ελληνική μουσική
    632 online   ·  210.879 μέλη

    Η αναγέννηση του Φασισμού τον 21ο αιώνα

    fantasy
    29.02.2008, 15:45
    Ως παθητικός τηλεθεατής <δέσμιος> της εικονικής τηλεοπτικής πραγματικότητας συλλέγω φράσεις όπως:

    <...Η Ελλάς βρίσκεται υπεράνω όλων και όλοι οι Έλληνες υποχρεούνται να την υπηρετούν...>

    <...αξίες και τα ιδανικά του Ελληνικού Πατριωτισμού...>


    <...Το SVP του κ. Μπλόχερ αναμένεται να αναδειχθεί το ισχυρότερο κόμμα στις επερχόμενες εκλογές, κατακτώντας έως και το ένα τέταρτο των ψήφων, χάρη σε μια σκληρή εκστρατεία κατά των μεταναστών,...>

    <...τα σκόπια είναι Μακεδόνια...>

    <...«Ευρωπαϊκό Κόμμα Ελευθερίας» - με στόχο την κοινή εκπροσώπησή τους ως κοινοβουλευτική ομάδα στο Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο αποφάσισαν σε σημερινή συνάντησή τους στη Βιέννη, οι αρχηγοί τεσσάρων ακροδεξιών και εθνικιστικών κομμάτων από την Αυστρία, το Βέλγιο, τη Βουλγαρία και την Γαλλία...>

    Σε ολόκληρη την Ευρώπη και ιδιαίτερα στα Βαλκάνια ακροδεξιές ιδέες βρίσκουν απήχηση στον κόσμο.Ποιές είναι άραγε οι αιτίες που οδηγούν τον κόσμο να στηρίξει τις ιδές αυτές?Τι θα γίνει αν ένας ευφυής λαικιστής (όπως ο Χίτλερ,Λεπέν) καπιλευτεί τη
    κρίση αυτή?Ποιά είναι τα όρια μεταξύ Πατριωτισμού-Εθνικισμού και Φασισμού?Που μπορεί να οδηγήσει αυτή η κατάσταση?

    Θα θελα να γίνει μια γόνιμη συζήτηση με επιχειρήματα χωρίς παροξυσμούς και φανατισμούς.

    Ευχαριστώ
    alexia-vicky
    29.02.2008, 16:07
    Να γίνει γόνιμη συζήτηση αφού μας προσδιορίσεις..

    1. Τα παραδείγματα που αναφέρεις, προσωπικά δε μου παρουσιάζουν την αναγέννηση μιας συγκεκριμένης ιδεολογίας..αν μπορούσες να γίνεις πιο σαφής
    Διότι οι δύο πρώτες προτάσεις αναφέρονται μέσα στο Ελληνικό Σύνταγμα και σε βιβλία μελετητών που καθόλου φασίστες δεν ήταν. όσο για το Σύνταγμα αν το κρίνουμε φασιστικό, δε θα ξέρουμε από τί θεμέλια δημοκρατικότητας να πιαστούμε. Το κράτος, η χώρα, η πατρίδα δεν είναι ένα ύψιστο ιδανικό στο οποίο όταν, πολύ περισσότερο, ζεις πρέπει να φροντίζεις (να "υπηρετείς") για την ευημερία του??
    όσο για το SVP δε νομίζω πως θα αναδειχθεί ισχυρό αλλά ακόμα και έτσι, σε ένα κράτος με ομοσπονδιακό σύστημα, όπου οι κυβερνήσεις είναι συνασπισμού δε θα είναι μόνο του.
    Τα Σκόπια δεν είναι Μακεδονία.. και αυτή η πρόταση που αναφέρεις δεν είναι αποτέλεσμα εθνικισμού αλλά λαικιστικού αλυτρωτισμού.

    2. Μιλάς για απήχηση ακροδεξιών ιδεών και εισάγεις τρεις έννοιες (πατριωτισμός, εθνικισμός, φασισμός) ως χαρακτηριστικά στοιχεία αυτής της απήχησης?

    3. Γιατί θα έπρεπε να οδηγήσει κάπου συγκεκριμένα αυτή η κατάσταση? Τί το αλλόκοτο έχει??

    fantasy
    29.02.2008, 16:55
    Παράθεση:

    Το μέλος alexia-vicky στις 29-02-2008 στις 16:07 έγραψε...

    Να γίνει γόνιμη συζήτηση αφού μας προσδιορίσεις..

    1. Τα παραδείγματα που αναφέρεις, προσωπικά δε μου παρουσιάζουν την αναγέννηση μιας συγκεκριμένης ιδεολογίας..αν μπορούσες να γίνεις πιο σαφής
    Διότι οι δύο πρώτες προτάσεις αναφέρονται μέσα στο Ελληνικό Σύνταγμα και σε βιβλία μελετητών που καθόλου φασίστες δεν ήταν. όσο για το Σύνταγμα αν το κρίνουμε φασιστικό, δε θα ξέρουμε από τί θεμέλια δημοκρατικότητας να πιαστούμε. Το κράτος, η χώρα, η πατρίδα δεν είναι ένα ύψιστο ιδανικό στο οποίο όταν, πολύ περισσότερο, ζεις πρέπει να φροντίζεις (να "υπηρετείς") για την ευημερία του??
    όσο για το SVP δε νομίζω πως θα αναδειχθεί ισχυρό αλλά ακόμα και έτσι, σε ένα κράτος με ομοσπονδιακό σύστημα, όπου οι κυβερνήσεις είναι συνασπισμού δε θα είναι μόνο του.
    Τα Σκόπια δεν είναι Μακεδονία.. και αυτή η πρόταση που αναφέρεις δεν είναι αποτέλεσμα εθνικισμού αλλά λαικιστικού αλυτρωτισμού.

    2. Μιλάς για απήχηση ακροδεξιών ιδεών και εισάγεις τρεις έννοιες (πατριωτισμός, εθνικισμός, φασισμός) ως χαρακτηριστικά στοιχεία αυτής της απήχησης?

    3. Γιατί θα έπρεπε να οδηγήσει κάπου συγκεκριμένα αυτή η κατάσταση? Τί το αλλόκοτο έχει??




    Έχεις απόλυτο δίκιο.Δεν ήμουν απόλυτα σαφής.Και σ ευχαριστώ που το επισήμανες.

    Οι φράσεις που παρέθεσα δεν τις παρέθεσα απόλυτα ως εθνικιστικές αλλά ως φράσεις που ακούγονται το τελευταίο διάστημα απο πολιτικούς,δημοσιογράφους κ.α.


    Άλλωστε οι φράσεις απο μόνες τους δεν έχουν κάτι το αλλόκοτο.Εξαρτάται όμως απο ποιούς χρησιμοποιούνται και για ποιόν λόγο.Ειδικά το Ελληνικό Σύνταγμα το επικαλούνται πολύ συχνά βουλευτές του ΛΑ.Ο.Σ.

    Ειδικά στα Βαλκάνια που τα τελευταία χρόνια περνάν οικονομική κρίση οι Εθνικιστικές ιδέες ανθούν.Είναι τυχαίο αυτο?

    Ίσως ο τίτλος του θέματος να είναι μεγαλεπίβολος αλλά αν πάρουμε για παράδειγμα την ιστορία παρατηρούμε ότι μέσα απο γενικευμένες οικονομικές κρίσεις <γεννιούνται> και οι φασιστικές ιδέες.Και η οικονομική κρίση μεγαλώνει.




    mnk
    29.02.2008, 20:52
    Παράθεση:

    Το μέλος alexia-vicky στις 29-02-2008 στις 16:07 έγραψε...

    Τα Σκόπια δεν είναι Μακεδονία.. και αυτή η πρόταση που αναφέρεις δεν είναι αποτέλεσμα εθνικισμού αλλά λαικιστικού αλυτρωτισμού.


    Δεν υπάρχει καν τέτοιο έθνος, ώστε να είναι εθνικιστική διεκδίκηση.
    Στις απογραφές, μέχρι και τα μέσα του 20ου αιώνα, δεν αναφέρονται "Μακεδόνες" κάτοικοι στην περιοχή.
    Μόνο Έλληνες, Σέρβοι και Βούλγαροι.
    Από που προέκυψαν οι "Μακεδόνες" ως έθνος, μόνο ο Τίτο το ξέρει.

    Παράθεση:

    Το μέλος fantasy στις 29-02-2008 στις 16:55 έγραψε...

    Εξαρτάται όμως απο ποιούς χρησιμοποιούνται και για ποιόν λόγο.Ειδικά το Ελληνικό Σύνταγμα το επικαλούνται πολύ συχνά βουλευτές του ΛΑ.Ο.Σ.


    Δεν το καταλαβαίνω αυτό το πράμα.
    Δηλαδή αυτοί με τους οποίους δεν συμφωνούμε, δεν έχουν δικαιώματα ;
    Το ΛΑΟΣ είναι νόμιμο κόμμα και κάποιοι Ελληνες πολίτες με πλήρη πολιτικά δικαιώματα τους ψήφισαν, ώστε να βρίσκονται σήμερα στο κοινοβούλιο.
    Εχοντας τέτοιες αντιλήψεις εμείς οι ίδιοι, αγωνιούμε για την άνοδο του φασισμού ;
    Μακάρι και οι βουλευτές των άλλων κομμάτων να επικαλούνται λίγο συχνότερα το Σύνταγμα.


    Παράθεση:

    Το μέλος fantasy στις 29-02-2008 στις 16:55 έγραψε...

    μέσα απο γενικευμένες οικονομικές κρίσεις <γεννιούνται> και οι φασιστικές ιδέες.Και η οικονομική κρίση μεγαλώνει.


    Αυτό είναι μεγάλη αλήθεια.


    fantasy
    01.03.2008, 10:52
    Καλημέρα


    Όσον αφορά το ζήτημα με τα Σκόπια δεν είπα ότι είναι Μακεδονία αλλά το παρέθεσα ως φράση η οποία υποστηρίζεται απο διάφορους τον τελευταίο καιρό.Δεν είναι η άποψη μου αυτή.




    Αυτό που θέλω να πώ είναι πως η οικονομική κρίση μιας χώρας μεταφέρεται σε εθνική κρίση.Κι όταν μια χώρα περνά οικονομική κρίση ο λαός είναι ευάλωτος σε <Μεγάλες ιδέες>.


    Όσον αφορά το ΛΑ.Ο.Σ. προφανώς και αναγνωρίζω ότι είναι νόμιμο κόμμα που εκπροσωπείται στην Ελληνική Βουλή.Παράλληλα όμως πιστεύω πως το συγκεκριμένο κόμμα δεν αναγνωρίζει βασικά ανθρώπινα δικαιώματα.


    mnk
    01.03.2008, 11:29
    Καλημέρα,

    Παράθεση:

    Το μέλος fantasy στις 01-03-2008 στις 10:52 έγραψε...

    Καλημέρα

    Αυτό που θέλω να πώ είναι πως η οικονομική κρίση μιας χώρας μεταφέρεται σε εθνική κρίση.Κι όταν μια χώρα περνά οικονομική κρίση ο λαός είναι ευάλωτος σε <Μεγάλες ιδέες>.



    Aυτό είναι απόλυτα σωστό.


    Παράθεση:

    Όσον αφορά το ΛΑ.Ο.Σ. προφανώς και αναγνωρίζω ότι είναι νόμιμο κόμμα που εκπροσωπείται στην Ελληνική Βουλή.Παράλληλα όμως πιστεύω πως το συγκεκριμένο κόμμα δεν αναγνωρίζει βασικά ανθρώπινα δικαιώματα.


    Ενδεχομένως.
    Ομως η ευθύνη δεν βαρύνει ούτε το εν λόγω κόμμα, ούτε αυτούς που το ψήφισαν, αλλά εκείνους που έφεραν το λαό σε τέτοια κατάσταση, ώστε να φέρει ένα κόμμα που -επαναλαμβάνω ενδεχομένως- "δεν αναγνωρίζει βασικά ανθρώπινα δικαιώματα".

    Επαναλαμβάνω τη λέξη "ενδεχομένως", επειδή ειλικρινά δεν ξέρω ποιο είναι εκείνο το κόμμα που τα αναγνωρίζει στην πράξη.
    Από παχιά λόγια έχουμε χορτάσει κι έχω αρχίσει να διαπιστώνω, εδώ και καιρό, ότι άλλοι έχουν το όνομα κι άλλοι τη χάρη.
    Γι' αυτό είπα "μακάρι και τα άλλα κόμματα να επικαλούνται συχνότερα το Σύνταγμα".
    Οταν τα "Δημοκρατικά" κόμματα διαπρέπουν σε αντιδημοκρατικότητα, για ποια ανθρώπινα δικαιώματα μιλάμε ;
    okanenas
    01.03.2008, 13:18
    Παράθεση:

    Το μέλος fantasy στις 01-03-2008 στις 10:52 έγραψε...

    Παράλληλα όμως πιστεύω πως το συγκεκριμένο κόμμα δεν αναγνωρίζει βασικά ανθρώπινα δικαιώματα.




    Μπορείς να αναφέρεις ένα παράδειγμα?
    asxetos
    01.03.2008, 16:18
    Παράθεση:

    Το μέλος okanenas στις 01-03-2008 στις 13:18 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος fantasy στις 01-03-2008 στις 10:52 έγραψε...

    Παράλληλα όμως πιστεύω πως το συγκεκριμένο κόμμα δεν αναγνωρίζει βασικά ανθρώπινα δικαιώματα.




    Μπορείς να αναφέρεις ένα παράδειγμα?



    Σωπα φιλε μου okanenas. Τι λες τωρα. Δημοκρατες ειναι οι ανθρωποι.
    Διαβαστε ΕΔΩ
    για το ιστορικο παρελθον του Δημοκρατικοτατου βουλευτη του ΛΑΟΣ κ. Μακη Βοριδη
    Το ξαναβαζω γιατι μερικοι φαινεται κανουν το κοροιδο.
    GAGA
    01.03.2008, 17:46
    Παράθεση:


    Δηλαδή αυτοί με τους οποίους δεν συμφωνούμε, δεν έχουν δικαιώματα ;
    Το ΛΑΟΣ είναι νόμιμο κόμμα και κάποιοι Ελληνες πολίτες με πλήρη πολιτικά δικαιώματα τους ψήφισαν, ώστε να βρίσκονται σήμερα στο κοινοβούλιο.
    Εχοντας τέτοιες αντιλήψεις εμείς οι ίδιοι, αγωνιούμε για την άνοδο του φασισμού ;
    Μακάρι και οι βουλευτές των άλλων κομμάτων να επικαλούνται λίγο συχνότερα το Σύνταγμα.





    Και τι σημαίνει αυτό;;;Επειδή κάποιοι τους ψήφισαν σημαίνει οτι "βγαίνουν λάδι".Επιμένετε με τις ψευτοδημοκρατικές αντιλήψεις σας, που προσβάλουν την πραγματική ημορατία.

    Χωρίς να θέλω να στην "πεσω" mnk, αλλα όλο μας λες για "καταδίκη της βίας απο όποια μεριά κι αν είναι" ,"τι σοι δημοκρατία είναι αυτή που επιτρέπει σε αυτούς και οχι σε άλλους" και άλλα τέτοια προσπαθώντας να δείξεις ενα πρόσωπο που και κάλα δεν μεροληπτεί....Πως γίνετα;ι ,λοιπόν, μου λές, πάντα ο λόγος σου να υποστηρίζει αυτά τα υποκέιμενα (φασιστες ή χαρακτηριζόμενοι ως φασίστες,Το θέμα μας δεν είναι αν είναι όντως φαίστες).Πως γίνεται πάντα να γνωρίζεις τα ράμματα της γουνας των άλλων αλλά ποτε των φασιστών;;;Πως γίνεται αυτή η "αντικειμενικότητα" πάντα να την εκδηλώνεις με αυτό το τρόπο και φλερτάροντας με αυτούς τους χώρους;;;;

    Και κάτι άλλο...
    Ο Τίτο χρησιμοποιούσε τον όρο Μακεδονία για τη συγκεκριμένη περιοχή (προφανώς για προπαγανδιστικούς ρόλους) απο τον Β παγκόσμιο πόλεμο και μετά.Μια χαρά εμπορικές σχέσεις είχαμε και τα χρόνια της μάυρης δεξιας και της Χουντας και του ΠΑΣΟΚ.Οταν έγινε ανεξαρτητο κράτος μας έπιασε η κάψα;;;
    Τα Σκόπια πρίν αποτελούσαν ομόσπονδη δημοκρατία της Γιουγκσλαβίας και την αποκαλούσαν Μακεδονία.Σαν να λέγανε μια πολιτεία των ΗΠΑ "Καναδά".Δεν ήταν απλώς μια επαρχία.Ηταν (σχεδόν) ανεξάρτητο κράτος.
    Υποκριτές...

    ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΠΟΥ ΜΙΣΩ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΑΛΛΟΣ,
    ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΠΟΥ ΑΓΑΠΩ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΑΥΤΟΣ

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : GAGA στις 01-03-2008 17:49 ]


    okanenas
    01.03.2008, 18:15
    Παράθεση:

    Το μέλος asxetos στις 01-03-2008 στις 16:18 έγραψε...

    Σωπα φιλε μου okanenas. Τι λες τωρα. Δημοκρατες ειναι οι ανθρωποι.


    Καλά εγώ που ανέφερα αν είναι η δεν είναι δημοκράτες
    asxetos
    01.03.2008, 18:17
    Παράθεση:

    Το μέλος okanenas στις 01-03-2008 στις 18:15 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος asxetos στις 01-03-2008 στις 16:18 έγραψε...

    Σωπα φιλε μου okanenas. Τι λες τωρα. Δημοκρατες ειναι οι ανθρωποι.


    Καλά εγώ που ανέφερα αν είναι η δεν είναι δημοκράτες



    Αααα. συγνωμη. οποτε δηλαδη συμφωνουμε οτι δεν ειναι τοτε.
    mnk
    01.03.2008, 18:36
    Φίλε μου GAGA

    Αν ήμουν σε φόρουμ με εθνίκια και βρίζανε τον Συνασπισμό απ' το πρωί ως το βράδυ, τα ίδια θα έλεγα.
    Και τα ίδια θα μου απαντούσαν, απλά θα ήταν αντίστροφα τα ονόματα
    Αυτό είναι που δε σου κάθεται καλά, εεεε;
    okanenas
    01.03.2008, 22:56
    Παράθεση:

    Το μέλος asxetos στις 01-03-2008 στις 18:17 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος okanenas στις 01-03-2008 στις 18:15 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος asxetos στις 01-03-2008 στις 16:18 έγραψε...

    Σωπα φιλε μου okanenas. Τι λες τωρα. Δημοκρατες ειναι οι ανθρωποι.


    Καλά εγώ που ανέφερα αν είναι η δεν είναι δημοκράτες



    Αααα. συγνωμη. οποτε δηλαδη συμφωνουμε οτι δεν ειναι τοτε.



    Πάντως και τα αλλά κόμματα δεν είναι και καλύτερα
    μη πω ότι είναι και χειρότερα.