ελληνική μουσική
    614 online   ·  210.870 μέλη

    Βοηθεια με καρτα ηχου και μικροφωνο!

    artjiom
    05.03.2008, 11:36
    Χαιρετε! Επειδη ειμαι εντελως ασχετος απο καρτες ηχου και μικροφωνα,αφου εκανα μια ερευνα αγορας οσων αφορα τις τιμες , θα ηθελα να κανω καποιες ερωτησεις.Ο σκοπος μου ειναι να κανω ενα home studio και το μονο που μου απομενει ειναι το μικροφωνο,η καρτα ηχου που εχω ειναι on board οποτε δε γινετε δουλεια!
    -Μικροφωνο τυπου BEHRINGER C-3 μπορει να συνδεθει με καρτα ηχου τυπου M AUDIO DELTA AUDIOPHILE 2496. Κανω αυτην την ερωτηση λογο του οτι δεν ξερω τι βσματα δεχεται/χρειαζεται ενα μικροφωνο αυτου του τυπου και επειδη δε θελω να κανω λαθος αγορα θα ηθελα την γνωμη σας!
    -Οι usb καρτες ηχου ή wire πως λεγονται χανουν σε ποιοτητα σε σχεση με μια π.χ pci καρτα ηχου?
    -Οταν μια καρτα ηχου δεν εχει "Προενίσχυση μικροφωνου" σημαινει πως δεν συνδεεται με μικροφωνο του τυπου BEHRINGER C-3?
    -Ποια ειναι τα χαρακτηριστικα που κατα την γνωμη σας θα επρεπε να προσεξω/πια ειναι οχι και τοσο συμαντικα κτλ.
    Ευχαριστω για τον χρονο σας και συγγνωμη για το μακρι topic :P

    Υ.γ Αντε και με τις ευχες σας να αρχισω τις ηχογραφησεις! αχ..
    LawREnCe
    05.03.2008, 15:20
    loipon akou na deis....tha prepei na tsekareis oti h karta tha exei 48v (phantom power) wste na mporei na leitourgei me puknotiko mikrofono.tha koitaxeis epishs na pareis mia karta pou na deigmatoleiptei apo ta 96khz kai pano kai einai kalo na diatheseis fraga gia na pareis kati kalo kai eponymo...koitaxe gia focusrite.kataplhktikes proenisxuseis kai tha breis kai kapoies me diko tous epexergasth pou den tha barenei to mhxanaki sou.ti akribos thes na hxografeis?tragoudas?paizeis kapoio organo?

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : LawREnCe στις 05-03-2008 15:26 ]


    artjiom
    06.03.2008, 23:50
    Γεια σου αγαπητε lawrence.Και σε ευχαριστω για το reply.
    Ενδιαφέρομαι για ηχογραφηση φωνης μιας και τραγουδάω και φυσικα να παιζω και το αρμονακι που το χω στην ακρη(οποτε θα χρειαστουν και τα midi ports).
    Εμαθα πως το phandom power ειναι απαραιτητο.Αλλα οσων αφορα την προενισχυση πολλα λεφτα βρε αδερφε.. και δε διατιθεμαι να τα πληρωσω,δε θελω κατι τοσο επαγγελματικο,μιας και αυτα που θα ηχογραφισω θα ειναι demo και οχι κατι για δισκογραφια :P
    Ενα παλικαρι μου προτεινε το Techica at2020 και την καρτα ηχου Tascam fireone η οποια ειναι εξωτερικη.Ειναι περισσοτερα απ το budget που σκεφτομουν αλλα υπαρχουν πολλα "χειρωτερα" :P Οποτε θα αρκεστω σε αυτα αφου ψαξω λιγακι ακομα.Σε ευχαριστω παλι cya !
    LawREnCe
    07.03.2008, 04:56
    koita..an to armonio sou einai kalo den xreiazonte ta midi sou.koita an exei pshfiakes exodous kai fysika tha prepei na tsekareis oti kai h karta pou tha pareis tha exei pshfiakes eisodous...an ta plhktra sou den einai kala tote koita gia midi ports.bebaia sthn telikh den xreiazonte oute ayta giati mporeis na metatrepseis ta midi se usb.opote den xreiazetai h karta sou na exei midi.tha xreiasteis to analogo mhxanhma gia ayto pou sou leo.gia fthnodouleia pantos kai axioprepei koita kati se lexicon..
    artjiom
    07.03.2008, 15:13
    Χαιρεται και παλι! Τελικα αγορασα την Tascam Fireone.
    Οσων αφορα τα midi ports,το αρμονιο ειναι το 90 και θα χρειαστω εισοδο midi port και στην καρτα ηχου(οπου την εχω :P)Πηρα και ενα μικροφωνακι οχι κατι πολυ ακριβο κατι μικρομεσαιο.Και απλα τωρα ψαχνω να βρω το καταληλλο software κατι σε steinberg μαλλον γιατι ειναι master σε αυτα.
    Θα ηθελα να σε ρωτήσω αν και θα επρεπε να ανοιξω αλλο thread αν γνωριζεις τι ακριβος κανει το phandom power και τι ειναι τα I/O cards?
    noizreduction
    08.03.2008, 11:07
    Phantom power ειναι μια ταση εως 48V που χρειαζονται ορισμενα μικροφωνα ( πυκνωτικα ) για να λειτουργησουν. Παρεχεται μεσω του καλωδιου XLR-XLR και εσυ το μονο που εχεις να κανεις, ειναι να ενεργοποιησεις τον επιλογεα "phantom power" της καρτας.

    Δεν καταλαβαινω ομως τι ρωτας ακριβως για τις I/O cards
    artjiom
    09.03.2008, 10:43
    Ολα οκ φιλε noiz.Δεν χρειαστηκε να μαθω τιποτα για τις συγκεκριμένες καρτες.Τα προβληματα που αντιμετοπιζω τωρα ειναι το delay της φωνης απο μικροφωνο στα ακουστικα