ελληνική μουσική
    511 online   ·  210.866 μέλη
    Liza32
    15.11.2007, 09:31
    είναι τελικά φυλακή;
    bleedrose
    15.11.2007, 10:06
    Μπορεί να είναι, μπορεί και όχι. Ανάλογα την σχέση που έχεις με τον άλλο! Πάντως ένα είναι σίγουρο: ο γάμος είναι ένα απλό χαρτί. Τίποτα παραπάνω! Η σχέση μετράει.....
    Stroumfita456
    15.11.2007, 11:23
    Μονο φυλακή??ΚΑτι χειροτερο......ρε μακρια απο μας,.......
    rompa
    15.11.2007, 12:02
    Γιατί να είναι φυλακή? Στο χέρι μας είναι ... Εννοείται πως εξαρτάται από τις σχέσεις που έχεις με τον άλλον, από τους λόγους που σε οδήγησαν στο γάμο και από πολλούς παράγοντες . Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι το τόσο άγχος των αντρών και τη μόνιμη γκρίνια ότι οι γυναίκες θέλουν να τους τυλίξουν για να τους παντρευτούν .... Έλεος ...
    gikostas
    15.11.2007, 12:45
    Πιστεύω πως έχει να κάνει με τον χαρακτήρα και με τον τρόπο ζωής του καθενός.Για κάποιον που ζει έντονα και του αρέσει να περνάει καλά, λογικό είναι να τρομάζει και μόνο στο άκουσμα της λέξης γάμος.Και για να μιλήσω για μένα τώρα.Παίζει σημάντικό ρόλο το άτομο που έχεις δίπλα σου.Θα πρέπει να σε εμπνέει έτσι ώστε να σε κάνει να σκεφτείς τον γάμο.Το σίγουρο είναι πως η ελευθερία που είχες πριν χάνεται.Έστω σε κάποιο βαθμό.Απο αυτή την άποψη,είναι λίγο φυλακή.Λίγο όμως!!
    renabill
    15.11.2007, 12:53
    Ο γάμος είναι ότι θέλουμε εμείς να είναι.Αν τον βλέπουμε ως καταπίεση είναι καταπίεση, αν το βλέπουμε ως δέσμευση είναι δέσμευση κτλ κτλ.... Άρα δεν μπορούμε να πάρουμε μια απάντηση στο θέμα.
    noizreduction
    15.11.2007, 13:39
    Liza32, συγχωρεσε με για αλλη μια φορα, αλλα τι σχεση εχει ο γαμος, με την εκδικηση, την τιμωρια μεσα στο γραφειο και ολα αυτα τα θεματα που εχεις βαλει κατα καιρους ( και μας εχεις υποσχεθει πως στο μελλον θα διαπιστωσουμε γιατι τα βαζεις ).
    Εαν μπορουσες να μας δωσεις τη συνολικη εικονα των θεματων που περασαν αλλα και αυτων που προκειται να ερθουν, θα το εκτιμουσα δεοντως.

    Στο θεμα τωρα...Ο γαμος δεν ειναι φυλακη. Απλα και ωραια.
    StavmanR
    15.11.2007, 17:44
    Η σκλαβιά και η ελευθερία βρίσκονται κάπου ανάμεσα στις πτυχώσεις της γκρίζας μάζας νευρώνων που βρίσκονται μέσα στην κρανιακή κοιλότητα. Άλλοι το ονομάζουν εγκέφαλο , πνεύμα, ψυχή και άλλοι πηγή όλων των ασθενειών, πονηριά, τέχνασμα. Όπως τα πάντα σε αυτή τη ζωή έτσι και ο γάμος βρίσκεται κάπου εκεί μέσα. Το πως το βλέπει ο καθένας είναι θέμα της γενικότερης στάσης του στη ζωή. Το θέμα της ελευθερίας έχει υποβαθμιστεί και αφοριστεί όπως τα πάντα στη σύγχρονη βαβέλ που βιώνουμε ως ανθρωπότητα. Εδώ φτάσαμε να κατηγορούμε αυτούς που ονειρεύονται ως "ονειροπόλους" κι εκείνους που προσπαθούν να κατανοήσουν αυτά που συμβαίνουν γύρω τους "ιδεολόγους" και "φιλοσόφους"...! Και τα παραπάνω αποτελούν μομφές τη σήμερον ημέρα. Έτσι λοιπόν και ο άνθρωπος που θέλει να δημιουργήσει οικογένεια σήμερα έχει αρχίσει να θεωρείται συντηρητικός και χαζός. Καλωσορίζω για μία ακόμη φορά τον εκσυγχρονισμό και την πρόοδο, μέσα από το θέμα της οικογενειακής εστίας...
    xristos_rock
    15.11.2007, 19:12
    Καλά, φυλακή δεν νομίζω αν είναι... Όταν παντρευτώ σε 10,20,30,40,50,60,70,80 χρόνια, θα σας πω με σιγουριά...

    Things go better with ROCK

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : xristos_rock στις 15-11-2007 19:14 ]


    stella145
    15.11.2007, 19:13
    Παράθεση:

    Το μέλος StavmanR στις 15-11-2007 στις 17:44 έγραψε...

    Η σκλαβιά και η ελευθερία βρίσκονται κάπου ανάμεσα στις πτυχώσεις της γκρίζας μάζας νευρώνων που βρίσκονται μέσα στην κρανιακή κοιλότητα. Άλλοι το ονομάζουν εγκέφαλο , πνεύμα, ψυχή και άλλοι πηγή όλων των ασθενειών, πονηριά, τέχνασμα. Όπως τα πάντα σε αυτή τη ζωή έτσι και ο γάμος βρίσκεται κάπου εκεί μέσα. Το πως το βλέπει ο καθένας είναι θέμα της γενικότερης στάσης του στη ζωή. Το θέμα της ελευθερίας έχει υποβαθμιστεί και αφοριστεί όπως τα πάντα στη σύγχρονη βαβέλ που βιώνουμε ως ανθρωπότητα. Εδώ φτάσαμε να κατηγορούμε αυτούς που ονειρεύονται ως "ονειροπόλους" κι εκείνους που προσπαθούν να κατανοήσουν αυτά που συμβαίνουν γύρω τους "ιδεολόγους" και "φιλοσόφους"...! Και τα παραπάνω αποτελούν μομφές τη σήμερον ημέρα. Έτσι λοιπόν και ο άνθρωπος που θέλει να δημιουργήσει οικογένεια σήμερα έχει αρχίσει να θεωρείται συντηρητικός και χαζός. Καλωσορίζω για μία ακόμη φορά τον εκσυγχρονισμό και την πρόοδο, μέσα από το θέμα της οικογενειακής εστίας...


    Δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο με την άποψή σου StavmanR!!!!!
    Θα ήθελα όμως να προσθέσω κάτι όσον αφορά το γάμο:Σύμφωνα με κάποιες πρόσφατες έρευνες το 70% των έγγαμων ανθρώπων ζει το λιγότερο 10 χρόνια επιπλέον από αυτά που θα ζούσε εάν ήταν ανύπαντροι.....Μήπως να αρχίσουμε να το σκεφτόμαστε?Αν όχι τώρα σε καμμιά 20αριά χρόνια σιγουρα.............
    nomiky
    08.12.2007, 10:36
    Ως ένγαμη θα συμφωνησω με τους προλαλισαντες.Ο γάμος είναι ότι θες εσύ να είναι.
    Εγω μετά απο 4 χρόνια γάμου δεν βλεπω να έχει αλλάξει κάτι στη ζωη μου εκτός απο αυτα που θέλω εγω να αλλαξουν.
    Ο γάμος δεν είναι βόλεμα ή δεσιμο γαιδάρου είναι η συνεχεια μιας ωραιας σχέσης και η αρχή του δούνα και λαβείν
    Bgre
    08.12.2007, 12:03
    Παράθεση:
    Το μέλος StavmanR στις 15-11-2007 στις 17:44 έγραψε...

    Η σκλαβιά και η ελευθερία βρίσκονται κάπου ανάμεσα στις πτυχώσεις της γκρίζας μάζας νευρώνων που βρίσκονται μέσα στην κρανιακή κοιλότητα. Άλλοι το ονομάζουν εγκέφαλο , πνεύμα, ψυχή και άλλοι πηγή όλων των ασθενειών, πονηριά, τέχνασμα. Όπως τα πάντα σε αυτή τη ζωή έτσι και ο γάμος βρίσκεται κάπου εκεί μέσα. Το πως το βλέπει ο καθένας είναι θέμα της γενικότερης στάσης του στη ζωή. Το θέμα της ελευθερίας έχει υποβαθμιστεί και αφοριστεί όπως τα πάντα στη σύγχρονη βαβέλ που βιώνουμε ως ανθρωπότητα. Εδώ φτάσαμε να κατηγορούμε αυτούς που ονειρεύονται ως "ονειροπόλους" κι εκείνους που προσπαθούν να κατανοήσουν αυτά που συμβαίνουν γύρω τους "ιδεολόγους" και "φιλοσόφους"...! Και τα παραπάνω αποτελούν μομφές τη σήμερον ημέρα. Έτσι λοιπόν και ο άνθρωπος που θέλει να δημιουργήσει οικογένεια σήμερα έχει αρχίσει να θεωρείται συντηρητικός και χαζός. Καλωσορίζω για μία ακόμη φορά τον εκσυγχρονισμό και την πρόοδο, μέσα από το θέμα της οικογενειακής εστίας...

    se pia istoselida to vrikes?? thelw kai ego kati tetoies apopseis panw se diafora pramata
    hartigan
    07.01.2008, 19:32
    είμαι μικρός ακομή.Άλλο.
    Bgre
    07.01.2008, 21:16
    ο γάμος και η παντόφλα θα έλεγα
    sylviaki
    09.01.2008, 19:38
    ο γαμος ειναι μια ιδεα.πολλοι παντρευονται μονο και μονο για να κανουν οικογενεια χωρις να το εχουν σκεφτει μακροπροθεσμα.
    πολλα ζευγαρια ειναι μαζι χωρις να ειναι παντρεμενοι και ειναι πολυ πιο ευτυχισμενοι απο παντρεμενους. Το πιο πιθανό είναι οτι οι πρώτοι ξέρουν τι θέλουν και δε μένουν στους τύπους, αλλά πολύ απλά έχουν βρει την ουσία.
    προσωπικα με τρομαζει η ιδεα του γαμου.πιστευω οτι ειναι πολυ δυσκολο να βρεις εναν ανθρωπο τον οποιο να θεωρεις ως το αλλο σου "μισο". Να ειναι περισσοτερα αυτα που σας δενουν απο αυτα που σας χωριζουν.
    sirios
    09.01.2008, 21:43
    καλά,δεν το μάθατε ? ο γάμος πέθανε !
    cranky
    09.01.2008, 23:18
    Παράθεση:
    είναι τελικά φυλακή;


    Οχι, βέβαια !!!
    Ειναι η κοινή προσπάθεια δύο ανθρώπων να λύσουν τα προβλήματα που δεν θα είχαν, αν δεν παντρευόντουσαν.
    Kassandra87
    10.01.2008, 17:45
    Δε νομίζω πως είναι και φυλακή μα ούτε και ένας τρόπος κοινής επιλυσης των τυχόν προβλήμάτων!!
    Θεωρώ πως είναι πια κάτι το τυπικό για την ευρύτερη κοινωνία!!Σημασία έχει αν οι ανθρωποι που τελικά αποφασίζουν να παντρευτού το κάνουν επειδή αγαπιούνται πραγματικά και όχι γιατί η κοινωνία το απαιτεί και ΜΟΝΟ!!!!

    MADELEINE
    10.01.2008, 19:09
    Θεωρώ πως όλοι έχουν την άποψή τους και σωστά την λένε. Εγώ έχω μόλις ένα μήνα παντρεμένη και περνάω πιο καλά απ'ότι όταν ήμουν σε σχέση. Αν βάλεις στο μυαλό σου ότι και παντρεμένος εξακολουθείς και είσαι ελεύθερος, γιατί κανένας δε μπορεί να σου στερήσει την ελευθερία σου, περνάς καλά.
    Είμαι πολύ φρέσκια και δε μπορώ να πω περισσότερα. Ο χρόνος πάντα είναι οδηγός.
    PashalinaMakia
    24.05.2008, 21:38

    Απο πάνω μου,είναι αρχή ακόμα...

    Σε τέσσερα χρόνια που θα'χει έρθει και του κουτσούβελο γράψε μου...