ελληνική μουσική
    565 online   ·  210.914 μέλη

    Το mp3 σκοτωνει το ηχητικο βαθος

    PashalinaMakia
    03.03.2008, 15:19
    Να κάνω μια ερώτηση????????

    Γίνεται να εξηγήσει κάποιος τι είναι το bitrate και πώς μπορούμε να το καλυτερέυσουμε αν είναι χαμηλό?????
    noizreduction
    03.03.2008, 15:31
    Το bitrate ειναι ο βαθμος συμπιεσης του ηχητικου audio σηματος. Προφανως, οσο πιο μεγαλο ειναι, τοσο μικροτερη ειναι η συμπιεση και τοσο πιο καλο ειναι το αποτελεσμα του ηχητικου σηματος. Βεβαια, αυτο εχει ως μειονεκτημα πως μεγαλυτερο bitrate=μεγαλυτερο μεγεθος αρχειου.

    Ενα mp3 ειναι ηδη ενα "συμπιεσμενο" μουσικο αρχειο. Δεν εχεις τη δυνατοτητα να "αναπληρωσεις" ο,τι χαθηκε στη συμπιεση, διοτι προκειται για αφαιρετικη συμπιεση ( με λιγα λογια "ο,τι δεν μας αρεσει, κοβεται" ).
    PashalinaMakia
    03.03.2008, 15:43
    ok.Και πώς το μεγαλώνεις???
    Tommymoto
    03.03.2008, 15:59
    εκτος απο το ηχητικο βαθος σκοτωνει πολλα....
    Bosey
    03.03.2008, 16:07
    Παράθεση:

    Το μέλος yiannisyiannis στις 03-03-2008 στις 10:48 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος StavmanR στις 29-02-2008 στις 17:35 έγραψε...

    Ο yiannisyiannis (=yiannis^2 ) αναφέρει:
    "Οπότε τι το ψειρίζουμε αν έχει καλή ποιότητα ή όχι; Όπως αναφέρει και η σοφή παροιμία του λαού, σου χαρίζουν γάιδαρο και εσύ τον κοιτάς στα δόντια;"

    Το θέμα είναι η βελτίωση της ποιότητας της ζωής. Αλίμονο άν στο 2008 ο άνθρωπος είναι ικανοποιημένος που του χαρίζουν γάιδαρο. Προσωπικά δεν θέλω να μου χαρίσει κανείς τίποτα περισσότερο από εκείνα που μου στερούν έχοντας καπηλευτεί την παγκόσμια ιστορία...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : StavmanR στις 29-02-2008 17:49 ]





    Αγαπητέ Σταύρο, δεν διαφωνώ μαζί σου. Έχω όμως την αίσθηση ότι ξεχνάς μια σημαντική παράμετρο. Εξαρτάται πως χρησιμοποιεί ο καθένας το mp3 και την ψηφιακή τεχνολογία γενικότερα. Άλλο είναι ο άβουλος ακροατής της ισοπεδωμένης mainstream μουσικής βιομηχανίας κι άλλο ο εκλεκτικός ακροατής. Ο πρώτος χρησιμοποιείται από το mp3, ενώ ο δεύτερος το χρησιμοποιεί.

    Ανέφερε κι ο φίλος ο bosey, ότι κι εκείνος δεν θέλει να του χαρίζουν γάιδαρο, από τη στιγμή που του κλέβουν το αυτοκίνητο. Δεν νομίζω ότι σου κλέβει το mp3 ούτε το αυτοκίνητο, ούτε το σπίτι, ούτε την ποιότητα της ζωής, ούτε οτιδήποτε άλλο. Επαναλαμβάνω, εξαρτάται από το πώς το διαχειρίζεσαι.

    Προσωπικά, ούτε η συλλογή από τα βινύλιά μου, ούτε αυτή από τα CD μου θίχθηκε, ή εκλάπη ή συλήθηκε από την εμφάνιση των mp3. Όσο τα απολάμβανα προ mp3 τα απολαμβάνω και τώρα. Αντιθέτως όμως με τα mp3 μου δόθηκε η δυνατότητα να ακούσω δεκάδες δισκογραφικές δουλειές, τις οποίες δεν θα είχα ποτέ τη δυνατότητα να αγοράσω και να ακούσω. Περιέγραψα εν συντομία στο προηγούμενο post μου ότι ο ήχος του mp3 είναι φτωχός κι αδύναμος κι εξήγησα τους λόγους. Από την άλλη όμως προτιμώ να έχω τη δυνατότητα να ακούσω ένα ηχογράφημα έστω και σε ποιότητα mp3, παρά να μην το ακούσω καθόλου.

    Άρα λοιπόν, για εμένα προσωπικά, η ποιότητα της ζωής μου βελτιώθηκε με το mp3.
    Όσοι λοιπόν δεν θέλουν να τους χαρίζουν τον γάιδαρο, ή οτιδήποτε άλλο, με γεια τους με χαρά τους. Προσωπικά εμένα δεν με χαλάει που μου τον χαρίζουν, ούτε αισθάνομαι ότι με αυτόν τον τρόπο μου κλέβουν το αυτοκίνητο ή καπηλεύονται την ιστορία ή δεν ξέρω εγώ τι άλλο.



    ..."Φοβού τους Δωριείς και δώρα φέροντες"!!!

    Consumer evolution στο attachment...



    επισυναπτόμενα: 1990 - 2008.jpg 
    yiannisyiannis
    03.03.2008, 16:23
    Παράθεση:

    Το μέλος Bosey στις 03-03-2008 στις 16:07 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος yiannisyiannis στις 03-03-2008 στις 10:48 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος StavmanR στις 29-02-2008 στις 17:35 έγραψε...

    Ο yiannisyiannis (=yiannis^2 ) αναφέρει:
    "Οπότε τι το ψειρίζουμε αν έχει καλή ποιότητα ή όχι; Όπως αναφέρει και η σοφή παροιμία του λαού, σου χαρίζουν γάιδαρο και εσύ τον κοιτάς στα δόντια;"

    Το θέμα είναι η βελτίωση της ποιότητας της ζωής. Αλίμονο άν στο 2008 ο άνθρωπος είναι ικανοποιημένος που του χαρίζουν γάιδαρο. Προσωπικά δεν θέλω να μου χαρίσει κανείς τίποτα περισσότερο από εκείνα που μου στερούν έχοντας καπηλευτεί την παγκόσμια ιστορία...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : StavmanR στις 29-02-2008 17:49 ]





    Αγαπητέ Σταύρο, δεν διαφωνώ μαζί σου. Έχω όμως την αίσθηση ότι ξεχνάς μια σημαντική παράμετρο. Εξαρτάται πως χρησιμοποιεί ο καθένας το mp3 και την ψηφιακή τεχνολογία γενικότερα. Άλλο είναι ο άβουλος ακροατής της ισοπεδωμένης mainstream μουσικής βιομηχανίας κι άλλο ο εκλεκτικός ακροατής. Ο πρώτος χρησιμοποιείται από το mp3, ενώ ο δεύτερος το χρησιμοποιεί.

    Ανέφερε κι ο φίλος ο bosey, ότι κι εκείνος δεν θέλει να του χαρίζουν γάιδαρο, από τη στιγμή που του κλέβουν το αυτοκίνητο. Δεν νομίζω ότι σου κλέβει το mp3 ούτε το αυτοκίνητο, ούτε το σπίτι, ούτε την ποιότητα της ζωής, ούτε οτιδήποτε άλλο. Επαναλαμβάνω, εξαρτάται από το πώς το διαχειρίζεσαι.

    Προσωπικά, ούτε η συλλογή από τα βινύλιά μου, ούτε αυτή από τα CD μου θίχθηκε, ή εκλάπη ή συλήθηκε από την εμφάνιση των mp3. Όσο τα απολάμβανα προ mp3 τα απολαμβάνω και τώρα. Αντιθέτως όμως με τα mp3 μου δόθηκε η δυνατότητα να ακούσω δεκάδες δισκογραφικές δουλειές, τις οποίες δεν θα είχα ποτέ τη δυνατότητα να αγοράσω και να ακούσω. Περιέγραψα εν συντομία στο προηγούμενο post μου ότι ο ήχος του mp3 είναι φτωχός κι αδύναμος κι εξήγησα τους λόγους. Από την άλλη όμως προτιμώ να έχω τη δυνατότητα να ακούσω ένα ηχογράφημα έστω και σε ποιότητα mp3, παρά να μην το ακούσω καθόλου.

    Άρα λοιπόν, για εμένα προσωπικά, η ποιότητα της ζωής μου βελτιώθηκε με το mp3.
    Όσοι λοιπόν δεν θέλουν να τους χαρίζουν τον γάιδαρο, ή οτιδήποτε άλλο, με γεια τους με χαρά τους. Προσωπικά εμένα δεν με χαλάει που μου τον χαρίζουν, ούτε αισθάνομαι ότι με αυτόν τον τρόπο μου κλέβουν το αυτοκίνητο ή καπηλεύονται την ιστορία ή δεν ξέρω εγώ τι άλλο.



    ..."Φοβού τους Δωριείς και δώρα φέροντες"!!!

    Consumer evolution στο attachment...






    Μας φτάνουν οι Δαναοί, αν αρχίσουμε να φοβόμαστε και τους Δωριείς στο τέλος θα χρειαστούμε ψυχαναλυτή
    Bosey
    03.03.2008, 16:49
    Παράθεση:

    Το μέλος yiannisyiannis στις 03-03-2008 στις 16:23 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Bosey στις 03-03-2008 στις 16:07 έγραψε...

    ..."Φοβού τους Δωριείς και δώρα φέροντες"!!!


    Μας φτάνουν οι Δαναοί, αν αρχίσουμε να φοβόμαστε και τους Δωριείς στο τέλος θα χρειαστούμε ψυχαναλυτή



    Ooops!!!

    για τη "παραχάραξη της Ιστορίας"!


    Πάντως, είτε έτσι είτε "γιουβέτσι", το ΝΟΗΜΑ δεν αλλάζει...

    "Ο έχων ώτα ακούειν ακουέτω και ο νοών νοείτω" .

    ----------------
    “To pass through life and miss the music is to miss out on one of the best things about living.”
    —Art Blakey

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Bosey στις 03-03-2008 19:41 ]


    StavmanR
    04.03.2008, 07:34
    Παράθεση:

    Το μέλος yiannisyiannis έγραψε:
    " Αντιθέτως όμως με τα mp3 μου δόθηκε η δυνατότητα να ακούσω δεκάδες δισκογραφικές δουλειές, τις οποίες δεν θα είχα ποτέ τη δυνατότητα να αγοράσω και να ακούσω. Περιέγραψα εν συντομία στο προηγούμενο post μου ότι ο ήχος του mp3 είναι φτωχός κι αδύναμος κι εξήγησα τους λόγους."

    Το μέλος stavmanr έγραψε:
    "Το mp3 προσφέρει μία ταχεία και συμπυκνωμένη οργάνωση της βασικής μουσικής δομής. Είναι όμως μία ποιοτική έκπτωση της τέχνης, η οποία θυσιάζει την ποσότητα και ποιότητα των εκφραστικών δεδομένων του μουσικού κομματιού, σε όφελος της αριθμητικής ποσότητας των ανέκφραστων μουσικών κομματιών που μπορώ να διαθέτω."


    Στην ουσία της επιχειρηματολογίας μάλλον συμφωνούμε. Στην ουσία του θέματος μάλλον διαφωνούμε.


    Χωρίς να μακρηγορήσω, θα διερωτηθώ δημοσίως το εξής: Θεωρώ ποιοτικότερο για τη ζωή μου να τρώω μόνο πατάτα, ντομάτες, αγγούρι και γενικά όσα μπορώ να καλλιεργήσω με φυσικό τρόπο στον κήπο μου ή να τρώω σε κονσέρβα όλα τα λαχανικά του κόσμου (μεξικάνικα, κινέζικα, ταϊλανδέζικα κλπ). Το mp3 είναι μία μουσική 'κονσέρβα' που έχει απολέσει βασικές 'βιταμίνες' από τη σύνθεσή του και έχει άμεσες επιπτώσεις στην έκπτωση της ποιότητας της αίσθησης της ακοής.

    Η τεχνολογία mp3 είναι χρήσιμη στους σύγχρονους επαγγελματίες μουσικούς, καθώς τους παρέχει πρόσβαση σε πλήθος πληροφοριών που σχετίζονται άμεσα με την εργασία τους. Θα μπορούσαμε να κάνουμε παραλληλισμό με πίνακες στατικού υπολογισμού των μηχανικών, ή συνταγολόγιο των φαρμακοποιών. Δεν παρέχει ποιότητα σε επιστημονικό επίπεδο αλλά ταχύτατη προσπέλαση δεδομένων. Στο μέσο ακροατή προκαλεί απλώς έκπτωση των αισθήσεων και κατ' επέκταση της αντίληψης, όπως πχ. ένα βιβλίο που χρησιμοποιεί 100 λέξεις στο σύνολό του, στο παραπάνω παράδειγμα του προηγούμενού μου ποστ.

    Σύντομη τεχνολογική ανάλυση του Mp3 από τον Γ. Οικονόμου στο in.gr

    Τέλος, η ψηφιακή συμπίεση του ήχου χρησιμοποιεί τα ψυχοακουστικά μοντέλα ακουστικής επικάλυψης (masking σελ.168-212). Τα μοντέλα αυτά έχουν δημιουργηθεί με βάση πειράματα της ιατρικής, και αποβλέπουν στη βελτίωση της ακουστικής ποιότητας ανθρώπων με προβλήματα ακοής. Η τεχνητή επικάλυψη αποβλέπει στη μεγιστοποίηση του φαινομένου της φυσικής σκίασης (επικάλυψης) των ήχων στο μέσο αυτί, το οποίο μειώνει τη διακριτότητα του χαμηλότερου σε ένταση ήχου έναντι ενός ισχυρότερου (πχ. όταν περνά μία μοτοσυκλέτα από δίπλα μας δεν ακούμε το θρόισμα των φύλλων). Εδώ όμως (στο mp3) οι ανταγωνιστές είναι οι συχνότητες της ίδιας της μουσικής, με αποτέλεσμα να μεγιστοποιούνται οι κύριες αρμονικές του ήχου έναντι των δευτερευόντων. Σε παραλληλισμό με την όραση είναι η χρήση υψηλού κόντραστ στην οθόνη μας. Δοκιμάστε να χρησιμοποιήσετε High Contrast ρύθμιση στα βοηθήματα "Για άτομα με ειδικές ανάγκες", ώστε να καταλάβετε το αποτέλεσμα της οπτικής πλέον σκίασης, στην οποία βασίζονται πολλά φαινόμενα ψευδαίσθησης.

    Με άλλα λόγια και χαριτολογώντας, η mp3 είναι χρησιμότατη στους βαρύκοους και τους ηλικιωμένους οι οποίοι και εμφανίζουν έντονα συμπτώματα της ακουστικής σκίασης λόγω φυσικής φθοράς.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : StavmanR στις 04-03-2008 09:09 ]


    yiannisyiannis
    04.03.2008, 12:20
    Παράθεση:

    Το μέλος StavmanR στις 04-03-2008 στις 07:34 έγραψε...
    Χωρίς να μακρηγορήσω, θα διερωτηθώ δημοσίως το εξής: Θεωρώ ποιοτικότερο για τη ζωή μου να τρώω μόνο πατάτα, ντομάτες, αγγούρι και γενικά όσα μπορώ να καλλιεργήσω με φυσικό τρόπο στον κήπο μου ή να τρώω σε κονσέρβα όλα τα λαχανικά του κόσμου (μεξικάνικα, κινέζικα, ταϊλανδέζικα κλπ).


    Σεβαστή η άποψή σου. Εμένα αντίθετα μου αρέσουν και τα δυο. Αφενός τα βιολογικά φυσικά προϊόντα κι αφετέρου είμαι πάντα ανοιχτός σε νέες γεύσεις, έστω κι απο κονσέρβα.

    Παράθεση:

    Το μέλος StavmanR στις 04-03-2008 στις 07:34 έγραψε...

    Το mp3 είναι μία μουσική 'κονσέρβα' που έχει απολέσει βασικές 'βιταμίνες' από τη σύνθεσή του και έχει άμεσες επιπτώσεις στην έκπτωση της ποιότητας της αίσθησης της ακοής.

    .......................

    Με άλλα λόγια και χαριτολογώντας, η mp3 είναι χρησιμότατη στους βαρύκοους και τους ηλικιωμένους οι οποίοι και εμφανίζουν έντονα συμπτώματα της ακουστικής σκίασης λόγω φυσικής φθοράς.


    Εδώ νομίζω πως είσαι λίγο ισοπεδωτικός. Δεν έχει νόημα να σχολιάσω, έχω ήδη καταθέσει τις απόψεις μου σε προηγούμενα posts.

    Τέλος, επειδή εκφράστηκαν αρκετές απόψεις, αφοριστικές γενικά για την ψηφιακή τεχνολογία, θέλω να πω ότι οι αλγόριθμοι συμπίεσης μουσικών δεδομένων δεν είναι όλοι ίδιοι. Ψυχοακουστικές μέθοδοι συμπίεσης δεδομένων με τεχνικές επικάλυψης κι όχι μόνο, δεν εμφανίστηκαν προσφάτως με το mp3. Υπήρχαν από αρκετά παλιά. Μπορεί το ηχητικό αποτέλεσμα του mp3 να είναι φτωχό, αλλά υπάρχουν άλλοι αλγόριθμοι συμπίεσης με πολύ καλύτερα αποτελέσματα, που δεν είναι ευρέως γνωστοί. Π.χ. αν συμπιέσω ένα βινύλιο με απαιτητική μουσική, (π.χ. την 4η του Μάλερ, όπου οι δυναμικές είναι έντονες), με αλγόριθμο ATRAC έκδοση Νο3 ή μεταγενέστερη, είναι ζήτημα αν 1 στους 100 αντιληφθεί τη διαφορά από το πρωτότυπο. Ναι εντάξει, ισχύουν όλα όσα προαναφέραμε, κόβονται συχνότητες κλπ. Όλα όμως αυτά είναι στη θεωρία, που ως συνήθως από την πράξη διαφέρει αισθητά. Η ουσία είναι πως ακόμη κι αν κάτσεις με τα ακουστικά και προσπαθήσεις να βρεις διαφορές, είναι εξαιρετικά δύσκολο να ξεχωρίσεις το πρωτότυπο από το ψηφιακό αντίγραφο. Και για να αντιληφθείτε το μέτρο της συμπίεσης, ο εν λόγω αλγόριθμος συμπιέζει ένα πλήρες CD σε περίπου 150MB.

    Προσωπικά επειδή είμαι και συλλέκτης παλαιών δίσκων γραμμοφώνου 78 στροφών, έχω ψηφιοποιήσει τα περισσότερα δισκάκια μου, για να μπορώ να τα απολαμβάνω. Φανταστείτε ένα δισκάκι του 1908, τι φθορά θα έπρεπε να υποστεί και τι μείωση της ποιότητάς του, αν το έπαιζα κάθε τόσο στο φωνόγραφο. Ενώ έτσι με το ψηφιακό αντίγραφο το απολαμβάνω όσες φορές θέλω.

    Συμπέρασμα, ούτε το mp3 ούτε η ψηφιακή τεχνολογία είναι πανάκεια. Εξαρτάται πως τα διαχειρίζεται κανείς.
    StavmanR
    04.03.2008, 15:16
    Προφανώς διέφυγε η χρήση του 'χαριτολογώντας', οπότε και θεωρήθηκε ως επιστημονικό πόρισμα η φράση μου.

    Η έκπτωση της ποιότητας σε όλα τα στοιχεία της ψηφιοποιημένης εποχής είναι δεδομένη. Δεδομένη είναι και η ευκολία πρόσβασης σε πλήθος μέτριων ποιοτικά στοιχείων σε όλους τους τομείς. Δεν θα μπω σε συζήτηση τί προτιμά ο καθένας ή τί τον βολεύει, καθώς είναι καθαρά υποκειμενικό θέμα. Αντικειμενική είναι η ευκολία πρόσβασης και η έκπτωση της ποιότητας. Το στάθμισμα είναι στην ευχέρεια του καθενός. Στο θέμα της κονσέρβας δυστυχώς θα επιμείνω, καθώς ο συσχετισμός είναι περισσότερο από προφανής. Για το masking του mp3 και τη χρήση των οπτικοακουστικών μοντέλων, επίσης, καθώς εκεί βασίζεται το σύνολο της αφαιρετικής συμπίεσης, δηλαδή στον τρόπο με τον οποίο θα επιβληθούν κύριες συχνότητες στις δευτερεύουσες 'ξεγελώντας' το αυτί. Είναι θέμα ακουστικής ψευδαίσθησης.
    dres
    04.03.2008, 19:39
    Χαιρομαι που γινετε αυτη η σοβαρη κουβεντα και θα ηθελα να προσθεσω τα εξης:

    Με ενοχλει που οι περισσοτερες σημερινες παραγωγες βασιζονται στο πως θα ακουγονται σε ενα mp3 player, γιαυτο και η μουσικη δεν αναπνεει, δεν εχει δυναμικες. Σας θυμιζω οτι mp3 ακουμε απο πολλους ραδιοφωνικους σταθμους και club. Επισης τα τελευταια 5 χρονια περιπου εχουν αρχισει και μοιαζουν παρα πολυ οι διαφορες παραγωγες μεταξυ τους...
    studiomx
    06.03.2008, 00:32
    Ενα μουσικο κομματι με διαρκεια 3:20 στα 44.1 Khz - 16bit (η οποια ειναι και η δειγματοληψια του cd) σε μεγεθος ειναι 32,5 Μb οταν το μετατρεψουμε σε mp3 sta 192Kbps - 44Khz η χωριτηκοτητα ειναι 4,55 Μb.. μονο απο αυτο βγαλτε καποιοι τα συμπερασματα σας.....
    StavmanR
    10.03.2008, 15:21
    Για να εμβαθύνουμε λίγο στη συζήτηση των ψηφιακών μέσων, κάντε αναζήτηση στον όρο psychovisual enhancement, ή video masking για να διαπιστώσετε πώς λειτουργούν τα οπτικοακουστικά μοντέλα στην αναπαραγωγή οπτικοακουστικών πολυμέσων (video). Θα σας βοηθήσει να αντιληφθείτε το masking στα προϊόντα της όρασης, καθώς στον ήχο τα πράγματα είναι πιο δυσδιάκριτα με το πρώτο άκουσμα και χωρίς εξάσκηση και εξοικείωση.

    Δοκιμάστε να μετατρέψετε ταινία DVD πχ. σε divx ή VCD χωρίς τη χρήση αυτών των μοντέλων (όπως και το bilinear ή bicubic φιλτράρισμα), ώστε να δείτε τη διαφορά στο τελικό αποτέλεσμα, το οποίο θα είναι καθαρή αφαιρετική συμπίεση (στην ουσία εσκεμμένη ψηφιακή απώλεια δεδομένων).
    mercedes
    12.03.2008, 18:08
    γκαρντασι αν γινεται μην γραφεις τετοια ελληνικα γιατι θα ξεχασουμε και αυτα που ξερουμε. Γραψε ο,τι θες στο word και θα στα κανει αυτοματη διορθωση κι επειτα τα κανεις ενα paste εδω...ελεος!!!
    θα εσκαγα αμα δεν το ελεγα!
    Παράθεση:

    Το μέλος Nick-the-GreeK στις 24-02-2008 στις 11:05 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Bosey στις 24-02-2008 στις 02:44 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Nick-the-GreeK στις 23-02-2008 στις 18:57 έγραψε...

    Πολλη καλο το αρθρο σου.Και πολυ καλη παρατηρηση....
    Απλα δεν νομιζω τα αυτια του απλου φιλου της μουσικης ες το αφτη του απλου μουσικου να καταλαβενει την διαφορα.....σηγουρα ειναι ενας πολυ καλος παραγοντας αλλα αν αρχισουμαι να πιανουμε την μηχανικη της μουσικης πρεπει πρωτα να εχουμε μουσικη παιδια...




    Φοβάμαι ότι τα παρακάτω άρθρα σε διαψεύδουν! (δυστυχώς είναι στα Αγγλικά...)

    Τελικά φαίνεται, πως ούτε η μουσική παιδεία είναι απαραίτητη για τη μουσική παραγωγή. Η τεχνολογία που ήδη υπάρχει, δίνει τη δυνατότητα σε πραγματικά "άσχετους" (από μουσική παιδεία) να δημιουργήσουν "αριστουργήματα"!

    The Future of Music (Part One: Tearing Down the Wall of Noise)


    Part Two: Will Musicianship Matter?


    Το να ανοιγω το cubase να βαζω μεσα ρυθμους να περνα και ενα σολο και φωνη και απο το τιποτα σαν ασχετος να βγαζω μουσικη συμφωνω οτι ειναι ευκολο το να κσεχοριζω λεπτομεριες σε αυτο που ακουω δεν νομιζω οτι το κανουν πολλοι ε?