ελληνική μουσική
    532 online   ·  210.905 μέλη

    Μαρινέλλα: Δε σας τη σπάει;

    nikos_music
    28.12.2007, 06:26
    Παράθεση:

    Το μέλος nefeli87 στις 28-12-2007 στις 04:58 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος nikos_music στις 28-12-2007 στις 04:12 έγραψε...


    Αμφιβάλλω αν την έχεις δει live τα τελευταία χρόνια γιατί δεν μιλάμε για άλλες τραγουδίστριες-μεγάλες είτε σε ηλικία είτε σε αξία που χάσαν την φωνή τους-αλλά για μια περίπτωση που στέκεται υπέρ του δέοντος σε καλή φωνητική κατάσταση και γι αυτό όλοι την τιμούν και την βραβευουν. Λυπάμαι αλλά θεωρώ απόλυτα άκυρη την στήριξή σου-φανερώνει άγνοια



    Την είχα δει όταν τραγούδησε με τον Νταλάρα. Δεν ήταν τέλεια, αλλά μου άρεσε. Μέχρι και το cd που έβγαλαν πήρα. Από κει και πέρα το χάος!! Και για να το ξεκαθαρίσω, δεν είπα ποτέ πως δεν είναι σημαντική. Είναι μερος της πολιτισμικής ιστορίας της Ελλάδας και το σέβομαι. Αυτό όμως δεν σημαίνει πως φοράω παρωπίδες. Έχω προσωπική άποψη, την οποία θα συμφωνείς φαντάζομαι πως έχω κάθε δικαίωμα να καταθέτω, όπως και εσύ έχεις κάθε δικαίωμα να την αντικρούεις.



    Όπως είδες πιο πάνω διαφωνησα μαζί σου όσο αφορά την φωνή. Και επετρεψε μου να έχω έναν λόγο παραπάνω γιατί εκτός το ότι είμαι τραγουδιστής, το σπουδάζω και χρόνια αυτό το πράγμα. Το να μην την βρήκες τέλεια και πάλι αφορά το υποκειμενικό σου και όχι κατι δεδομένο. Άλλωστε καμιά φωνή δεν είναι τέλεια. Εσύ μίλησες όμως για "απόσυρση" και εκεί διαφώνισα.
    Λυπάμαι αλλά δεν βρίσκω νεότερες φωνές της να έχουν τον όγκο, την τεχνική και την ευλιγισία που έχει ακόμη και τώρα στα 70 της. Αν αυτό εσύ το θεωρείς λόγο για να σταματήσει τότε διαφωνω κάθετα. Το να μην σε συγκινεί το σέβομαι απόλυτα. Στα υπόλοιπα που έγραψες βρίσκω το "λάθος"


    maspa
    28.12.2007, 07:42
    Επιτέλους να ένα ενδιαφέρον topic!
    Φυσικά και μου τη σπάει. Θρίψαλα μου την κάνει
    Δεν αμφισβητώ το ταλέντο της, φωνάρα η γυναίκα, αλλά... μου τη δίνει η υπερβολή που βγάζουν οι ερμηνείες της. Δε μου δίνει στα νεύρα τόσο η χροιά της φωνής της, όσο οι ερμηνείες της και γενικότερα το όλο στήσιμό της.
    Ειδικά όταν ακούω ότι είναι η μεγαλύτερη Ελληνίδα τραγουδίστρια εν ζωή.... δε ξέρω τι να πω!
    Για μένα η μεγαλύτερη (μεγαλύτερη κι από τη Μαρινέλλα) είναι η Χάρις Αλεξίου.
    GIANNHS-
    28.12.2007, 10:11
    Συμφωνώ απόλυτα με το μέλος maspa.
    Πάντα στην Μαρινέλλα κάτι με ενοχλούσε [πέραν του απαράδεκτου ρεπερτορίου της] Σπουδαία φωνή, αλλά το όλο στήσιμό της οι ερμηνείες της μου απόπνεαν μια χαλαρότητα και μια υπερβολή μαζί.
    Nick-K
    28.12.2007, 12:28
    Παράθεση:

    Το μέλος uNick στις 27-12-2007 στις 16:20 έγραψε...

    Μήπως να σεβόμασταν κάποια πράγματα σε αυτόν τον τόπο?






    ...απλά θα συμφωνήσω !!!
    Termite
    28.12.2007, 13:36
    Παράθεση:

    Το μέλος Nick-K στις 28-12-2007 στις 12:28 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος uNick στις 27-12-2007 στις 16:20 έγραψε...

    Μήπως να σεβόμασταν κάποια πράγματα σε αυτόν τον τόπο?






    ...απλά θα συμφωνήσω !!!



    Αν προσέξετε ομως όλοι εσεις που συμφωνείτε...κανένας απο αυτούς που δεν τους αρέσει η Μαρινέλλα δεν εχει επιδείξει ασέβια...απλα λένε οτι δεν τους αρέσει...
    Nick-K
    28.12.2007, 14:08
    Παράθεση:

    Το μέλος Termite στις 28-12-2007 στις 13:36 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Nick-K στις 28-12-2007 στις 12:28 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος uNick στις 27-12-2007 στις 16:20 έγραψε...

    Μήπως να σεβόμασταν κάποια πράγματα σε αυτόν τον τόπο?






    ...απλά θα συμφωνήσω !!!



    Αν προσέξετε ομως όλοι εσεις που συμφωνείτε...κανένας απο αυτούς που δεν τους αρέσει η Μαρινέλλα δεν εχει επιδείξει ασέβια...απλα λένε οτι δεν τους αρέσει...



    ...termite...για μένα ασέβια είναι και μόνο του το γεγονός ότι δημιουργήθηκε ένα αρνητικό topic για κάποιον καλλιτέχνη...

    Τώρα όσων αφορά τη Μαρινέλλα, ούτε fun club είμαι, ούτε τίποτα τέτοιο, απλά την σέβομαι και θεωρώ ότι έχει προσφέρει κι αυτή το λιθαράκι της, στην ιστορία της ελληνικής μουσικής, τίποτα άλλο.
    john1987
    28.12.2007, 14:19
    Παράθεση:

    Το μέλος uNick στις 27-12-2007 στις 21:59 έγραψε...

    Παράθεση:
    Το μέλος john1987 στις 27-12-2007 στις 18:39 έγραψε...

    Εμενα γιατι ολα αυτα τα "ειναι η Μαρινελλα υπερανω κριτικης" και "να σοβαρευθουμε" "να σεβομαστε" κτλ,μου ακουγονται λιγο γραφικα??

    Εγώ γιατί θα περίμενα ένα πιο σοβαρό σχόλιο ΕΠΙ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ,
    ειδικά από κάποιον που στο προφίλ του δηλώνει μουσικός???






    Δηλαδη,αυτο που εσυ εγραψες ηταν επι του θεματος?
    Οπως εγραψαν και καποια μελη,κανενας δεν εδειξε ασεβεια,ουτε αμφισβητησε τη Μαρινελλα σαν φωνη.Προσωπικα ως μουσικος (πιανο παιζω) αλλα και ως νοημων ανθρωπος αρνουμαι να δεχθω οτι η Μαρινελλα ειναι υπερανω κριτικης....

    Να μου το ελεγες για πχ τον Χατζιδακη να το δεχθω,αλλα να το λες για τη Μαρινελλα,ε παει πολυ....

    Κατα τα αλλα συμφωνω με το μελος maspa κι εγω.Επισης θεωρω λιγακι σπαστικο το vibrato της και γενικα δεν αντεχω να τη βλεπω

    Το στυλακι της μου φαινεται πολυ στημενο,και μπορει να τραγουδαει το πιο σαχλο κομματι,και το στυλ της να ειναι λες και τραγουδαει το αξιον εστι....

    Nick-K μου φαινεται πολυ σοβαρα τα παιρνετε ολα ετσι?Αν θελεις,αυτο το topic εχει χιουμοριστικη νοτα και μια διαθεση αυθορμητισμου,και δεν ειναι γκριζα διαφημιση...


    melenia315
    28.12.2007, 14:24
    προσωπικά προτιμώ να ακούω μια τέτοια φωνή,
    με τις όποιες ατέλειες μπορεί να έχει αφήσει το
    πέρασμα του χρόνου(άλλωστε αυτή είναι και η ομορφιά της
    ωριμότητας- αξιοπρέπεια ) παρά όλες αυτές του συρμού
    που η λέξη αξιοπρέπεια δεν υπάρχει στη ζωή τους, και στην
    ουσία δεν παράγουν τέχνη αλλά παζαρεύουν το κορμί τους
    και την προσωπική ζωή τους...
    την παρακολούθησα πέρσι στο κέντρο με το Ρέμο,και θεωρώ
    οτι ήταν απίστευτα αξιοπρεπής, ιδιαίτερα ενεργητική και με
    σεβασμό σο κοινό της...
    melenia315
    28.12.2007, 14:36

    Δηλαδη,αυτο που εσυ εγραψες ηταν επι του θεματος?
    Οπως εγραψαν και καποια μελη,κανενας δεν εδειξε ασεβεια,ουτε αμφισβητησε τη Μαρινελλα σαν φωνη.Προσωπικα ως μουσικος (πιανο παιζω) αλλα και ως νοημων ανθρωπος αρνουμαι να δεχθω οτι η Μαρινελλα ειναι υπερανω κριτικης....

    Να μου το ελεγες για πχ τον Χατζιδακη να το δεχθω,αλλα να το λες για τη Μαρινελλα,ε παει πολυ....
    Παράθεση:
    nullnullκατά τη γνώμη μου κανένας καλλιτέχνης δεν μπορεί να έιναι στο απυρόβλητο, ούτε καν ο Χατζιδάκις, αρκεί οτι λέγεται να είναι με σεβασμό στην πορεία του εκάστοτε καλλιτέχνη,άλλωστε ο ίδιος ο Χατζιδάκις επιζητούσε την κριτική γιατί τον έκανε καλύτερο...


    Κατα τα αλλα συμφωνω με το μελος maspa κι εγω.Επισης θεωρω λιγακι σπαστικο το vibrato της και γενικα δεν αντεχω να τη βλεπω

    Το στυλακι της μου φαινεται πολυ στημενο,και μπορει να τραγουδαει το πιο σαχλο κομματι,και το στυλ της να ειναι λες και τραγουδαει το αξιον εστι....

    Παράθεση:
    σεβαστή πάντα η άποψη του καθενός...


    Nick-K μου φαινεται πολυ σοβαρα τα παιρνετε ολα ετσι?Αν θελεις,αυτο το topic εχει χιουμοριστικη νοτα και μια διαθεση αυθορμητισμου,και δεν ειναι γκριζα διαφημιση...


    Nick-K
    28.12.2007, 14:38
    Παράθεση:

    Το μέλος john1987 στις 28-12-2007 στις 14:19 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος uNick στις 27-12-2007 στις 21:59 έγραψε...

    Παράθεση:
    Το μέλος john1987 στις 27-12-2007 στις 18:39 έγραψε...

    Εμενα γιατι ολα αυτα τα "ειναι η Μαρινελλα υπερανω κριτικης" και "να σοβαρευθουμε" "να σεβομαστε" κτλ,μου ακουγονται λιγο γραφικα??

    Εγώ γιατί θα περίμενα ένα πιο σοβαρό σχόλιο ΕΠΙ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ,
    ειδικά από κάποιον που στο προφίλ του δηλώνει μουσικός???






    Δηλαδη,αυτο που εσυ εγραψες ηταν επι του θεματος?
    Οπως εγραψαν και καποια μελη,κανενας δεν εδειξε ασεβεια,ουτε αμφισβητησε τη Μαρινελλα σαν φωνη.Προσωπικα ως μουσικος (πιανο παιζω) αλλα και ως νοημων ανθρωπος αρνουμαι να δεχθω οτι η Μαρινελλα ειναι υπερανω κριτικης....

    Να μου το ελεγες για πχ τον Χατζιδακη να το δεχθω,αλλα να το λες για τη Μαρινελλα,ε παει πολυ....

    Κατα τα αλλα συμφωνω με το μελος maspa κι εγω.Επισης θεωρω λιγακι σπαστικο το vibrato της και γενικα δεν αντεχω να τη βλεπω

    Το στυλακι της μου φαινεται πολυ στημενο,και μπορει να τραγουδαει το πιο σαχλο κομματι,και το στυλ της να ειναι λες και τραγουδαει το αξιον εστι....

    Nick-K μου φαινεται πολυ σοβαρα τα παιρνετε ολα ετσι?Αν θελεις,αυτο το topic εχει χιουμοριστικη νοτα και μια διαθεση αυθορμητισμου,και δεν ειναι γκριζα διαφημιση...





    ...πιο χιουμοριστική νότα θα μου έδινε ένα topic π.χ. πώς σας φαίνεται η Καλομοίρα, όχι αν μου τη σπάει η Μαρινέλλα!!! Ποιό θα ήταν πιό αυθόρμητο και πιο χιουμοριστικό?
    melenia315
    28.12.2007, 15:05

    Παράθεση:


    ...πιο χιουμοριστική νότα θα μου έδινε ένα topic π.χ. πώς σας φαίνεται η Καλομοίρα, όχι αν μου τη σπάει η Μαρινέλλα!!! Ποιό θα ήταν πιό αυθόρμητο και πιο χιουμοριστικό?




    πολύ καλό θα ήταν...
    john1987
    28.12.2007, 15:07
    Την καλομοιρα δεν την αντιμετωπιζει κανεις σοβαρα,ενω η Μαρινελλα θεωρειται "η μεγαλη κυρια του ελληνικου τραγουδιου" κτλ.Ε,εμας μας τη σπαει,τι να κανουμε!

    melenia315 μπερδεψες τα quotes.
    melenia315
    28.12.2007, 15:23
    Παράθεση:

    Το μέλος john1987 στις 28-12-2007 στις 15:07 έγραψε...

    Την καλομοιρα δεν την αντιμετωπιζει κανεις σοβαρα,ενω η Μαρινελλα θεωρειται "η μεγαλη κυρια του ελληνικου τραγουδιου" κτλ.Ε,εμας μας τη σπαει,τι να κανουμε!

    melenia315 μπερδεψες τα quotes.




    γιατί εσύ την παίρνεις σοβαρά???λέω τώρα....

    γιατί μπέρδεψα τα quotes?
    StavmanR
    28.12.2007, 17:38
    Η έκφραση "μου τη σπάει" αναφέρεται σαφώς στον τρόπο που έχουμε μάθει να βλέπουμε τα πράγματα εμείς. Όλοι έχουν το δικαίωμα να τους "τη σπάει" κάτι μιας και είμαστε γενικά στην εποχή του "σπασίματος". Το ενδιαφέρον είναι το γιατί κάτι μας "τη σπάει" και όχι το αντικείμενο καθ' αυτό.

    Ας πάμε στο θέμα της κλασικής μουσικής. Άλλους τους τη σπάει το φράκο του βιολιστή, άλλους η πειθαρχημένη στάση, άλλους το μέγαρο μουσικής, άλλους ότι δεν έχει ντραμς, άλλους ότι η σοπράνο ερμηνεύτρια είναι 130 κιλά και δεν έχει στήθος μεγαλύτερο από το κόντραμπασσο κλπ. Σε μία τέτοια προσέγγιση της μουσικής, πραγματικά όλα χωράνε. Θ' ακούσει κανείς ακόμα και το εξής: το πιάνο μου θυμίζει σχήμα μπριζόλας και έχω σταματήσει να τρώω κρέας.

    Η Μαρινέλλα ήταν για πολλά χρόνια η σύζυγος και "σεκόντο" του μεγάλου Καζαντζίδη, ο οποίος της έκανε την τιμή να την παρουσιάζει ως σεκόντο του (όχι σύζυγο, όχι τραγουδίστρια). Για τη Μαρινέλλα, όλοι οι δημιουργοί λέγανε τα καλύτερα. Πρόσφατα δε, άκουσα σε ζωντανή εκπομπή της ζούγκλας τον Κώστα Χατζή να απαντά σε αντίστοιχη ερώτηση: "τί να πω για αυτή τη γυναίκα...ανοίγει το στόμα και βγάζει χρυσάφι".

    Το κλασικότατο πρόβλημα του νέου μουσικού (αλλά και του εγωιστή απογοητευμένου) είναι ότι τα πάντα τα αποδίδει στην τεχνική. Δε μου αρέσει ο Vai γιατί στην ελάσσονα κλίμακα δεν χτυπάει τη 3η δυνατά, ενώ έπρεπε να είναι τονισμένη... δε μου αρέσει ο Σγούρος γιατί στη σονάτα Νο μπλα μπλα μπλα, κάνει το αρμονικό πέρασμα πιο δυναμικά...κλπ. Κάποτε πρέπει να καταλάβουμε ότι ο άνθρωπος και το συναίσθημα δεν είναι τεχνική. Η τεχνική είναι εργαλείο βελτίωσης της εξωτερίκευσης του συναισθήματος του ανθρώπου. Σκέτη τεχνική είναι απόδοση ενός συστήματος υπολογιστή. Πολλές φορές μάλιστα, η έλλειψη (όχι πλήρης) τεχνικής επιδιώκεται ακόμα και από τις κλασικές συντηρητικές ορχήστρες. Σε ένα άλλο ποστ μετέφερα τα λόγια των μεγάλων φιλοσόφων, οι οποίοι και πρώτοι μαθηματικοποίησαν τη μουσική. Απλά ξανα-αναφέρω τη θεώρηση του Πλάτωνα, οποίος αποδοκίμαζε έντονα τα αριστοτεχνικά μουσικά παιξίματα (εφφε) που αποσκοπούσαν στην τέρψη (ηδονή), ενώ τάσσονταν υπέρ της απλής μελωδίας και ρυθμού που προήγαγαν το πνεύμα (περισσότερα >>>>εδώ<<<<). Παρόμοια είναι και η άποψη του Σωκράτη στην Πολιτεία, ο οποίος θεωρεί δευτερεύουσας σημασίας την τεχνική απόδοση ενός τραγουδιού, επικεντρώνοντας στο φέρον συναίσθημα και ήθος του ερμηνευτή. Σε προσωπικό επίπεδο, πολλοί επαγγελματίες ορθόφωνοι με αφήνουν παντελώς αδιάφορο, σε αντίθεση με φάλτσους ερασιτέχνες που έχουν αγάπη και σεβασμό σε αυτό που κάνουν.

    Το θέμα δεν είναι να φέρουμε τον κόσμο στα μέτρα μας, αλλά να ερευνήσουμε, να στοχαστούμε και να ακολουθήσουμε ανθρώπους που έγραψαν με τον ένα ή τον άλλο τόπο ιστορία, ώστε να προσεγγίσουμε καλύτερα τη σύγχρονη τέχνη και τη νόηση. Κι αυτό δε γίνεται με επικρίσεις αλλά απλά με κρίσεις.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : StavmanR στις 28-12-2007 22:04 ]


    nomiky
    28.12.2007, 17:58
    Παράθεση:

    Το μέλος sophi05 στις 27-12-2007 στις 17:00 έγραψε...

    .....τελος παντων....εχει κανει και αυτη την πορεια της...


    και αυτή;
    ελεος βρε παιδι μου
    Πόσες ελληνιδες έχουν κανει πορεια σαν αυτη;
    Καλο είναι να τιμούμε καποιους που έγραψαν ιστορια χωρις να βγαλουν τα ρουχα τους.
    Ας μην τα ριχνουμε ολα επιπεδο του Μαρτακη της Καλομοιρας και δεν ξερω ποιου άλλου.
    Ειναι καποιοι τραγουδιστες (ΠΑΡΙΟΣ ΑΛΕΞΙΟΥ ΜΟΥΣΧΟΥΡΗ κ.τ.λ.) που δεν τους αγκιζουμε με φτινη κριτικη του τιπου '' μου τη σπαει''
    Συγνωμη αν κουρασα
    koukou-tsa
    28.12.2007, 18:01
    α .πα,πα πα.....Και μόλις έφαγα . . . .
    john1987
    28.12.2007, 18:28
    StavmanR συμφωνω σχεδον με το συνολο των λεγομενων σου.

    Προφανως και αναγνωριζω οπως ο φιλος παρακατω την καλλιτεχνικη της αξια,αλλα σαφως δεν μπορω να παραγνωρισω το γεγονος οτι πηγε 70 και τραγουδαει στα σκυλαδικα με το Ρεμο,οπως και το οτι στα 50 χρονια που ειναι στο χωρο,αναλογικα δεν εχει και τοσο καλο ρεπερτοριο.

    (Επισης,αν ρωτησουμε εδω τα μελη,αν ο Νταλαρας τους τη σπαει,πολλοι θα πουν ναι.Αυτο δε σημαινει οτι ο Νταλαρας δεν ειναι εξαιρετικος τραγουδιστης,αλλα το ολο του στησιμο και βεβαια ορισμενες επιλογες του τον καθιστουν αντιπαθη...)

    Επισης,προσωπικα,αν και τη θεωρω πολυ καλη/σωστη τεχνικα,δεν μου μεταδιδει καμμια συναισθηματικη φορτιση η φωνη της.Για μενα εχει κατι το κρυο το ολο στησιμο της.


    uNick
    28.12.2007, 20:41
    john1987,

    Επειδή δεν με ενδιαφέρει να σε πείσω για κάτι διαφορετικό από αυτά που πιστεύεις (άλλωστε ο Σταύρος με πρόλαβε σε όσα ήθελα να σου πω), θα πω μόνο το εξής:

    Το να δηλώνεις ότι δεν σου αρέσει η Μαρινέλα είναι πολύ διαφορετικό από το να "απαιτείς" την συμφωνία άλλων στην καθαρά υποκειμενική σου αίσθηση... Άλλο το "δεν μου αρέσει" και άλλο το "δεν σας την σπάει?"... Η "εκβιαστική" συμφωνία με την προσωπική σου γνώμη αδικεί και προσβάλλει πρώτα εκείνην, μετά εσένα, και φυσικά όλους εμάς που ξαφνικά "χάνουμε" το δικαίωμα να έχουμε γνώμη αν αυτή δεν είναι σύμφωνη με τη δική σου!

    Όταν, λοιπόν, δεν σέβεσαι την καλλιτέχνιδα, δεν σέβεσαι τον εαυτό σου, και δεν σέβεσαι τους συνομιλητές σου... γιατί σου κάνει εντύπωση το σχόλιό μου? Το ίδιο θα αντιδρούσα αν έκανες ανάλογα σχόλια πχ για τους Judas Priest που με αφήνουν παγερά αδιάφορο...




    Και για να μην έχεις (πάλι!!!) λάθος εντύπωση, σε ενημερώνω ότι η χροιά της δεν μου την σπάει καθόλου (αντίθετα, είμαι βέβαιος ότι πολλοί και πολλές θα ήθελα να είχαν έστω ένα μικρό μέρος από τις φωνητικές δυνατότητες της Μαρινέλας!!!). Προσωπικά δεν με εκφράζει το είδος που ερμηνεύει, αλλά δεν μπορώ παρά να εκφράσω τον θαυμασμό μου για την ερμηνεία της, τον επαγγελματισμό της, το ήθος της και την εν γένει προσφορά της. Αυτά αρκούν για να την σέβομαι, ακόμα κι αν δεν μου αρέσει.


    antreas_dr
    28.12.2007, 21:47
    Παράθεση:

    Το μέλος uNick στις 27-12-2007 στις 16:20 έγραψε...

    Μήπως να σεβόμασταν κάποια πράγματα σε αυτόν τον τόπο?






    Ωραίο πράγμα η Μαρινέλλα... ε Νίκο?
    uNick
    28.12.2007, 22:00
    Παράθεση:
    Το μέλος antreas_dr στις 28-12-2007 στις 21:47 έγραψε...

    Παράθεση:
    Το μέλος uNick στις 27-12-2007 στις 16:20 έγραψε...

    Μήπως να σεβόμασταν κάποια πράγματα σε αυτόν τον τόπο?



    Ωραίο πράγμα η Μαρινέλλα... ε Νίκο?

    Κοίτα πού κόλλησε ο άλλος...