ελληνική μουσική
    769 online   ·  210.851 μέλη

    Βοήθεια για αγορά πληκτροφόρου

    kanenas
    30.12.2007, 17:31
    Παιδιά γεια σας! Παρακολουθώ καιρό το φόρουμ σας και είναι τρομερά βοηθητικό!

    Τα τελευτάια 11 χρόνια παίζω πιάνο (αγγλικό σύστημα) και έχω φτάσει μέχρι Grade 8. Τελευταίως μου έχει γίνει πρόταση για δημιουργεία κάποιου band, κάτι που επιδίωκα αρκετό καιρό. Έτσι αμέσως γεννήθηκε και η ανάγκη αγοράς κάποιου πληκτροφόρου - keyboard για κάποια live, που να μετακινείται εύκολα και να μπορεί να χρησημοποιηθέι και σαν midi controller στον υπολογιστή.

    Μετά από ψάξιμο και στο φόρουμ αλλα και γενικά στο νετ κατάλαβα πως ουσιαστικά υπάρχουν δύο κατηγορίες, τα αρμόνια και τα synth. Θα μπορούσατε να μου εξηγήσετε την ουσιαστική τους διαφορά;

    Για αγορά οργάνου διαθέτω 1000 euro και τα πιο αντιπροσοπευτικά μοντέλα που εντόπισα σ'αυτά τα επίπεδα, είναι τα YAMAHA MO6 και το PSR-1500. Πιο νομίζετε είναι το πιο ιδανικό για την περίπτωση μου;

    Αν έχετε να προτείνετε άλλα μοντέλα θα σας ήμουν ευγνωμων

    Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων!
    piterpiano
    30.12.2007, 18:54
    MOTIF ASIZITITEIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII

    esy thes synth oxi arranger me rithmous

    egw exw to motif xs,to teleftaio pou vgike apithano ergaleio
    to mo einai me ligoteres dinatotites alla gia arxi den pavei na ine fovero
    tha entousiasteis
    me organs,electric piana,fisika piana,synth ixous k pads
    ime sigouros!!

    oxi psrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr
    afta
    vero
    30.12.2007, 20:56
    ποσα το πηρες πιτερπιανο? μια ασχετη ερωτηση γιατι με αφορα..... "κανενα" που τελιωσες το αγγλικο συστημα?
    γιατι και εγω εχει τοσα χρονια κανω το αγγλικο και εχω μπλεχτει με το ελληνικο και εχω σκιστει στο διαβασμα
    mpatzinick
    31.12.2007, 21:22
    γεια σας παιδες! και γω είναι να αγοράσω τώρα συνθεσαιζερ. παιζω ροκ κ μεταλ .. γενικώς έχω ακούσει ότι τα κοργκ είναι άπαιχτα . γιρς στο 1000αρι σκεφτομαι να δωσω και γω.. εχω βρει ενα μοντελο μεχρι στιγμης απο κοργκ , το : ΤR-61

    πεστε καμια γνωμη για αυτο , η ό,τι άλλο έχετε στο νου σας και μπορει να με βοηθήσει! θεεεεεεενκε ε λοτ εκ των προταίρων!!!


    και χρονια πολλά , καλή χρονια σε όλουσ!!



    AAh, Nobody gonna take my car , i'm gonna race it to the ground!!!
    Nobody gonna beat my car , it's gonna break tha speed of sound!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mpatzinick στις 31-12-2007 21:23 ]


    kanenas
    01.01.2008, 03:29
    Κατ'αρχήν καλή χρονιά

    piterpiano ευχαριστώ για τα σχόλια, πλέον το mo6 είναι το επικρατέστερο

    σε σύγκριση με το Korg που ανάφερε ο mpatzinick και γενικά οτιδίποτε Korg όμως τι παίζει?

    vero το αγγλικο σύστημα το τέλειωσα σε κυπριακό ωδείο, αρχικά όμως, για 5 χρόνια ασχολήθηκα με ελληνικό σύστημα.
    noizreduction
    01.01.2008, 15:32
    Αν και εχει πολυσηζητηθει, νομιζω πως με 1000Ε οι επιλογες σου ειναι αρκετα περιορισμενες, οχι ομως και κακες.

    Για τα Yamaha τρεφω μια ιδιαιτερη αγαπη, γιατι εχουν προσβασιμο και απλο interface ( σημαντικο για το προγραμματισμο τους και για τη χρηση τους σε live ), εξαιρετικης ποιοτητας ακουστικους ηχους ( ιδιαιτερα τα πιανα της ειναι αξιοπρεπη για ενα live με καλο ηχο ) και ωραια αισθηση κλαβιε. Οι synth ηχοι της Yamaha ερχονται σαν νοοτροπια απο τα 80s και ευτυχως εχει ξεπερασει τη φαση της FM synthesis, ακολουθωντας αλλα μονοπατια στην παραγωγη ηχου.

    Συγκριτικα, το PSR και το MO6 εχουν ελαχιστες διαφορες, ομως αρκετα σημαντικες.
    Το MO χρησιμοποιει τη λογικη των Mega VOices samples, που ειναι τα format δειγματων που εχει η "ανακαλυψει" η Yamaha σε ολα τα motif της. Αυτο σημαινει πως ο ηχος των ακουστικων οργανων ειναι εξαιρετικοτατος.
    Αντιθετως το PSR εχει την παλια κλασσικη "PCM" λογικη, ομως δεν υστερει τοσο σε ποιοτητα ( οσο θελει η Yamaha να διαφημιζει σε σχεση με το MO ).

    Εγω θα προτεινα να κοιταξεις και τα 2 μοντελα απο κοντα, να τα δοκιμασεις, να δεις το κλαβιε, το interface και να ακουσεις ηχους. Ετσι επιλεγουμε ενα οργανο


    Απο την αλλη η Korg εχει κανει καλη δουλεια στους synth και pad ηχους, ομως οι ακουστικοι της ηχοι ειναι υποδεεστεροι των ηχων της Yamaha και πολλες φορες αυτο δειχνει ποσο αδυναμη ειναι η Korg να αντιμετωπισει κολοσσους του sampling.
    Προσωπικα με βρισκει αρνητικο το κλαβιε των οργανων της σειρας TR ( το οποιο κακα τα ψεμματα ειναι απογονος του Triton ) με μια αισθηση "παιδικου" πληκτρου.

    Και παλι, επειδη οι αποψεις ειναι παρα πολλες γι'αυτα τα θεματα, θα σου προτεινα να ακουσεις και να δοκιμασεις το καθε οργανο, ωστε να κατασταλλαξεις καπου με σιγουρια.

    Καλη επιλογη
    piterpiano
    01.01.2008, 16:26
    kalsipera se olous,kali xronia!

    VERO,to motif xs 61 to pira 2.500 evrw

    NOIZ REDUCTION, ise poly psagmenos k tha simfwnisw ola mazi sou..

    file MPATZINIK tin idia simvouli pou edwsa kai ston KANENA sou dinw

    orma gia to mo6(an kai gia to triton exw to monster lead tou rudess(xexe))
    me 1000 evrw ine korifaia lisi
    poly kaliteri ao to TR logw poiotitas ixou kiriws
    epanalmvanw to motif exei foveri pistotitA(den gnwrizw texnika giati-analyei o noiz reduction omws pou ine eidimwn) stous ixous,para polla presets k sigoura ta 3plasia multisamples apo to triton gia na ftiaxeis ixous!!

    an kai korgikos apo mikros

    motif-triton simeiwsate 1

    (tha sou elega na koitaxeis k to roland fantom alla den kserw an exei ftini ekdosi konta sta 1000)

    afta,xronia polla se olous!!
    mpatzinick
    01.01.2008, 20:48
    σας ευχαριστώ πολύ παιδια! μαλλον με πεισατε προς yamaha ..! θα ποστάρω τα αποτελέσματα !! λολ
    noizreduction
    01.01.2008, 21:38
    Piterpiano, δεν εχω καποια ιδιαιτερη γνωση στα τεχνικα στοιχεια των οργανων και παντα μαθαινω διαβαζοντας τα manuals και τα specifications που κυκλοφορουν στο internet Οποτε ειμαστε το ιδιο στο θεμα αποψης και γνωσεων. Κρινω ο,τι ακουω και ο,τι αισθανομαι πως κρινεται

    Mpatzinick, πριν αγορασεις οτιδηποτε πηγαινε και ακουσε το. Αφιερωσε 3 ωρες για καθε οργανο, ωστε να βεβαιωθεις πως ειναι αυτο που θες. Κατεβασε τα manuals τους, κανε συγκριση των δυνατοτητων τους και το πιο σημαντικο..Δοκιμασε τα!

    Σαν αντιπροτασεις σου δινω αυτο:

    Roland Juno G

    Οπως επισης, μπορεις να αναζητησεις κανα kurzweil μεταχειρισμενο..Ειναι οργανα που γραφουν εποχη
    mi3s
    04.01.2008, 12:28
    δε ξέρω πάντως εγώ που έχω δοκιμάσει και το motif xs και το triton extreme δε βρίσκω κάποια διαφορά,όσον αναφορά το κλαβιέ τους.Όντως οι ακουστικοί ήχοι είναι αρκετά καλύτεροι στο motif αλλά δεν έχω ακούσει και το m3 που λένε ότι το περνάει σε όλα το motif.Δε ξέρω τι να πω και επειδή και εγώ σκέφτομαι να αγοράσω ένα από τα δύο όργανα (τώρα έχω ένα korg pa50) το κοιτάζω το ζήτημα,γενικά παίζω ποιοτική λαική μουσική,αλλά και πιο λαικά τα οποία τα μαθαίνω και μόνος μου αλλά στο μέλλον θέλω να ασχοληθώ με την rock και ίσως με την jazz.
    kanenas
    04.01.2008, 21:19
    Επισκέφθηκα χθες τον τοπικό προμηθεύτει αλλα MO6 ούτε για δείγμα!

    Ο πωλητής μου πρότεινε να δοκιμάσω το παρόμοιο XS

    δειλά δειλά επιχείρησα να το "δοκιμάσω" αλλά λόγω των περιορισμένων μου γνώσεων για το θέμα και χωρίς να υπάρχει μέτρο σύγκρισης τα πάντα μου φαίνονταν ok, πλην το προγραμματισμό που μου φάνηκε ΤΕΡΑΣ.

    Μετά απ'αυτό και λόγω του ότι mo6 μόνο αφού το παραγγείλω θα έχω ευκαιρία να το δοκιμάσω, αποφάσισα να στηριχώ πλήρως στα reviews και το net.

    Ψάχνοντας, διάβασα πως το mo6 έχει χαμηλή πολυφωνία(Low polyphony), δεν έχει aftertouch και δεν είναι expandable. Θα μπορούσε κάποιος έμπειρος να μου τα εξηγήσει λίγο ?

    Ακόμα μια απορία! Κάποιος φίλος μου ανάφερε ότι τα 61 πλήκτρα θα μου φανούν "λίγα" λόγω πιάνου και η αίσθηση στο παίξιμο "ψεύτικη", ισχύει κάτι τέτοιο?

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
    kanenas
    15.01.2008, 16:00
    epanafora!

    το roland juno G τι λέει?