ελληνική μουσική
    396 online   ·  210.916 μέλη
    revekka
    17.07.2004, 03:47
    αν σου άρεσε το Dr Starngelove, πολυ πιθανό να σε ενδιαφέρουν και οι άλλες ταινίες του Kubrick. όχι πως σχετίζονται όλες θεματικά μεταξύ τους αλλα τέτοια σκηνοθετικά αριστουργήματα θα κάνουν καιρό να ξαναδούν τα ματάκια μας. λεπτομέρεια,σκληρή δουλειά και τελειομανία στο έπακρο. μακάρι το ένα τρίτο του πλυθησμού να είχε τέτοιο πάθος για τη δουλειά του...θα ζούσαμε όλοι καλύτερα. και να πώ πως μου άρεσε οπτικά και η αδελφότητα των λύκων (le pacte des loups) στύλ στην εικόνα και στην κίνηση αν και κάποιες αδυναμίες στην πλοκή.
    moutzoura
    23.09.2004, 13:43
    Είναι πολλές...ας αρκεστώ σε δύο σχετικά πρόσφατες...
    Goodbye Lennin και
    25η ώρα...
    pianopassion
    23.09.2004, 15:39
    Καλησπέρα σε όλους. Επειδή λατρεύω τον Robert de niro θα επέλεγα τον "ελαφοκυνηγό", τον "νονό" και την ταινία σταθμό κατά την γνώμη μου τον "ταξιτζή" που απίστευτο δεν πήρε ούτε ένα oscar. Έτυχε βέβαια εκείνη τη χρονιά και έπεσε πάνω στη "φωλιά του κούκου" μια εξίσου εκπληκτική και ανατρεπτική ταινία. Γενικά με τραβάνε περισσότερο οι ταινίες "χαρακτήρων" με ηθοποιούς όπως Brado,Pachino,Nicolson,Hofman.
    Από σκηνοθέτες τώρα αγαπημένος μου είναι o Allan Parker (the wall, ο άνθρωπος πουλί, το εξπρές του μεσονυκτίου) γιατί δημιουργεί μια ψυχεδελική ατμόσφαιρα σε πολλές ταινίες του. Φυσικά ο Kubrick και o Scorcesse.
    Κλείνοντας θα σας προτείνω να δείτε μια ταινία όχι και πολύ γνωστή με τον Pierce Brosnan στο ρόλο του ινδιάνου (ναι καλά διαβάσατε) την "προσωπική υπόθεση" που βασίζεται σε αληθινή ιστορία και νομίζω θα σας κάνει κλίκ !!
    Το άσχημο είναι πως θα την βρείτε μόνο σε βίντεο γιατί αν δεν κάνω λάθος δεν υπάρχει σε dvd.
    elnor
    23.09.2004, 19:11
    λοιπον μια πολυ καλη και ποιητικη ειναι "οι εραστες του αρκτικου κυκλου"
    πολυ μα πολυ καλη !!!!
    και συγουρα και πολλες απο αυτεσ που εχουν αναφερθει.


    SteliosG
    23.09.2004, 20:36
    δεν ειδα αν αναφερθηκε αλλα τι λετε για την "Εις το ονομα του πατρος"??? Κορυφαια?????
    DeLaSane
    23.09.2004, 21:15
    Oles tou David Lynch, idiaitera to Mulhholland Drive, kai to Battleship Potemkin tou Sergei Eisenstein, to opoio eida prosfata sto trafalgar square, me live soundrack apo pet shop boys. Pio prin den mou aresan oute oi PSB alla oute kai oi 20s tainies, alla meta apo thn sygkekrimenh synavlia allaksa gnwmh.
    Wraith
    24.09.2004, 02:15
    Γενικότερα παρανοικές ταινίες όπως:Brazil/12 Monkeys (Terry Gilliam),όλες του Lynch (και το έπος Twin Peaks),Π/Requiem for a Dream (Darren Aronofsky),Memento (Christopher Nolan) etc etc...

    Επίσης μου αρέσουν και τα γιαπωνέζικα κινούμενα σχέδια (anime) που έχουν να παρουσιάσουν έπη όπως το Spirited Away (Sen to Chihiro no kamikakushi) του Hayao Miyazaki,το Ghost in the Shell (kokaku kidotai) βασισμένο στο ομόνυμο manga του Masamune Shirow καθώς και τη σειρά Neon Genesis:Evangelion.

    Πάντως αν ήταν να ξεχωρίσω μία αγαπημένη ταινία αυτή θα ήταν μάλλον το Shining του Kubrick,με επόμενες το Se7en και το 2001:a Space Odyssey...
    Sideline
    24.09.2004, 03:25
    Πολύ καλή η αδελφότητα των λύκων-να'σαι καλα που μου το θύμισες Ρεβέκκα

    Λατρεύω όλες τις ταινίες του Kubrick-ακόμα και το Eyes Wide Shut που πολλοί μάλλον δεν το βρήκαν και πολύ καλό. To Apocalypse Now επίσης είναι μέσα στα τοπ,όπως και το Pulp Fiction που προσωπικά το θεωρώ μοντέρνο αριστούργημα.

    Το Brazil είναι επίσης μια καταπληκτική ταινία-να σαι καλά και συ Wraith που μου το θύμισες..το είδα πριν καμιά δεκαριά χρόνια

    Το Alien επίσης έχει μια ξεχωριστή θέση στη καρδιά μου...κατα τη γνώμη μου είναι το καλύτερο παράδειγμα ταινίας επιστημονικής φαντασίας/τρόμου.

    Θα μπορούσα να αναφέρω καμιά κατοσταριά ταινίες αλλά ας το αφήσω
    revekka
    24.09.2004, 12:46
    στον kubrick λέμε ναί

    στον david lynch επίσης ναί

    και ζήτω το pulp fiction

    sildeline αν σου άρεσε το apocalypse now δοκίμασε να διαβάσεις το heart of darkness, είναι το πεζογράφημα στο οποίο βασίστηκε η ταινία, πολύ καλό!

    υ.γ: Ο ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΡΩΣΗ !!!
    mag
    11.03.2005, 02:28
    Μου άρεσε πάρα πολύ το Duck Soup (1933),αλλά έκανε πρεμιέρα 70 χρόνια μετά στην Ελλάδα. Στις 'Νύχτες Πρεμιέρας' το 2003. Με τους 4 αδερφούς Marx.Τρελάθηκα...
    Κι επίσης το Eternal Sunshine Of The Spotless Mind....
    Ωραία ταινία,αλλά για 'γερά στομάχια' ήταν το 21 Grams του Αlejandro Gonzalez Inarritu.
    Από Soundtracks μου άρεσε πολύ της Amelie και της Bleu του Krzysztof Kieslowski.
    manblaz
    11.03.2005, 03:22
    The Shawshank Redemption .

    Απιστευτες ερμηνειες απο Tim Robbins και Morgan Freeman

    www.imdb.com μπειτε και ψηφιστε τις αγαπημενες σας ταινιες...
    elenigeladari
    11.03.2005, 14:40
    Έρωτας μετ΄ εμποδίων.. με τον Τζον Κιούζακ και την Κέητ Μπέκινσέηλ.. απίστευτες καταστάσεις και συμπτώσεις...
    KIT_KAT
    20.04.2005, 11:57
    Quote:

    Το μέλος falimento στις 25-06-2004 στις 20:35 έγραψε:

    Τώρα ποια να ξεχωρίσεις? ευτυχώς υπάρχουν πολλά καλά κινηματογραφικά φιλμ!

    Το La vita e bella του Benini εκπληκτική ταινία...

    Από ελληνικό κινηματογράφο πάω στα παλιά και θυμάμαι το "Τζένη Τζένη" με την αείμνηστη Τζένη Καρέζη.. Το έχω δει ίσα με 50 φορές και δεν το έχω βαρεθεί.. Κάθε φορά είναι σαν πρώτη





    Εγώ τρελή ρε Φαλιμέντο???
    Κι εσύ απ' ό,τι βλέπω εδώ αναγνωρίζεις την ανωτερότητα των ευρωπαϊκών!....


    Astron
    20.04.2005, 12:04
    Για μένα κορυφαία ταινία όλων των εποχών είναι το Braveheart.
    Κορυφαίες ερμηνείες, άψογη σκηνοθεσία και μουσική του James Horner που είναι απ' τα καλύτερα soundtracks που έχω ακούσει.
    Amelie
    20.04.2005, 12:10
    Η πόλη των αγγέλων,Amelie, Jeux d'enfants. Πολύ τρυφερές, ρομαντικές, ανθρώπινες και φυσικά για μαύρο δάκρυ...
    falimento
    20.04.2005, 12:49
    Να αναφέρω επίσης, μία εκπληκτική αργεντίνικη ταινία που είδα φέτος και μου άφησε πολύ όμορφα συναισθήματα "Diarios de motocicleta", "Ημερολόγια μοτοσυκλέτας" με τους Γκαέλ Γκαρσία Μπερνάλ, Ροντρίγκο ντε λα Σέρνα.

    Είναι από τις ταινίες όπου βγαίνοντας από το σινεμά νιώθεις καλύτερος άνθρωπος. Δείτε τη οπωσδήποτε καθώς δεν αποτελεί παραγωγή του Hollywood!


    ΥΓ: Δεν είναι ευρωπαϊκή Κατερίνα!
    Sofia
    20.04.2005, 13:01
    Πραγματικά πολύ καλή τα 'Ημερολογια Μοτοσυκλέτας'! Απο τις καλύτερες ταινίες που είδα φέτος!
    XeniaRodo
    20.04.2005, 14:16
    Tαινίες που θα κρατήσω για πάντα:
    Ξένη- O κύκλος των χαμένων ποιητών
    Eλληνικη-Mια ελληνίδα στο χαρέμι
    koripaki
    20.04.2005, 14:36
    Μου άρεσε απίστευτα το Amelie, τρελάθηκα με την Οδό Μαλχόλαντ και λατρεύω κυριολεκτικά τον Τρίερ, ο οποίος με καθήλωσε με το Europa. Επίσης, πρόσφατα είδα το Κουρδιστό Πορτοκάλι και μετάνιωσα που δεν το είχα ανακαλλύψει νωρίτερα. Είμαι και λάτρης του Χίτσοκ, αν και αναγνωρίζω πως μέσα στην πληθώρα ταινιών που έχει γυρίσει, έχει κάνει μεγάλα λάθη και τεράστιες αποτυχίες.
    koripaki
    20.04.2005, 14:44
    Quote:

    Το μέλος Sideline στις 24-09-2004 στις 03:25 έγραψε:

    Λατρεύω όλες τις ταινίες του Kubrick-ακόμα και το Eyes Wide Shut που πολλοί μάλλον δεν το βρήκαν και πολύ καλό.

    [/QUOTΕ
    Παρεπιπτόντως το Eyes Wide Shut δεν το γύρισε όλο ο Κιούμπρικ. Λένε, λοιπόν, πως επείδη κατάλαβε πως δε θα προλάβαινε, ξεκίνησε το μοντάζ πριν ολοκληρωθούν τα γυρίσματα. Δεν πρόλαβε όμως και έμειναν όλα στη μέση. Η ταινία, δηλαδή, στην ουσία φτιάχτηκε από άλλους, οι οποίοι κατάστρεψαν και ό, τι είχε φτιάξει μέχρι εκείνη τη στιγμή ο Κιούμπρικ στο μοντάζ και ξεκίνησαν από την αρχή τη συναρμολόγηση της ταινίας.