ελληνική μουσική
    620 online   ·  210.874 μέλη

    Το πρόσωπο του Μπαχ

    vouliakis
    01.03.2008, 20:27


    Ειδικοί στο πανεπιστήμιο Dundee κατάφεραν να αναδημιουργήσουν το πρόσωπο του Μπαχ περισσότερα από 250 χρόνια μετά το θάνατό του, χρησιμοποιώντας ένα μπρούτζινο καλούπι του κρανίου του, έγγραφα της εποχής και έναν υπολογιστή.

    Το αποτέλεσμα μπορεί να εκπλήξει τους θαυμαστές του μιας και φαίνεται ότι ο συνθέτης ήταν ένας παχουλούτσικος κύριος με αραιά μαλλιά.

    Το πρόσωπο θα εκτεθεί στο μουσείου του Μπαχ (Bachhaus) στην γενέτειρα πόλη του συνθέτη στο Αϊζεναχ της Γερμανίας.

    Πηγή: in.gr


    FORTE
    01.03.2008, 22:35
    Μμμμμμμμ!Τωρα ξερω ποιο προσωπο θα φερνω στο μυαλο μου οταν με δυσκολευει ενα κομματι!
    CROSS
    02.03.2008, 00:20
    Χωρίς περούκα δεν νομίζω να απεικονίζεται πουθενά κανένας.Πολύ παράξενο να βλέπεις μια τέτοια εικόνα...τελείως ασυνήθιστο...δεν ξέρω γιατί,αλλά μου φαίνεται αστείο ..καλά το ''παχουλούτσικος''είναι γνωστό και απο τους πίνακες που υπάρχουν..
    xaroumenokoritsi
    02.03.2008, 11:31

    χαχα
    αστείος είναι!! Τον φανταζόμουν λίγο διαφορετικό..Πιο σοβαρό με γυαλιά και αυστηρό βλέμμα...Τι να πω;
    sylviaki
    02.03.2008, 12:01
    τι μπορει να κανει σημερα η τεχνολογια και η επιστημη
    σε καμια περιπτωση παντως δεν θα φανταζομουν τον Μπαχ ετσι σημερα
    natasakan
    02.03.2008, 12:34
    Φοβερο!!!!!!!!!!!!!!
    Δεν θα πίστευα ποτέ ότι αυτός ο αστείος κύρος έκανε 21 παιδιά!!!
    Αλλά τώρα ξέρω ποιος είναι ο άνθρωπος που μου δυσκολεύει τη ζωή μου με τα πρελούδια, τις φούγκες, τα χωρικά και όλα τα σχετικά...!
    marylin
    02.03.2008, 13:19
    Παράθεση:

    Το μέλος vouliakis στις 01-03-2008 στις 20:27 έγραψε...



    Ειδικοί στο πανεπιστήμιο Dundee κατάφεραν να αναδημιουργήσουν το πρόσωπο του Μπαχ περισσότερα από 250 χρόνια μετά το θάνατό του, χρησιμοποιώντας ένα μπρούτζινο καλούπι του κρανίου του, έγγραφα της εποχής και έναν υπολογιστή.

    Το αποτέλεσμα μπορεί να εκπλήξει τους θαυμαστές του μιας και φαίνεται ότι ο συνθέτης ήταν ένας παχουλούτσικος κύριος με αραιά μαλλιά.

    Το πρόσωπο θα εκτεθεί στο μουσείου του Μπαχ (Bachhaus) στην γενέτειρα πόλη του συνθέτη στο Αϊζεναχ της Γερμανίας.

    Πηγή: in.gr






    alexia-vicky
    02.03.2008, 13:27
    Με ξενίζει χωρίς την περούκα αλλά δεν είναι και τραγικό το αποτέλεσμα..γλυκούλης ήταν
    rWmS
    04.03.2008, 00:44
    Κατασκευαζουν το ομοιωμα του κρανιου και ενας ειδικος χρησημοποιει πηλο με συγκεκρημενο παχος για να κατασκευασει το προσωπο βασει καποιων κανονων. Τα αφτια, τα χειλη και τα μαλια δεν μπορουν να προσδιοριστουν με ακριβεια. Η μεθοδος αυτη χρησιμοποιειται και στο CSI αν ετυχε καμια φορα να το δειτε. !!
    Φυσικα φανταζομαι οτι υπαρχει και κανενας πινακας του ( κοτζαμ celebrity) απ'οπου εκλεψαν καμια "λεπτομερια"