ελληνική μουσική
    445 online   ·  210.874 μέλη

    Η νομοθεσία δεν απαιτεί αποκάλυψη των πειρατών μουσικής!

    jorge
    30.01.2008, 03:02
    Εντυπωσιακό νέο, αν σκεφτεί κανείς τι γίνεται στην άλλη πλευρά του Ατλαντιού. Αντιγράφω από το σχετικό άρθρο του in.gr:


    Βάσει της ευρωπαϊκής νομοθεσίας, οι εταιρείες τηλεπικοινωνιών δεν είναι υποχρεωμένες να αποκαλύπτουν ονόματα και διευθύνσεις χρηστών του Διαδικτύου που κατεβάζουν παράνομα μουσική για τον εαυτό τους, αποφάνθηκε την Τρίτη το Ευρωπαϊκό Δικαστήριο.

    Αυτό σημαίνει ότι οι εταιρείες στις οποίες ανήκουν τα πνευματικά δικαιώματα δεν μπορούν να απαιτήσουν άρση του απορρήτου των επικοινωνιών, εκτός εάν αυτό προβλέπεται από την εθνική νομοθεσία, ή εάν πρόκειται για σοβαρές ποινικές υποθέσεις.

    Το επίμαχο θέμα τέθηκε από δικαστές στην Ισπανία, οι οποίοι ζήτησαν από το Ευρωπαϊκό Δικαστήριο στο Λουξεμβούργο οδηγίες για την εφαρμογή της νομοθεσίας της ΕΕ στην υπόθεση της Promusicae, της κύριας ένωσης των Ισπανών μουσικών.

    Η Promusicae είχε ζητήσει από την εταιρεία τηλεπικοινωνιών Telefonica να αποκαλύψει τις ταυτότητες και τις διευθύνσεις πελατών της που κατηγορούνται χρησιμοποίησαν το KaZaA, ένα δημοφιλές πρόγραμμα peer-to-peer, για να κατεβάσουν μουσική δωρεάν.

    Η Telefonica υποστήριξε ότι, σύμφωνα με τον ισπανικό νόμο, που βασίστηκε σε κανόνες της ΕΕ, η άρση του απορρήτου των επικοινωνιών επιτρέπεται μόνο σε ποινικές υποθέσεις, όχι σε αστικές.

    «Οι κοινοτικοί νόμοι δεν απαιτούν από τα κράτη μέλη της ΕΕ, προκειμένου να εξασφαλίσουν την αποτελεσματική προστασία των πνευματικών δικαιωμάτων, να θεσμοθετήσουν υποχρεωση αποκάλυψης προσωπικών δεδομένων στο πλαίσιο αστικών διαδικασιών», αναφέρει το δικαστήριο σε δήλωσή του.

    Τονίζει, πάντως, ότι οι κανόνες της ΕΕ δεν αποκλείουν την θεσμοθέτηση σε χώρες-μέλη της υποχρέωσης άρσης σε αστικές υποθέσεις.

    Στην απόφασή του, το δικαστήριο αναφέρει επίσης πως οι χώρες της ΕΕ πρέπει να πετύχουν μια «δίκαιη ισορροπία» ανάμεσα στην προστασία της πνευματικής ιδιοκτησίας και την προστασία των προσωπικών δεδομένων.


    CHE
    30.01.2008, 07:47
    Όλη αυτή η ιστορία με το κυνήγι των πειρατών μου θυμίζει κυνήγι μαγισσών λες και ζούμε στο μεσαίωνα. Βρείτε μου έναν άνθρωπο ηλικίας 10-60 ετών που να έχει Internet και δεν κατέβασε έστω και μία φορά τραγούδι από το διαδίκτυο. Φανταστείτε δηλαδή να οδηγηθούν στα δικαστήρια εκατομμύρια άνθρωποι. Αυτά είναι γελοία πράγματα. Οι δισκογραφικές εταιρείες αντί να παίζουν το ρόλο του ιεροεξεταστή καλά θα κάνουν να ασχοληθούν με την ουσία του θέματος, την ίδια τη μουσική, που μας σερβίρουν. Προσωπικά, θα συνεχίσω να κατεβάζω τραγούδια από το διαδίκτυο όσο οι δισκογραφικές σερβίρουν δίσκους-fast food. Άλλωστε τους δίσκους που αξίζουν τους αγοράζω κανονικά. Δεν θα αγόραζα όμως έναν ολόκληρο δίσκο για ένα τραγούδι.


    dimitrapan
    30.01.2008, 13:52
    Είδες που γκρινιάζεις να μην ανταλλάσουμε τραγούδια μέσω του ΜΗ?
    W4TT4N4B3
    31.01.2008, 03:26
    Σύμφωνα με την ορθότερη άποψη, το downloading για προσωπική χρήση δεν αποτελεί ποινικό αδίκημα.
    Ακόμα και σε αστικό επίπεδο μπορεί εύκολα να υποστηριχτεί ότι διαφυγόντα κέρδη δεν υπάρχουν, γιατί σε περίπτωση που δεν ήταν εφικτό το downloading δε θα αγόραζε ο χρήστης το cd κτλ. Αδικαιολόγητος πλουτισμός υφίσταται, αλλά και αυτός πώς μπορεί να υπολογιστεί; Όταν ένα cd έχει α΄ποιότητα ήχου κι εγώ κατεβάζω ένα album σε μορφή mp3, άρα σε συμπιεσμένη μορφή, χωρίς το βιβλιαράκι κτλ πόσο πλουτίζω; Σίγουρα όχι όσο η αξία του cd που κυκλοφορεί στην αγορά. Κι αν π.χ. δεν κυκλοφορεί στην αγορά αυτό το cd;

    Πάντως μέχρι πρότινος για ποινικά αδικήματα πλημμεληματικού χαρακτήρα δεν μπορεί να γίνει άρση απορρήτου. Μόνο για κακουργήματα και ίσως όχι για όλα. Και το καθεστώς αυτό δε νομίζω να έχει αλλάξει. Κοινώς ο πάροχος τηλεπικοινωνιακών υπηρεσιών δεν μπορεί να αποκαλύψει την ταυτότητα του χρήστη που τέλεσε κάτι λιγότερο από κακούργημα μέσω διαδικτύου.
    fantasma
    31.01.2008, 09:50
    Παράθεση:

    Το μέλος CHE στις 30-01-2008 στις 07:47 έγραψε...

    Όλη αυτή η ιστορία με το κυνήγι των πειρατών μου θυμίζει κυνήγι μαγισσών λες και ζούμε στο μεσαίωνα. Βρείτε μου έναν άνθρωπο ηλικίας 10-60 ετών που να έχει Internet και δεν κατέβασε έστω και μία φορά τραγούδι από το διαδίκτυο. Φανταστείτε δηλαδή να οδηγηθούν στα δικαστήρια εκατομμύρια άνθρωποι. Αυτά είναι γελοία πράγματα. Οι δισκογραφικές εταιρείες αντί να παίζουν το ρόλο του ιεροεξεταστή καλά θα κάνουν να ασχοληθούν με την ουσία του θέματος, την ίδια τη μουσική, που μας σερβίρουν. Προσωπικά, θα συνεχίσω να κατεβάζω τραγούδια από το διαδίκτυο όσο οι δισκογραφικές σερβίρουν δίσκους-fast food. Άλλωστε τους δίσκους που αξίζουν τους αγοράζω κανονικά. Δεν θα αγόραζα όμως έναν ολόκληρο δίσκο για ένα τραγούδι.






    εγώ σε προκαλώ να μου πεις και αν βρεις ενα ανθρωπο ο οποιος (εφοσων είχε γεννηθει.... γιατι τωρα πλεον σχεδον εξαφανιστηκε) δεν ΕΙΧΕ ΠΟΤΕ ΤΟΥ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΜΙΑ ΚΑΣΕΤΑ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥ..... αντιγραμμενης μουσικης....

    Αλλά βλεπεις ξεχναμε οτι απο τη πρωτη στιγμη που εφευρεθηκε η κόπια της μουσικής υπήρξε η δυνατότητα αντιγραφής.....

    το ιντερνετ τους μάρανε.....
    PashalinaMakia
    31.01.2008, 16:33
    χαχαχ fantasma όντως...Εγώ έγραφα κασσέτες απο το ράδιο όταν δεν είχα ήδη κάποιο τραγούδι..Τώρα όλα τα τραγούδια των κασσετών τα έχω στον υπολογιστή..Ωραία φάση ήταν!
    Πάντως η νομοθεσία να'ναι καλά!
    pastella
    31.01.2008, 19:01
    Όντως αυτό με την κασέτα το ξέχασαν;;;

    2 κουτιά έχω, και μάλιστα μερικές ήταν για τις τρέχουσες ραδιοφωνικές επιτυχίες, είχαν γραφτεί και ξαναγραφτεί 15 χιλιαδες φορές...

    Τώρα απλά αντικαταστάθηκε από το σκληρό δίσκο
    STING
    31.01.2008, 21:00
    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 30-01-2008 στις 03:02 έγραψε...

    Εντυπωσιακό νέο, αν σκεφτεί κανείς τι γίνεται στην άλλη πλευρά του Ατλαντιού. Αντιγράφω από το σχετικό άρθρο του in.gr:


    Βάσει της ευρωπαϊκής νομοθεσίας, οι εταιρείες τηλεπικοινωνιών δεν είναι υποχρεωμένες να αποκαλύπτουν ονόματα και διευθύνσεις χρηστών του Διαδικτύου που κατεβάζουν παράνομα μουσική για τον εαυτό τους, αποφάνθηκε την Τρίτη το Ευρωπαϊκό Δικαστήριο.

    Αυτό σημαίνει ότι οι εταιρείες στις οποίες ανήκουν τα πνευματικά δικαιώματα δεν μπορούν να απαιτήσουν άρση του απορρήτου των επικοινωνιών, εκτός εάν αυτό προβλέπεται από την εθνική νομοθεσία, ή εάν πρόκειται για σοβαρές ποινικές υποθέσεις.

    Το επίμαχο θέμα τέθηκε από δικαστές στην Ισπανία, οι οποίοι ζήτησαν από το Ευρωπαϊκό Δικαστήριο στο Λουξεμβούργο οδηγίες για την εφαρμογή της νομοθεσίας της ΕΕ στην υπόθεση της Promusicae, της κύριας ένωσης των Ισπανών μουσικών.

    Η Promusicae είχε ζητήσει από την εταιρεία τηλεπικοινωνιών Telefonica να αποκαλύψει τις ταυτότητες και τις διευθύνσεις πελατών της που κατηγορούνται χρησιμοποίησαν το KaZaA, ένα δημοφιλές πρόγραμμα peer-to-peer, για να κατεβάσουν μουσική δωρεάν.

    Η Telefonica υποστήριξε ότι, σύμφωνα με τον ισπανικό νόμο, που βασίστηκε σε κανόνες της ΕΕ, η άρση του απορρήτου των επικοινωνιών επιτρέπεται μόνο σε ποινικές υποθέσεις, όχι σε αστικές.

    «Οι κοινοτικοί νόμοι δεν απαιτούν από τα κράτη μέλη της ΕΕ, προκειμένου να εξασφαλίσουν την αποτελεσματική προστασία των πνευματικών δικαιωμάτων, να θεσμοθετήσουν υποχρεωση αποκάλυψης προσωπικών δεδομένων στο πλαίσιο αστικών διαδικασιών», αναφέρει το δικαστήριο σε δήλωσή του.

    Τονίζει, πάντως, ότι οι κανόνες της ΕΕ δεν αποκλείουν την θεσμοθέτηση σε χώρες-μέλη της υποχρέωσης άρσης σε αστικές υποθέσεις.

    Στην απόφασή του, το δικαστήριο αναφέρει επίσης πως οι χώρες της ΕΕ πρέπει να πετύχουν μια «δίκαιη ισορροπία» ανάμεσα στην προστασία της πνευματικής ιδιοκτησίας και την προστασία των προσωπικών δεδομένων.



    Είναι εντυπωσιακό πως ένα τόσο σοβαρό θέμα που απαιτεί γνώση μπορεί να εκφυλισθεί σχολιάζοντας το.
    Ίσως θα έπρεπε να κλείσεις το παρόν κείμενο με την φράση:
    Μόνο σοβαρά σχόλια και από γνώστες του αντικειμένου!
    fantasma
    01.02.2008, 03:56
    Παράθεση:
    Ίσως θα έπρεπε να κλείσεις το παρόν κείμενο με την φράση:
    Μόνο σοβαρά σχόλια και από γνώστες του αντικειμένου!



    αν εσυ νιωθεις ΤΟΣΟ ΣΟΒΑΡΟς ΚΑΙ ΜΑς ΤΟΣΟ ΓΕΛΙΟΥΣ ΚΑΤΣΕ ΜΕ ΤΟ ΠΙ-σΙ ΣΟΥ ΑΓΚΑΛΙΑ..... για συντροφια..... και κανε παρεα με τη φιλικη σου λιστα και τους φανς σου...


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : fantasma στις 01-02-2008 03:56 ]