ελληνική μουσική
    560 online   ·  210.873 μέλη

    Γιώργος Μάγκας (+ και -) πείτε μας τη γνώμη σας...

    pclos
    28.01.2008, 10:53
    σχολια,κρισεις,επικρισεις,κακιες ,ολα αποδεκτα...πειτε μας την γνωμη σας για τον πρωτο ελληνα μουσικο στο ΜΤV...



    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Orfeus στις 29-01-2008 14:18 ]


    επισυναπτόμενα: GIWRGOS-MAGGAS.gif 
    deathminor88
    28.01.2008, 11:52
    Λοιπόν αν μιλήσω για το ταλέντο του, πραγματικά δεν έχω πολλά πράγματα να πω. Κορυφαίος. Στους 3 καλύτερους στην Ελλάδα. Όμως αν μιλήσω για εμφάνιση κλπ. Μαύρα χάλια. Το ξέρω ότι υπάρχει μια παράδοση, ένας τρόπος ντυσίματος και συμπεριφοράς αλλά πραγματικά όσο ταλέντο έχουν μερικοί, τόσο γούστο δεν έχουν. (λίγο άσχετο το τελευταίο αλλα...)
    JaNick
    28.01.2008, 21:20
    ΚΟ-ΡΥ-ΦΑΙ-ΟΣ!!! Άπαιχτος!! Και όσο για το ντύσιμο μπορεί να είναι μια αηδιά και μισή αλλα μ'αρέσει γιατι είναι το δικό του στυλ... Έχει άποψη...
    Και μια ιστορία που μου είπε ένας καθηγητής μου... Τη μιά να βλέπει το μάγκα στο Μύλο παρακαλώ σε Jazz ρεσιτάλ μαζι με ένα πιάνο, και ένα μήνα μετά σε πανιγύρι στην Καβάλα να παίζει με το ένα χέρι και με το άλλο να τρώει σουβλάκια... Και οι βλάχοι απο κάτω να του πετάν τα εκατομμύρια!!

    Η τέχνη δεν πρέπει να αντανακλά σαν τον καθρέφτη, μα σαν φάκος να μεγεθύνει...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : JaNick στις 28-01-2008 21:21 ]


    ilias-nekt
    28.01.2008, 21:47
    Toν εχω σε μια παλια ηχογραφιση,παιζει κλαρινο σ'ενα κλεφτικο.Εχει διαφορα το παιξιμο του,σημερα εχει ξεφυγει λιγο απ'την παραδοση.Ομως δεν παυει να εχει το δικο του στιλ!
    sitzoune81
    29.01.2008, 12:05
    πρωτος μαγκας ο Γιωργος Μαγκας !!!!!!!!!!!!!!
    ARISTEIDHSKARADOYKAS
    01.02.2008, 16:14
    ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΣΥΝΗΔΗΤΟΠΟΙΗΣΩ ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΑΥΤΟΣ Ο ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΝΑ ΠΑΙΖΕΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΑΙΖΕΙ..ΤΕΛΙΚΑ ΕΧΟΥΝ ΔΙΚΙΟ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΛΕΝΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΟΥΣΙΚΗ ΝΟΗΜΟΣΗΝΗ....
    darbukaboy
    02.02.2008, 11:41
    Προσωπικα δεν μου αρεσει το υφος του.Σιγουρα εχει καλο backround απο θεμα βιωματων απλα ο ηχος του εχει αλλοιωθει παρα πολυ στο περασμα του χρονου.Εγω προσωπικα τον ακουω και μου φαινεται οτι τσιριζει συνεχως,δεν εχει γεματο ηχο.Επισης ολα αυτα τα εφετζιδικα που κανει(που κομματιαζει το κλαρινο) δεν μου λενε και κατι.Πιο παλια ηταν καλυτερος και πολυ πιο ποιοτικος.Παντως εν συγκρισει με αλλους Ελληνες δεξιοτεχνες αυτου του οργανου,ο Μαγκας ειναι σαφως υποδεεστερος(κατα την ταπεινη προσωπικη υποκειμενικη μου αποψη)-Ευτυχως που εχει και αυτο το γυφτικο υφος που τον σωνει...