ελληνική μουσική
    597 online   ·  210.875 μέλη

    Yποσυνείδητα μηνύματα σε τραγούδια, διαφημίσεις, ταινίες

    SOPHIA-MX-4EVER
    02.02.2008, 12:22
    http://minimata.50webs.com/

    τα συμπερασματα δικα σας

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vouliakis στις 02-02-2008 18:59 ]


    tina15
    02.02.2008, 14:30
    Πολλά από αυτά είναι προσχεδιασμένα..Δεν είναι τραγικό όμως να πέφτουμε όπως ο ίδιος λέει θύματα του ίδιου μας του εαυτού;;Φανταστείτε αυτή τη στγμή που διαβάζετε όσα γράφω να σας περνώ χωρίς να το θέλω υποσεινήδητα μηνύματα... μπουυυυχαχαχαχαχααα!!!
    absurdus_delirium
    02.02.2008, 14:47
    Γεια σου, Σοφία! Κατ' αρχάς να σου πω πως δεν έπρεπε να μπεις σε κείνο το σάητ γιατί δεν είσαι άνω των 18 και μπορεί να επηρεαστείς βλέποντας τη λέξη sex τόσες φορές (αλήθεια, τηλεόραση βλέπεις;) και να γίνεις τσαντάκιας, να πάρεις ναρκωτικά, να πέσεις κάτω, να λερώνεσαι και τέτοια.

    Απο 'κει και πέρα: Το καταλαβαίνω πως μπορεί να δοξάζουν τον Σατανά (τον Άρχοντα του Τραχανά) άνθρωποι όπως ο Παπακωνσταντίνου (που είναι ροκ) και την Πρωτοψάλτη (που δούλευε σε νοσοκομείο-αυτή κάτι ξέρει). Αλλά η Μαρινέλλα; Χουάη; Χουάη, Μαρινέλλα;

    Πέρα από την πλάκα, δεν είναι κρυφό (διδάσκεται σε πανεπιστήμια ανά τον κόσμο) ότι οι άνθρωποι που εφαρμόζουν τις τεχνικές του μάρκετινγκ με βοήθεια ψυχολόγων και μιας πλειάδας καλλιτεχνών(άσχετο) μας μεταχειρίζονται. Έτσι πουλάνε οι άνθρωποι, αυτή είναι η δουλειά τους. Και καλά να το κάνεις σε ενήλικες ανθρώποι που έχουν γνώση ότι "ακολουθεί πολιτική διαφήμιση". Υποτίθεται (με κεφαλαία, μπολντ, ιτάλικς και υπογραμμισμένα γράμματα το "υποτίθεται") ότι έχουν επίγνωση ότι δεν τους αγαπάει η τράπεζά τους και δεν θέλει να τους βοηθήσει, ούτε ότι το ουίσκι τους θέλει να τους κάνει καλύτερους ανθρώπους. Να πουλήσουν θέλουν. Το χειρότερο είναι αυτό που λέει και η κυριούλα στο βίντεο: μέσω της τηλεόρασης παραλαμβάνουν τα παιδιά μας από την κούνια σχεδόν και συνεισφέρουν όσο περισσότερο μπορούν στο να τα διαμορφώσουν σε απλούστερα ανθρώπινα όντα. Καταναλωτές.

    Αν τώρα ο άνθρωπος του θεού είναι αυτός που νοιάζεται για τους άλλους και ο άνθρωπος του Σατανά (ιιιιιιι, το έγραψα με κεφαλαίο ενώ το "θεός"...;) είναι αυτός που νοιάζεται μόνο για τον εαυτό του, βλέπω τι θέλει να πει η ιστοσελίδα αλλιώς μου κάνει κάτι σε συνωμοσιολογική παπαρούνα το όλο πράμα! Αυτάαα...



    ΥΓ: Επειδή έχουμε φάει τα μουστάκια μας παλιότερα εμείς οι δύο, να ξεκαθαρίσω ότι τα παραπάνω (χιούμορ, σαρκασμός και τα ρέστα) δεν είναι επίθεση οποιουδήποτε τύπου σε σένα, ακριβή μου Σοφία!
    StavmanR
    02.02.2008, 18:05
    absurdus τα σέβη μου για το βίντεο...

    Όταν η γνώση γίνεται εργαλείο κατάπτωσης του ανθρώπου και όχι εξέλιξης...
    SOPHIA-MX-4EVER
    02.02.2008, 18:05
    Παράθεση:

    Το μέλος mnk στις 02-02-2008 στις 17:56 έγραψε...


    Παράθεση:
    Επειδή έχουμε φάει τα μουστάκια μας παλιότερα ...



    Επειδή, φαντάζομαι, η Σοφία δεν θα έχει μουστάκι, μάλλον το δικό σου θα φάγατε!!





    ε ναι, το δικό του φάγαμε...
    ελπίζω να το έχει ξεπεράσει
    εγώ πάντως το έχω ξεχάσει...
    absurdus_delirium
    02.02.2008, 18:33
    Σταύρο, σε κάνει όντως να σκεφτείς κατά πόσο έχει νόημα η λέξη "πρόοδος" πλέον.

    Μαρία, την έχω δει -καλή προσπάθεια, υπεραπλουστευτική σε σημεία αλλά το μέσο το ίδιο και το κοινό στο οποίο απευθύνεται χρειάζεται και λίγο εντυπωσιασμό. Στην τελική και αυτοί "ένα προϊόν προσπαθούν να πουλήσουν"..

    Σοφία, εγώ, πάλι, θυμάμαι για να μην αναγκάζομαι να επαναλαμβάνω!

    ΑΤΤΕΝΤΙΟΝ! Μη Ζγωνς Σμα Σ'λεν Φλαξ!
    Παρακαλώ, ανοιχτά μάτια, αυτιά και μυαλά... (;

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : absurdus_delirium στις 02-02-2008 18:38 ]


    vouliakis
    02.02.2008, 19:01
    Παιδιά, παράκληση: Πριν ανοίξετε νέο topic, ψάξτε (με την "Αναζήτηση") αν υπάρχει κάτι παρόμοιο και απαντήστε εκεί.

    Υπάρχουν τουλάχιστον 4 ακόμα topics με το ίδιο θέμα...




    SOPHIA-MX-4EVER
    02.02.2008, 20:26
    Παράθεση:



    Σοφία, εγώ, πάλι, θυμάμαι για να μην αναγκάζομαι να επαναλαμβάνω!




    τώρα,... θα τα βάψω μαύρα
    λίγες μέρες πριν να μου το έλεγες και δεν θα τα έβαφα κόκκινα
    αχ, λυπάμαι πολύ...
    SOPHIA-MX-4EVER
    02.02.2008, 20:27
    Παράθεση:

    Το μέλος vouliakis στις 02-02-2008 στις 19:01 έγραψε...

    Παιδιά, παράκληση: Πριν ανοίξετε νέο topic, ψάξτε (με την "Αναζήτηση") αν υπάρχει κάτι παρόμοιο και απαντήστε εκεί.

    Υπάρχουν τουλάχιστον 4 ακόμα topics με το ίδιο θέμα...







    ok
    I'm sorry