ελληνική μουσική
    386 online   ·  210.877 μέλη

    Κάλαντα:έθιμο ή επαιτεία?

    CROSS
    31.12.2007, 17:05
    Τα κάλαντα ξεκίνησαν πριν απο αιώνες..πήγαιναν οι νεότεροι και εύχονταν το ''καλό''στα σπίτια της πόλης ή του χωριού.Ως ένδειξη φιλοξενίας οι κάτοικοι πρόσφεραν διάφορα γλυκίσματα στους απρόσμενους ''επισκέπτες'' τους΄.Σιγά σιγά το γλύκισμα αντικαταστάθηκε απο χρήματα..και απο εκείνη την στιγμή άρχισε η αλλοίωση του εθίμου και τελικά η μετατροπή του σε επαιτεία.Κανένα παιδί(πόσο μάλλον μεγάλης ηλικίας άτομα )δεν λέει τα κάλαντα για να ευχηθεί.Αν το νόμισμα που θα δώσεις είναι μικρότερο του 1e μπορεί να ακούσεις και καμιά βρισιά.
    Απο την άλλη πλευρά βλέπουμε και όλους τους ζητιάνους των τρένων κλπ να λένε τα κάλαντα για βγάλουν μεροκάματο.
    Ίσως είναι καλύτερα μερικά ''έθιμα'',όταν πια έχουν ξεφτίσει, να καταργούνται.Μόνο κακό κάνουν στα μικρά παιδιά τα κάλαντα που μαθαίνουν να ''ζητάνε''και όχι να προσφέρουν τις ευχές τους.''Θα σου πω τα κάλαντα μόνο αν με πληρώσεις καλά...διαφορετικά θα σου πω τις κατάρες μου''
    Καλή χρονιά σε όλα τα μέλη του ΜΗ
    renabill
    02.01.2008, 11:47
    Εν μέρει έχεις δίκιο αλλά τι να κάνουμε?Να τα σταματήσουμε?Απλά πρέπει να πούμε στα παιδιά μας ότι ο σκοπός δεν είναι τα λεφτά.
    Crocodile
    02.01.2008, 13:42
    Το πιο εκνευριστικο και ενελως απαραδεκτο ειναι οταν βλεπεις αλλοδαπους που δεν ειναι καν χριστιανοι και ερχοναι να σου πουν τα καλαντα μονο για να μαζεψουν λεφτα!!!
    CROSS
    02.01.2008, 16:23
    Ακριβώς.Το ίδιο ή και ακόμα χειρότερο είναι όταν βλέπεις την γύφτισσα μάνα να απειλεί το παιδί με ξύλο,όταν διστάζει να μπει μέσα σε ένα μαγαζί για να εκτελέσει το ''χρέος''του!
    Stroumfita456
    02.01.2008, 20:18
    Παράθεση:

    Το μέλος Crocodile στις 02-01-2008 στις 13:42 έγραψε...

    Το πιο εκνευριστικο και ενελως απαραδεκτο ειναι οταν βλεπεις αλλοδαπους που δεν ειναι καν χριστιανοι και ερχοναι να σου πουν τα καλαντα μονο για να μαζεψουν λεφτα!!!


    αυτο ειναι το χειροτερο!!!!
    punkster
    02.01.2008, 23:41
    Το ομολογω..........

    ΕΙΜΑΙ ΕΝΟΧΗ!!!!!!!!!!!!!

    Βγαινω να πω τα καλαντα μονο για τα λεφτα........

    Αλλα εμεις τουλαχιστον κανουμε και σοου!
    Μπορω να παω στον παραδεισο τωρα???



    pepe-le-pew
    04.01.2008, 01:28
    Παράθεση:
    Το πιο εκνευριστικο και ενελως απαραδεκτο ειναι οταν βλεπεις αλλοδαπους που δεν ειναι καν χριστιανοι και ερχοναι να σου πουν τα καλαντα μονο για να μαζεψουν λεφτα!!!


    Το πιο εκνευριστικό και απαράδεκτο είναι το ότι βρίσκονται σε αυτή τη θέση...το ότι αναγκάζονται να πουν τα κάλαντα για να βγάλουν χρήματα....το ότι είναι επαίτες...

    Ως παιδάκι και για τα χρήματα και για την εμπειρία το έκανα...ξυπνάγαμε το πρωί και γυρνάγαμε τις γειτονιές μέχρι το μεσημέρι...φάση είχε!!!
    StavmanR
    04.01.2008, 12:25
    Παράθεση:

    Το μέλος pepe-le-pew στις 04-01-2008 στις 01:28 έγραψε...

    Παράθεση:
    Το πιο εκνευριστικο και ενελως απαραδεκτο ειναι οταν βλεπεις αλλοδαπους που δεν ειναι καν χριστιανοι και ερχοναι να σου πουν τα καλαντα μονο για να μαζεψουν λεφτα!!!


    Το πιο εκνευριστικό και απαράδεκτο είναι το ότι βρίσκονται σε αυτή τη θέση...το ότι αναγκάζονται να πουν τα κάλαντα για να βγάλουν χρήματα....το ότι είναι επαίτες...

    Ως παιδάκι και για τα χρήματα και για την εμπειρία το έκανα...ξυπνάγαμε το πρωί και γυρνάγαμε τις γειτονιές μέχρι το μεσημέρι...φάση είχε!!!



    Το πιο εκνευριστικό είναι ότι έχεις ένα τεράστιο δίκιο pepe-le-pew

    Από την άλλη, στην ελεύθερη αγορά δε ζούμε; Έχουμε πλέον πουλήσει τα πάντα σε αυτόν τον κόσμο, από συναισθήματα ως τέχνη και επιστήμες, τα κάλαντα μας πειράξανε; Είναι απλώς ένα ακόμα εμπορεύσιμο είδος στο βωμό της απόλυτης ειδωλολατρείας, όπου ο θεός κυκλοφορεί πότε σε μεταλλική κυλινδρική και πότε σε χάρτινη μορφή. Η μεγαλύτερη "σταυροφορία" που έγινε ποτέ γίνεται επί των ημερών μας και σταυρώνονται συνειδήσεις.

    Κάποτε, τα κάλαντα στο χωριό της καταγωγής μου περιελάμβαναν ολόκληρη παράδοση και προετοιμασία ημερών, ίσως και μηνών. Υπήρχε το έθιμο της καμήλας, κατά το οποίο κατασκεύαζαν ένα ομοίωμα καμήλας που περιφέρονταν από σπίτι σε σπίτι, γύρω από την οποία στήνονταν ολόκληρη γιορτή. Γιορτή, όχι με λεφτά, αλλά με φαγώσιμα και παρέα, χορό. Αυτά τα έθιμα δένανε τον κόσμο. Σήμερα, ο καθένας "δουλεύει" το τριγωνάκι για την πάρτη του και μάλιστα μπαίνει στο οικονομικό αλισβερίσι σχεδόν από την κούνια του. Σίγουρα γνωρίζετε ότι οι 'μικροί' σταμπάρουν σπίτια που δίνουν καλό μεροκάματο... και σίγουρα γνωρίζετε ότι αυτοί φέρουν το μικρότερο μερίδιο ευθύνης...
    pepe-le-pew
    04.01.2008, 16:01
    @StavmanR

    Έχεις δίκιο...Με αυτήν την έννοια πάνε να εκλείψουν τα κάλαντα...
    Ερημώνει κι η επαρχία...μαζευόμαστε όλοι στη μαγευτική Αθήνα...άμεσο επακόλουθο είναι...
    despinakontogianni
    04.01.2008, 17:01
    Παράθεση:

    Το μέλος punkster στις 02-01-2008 στις 23:41 έγραψε...

    Το ομολογω..........

    ΕΙΜΑΙ ΕΝΟΧΗ!!!!!!!!!!!!!

    Βγαινω να πω τα καλαντα μονο για τα λεφτα........

    Αλλα εμεις τουλαχιστον κανουμε και σοου!
    Μπορω να παω στον παραδεισο τωρα???






    Μέχρι πόσο χρονών βγαίνουμε να πούμε τα κάλαντα? Βλέπω δλδ κάτι μεσήλικες με σχισμένα ρούχα και αναρωτιέμαι αν υπάρχει κάποιος που να του δίνει χρήματα. Επίσης τι είναι αυτό που σκεφτόμαστε όλοι? Μου έδωσε περισσότερα από τον πρώτο ή μόνο τόσα? Μου φαίνεται πως μερικοί μόνο ένσημα εργασίας δε θέλουν!
    Bgre
    05.01.2008, 23:12
    1ος) Γυφτάκι , λέει τον πρώτο στοίχο .Του δίνουμε 1Ε , σηκόνεται και φεύγει.
    2ος) Δυο πιτσιρικάκια.Λένε την πρώτη στροφή και απλώνουν τον κουμπαρα.τους δίνω 2Ε με στραβοκοιτάν και φευγουν
    3ος) Τρείς κατσίβελοι κάπου στα 25-30 μπένουν με το τύμπανο ,τ η γκάιντα κια το τουμπελέκι . Κάθονται και κοπανάνε ( πάντως όχι κάλαντα ) μέχρι να τους δώσεις ικανοποιητικό "μισθο" . Τους έδωσα ότι ψηλά βρήκα για να φυγον απο το κεφάλι μου.
    4ος) Ένας μεσήλικας με το κασετόφωνο στο χέρι , απλώνει τον κουμπαρά , του βάζουμε λίγα κέρματα , σηκώνεται και φεύγει κι'αυτός.
    5ος) Δυο αδερφάκια , με το τριγωνάκι . Λένε τα κάλαντα τους δίνω 2Ε , ΛΕΝΕ χρόνια πολλά - και του χρόνου (οι μόνοι που ευχήθηκαν έως τώρα ) και φεύγουν.
    6ος) Η φιλαρμονική της πόλης (επιτέλους σοβαρή μουσική) τους δίνω χαρτζιλίκι που τους αντιστοιχει , εύχονται και φεύγουν.

    Επίσης , βλέπω συμμαθητές μου να έρχονται (χωρις να το ξέρουν) σπίτι μου να μου πούν τα κάλαντα. Ανοίγω την πόρτα , μόλις είχα σηκωθεί απο το κρεβάτι φορώντας πιζαμούλα με αρκουδακια ( ).
    Για μια στιγμή έμεινα . Ποιός έγινε ποιό ρεζίλι? Δεν ήξερα ούτε πόσα να τους δώσω
    Τελικά τους δίνω 5Ε ( μη ξοδευτώ κιόλας ) και μου λένε , δώσε κάτι παραπάνω.

    Αυτή είναι η κατάντια του εθίμου...