ελληνική μουσική
    339 online   ·  210.897 μέλη
    dionysia7
    03.02.2008, 21:32
    Παρεξηγηση παιδες!! Εδω δεν τιθεται θεμα ψηφοφοριας.....Κατι εχετε παρεξηγησει μαλλον......Και δεν καταλαβαινω το λογο αυτης της αντιπαλοτητας.....Γιατι ετσι ρε παιδια;; εχουμε να χωρισουμε τιποτα Κρητη-Κεφαλονια;; δεν καταλαβαινω!!


    Αααα δεν το ξερα παιδια οτι αλλο ειναι η Κεφαλονια και αλλο το Ληξουρι!! Φαινεται οτι εγω, εχω απ τους αλλους τους χαρτες, τους παλιους, ξερετε απ αυτους πριν χωρισει η Κεφαλονια με το Ληξουρι!! Αααα και αληθεια....Ποτε διαχωριστηκαν (γεωγραφικα);; θα μου κανενας γιατι δεν ξερω;;
    panoulis17
    03.02.2008, 22:13
    Παράθεση:

    Το μέλος dionysia7 στις 03-02-2008 στις 21:32 έγραψε...

    Παρεξηγηση παιδες!! Εδω δεν τιθεται θεμα ψηφοφοριας.....Κατι εχετε παρεξηγησει μαλλον......Και δεν καταλαβαινω το λογο αυτης της αντιπαλοτητας.....Γιατι ετσι ρε παιδια;; εχουμε να χωρισουμε τιποτα Κρητη-Κεφαλονια;; δεν καταλαβαινω!!


    Αααα δεν το ξερα παιδια οτι αλλο ειναι η Κεφαλονια και αλλο το Ληξουρι!! Φαινεται οτι εγω, εχω απ τους αλλους τους χαρτες, τους παλιους, ξερετε απ αυτους πριν χωρισει η Κεφαλονια με το Ληξουρι!! Αααα και αληθεια....Ποτε διαχωριστηκαν (γεωγραφικα);; θα μου κανενας γιατι δεν ξερω;;




    den ksero gia thn krhth pantos to endokso kai hroiko lhksouri den einai kefalonia.............lupamai dionisia mou,alla eimaste kaluteroi.....esu apo poio meros ths kefalonias eisai?

    ΜΗΝ ΑΦΗΣΕΙΣ ΤΟ ΚΥΜΑ ΝΑ ΣΕ ΒΓΑΛΕΙ ΟΠΟΥ ΘΕΛΕΙ. ΔΕΣ ΠΩΣ ΚΙΝΕΙΤΑΙ ΚΑΙ ΧΑΡΑΞΕ ΤΗ ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΠΟΡΕΙΑ.
    dionysia7
    03.02.2008, 22:20
    Καλα δεν συνεχιζω τη συζητηση γιατι θα τσακωθουμε και δεν θελω...!!! (Εγω ειμαι ανωτερος ανθρωπος....(χαχαχαχχαχαχαχαα)....)
    panoulis17
    03.02.2008, 22:27
    Παράθεση:

    Το μέλος dionysia7 στις 03-02-2008 στις 22:20 έγραψε...

    Καλα δεν συνεχιζω τη συζητηση γιατι θα τσακωθουμε και δεν θελω...!!! (Εγω ειμαι ανωτερος ανθρωπος....(χαχαχαχχαχαχαχαα)....)



    giati na tsakothoume koumpara?
    politismenoi eimaste..........
    dionysia7
    03.02.2008, 22:39
    καλα κουμπαρεεε...ο,τι πεις!!
    marakiasteraki
    03.02.2008, 23:23
    Εγω καταγομαι απο την Εδεσσα κι οταν παω εκει συναντω γνωστους και φιλους, ανανεωνομαι και ξεκουραζομαι....
    Επειτα αναπνεω καθαρο οξυγονο....κατι που λειπει πολυ απο τις μεγαλες πολεις.
    Paraskevikefalonia
    04.02.2008, 17:42
    Παράθεση:

    Το μέλος dionysia7 στις 03-02-2008 στις 14:52 έγραψε...

    Χαχαχαχα......
    Οχι Στρουμφιτα παιδι μου.....Δε χαλας τιποτα.....
    Ο σκοπος αυτου του τοπικ ηταν και ειναι να γραψει ο καθενας ο,τι θελει για τον τοπο του!!
    Εεεε, οι μικρες αντιπαλοτητες παντα ειναι στο προγραμμα......


    Ναι συμφωνώ Όντως αυτός ήταν ο σκοπός του topic να πει ο καθένας για τη μοναδικότητα του τόπου τους .. και όχι για τη τρελαμάρα του!! και ποιο είναι το καλύτερο!! εκτώς και αν νίωθει οτι πρέπει να το λέει για να το πιστέψει..
    cobal
    04.02.2008, 18:40
    Εγω καταγομαι απο την Αλοννησο που ειναι το πιο ομορφο και με διαφορα νησι των σποραδων. (που ειναι οι Σκοπελιτες να τσακωθουμε) (πλακα κανω εεεεε)
    blackdragon
    06.02.2008, 16:53
    Ο τίτλος του θέματος είναι Ο ΤΟΠΟΣ ΜΟΥ......ΔΕΝ είναι Κεφαλονιά όπως αναφέρθηκε.............
    Α, σας είπα; Εγώ είμαι από την Σάμη, από Χαλιωτάτα βασικά......βρίσκεται στην Κεφαλονιά, κοντά σε ένα νησί που λέγεται Ληξούρι........

    Κεφαλονιά,Κεφαλονιά,Κεφαλονιά,Κεφαλονιά,Κεφαλονιά,Κεφαλονιά,Κεφαλονιά,
    Κεφαλονιά,Κεφαλονιά,Κεφαλονιά,Κεφαλονιά,Κεφαλονιά,Κεφαλονιά,Κεφαλονιά,
    Κεφαλονιά,Κεφαλονιά,Κεφαλονιά,Κεφαλονιά,Κεφαλονιά,Κεφαλονιά,

    dionysia7
    06.02.2008, 17:23
    Εεεεεεελα ρε Παναγιωτηηηηηηηη.................Μη δινεις αφορμη δια να συνεχιστει ολο αυτοο........Και οχι τιποτε αλλο.......Μετα παλι εμενα θα κατηγορουνε............
    COUSTEAU
    06.02.2008, 17:30
    Den yparxei logos na les kafallonia!!! les nisi kai katalabainoume....ena einai !!!!egw den kserw allo!!!!!! exw akousei kai gia mia kerkyra apo ena melos sylviaki.....alla psilopramata!!!!!!!!!!!!!!
    dionysia7
    06.02.2008, 17:38
    Ελατε ρε παιδια.....Τι ειναι αυτα τωρα;;;; Μην το παρακανετε.....Ειπαμε να πουμε δυο λογια για τον τοπο μας αλλα οχι και ετσι..........
    blackdragon
    06.02.2008, 17:41
    Συζήτηση με τουρίστα.........πέρυσι.....

    - Where are you from?
    - From Corfu...
    - Where is it?
    - Near Cefalonia.....
    - Oh,understood.... Cefalonia.....mmmmm...the best island I have ever visited...



    loooooooollllll....... (αστειάκι....προς αποφυγή παρεξήγησης με Κερκυραίους...)
    COUSTEAU
    06.02.2008, 17:46
    lene pws me tis klimatologikes allages i eurwpi oloena syrriknwnetai.......les to nisi liksouri na enwthei me tin kefallonia???????kako pou pathame!!!!!!!

    KEFALLONIAAAAAAAA !!!!!
    panoulis17
    09.02.2008, 02:24
    Παράθεση:

    Το μέλος COUSTEAU στις 06-02-2008 στις 17:46 έγραψε...

    lene pws me tis klimatologikes allages i eurwpi oloena syrriknwnetai.......les to nisi liksouri na enwthei me tin kefallonia???????kako pou pathame!!!!!!!

    KEFALLONIAAAAAAAA !!!!!




    kako pou pathate......tora den tha sas trexoume mono sto lhksouri alla se olh thn kefalonia....

    tespa more olh h kefalonia trela einai,na eimaste kala emeis kai oi upoloipoi eptanhsioi na suroun kalia tous!!
    sylviaki
    09.02.2008, 08:40
    Παράθεση:

    Το μέλος COUSTEAU στις 06-02-2008 στις 17:30 έγραψε...

    Den yparxei logos na les kafallonia!!! les nisi kai katalabainoume....ena einai !!!!egw den kserw allo!!!!!! exw akousei kai gia mia kerkyra apo ena melos sylviaki.....alla psilopramata!!!!!!!!!!!!!!



    αυτό σηκώνει πόλεμοοοοοοοοοοοοοο
    hartigan
    09.02.2008, 08:57
    Aπο Αθήνα
    fearlessangel
    09.02.2008, 17:06
    Τι σωβινισμός είναι αυτός που έπεσε εδώ μέσα;;; Ο καθένας υποστηρίζει τον τόπο που γεννήθηκε, μεγάλωσε και αγάπησε, λογικό είναι!! Ρατσιστικοί διαχωρισμοί Κεφαλονιτών-Ληξουριωτών-Κρητικών-Κερκυραίων κ.ο.κ!! Εγώ προτείνω να μην τσακωνόμαστε για τον καλύτερο τόπο στην Ελλάδα, αλλά να έρθουμε όλοι και να επισκεφθούμε την Κεφαλονιά, μιας και είναι το καλύτερο και ομορφότερο νησί!!! Όχι, δεν ειμαι τοπικιστης!! (πολυ...) χαχαχα!! [και προς αποφυγη παρεξηγησεων, οι αρχαιοι χαρτες δειχνουν οτι Ληξουρι και Κεφαλονια ηταν ενωμενα, οι συγχρονοι το ιδιο, τωρα ποτε διαχωριστηκαν, ιδεα δεν εχω!! ]
    etsiaplakelly
    11.02.2008, 14:05
    Παράθεση:

    Το μέλος fearlessangel στις 09-02-2008 στις 17:06 έγραψε...

    Τι σωβινισμός είναι αυτός που έπεσε εδώ μέσα;;; Ο καθένας υποστηρίζει τον τόπο που γεννήθηκε, μεγάλωσε και αγάπησε, λογικό είναι!! Ρατσιστικοί διαχωρισμοί Κεφαλονιτών-Ληξουριωτών-Κρητικών-Κερκυραίων κ.ο.κ!! Εγώ προτείνω να μην τσακωνόμαστε για τον καλύτερο τόπο στην Ελλάδα, αλλά να έρθουμε όλοι και να επισκεφθούμε την Κεφαλονιά, μιας και είναι το καλύτερο και ομορφότερο νησί!!! Όχι, δεν ειμαι τοπικιστης!! (πολυ...) χαχαχα!! [και προς αποφυγη παρεξηγησεων, οι αρχαιοι χαρτες δειχνουν οτι Ληξουρι και Κεφαλονια ηταν ενωμενα, οι συγχρονοι το ιδιο, τωρα ποτε διαχωριστηκαν, ιδεα δεν εχω!! ]




    fearelessangel μηπως εισαι και εσυ της αποψης οτι σοββινιστης ειναι αυτος που νομιζει οτι ο τοπος του ειναι καλυτερος απο την Κεφαλλονια??????? οπως το ιδιο πιστευω εγω κ για τη Κρητη!
    despinakontogianni
    11.02.2008, 19:57
    Επειδή το θεωρώ τόπο μου!

    Αμπελόκαμπος:

    Το χωριό Αμπελόκαμπος βρίσκεται 4,5 χλμ. Β.Δ. της Αμαλιάδας. Έχει έκταση 8.200 τ.χλμ.. Με την απογραφή του 1971 αριθμούσε τους 678 κατ. Του 1981 621 κατ. και με την απογραφή του 1991 έχει 645 κατ. Το έδαφός του είναι πεδινό, υψόμετρο 55 μ. και το κλίμα υγρό. Οι κάτοικοι ασχολούνται με την γεωργία, που γίνεται με μηχανικά μέσα, και την κτηνοτροφία.(πρόβατα, αίγες, βοοειδή) Πολλοί από τους κατοίκους μετανάστευσαν προς τα αστικά κέντρα και το εξωτερικό, χωρίς να ξεχνούν την πατρίδα τους. Παλαιότερα και μέχρι το 1970, οι κατοικίες ήταν μονώροφες και πλινθόκτιστες αντικαθίστανται σταδιακά από σύγχρονες μονώροφες ή διώροφες. Γεωργικά προϊόντα: αραβόσιτος, και άλλα δημητριακά, γεώμηλα, κηπευτικά, ελιές, αμπέλια σε συστηματική καλλιέργεια πριν από την άρδευση από το φράγμα Πηνειού κ.ά.

    Το όνομα του χωριού ήταν «Καρακούζι» μαύρο μάτι δηλ. και συναποτελούσαν κοινότητα με τα Καλύβια με το Β.Δ. 18-8-1912 ΦΕΚ Α 256/1912. Προήλθε η κοινότητα από τον τέως Δήμο Ήλιδας. Ο συνοικισμός και η κοινότητα μετονομάστηκαν σε συν. Και κοινότητα Αμπελοκάμπου με το Δ. 19-7-1928 ΦΕΚ Α 1561 του 1928. Το όνομα πήρε από τα πολλά αμπέλια του.

    Σε απόσταση 300μ. από το χωριό βρίσκεται από την εποχή της Τουρκοκρατίας η Μονή του Αγίου Αθανασίου. Έως τα τέλη του 19ου Αιώνα λειτουργούσε ως Μονή αντρών και μετέπειτα ως Μονή γυναικών.. Στο μοναστήρι απαγχονίστηκαν μοναχοί από τους Τούρκους. Κατά την παράδοση, θεϊκή φωνή που έλεγε « Μην προχωρείς», σταμάτησε το άλογο του επικεφαλής του αποσπάσματος Καρά- Κιουζ , που ήλθε και να κάψει το μοναστήρι. Το θαύμα έγινε. Ο Τούρκος πίστεψε στο Χριστό. Χάρισε τα γύρω κτήματα στο μοναστήρι. Οι κάτοικοι τον τίμησαν δίνοντας το όνομά του στο χωριό. Το μοναστήρι πανηγυρίζει στις 18 του Γενάρη. Πλήθος οι πιστοί που συρρέουν, ικέτες του θαυματουργού Αγίου.

    Βόρεια του χωριού βρίσκεται εγκαταλειμμένο το πηγάδι του Αγά. Έως στα μέσα του 20ου αιώνα υδρευόταν το χωριό από αυτό. Αργότερα η ύδρευση γινόταν από αντλίες και πρόσφατα από το υδραγωγείο.

    Στο κέντρο του χωριού υπάρχει το Μνημείο των Πεσόντων. Δωρεά του Χρ. Χριστόπουλου, Ταξιάρχου.

    Το Δημοτικό Σχολείο ιδρύθηκε το 1890. Το 1927 απέκτησε διδακτήριο από την κοινότητα που μετά τους σεισμούς του 1953 κρίθηκε ακατάλληλο. Από το 1955 λειτουργεί στο κτίριο που σήμερα βρίσκεται. Επίσης , στον ίδιο αύλιο χώρο λειτουργεί και Νηπιαγωγείο που ιδρύθηκε το 1976.

    Ποιος είπε πως ο Νομός Ηλείας δεν έχει τουρισμό? Έχει εναλλακτικό!




    Τουριστική κατσίκα!