ελληνική μουσική
    334 online   ·  210.893 μέλη

    Θυμωμένη Τέχνη!

    kokona
    08.02.2008, 11:35
    Κι όμως τα cd τόσο των εγχώριων όσο και των ξένων καλλιτεχνών πωλούνται και μάλιστα σε σχετικά μεγάλες τιμές αφού τα singles αρχίζουτν απο 14-15 ευρώ και οι ολοκληρωμένες δισκογραφίες αρχίζουν απο 20 ευρώ και πάει λέγοντας.
    Παράθεση:
    Και ξαναλέω ότι η τέχνη είναι κάτι το άπιαστο και εντελώς πνευματικό αγαθό.Δε υπάρχει περίπτωση να εμπορευματοποιηθεί.Είναι σαν να λέει κάποιος ότι μπορεί να καθίσει πάνω σ'ένα σύννεφο!

    Ναι αλλά την εμπορευματοποιούνε.
    Αν η Τέχνη,ήταν Τέχνη τότε θα μπορούσαμε να πούμε οτι υπάρχει ιδεολογική ανάπτυξη αλλά ελάχιστοι ήταν εκείνοι που δημιούργησαν Τέχνη χωρίς προσωπικό και οικονομικό τους όφελος.
    Παράδειγμα πριν σου είπα:Νικόλας Άσιμος.
    Αλλά είδα πως κι εσύ μουσικός είσαι.
    CROSS
    08.02.2008, 16:08
    Παράθεση:

    Το μέλος kokona στις 08-02-2008 στις 11:35 έγραψε...

    Κι όμως τα cd τόσο των εγχώριων όσο και των ξένων καλλιτεχνών πωλούνται και μάλιστα σε σχετικά μεγάλες τιμές αφού τα singles αρχίζουτν απο 14-15 ευρώ και οι ολοκληρωμένες δισκογραφίες αρχίζουν απο 20 ευρώ και πάει λέγοντας.
    Παράθεση:
    Και ξαναλέω ότι η τέχνη είναι κάτι το άπιαστο και εντελώς πνευματικό αγαθό.Δε υπάρχει περίπτωση να εμπορευματοποιηθεί.Είναι σαν να λέει κάποιος ότι μπορεί να καθίσει πάνω σ'ένα σύννεφο!

    Ναι αλλά την εμπορευματοποιούνε.
    Αν η Τέχνη,ήταν Τέχνη τότε θα μπορούσαμε να πούμε οτι υπάρχει ιδεολογική ανάπτυξη αλλά ελάχιστοι ήταν εκείνοι που δημιούργησαν Τέχνη χωρίς προσωπικό και οικονομικό τους όφελος.
    Παράδειγμα πριν σου είπα:Νικόλας Άσιμος.
    Αλλά είδα πως κι εσύ μουσικός είσαι.


    Tέλος πάντων,δεν πρόκειται να συμφωνήσουμε,και για να μην πιάνουμε το χώρο στο φόρουμ μιας και ξεφύγαμε λιγάκι απ'το θέμα αυτού του τόπικ,καλύτερα να υιοθετήσεις την αποψή μου! (πλάκα κάνω φυσικά)
    Με τον όρο Τέχνη εγώ εννοώ μόνο την πραγματική.Σε καμία περίπτωση δεν θα ονόμαζα έτσι όλο το σκουπιδαριό που νομίζει ότι υπάγεται σ'αυτόν τον όρο.Στον τομέα της καλλιτεχνικής δημιουργίας λοιπόν,το κίνητρο δεν είναι οικονομικό,αλλά σαν αποτέλεσμα της μουσικής βιομηχανίας,υπάρχει και υλικό κέρδος.Αναγκαστικά συνυπάρχει και αυτό μαζί με την τέχνη..τους λόγους τους ανέφερα και πιο πριν.Αν θές βρίσκεις και εντελλώς δωρεάν μουσική στο ίντερνετ.Ας είναι καλά τα torrents,που βοηθούν στην διάδωση της,και μπορούν να την αποκτήσουν όλοι χωρίς την καταβολή του 20ευρου.Αφού κολλάς στο ότι πρέπει να πληρώσεις για να πάρεις ένα CD,βλέπεις ότι υπάρχει και άλλος τρόπος.Να πάς σε μια συναυλία και να μην πληρώσεις εισητήριο θα ήθελες?Και οι μουσικοί πως θα συντηρηθούν?
    Μακάρι να μην υπήρχε το χρήμα σαν ''ανακάλυψη''.Δίνεται αξία σε μερικά χαρτάκια,που άλλοι τα έχουν και άλλοι όχι.Πράγμα που δεν έχει κανένα νόημα στην πραγματικότητα,αλλά είναι μια αιτία για να αυτοκαταστρέφονται οι άνθρωποι.
    Έχεις μπλέξει 2 άσχετα πράγματα,το που απευθύνεται η τέχνη και το πώς την αποκτούμε.Καλύτερα να αφήσεις να συνυπάρχουν και τα 2 μαζί.Το πνέυμα και η ύλη δηλαδή.Αυτή η συνύπαρξη βρίσκεται παντού απο την αρχή της δημιουργίας του σύμπαντος και σταματά μόνο όταν πάυεις να βρίσκεσαι στον μάταιο τούτο κόσμο.
    Λές ότι είμαι μουσικός γι'αυτό και υποστηρίζω το οικονομικό κέρδος που προκύπτει απο την τέχνη,αλλά αυτό δεν έχει καμιά σχέση με την πραγματικότητα.Ποτέ δεν είχα οικονομική άνεση και ποτέ δεν θα αποκτήσω γιατί δεν μ'ενδιαφέρει.Το μόνο που θέλω να έχω είναι ένα πεντάγραμμο,ένα μολύβι,μια γόμα και μια ξύστρα.Αυτά είναι τα εφόδια του μουσικού.Απο αυτά ξεκινάει το ταξίδι....η θάλασσα είναι γαλήνια και το ταξίδι μαγευτικό,αν το κίνητρο για δημιουργία είναι καθαρά πνευματικό.Η θάλασσα φουρτουνιάζει και σε καταπίνει,αν το κίνητρο είναι υλικό.