ελληνική μουσική
    465 online   ·  210.874 μέλη

    Ταχυδακτυλουργία VS Μουσική

    photis86
    11.03.2008, 04:25
    Ταχυδακτυλουργία vs μουσικη

    Ο ''μεγας Τζακ'' , ενας από τους μεγαλύτερους ταχυδακτυλουργους της δεκαετιας του ' 70, βγαινει στην σκηνη μετα απο την εκφωνιση του ονοματός του απο τον παρουσιαστη και το θερμοτερο χειροκροτημα που μπορει να δωσει ενα κοινο...Αρχιζει τα κλασσικα ευκολα κολπα με τα περιστερια και το καπελο και προχωραει ολο και σε ποιο δυσκολα νουμερα....Εχει φτασει η ωρα να κανει το δυσκολοτερο του κολπο , την εξαφανιση του μπροστα στα ματια ολων των θεατων, και πριν ξεκινησει θα ζητησει απο εναν εθελοντη την βοηθεια του. ''Ποιος πιστευει οτι εχει την ''δυναμη'' και την ''μαγεια'' μεσα του ωστε να με εξαφανισει;;;;'' φωναξε κοιτωντας το κοινο. Μετα από λιγη ώρα κοιταξε τον 14χρονο Βινς και του ζητησε να ανεβει στην σκηνη. Ο μικρος Βινς τρομαγμενος ανεβηκε πανω στην σκηνη και τοτε ο ''μεγας τζακ'' του ψιθυρισε στο αυτι : ''φτανει να πιστεψεις στην μαγεια και τοτε θα καταφερεις να το κανεις''. Ο Βινς εκλεισε το κουτι που θα εμπαινε ο μεγας Τζακ το γυρισε μια περιστροφη και το ξανανοιξε...Φυσικα ο μεγας Τζακ ειχε εξαφανιστει και δεν χρειαστηκε παραπανω απο μια στιγμη για να εμφανιστει στον εξωστη του θεατρου!! Αυτο το νουμερο ηταν αρκετο για να κανει τον μικρο Βινς να αποφασισει οτι θα ασχοληθει με αυτην την τεχνη στο υπολοιπο της ζωης του.Ετσι και εγινε τελικα και εγινε βοηθος και μαθητης του μεγα Τζακ. Οσο περνουσε ο καιρος, μαθαινε απο τον δασκαλο του ολο και περισσοτερα κολπα ομως αρχισε να ξεχναει την μαγεια, και εκεινο τον συναισθημα το οποιο τον συνεπηρε και τον οδηγησε στην ταχυδακτυλουργια. Αρχισε να βλεπει τα κολπα οχι σαν μαγικα πλεον αλλα μονο σαν τεχνικες για να ξεγελασει το κοινο του.
    Ο ''μεγας Τζακ'' εχει αποσυρθει θριαμβευτικα απο την ταχυδακτυλουργια και ο μικρος Βινς ειναι τωρα 25 ετών και εχει κανει μεγαλη φημη σαν ταχυδακτυλουργος μεσα απο τα δυσκολα κολπα του. Δεν εχει ομως ιχνος της μαγειας μεσα του οπως τοτε που ηταν 14αρων.
    Ο ''Μεγας Βινς'' θα καταφερει να εντυπωσιασει τον κοσμο ομως δεν θα κανει κανεναν να πιστεψει στην μαγεια, οπως πιστεψε ο ιδιος οταν ειδε τον δασκαλο του, αλλα το κοινο θα δει τα κολπα του μονο σαν κολπα....Ετσι, δεν θα αργησει και η παρακμη της καριερας του.

    1ο ερωτημα

    Εχοντας συζητησει με αρκετους μουσικους εχω διαπιστωσει οτι αρκετοι εχουν την ιδια εντυπωση με εμενα: Οσο μαθαινεις την μουσικη και την καταλαβαινεις περισσοτερο χανεις την μαγεια της.Θυμαμαι μικροτερος ακουγα ενα κομματι και μου φαινοταν αδυνατο να το εχει δημιουργησει ανθρωπος..(κατι σαν τις πυραμιδες..).ενιωθα την μαγεια του... Οσο μαθαινα και σπουδαζα μουσικη με το περασμα των χρονων ακουγα τραγουδια, εκανα αναλυση, καταλαβαινα την αρμονια τους αμεσως και ενω παλιοτερα θα ''τα εκανα επανω μου'' ακουγοντας τετοια τραγουδια πλεον αρχισα να τα ακουω εντελως μηχανικα...Ομως, οταν ακουω πρωτογνωρες μουσικες, και μουσικες που δεν μπορω να κατανοησω ευκολα, τοτε νιωθω παλι την μαγεια.
    Και θελω να ρωτησω εχετε κανει και εσεις ποτε αναλογες σκεψεις;;; Ποια ειναι η γνωμη σας πανω στις σκεψεις που σας εγραψα?

    και ενα 2ο ερωτημα'

    Μηπως εχουμε καταντησει και εμεις στην μουσικη να προσπαθουμε να βρουμε κολπα για να εντυπωσιασουμε και δεν προσπαθουμε να μεταδωσουμε την μαγεια της;; Μηπως για αυτο η μουσικη εχει παρει την κατω βολτα την τελευταια δεκαετία? Μπορουμε να συγκρινουμε την μουσικη του ''80 με την σημερινη μουσικη;; οχι βεβαια ....τοτε η μουσικη ειχε ''δυναμη'' μπορουσε να ξεσηκωσει, να ηρεμησει, να μεταδωσει ολα τα συναισθηματα και να εκφρασει ενα μεγαλο ποσοστο των ανθρωπων. Τώρα πια ολα ειναι μια προσκαιρη επιτυχια, ενα προσκυνημα στο μεγαλυτερο θεο που εχει υπαρξει στην γη......το ΧΡΗΜΑ.


    RoCkLiViN2
    11.03.2008, 15:30
    En meri tha sumfwnisw mazi sou... Otan prwtoksekinisa na akouw hard rock kai metal, stin ilikia twn 10 dld, epaiza idi 3 xronia klasiki kithara. Tote akouga ena tragoudi kai elega "pw pw ti paizei o anthrwpos". Argotera pou sunexisa tin klasiki kai mathaina parallila kai ilektriki, arxisa na suniditopoiw to ti paizoun kai pws. Otan arxisa na tragoudaw se sugrotimata, ap ta 15 mou, tragoudousa sxedon ta panta me eukolia, ektos apo Helloween pou orismena tragoudia me zorizoun. Tespa gia na ftasw sto prokeimeno, twra sta 22 mou sxedon, analuw oti akouw... Akouw px ena tragoudi pou akouga kai palaiotera kai pianw ton eauto mou polles fores na leei " A stonarise o tragoudistis, a den tou bgike to bend stin kithara...ktl. Thelw na pw oti merikes fores den euxaristiemai auto pou akouw, gia to logo tou oti uperanaluw ta panta... Prepei loipon, osoi eimaste mousikoi kai gnwrizoume to ti paizei kapoios se ena tragoudi, na min kathomaste na analuoume ta panta... Xanoume tin ousia etsi. Den diaskedazoume, den afinomaste sti mageia auti tis mousikis.. H mousiki gia mena einai mia dieksodos ap tin kathimerinotita kai pisteuw pws an ginomaste toso psires, ksefeugoume ap to noima...
    johnnyguitar
    11.03.2008, 23:30
    Αγαπητε γειτονα και εγω θα συμφωνησω εν μερη μαζι σου,δινοντας σου και μια διαφορετικη οπικη!Ειμαι 28 χρονων,ακουω μεταλ απο τα 8!!! και ολα τα υπολοιπα-πλην τσαχπινογαργαλιαρικων και λοιπων ανουσιων για τον υποφαινομενο-απο τα 14.Παιζω κιθαρα-αυστηρα ηλεκτρικη 14 χρονακια και ποτε δεν ειχα καμια θεωριτικη εκπαιδευση.Μουσικη παιδεια(ωδειακη παιδεια καλυτερα)=0 .Το θεμα ειναι πως ποτε δεν ειχα ιδιαιτερο προβλημα να παιξω το οτιδηποτε,ειτε ηταν dire straits ή floyd ή motorhead ή Malmsteen κτλ.Ποτε μου δεν ειχα παιξει Sabbath.Ολοι ξερουμε οτι τεχνικα δεν ειναι και τιποτα σπουδαιο,αλλα για μενα που ηταν το πρωτο μου μουσικο ταξιδι,η πρωτη μου μαγεια,φοβομουν οτι οσο καλα και να επαιζα ποτε δε θα ηταν αρκετο.Μαλλον δεν ηθελα να απομυθοποιησω την ολη κατασταση.Ειναι ωραια να εχεις πρωτυπα και κατι ανωτερο να κυνηγας και να βελτιωνεσαι-κατι σαν το δισκοποτηρο του Αρθουρου.Αλλα τελικα μηπως ολο αυτο το μαγικο παραμυθακι ειναι απλα μια αρνητικη ψευδαισθηση που φωλιαζουμε γιατι φοβομαστε την αλλαγη ή ισως και τη συγκριση?Οσο ανοιγουμε το μυαλο και τα ματια μας-και εχουμε παρκαρει το καλαμι-παντα θα βρισκουμε καποιον καλυτερο απο μας,εναν νεο στοχο ισως και μια νεα μαγεια και μερικοι ισως και νεους μουσικοθεους να λατρεψουν.Απο μας εξαρταται να μενει η μαγεια ζωντανη ή να παιρνουν τη θεση της αρνητικες κριτικες και τεχνικα χαρακτηριστικα.Και οσο για την ιστορια σου,ο Βινς εζησε τη μαγεια στα 14 του.Αποτελεσε την κινητηρια δυναμη που τον ωθησε αργοτερα στη ζωη του.Ο Τζακ και τα κολπακια του ηταν η αρχη.Το τι επιλογες εκανε στη ζωη του αργοτερα δεν ειχε σχεση ουτε με το κοινο ουτε με τη μαγεια.Στο χερι του ειναι να γινει πολυ καλυτερος μαγος απο το δασκαλο του που αποσυρθηκε ενδοξα και να μαγευει τα πληθη μεχρι να αποσυρθει και αυτος ενδοξα ή να τελματωσει μεσα σε μια τεχνικη απελπισια και μια ισοπεδωτικη πραγματικοτητα βρισκοντας ανουσιο το οτιδηποτε.Εγω ειμαι παιδι του '80 και παρολο που λατρεψα τη μουσικη που μεγαλωσα πρεπει να παραδεχτω οτι εχουν βγει και βγαινουν διαμαντια.Ο κοσμος παει μπροστα με τις δικες του ταχυτητες.Το τι δικαιολογιες βρισκει ο καθενας για να μενει πισω ειναι δικο του θεμα,αλλα εγω δεν εχω χασει τη μαγεια και ουτε προκειται,παρολο που θα μπορουσα να βρω χιλιες δικαιολογιες περι ζωης,τεχνικης,συμπαντος κτλ.Και αν πετυχω πουθενα το Βινς καλα θα κανει να εξαφανιστει πριν τον πιασω γιατι θα του δειξω ποσο κακα ηταν τα παιδια του 80 στους αμπελοκηπους!Ακους εκει!Να κλεβει τη μαγεια απο τα γειτονακια μου!Μην απελπιζεσαι αδερφε.Το χρημα ειναι μεσο και οχι αυτοσκοπος.Δες το ετσι,γραψε οσους και οσες το κυνηγανε με τη γλωσσα εξω και θα δεις τελικα οτι παντου-κυριως στη μουσικη-η μαγεια υπαρχει και αυξανεται!
    MrBravo
    12.03.2008, 17:06
    Αγαπητε φωτη,


    θα ηθελα να σταθω λιγο στο τελευταιο που ειπες (Μηπως εχουμε καταντησει και εμεις στην μουσικη να προσπαθουμε να βρουμε κολπα για να εντυπωσιασουμε...)

    Λιγο πολυ, ολοι οι μουσικοι εχουμε προσπαθησει σε καποιο σημειο της ζωης μας να μιμηθουμε τα τρικ και την ταχυτητα καποιων που παιζουν το οργανο μας. Μα αμα το σκεφτεις, θα συνηδητοποιησεις οτι κανενας απο αυτους τους σουπερ εντυπωσιακους μεγα Τζακ δεν εχει γνωρισει την επιτυχια αυτων που νιωθουν πργματικα τη μαγια, και ας μην ειναι τοσο γρηγοροι και εντυπωσιακοι. Ολοι αυτοι οι μεγα-Τζακ εχουν να μας δωσουν κατι, μα δεν μας δινουν αυτη την αξεχαστη ακουστικη εμπειρια που ψαχνουμε.
    Δε λεω, η ταχυτητα ειναι καλη αλλα... παν μετρον αριστον. Την να ην κανω την ταχυτητα αμα δεν μπορω να παιξω αργα, καθαρα και να εκφρασω αυτο που νιωθω...
    Για αυτο και κατα την αποψη μου Gilmour
    Φιλικους χαιρετισμους
    MrBravo
    megaloremali
    12.03.2008, 19:25
    Για να μην αναλυω αυτα που ακουω σε νοτες συγχωρδιες κλπ κλπ οταν ακουω μουσικη κλεινω τα ματια μου.ετσι "φευγω" απο την πραγματικοτητα και αφηνομαι στο ταξιδι του καθε τραγουδιου.

    Οσο για τα μουσικα τρικ μιν πατε μακρυα.Με την παροδο των χρονων η ενορχηστρωσεις των καινουριων "τραγουδιων"(αναφερομαι στην ελλινικη "μουσικη") ειναι παρα πολυ πολυπλοκες(γεματες tutti,παυσεις και 100 διαφορετικα οργανα και εφε)σε σχεση με τα παλια αθανατα τραγουδια.