ελληνική μουσική
    655 online   ·  210.874 μέλη

    Μήπως ξέρει κανείς?

    mariapeny
    18.07.2004, 22:01
    Γεια σας και πάλι. Το topic που αρχίζω είναι άσχετο με τη μουσική, αλλά επειδή ξέρω ότι τα μέλη του ΜΗ έχουν υψηλή μόρφωση ίσως κάποιος να μπορεί να μου λύσει μία απορία .

    Λοιπόν, φέτος έδωσα πανελλήνιες εξετάσεις και μεθαύριο καταθέτω μηχανογραφικό. Θέλω να δηλώσω το τμήμα Χημείας. Προτού όμως το κάνω, θα ήθελα να ξέρω εάν έχει κάποιο τομέα για την παρασκευή και σύνθεση καλλυντικών.

    Αν ξέρετε, θα με βοηθούσατε πάρα πολύ. Περιμένω απάντηση.

    Φιλια!
    revekka
    19.07.2004, 02:10
    mariapeny, η κολλητή μου είναι χημικός και η πρώτη δουλειά που έκανε ήταν να παρασκευάζει καλλυντικά για μια εταιρεία. συνεργαζόταν με ένα γιατρό, δερματολόγο, της έφερναν τις συνταγές και αυτή τους παρέδιδε τα καλλυντικά. δεν έκανε κάποια ειδίκευση όσον αφορά τα καλλυντικά, το πτυχίο της είναι γενικής χημείας. δεν ξέρω αν σε βοήθησα τωρα, ας πούμε οτι ευελπιστώ! πάντως ως πειραματόζωο δηλώνω πως τα καλλυντικά ήτανε τζάμι :)
    mariapeny
    19.07.2004, 09:05
    Αχ, σε ευχαριστώ πάρα πολύ revekka! Με βοήθησες αφάνταστα. Θα μου άρεσε να ασχοληθώ με αυτό και δεν ημουν σίγουρη σε ποια σχολή έπρεπε να περάσω. Μήπως σου είναι εύκολο να ρωτήσεις τη φίλη, αν μπορεί να φτιάχνει και μόνη της τη σύνθεση σαν χημικός (εννοώ χωρίς έτοιμες συνταγές)?


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: mariapeny on 19-07-2004 09:06 ]
    revekka
    19.07.2004, 10:46
    παρακαλώ mariapeny :) θα ρωτήσω και θα σου πω.
    Haroulinda
    19.07.2004, 11:00
    Αχχχ πες μας και καμιά συνταγή να κάνουμε δέρμα όπως το κολομεράκι του μωρού.....
    revekka
    19.07.2004, 21:31
    η χημικός λέει πως το πτυχίο της γενικής χημείας σε βοηθάει σ'αυτό τον τομέα αλλα αν θέλεις αποκλειστικά να ασχολιθείς με τα καλλυντικά πρέπει να κάνεις κοσμετολογία, ή μήπως κοσμετικολογία ... (τωρα cosmeticology μου το είπε, μη σε πάρω και στο λαιμό μου με τη μετάφραση, ξέχασα και τον Μπαμπινιώτη σ'ένα φίλο που διαβάζαμε)!

    να κάνεις μόνη σου τη σύνθεση δεν μπορείς με το πτυχίο της χημείας, κάποιες εταιρίες εκπαιδεύουν χημικούς για να κάνουν τη δουλειά ή πάνε και κάνουν σεμινάρια ή ειδίκευση.

    χαρουλίντα μου δεν είμαι το κατάλληλο άτομο να σου συστήσω συνταγή, πάλι καλα που βάζω μια κρέμα ημέρας κι αυτή με το ζόρι :)


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: revekka on 20-07-2004 06:09 ]
    mariapeny
    20.07.2004, 15:30
    Σε ευχαριστώ revekka. Δε μπορείς να φανταστείς πόσο με βοήθησες.
    Είναι ένα επάγγελμα που ενδιαφέρει πολύ και ήθελα να ξέρω ποιες δυνατότητες έχω.
    revekka
    20.07.2004, 16:53
    πολύ χαίρομαι

    καλά αποτελέσματα
    Hastaroth
    22.07.2004, 00:58
    Mariapeny,η επιστήμη που θέλεις να ασχοληθής λέγεται κοσμετολογία (cosmetics ή cosmetology νομίζω στα αγγλικά).Δέν ξέρω άν υπάρχη όμως τέτοιο μάθημα στα τμήματα χημικών.Στο Φαρμακευτικό Αθηνών που ήμουν εγώ είχαν προσθέσει το μάθημα αυτό πρίν μερικά χρόνια (αλλά δέν το παρακολούθησα).

    Οι εταιρείες καλλυντικών προσλαμβάνουν συνήθως χημικούς και τους εκπαιδεύουν,όπως είπε και η revekka (το γράφω όπως κι'εκείνη,άν και σε άλλο topic εξήγησα πώς πρέπει να είναι η ορθή αναγραφή του).
    mariapeny
    22.07.2004, 10:24
    Ναι, το ξέρω ότι δεν υπάρχει κάποιο ειδικό μάθημα στο τμήμα Χημείας για κοσμετολογία, επειδή έχω ρίξει μια ματιά στα μαθήματα. Όσον αφορά τη φαρμακευτική, έχει ένα-δύο μαθήματα επιλογής για κοσμετολογία, αλλα δεν αρκούν ούτε αυτά για την ειδικότητα της κοσμετολογίας. ¶σε που δεν πιάνω με τίποτα τη φαρμακευτική με τα μόρια που έχω στο 2ο πεδίο.

    Συγκεκριμένα, αυτό που σκέφτομαι είναι να μπω στο τμήμα Χημείας και αφού τελειώσω να κάνω ένα μεταπτυχιακό στο τομέα της κοσμετολογίας. Ξέρεις εάν γίνεται αυτό?
    revekka
    23.07.2004, 06:19
    επίσης θα ρωτήσω και θα μάθω! ευκαιρία να πρήξω λίγο την κολλητή μου που είναι στην Αμερική και έχω να τη δώ απο τον Σεπ

    τι ειν αυτό το πράμα με το Ρεβέκκα...!!! να σου πω ποτε δεν αμφισβήτησα πως γράφεται με κκ, διότι στην Κύπρο το κ το λέμε και το νιώθουμε, δεν περνάει απαρατήρητο...!!! όταν ήμουν Θεσ/νίκη με φωνάζανε Ρεβέκα βέβαια, μου πήρε λίγο χρόνο να το συνηθίσω. Ευτυχώς που δεν έχει και κανα λ μέσα ...
    Haroulinda
    23.07.2004, 09:11
    ... είναι η υπογραφή σου και κάτι που θα κουβαλάς όλη σου την ζωή... αν πιστεύεις εσύ ότι πρέπει να γράφετε έτσι τότε δεν θέλει συζήτηση το θέμα...

    ορθογραφικά λάθη μην κάνεις γιατί την έβαψες από το σπέλλινκ πολίς του ΜΗ

    Πάντως εγώ πιστεύω ότι ακούγετε πολύ σωστά με δύο κκ!


    revekka
    23.07.2004, 13:23
    να σου και η χαρουλίντα μου!!! πολλά είδη police ... !!! δικαιούμαι να τη βάψω ό,τι χρώμα θέλω ή έχει και colour police?!!

    mariapeny master για κοσμετολογία απ ότι ξέρει η φίλη μου δεν έχει στην Ελλάδα, στην Ιταλία έχει μια καλή σχολή.
    Haroulinda
    23.07.2004, 13:59
    τώρα τί να σου πώ? για να μάθουμε πρέπει να την βάψεις και αν υπάρχει θα εμφανιστεί... σημείωσε ότι μπορεί να μήν εμφανιστεί αμέσως αλλά αν υπάρχει σίγουρα θα εμφανιστεί!



    mariapeny
    23.07.2004, 16:37
    Ευχαριστώ παρα μα πάρα πολύ revekka! Ευτυχώς που υπάρχει και το ΜΗ. Χωρίς αυτό, δε θα σε ήξερα και δε θα μάθαινα τόσο χρήσιμα πράγματα για τη σχολή που με ενδιαφέρει. Μακάρι να τα πούμε κι από κοντά κάποια στιγμη.


    revekka
    23.07.2004, 22:30
    τελευταίες πληροφορίες: για να κάνεις κοσμετολογία δεν είναι απαραίτητο να κάνεις χημεία αλλα λεεί πως είναι κάπως μονόπλευρο, οι σχολές είναι υπερβολικά εξειδικευμένες για πρώτο πτυχίο και πανάκριβες. αν κάνεις κοσμετολογία δεν μπορείς μετα να κάνεις κάτι οσον αφορά τη χημεία γι αυτό (λέει πάντα!!) είναι καλύτερα να κάνεις χημεία και μετα μπορείς να προσληφθείς σε εταιρία ή να κάνεις κάποια ειδίκευση. αυτά...τωρα για το αν θα βρεθούμε ποτε δεν ξέρεις...
    mariapeny
    24.07.2004, 13:36
    Δηλαδή αν κατάλαβα καλά, υπάρχουν σχολές κοσμετολογίας, αλλά είναι ιδιωτικές. Υπάρχουν εδώ στην Ελλάδα? Ρωτάω γιατί δεν έχω ακούσει κάτι τέτοιο.
    revekka
    25.07.2004, 02:15
    όχι, δεν υπάρχουν στην Ελλάδα. μου είπε πως δε θα σε συμβούλευε να κάνεις αποκλειστικά κοσμετολογία στην Ιταλία γιατί εκτός απο το κόστος μετα δεν μπορείς να κάνεις τίποτα άλλο ενω αν είσαι χημικός μπορείς να κάνεις ειδίκευση ή μεταπτυχιακά σε πολλούς άλλους τομείς (και η κοσμετολογία μέσα) οπότε δεν υπάρχει λόγος να περιορίζεις τις επιλογές σου.