία (όχι αδύνατο όμως). Αδύνατον είναι όσον αφορά την εκτέλεση. Εκεί χρειάζεται οπωσδήποτε δάσκαλος.

    Καλύτερα να αρχίσεις και να πηγαίνεις σιγά-σιγά. Και όποτε φτάσεις...

    Παράθεση:

    Ξέρεται μήπως κάπου που να διδάσκουν δωρεάν στη Θεσσαλονίκη, για να ξέρω περίπου που να ρωτήσω???{#emotions_dlg.confused1}

    Δεν γνωρίζω δυστυχώς...

     


    Pris
    09.07.2008, 10:06

    Παράθεση:

    Το μέλος maloxa στις 14-11-2007 στις 20:34 έγραψε...

    Θα ήθελα αν γνωριζες να με ενημερωσεις σχετικα για ένα βιβλιο που ψαχνω και δεν ξέρω αν υπάρχει και εαν έχει εκδοθει. Προκειται για το βιβλίο με συγγραφέα τη Diane Touliatos με θέμα τα Άπαντα της Κασσιανής. Ξέρω ότι υπάρχουν σε άρθρο της συγγραφέα αλλά με έχουν ενημερώσει ότι ίσως να υπάρχει και βιβλιο.



    Ευχαριστώ!!

    Σχετικά με αυτό (αν και πολύ καιρό μετά) δεν έμαθα κάτι. Μάλλον δεν έχει εκδοθεί σε βιβλίο ακόμα.


    EVAGGELIAG
    09.07.2008, 10:18

    Καλώς!!!! οk! Μάλλον θα πάω να ρωτήσω σε κάποια εκκλησία που κάνουν ομηλίες, κάτι θα ξέρουν να μου πούν!!{#emotions_dlg.biggrin} Καλημέρα!!Cool


    CATWOMAN26
    13.08.2008, 13:27

    Αν γνωριζεις πολυ καλα ευρωπαικη μουσικη θεωρια μπορεις πολυ ευκολα να μαθεις βυζαντινη.Ενα ωραιο και ευκολοδιαβαστο βιβλιο ειναι η θεωρια της βυζαντινης μουσικης του Ιωαννου Μαργαζιωτη απο τις εκδοσεις νακα.Πιστευω θα σε βοηθησει αρκετα για τα βασικα,χωρις ομως αυτο να σημαινει οτι αντικαθιστα τον δασκαλο που σιγουρα θα σε βοηθησει πολυ περισσοτερο.Αφου ομως δεν εχεις χρονο αυτο το βιβλιο πιστευω ειναι το ιδανικο.Κλη επιτυχια!