ελληνική μουσική
    466 online   ·  210.904 μέλη

    Βαρέθηκα τους ψευτοροκάδες..

    freakhood
    28.01.2008, 22:58
    Ο παππους μεγαλωσε 7 παιδια με αρχες. Καταλαβαινετε για τι αρχες μιλαμε...πατρις, θρησκεια, οικογενεια κλπ. Να τον χαιρεσαι.

    Ο αλλος γράφει: "Και σιγά την τεράστια προσφορά των Kennedys στο μουσικό στερέωμα.Μην τρελλαθούμε κίόλας"

    Εμ βεβαια. Οταν αντιλαμβανεσαι την μουσικη ως διασκεδαση και μονο αυτο, ειναι λογικο να εχεις τετοιες αποψεις. Τους Kennedys παντως τυχαια τους ανεφερα. Θα μπορουσα να αναφερω καλλιστα τον Frank Ζαππα (ο οποιος περασε απο δικη μαζι με τους Kennedys γιατί ενοχλουσε βλεπεις..ας ειναι καλα η γυναικα του Al Gore), τους residends, και ενα σωρο αλλους.
    Ο αληθινος καλλιτεχνης αποστασιοποιείται εν μερει απο τον συρφετό, και εχει και (οχι απαραιτητα) καταγγελτική φωνη ενιοτε (βλεπε cobain, morrison κλπ).
    Κατα τα αλλα ασχολουμαστε με την Πρωτοψαλτη, τους Νταλαρες, και τους γνωστους "ροκάδες" της εποχης μας (βλεπε παπακωνσταντινου, πυξ λαξ κλπ) που μονο ροκαδες δεν ειναι στην ψυχη.

    Αλλά οταν ο αλλος λεει κατ'ουσιαν: "δεν με νοιαζει αν ο Γκάλης εδερνε την γυναικα του...εμενα μου αρεσαν τα καλαθια του", τοτε καταλαβαινετε σε τι βασεις γινεται αυτος ο διαλογος (και δεν θετω ζητηματα ηθικολογικης σημασιας βεβαια. Μακρια απο μας οι ηθικολογοι. Τους τρωμε καθε μερα ατα καναλια).

    vaninoui
    28.01.2008, 23:05
    ys:"to noihma den einai panta stis lekseis,kapote einai kai pisw apo autes"




    Kian den to vlepeis File
    Kanena ena vima pisw na deis wspou makrenei to spa8i s

    sigur
    29.01.2008, 09:19
    Παράθεση:

    Το μέλος freakhood στις 28-01-2008 στις 22:58 έγραψε...

    Ο παππους μεγαλωσε 7 παιδια με αρχες. Καταλαβαινετε για τι αρχες μιλαμε...πατρις, θρησκεια, οικογενεια κλπ. Να τον χαιρεσαι.

    Ο αλλος γράφει: "Και σιγά την τεράστια προσφορά των Kennedys στο μουσικό στερέωμα.Μην τρελλαθούμε κίόλας"

    Εμ βεβαια. Οταν αντιλαμβανεσαι την μουσικη ως διασκεδαση και μονο αυτο, ειναι λογικο να εχεις τετοιες αποψεις. Τους Kennedys παντως τυχαια τους ανεφερα. Θα μπορουσα να αναφερω καλλιστα τον Frank Ζαππα (ο οποιος περασε απο δικη μαζι με τους Kennedys γιατί ενοχλουσε βλεπεις..ας ειναι καλα η γυναικα του Al Gore), τους residends, και ενα σωρο αλλους.
    Ο αληθινος καλλιτεχνης αποστασιοποιείται εν μερει απο τον συρφετό, και εχει και (οχι απαραιτητα) καταγγελτική φωνη ενιοτε (βλεπε cobain, morrison κλπ).
    Κατα τα αλλα ασχολουμαστε με την Πρωτοψαλτη, τους Νταλαρες, και τους γνωστους "ροκάδες" της εποχης μας (βλεπε παπακωνσταντινου, πυξ λαξ κλπ) που μονο ροκαδες δεν ειναι στην ψυχη.

    Αλλά οταν ο αλλος λεει κατ'ουσιαν: "δεν με νοιαζει αν ο Γκάλης εδερνε την γυναικα του...εμενα μου αρεσαν τα καλαθια του", τοτε καταλαβαινετε σε τι βασεις γινεται αυτος ο διαλογος (και δεν θετω ζητηματα ηθικολογικης σημασιας βεβαια. Μακρια απο μας οι ηθικολογοι. Τους τρωμε καθε μερα ατα καναλια).




    μάλλον δεν κατάλαβες και πολλά από τα παραδείγματα που σου ανέφερα.Δεν βαρίεσαι, μακάριοι οι φτωχοί το πνεύματι. Αλλά η αντίδραση αντίδραση έτσι για να δείξουμε οτι έχουμε άποψη, εύγε νέε μου !!χι χι χι , καλύτερα να μίλαγα στον σκύλο μου πιτσιρίκο, τέτοια άσχετα δεν θα μου έλεγε...
    pastella
    29.01.2008, 12:00
    Παράθεση:

    Το μέλος freakhood στις 28-01-2008 στις 22:58 έγραψε...

    Ο παππους μεγαλωσε 7 παιδια με αρχες. Καταλαβαινετε για τι αρχες μιλαμε...πατρις, θρησκεια, οικογενεια κλπ. Να τον χαιρεσαι.



    Δεν καταλαβαίνω τον συλλογισμο σου

    Απαιτεις κατα κάποιο τρόπο οι πάντες να συμφωνουν μαζί σου. Που ξέρεις εσύ τι αρχές έδωσε αυτός ο άνθρωπος στα παιδιά του;;;; Και αν δεν συμφωνούν με τις δικές σου, πρόβλημά του. Έκανε κάτι κακό στον κόσμο και δεν το καταλάβαμε;;;

    Και ακόμη να καταλάβω τι προσπαθείς να μας πεις. Το τι σέβεται και τι θαυμάζει ο καθένας είναι υποκειμενική άποψη. Θες να συμφωνούμε όλοι μαζί σου; Ποια η ομορφιά αυτού του κόσμου αν δεν έχει πολυχρωμία και ποικιλία; Νομίζω ότι αυτό ήθελαν να δείξουν οι άνθρωποι που θαυμάζεις, κάνοντας κάτι το διαφορετικό από τους άλλους στην εποχή τους.

    Το τι μουσική και τι τραγούδι μιλάει στην ψυχή του καθενός είναι στοιχείο της προσωπικότητάς του. Είναι προσωπική του άποψη, άσχετα με το αν είναι εμπορικό ή ανεξάρτητο ή προωθούμενο το τραγούδι και η μουσική. Αλοίμονο αν θέλουμε αυτό να αλλάξει.
    quendendil
    29.01.2008, 15:56

    [ τροποποιήθηκε από τον/την quendendil, 15-09-2013 17:46 ]


    dimi93-gnr
    29.01.2008, 20:50
    Παράθεση:

    Το μέλος vaninoui στις 28-01-2008 στις 23:05 έγραψε...

    ys:"to noihma den einai panta stis lekseis,kapote einai kai pisw apo autes"




    Kian den to vlepeis File
    Kanena ena vima pisw na deis wspou makrenei to spa8i s



    τα λεσ πολυ ωραιαααααααααααααααααααααααααααααααααααα
    μπραβο!!!!!
    Chitarrista
    29.01.2008, 21:39
    Oύτε εγώ πολυ κατάλαβα ακριβώς τι θες να πεις αλλά μάρεσε αυτό που είπες " αφού το παίζω Ροκ να με φοβάσαι"