ελληνική μουσική
    361 online   ·  210.873 μέλη
    Liza32
    14.03.2008, 23:04
    Η απόλυτη ειλικρίνεια στις σχέσεις μας, είτε φιλικές είτε συντροφικές,είτε επαγγελματικές, είναι καλό να υπάρχει ή όχι; Τι κερδίσατε και τι χάσατε με την ειλικρίνεια;
    xristos_rock
    14.03.2008, 23:26
    Πιστεύω ότι είναι καλό να υπάρχει ειλικρίνεια σε όλες μας τις σχέσεις...
    Η ειλικρίνεια, όμως, πολλές φορές πληγώνει αλλά και καταστρέφει σχέσεις...

    oulion
    15.03.2008, 01:14
    Αυτό που μετράει πάνω απ' όλα είναι η διάκριση στις σχέσεις...
    CROSS
    15.03.2008, 01:29
    Ειλικρίνεια...........το καλύτερο πράγμα.Ό,τι κι αν χάσεις εξαιτίας της,καλώς να το χάσεις γιατί σημαίνει ότι δεν άξιζε.Ό,τι κερδίζεις,ξέρεις πως είναι αυθεντικό και θα το έχεις για πάντα.
    sangod
    15.03.2008, 07:10
    Αν έχεις την απόλυτη ειλικρίνεια όταν στέκεσαι αντίκρυ του καθρέφτη σου, τότε να την έχεις κι αντίκρυ των άλλων. Κι αν χάσεις κάτι απο την ειλικρίνεια, θα ήταν γιατί απλώς δεν είχες την ειλικρίνεια να το πεις στα δικά σου μάτια, πως περιμένεις να το δεχτούν και τα άλλα...;
    blackdragon
    15.03.2008, 11:53
    Παράθεση:

    Το μέλος CROSS στις 15-03-2008 στις 01:29 έγραψε...

    Ειλικρίνεια...........το καλύτερο πράγμα.Ό,τι κι αν χάσεις εξαιτίας της,καλώς να το χάσεις γιατί σημαίνει ότι δεν άξιζε.Ό,τι κερδίζεις,ξέρεις πως είναι αυθεντικό και θα το έχεις για πάντα.


    Stroumfita456
    15.03.2008, 13:15
    Καλύτερα να υπάρχει ειλικρίνεια και να ξέρουμε τι μας γινεται παρά να έχουμε μια σχεση(φιλικη και ερωτικη)μες στο ψεμα...δεν λεει!!!!!!
    pol-gt
    15.03.2008, 14:12
    Η ειλικρίνεια πρέπει να αρχίζει από τον εαυτό μας. Δεν είναι εύκολη υπόθεση καθώς εξαρτάτε από το βαθμό αυτογνωσίας. Σε κάθε περίπτωση όμως στις διαπροσωπικές σχέσεις πρέπει να είμαστε ευθείς και διακριτικοί.
    Liza32
    16.03.2008, 00:10
    Συμφωνώ μαζί σου αγαπητέ CROSS.
    kamelia8
    16.03.2008, 00:25
    Φυσικά και χρειάζεται ειλικρίνεια!
    Καμιά σχέση που στηρίζεται σε ψέματα δεν κρατάει!
    Εγώ έχω κερδίσει πολλά απ' την ειλικρίνεια στις σχέσεις μου με τους άλλους. Κατά κύριο λόγο την εκτίμηση και την εμπιστοσύνη των άλλων.
    Φυσικά, ειλικρίνεια δε σημαίνει αγένεια. Όπως έγραψε και η oulion, η διάκριση είναι απαραίτητη, όπως και η ευγένεια.
    catherine91
    16.03.2008, 17:32
    Ειλικρίνεια και αλληλοσεβασμός.... Το παν σε μία σχέση!!!!!!!!
    Είτε είναι φιλική είτε ερωτική είτε συγγκενική, οικογενειακή...
    Εγώ προσωπικά κέρδισα πολλά από την ειλικρίνια...
    Η αλήθεια πρέπει να λέγεται όσο κι αν πονάει!!!
    Feggarenia261
    20.03.2008, 00:24
    Χαχαχαχα! Όλοι επιλέγουν την ειλικρίνεια στην θεωρία! στην πράξη τι γίνεται είναι το ζήτημα!! Πάντως με κροςς συμφωνώ απόλυτα! Πολύ σωστός
    rory166
    20.03.2008, 01:57
    Παράθεση:

    Το μέλος Liza32 στις 14-03-2008 στις 23:04 έγραψε...

    Η απόλυτη ειλικρίνεια στις σχέσεις μας, είτε φιλικές είτε συντροφικές,είτε επαγγελματικές, είναι καλό να υπάρχει ή όχι; Τι κερδίσατε και τι χάσατε με την ειλικρίνεια;



    Σχεδον παντα μου αρεσει να ειμαι και ειμαι ειλικρινης.
    Πολλες φορες ομως αυτο με εχει φερει σε σημειο να νιωθω λαλακας
    την ωρα που ο\η αλλος\η δεν ειναι ειλικρινης απεναντι μου.
    Το καλο ομως ειναι οτι παντα μπορω να νιωθω ενταξει με τον εαυτο μου
    και αυτο μου φτανει και μου περισσευει
    kithara-woman
    20.03.2008, 13:04
    Η ειλικρίνεια ξεκινάει από τον εαυτό μας πρώτα από όλα,ξέρω ποιος είμαι,δηλαδή, και τι ψάχνω.Δεν νομίζω ότι οποιαδήποτε σχέση,φιλική,ερωτική,θα μπορούσε να κρατήσει χωρίς ειλικρίνεια.Προσωπικά προτιμώ ο άλλος να είναι ειλικρινής μαζί μου ακόμα κι αν αυτό που θα μου πει με στεναχωρήσει,παρά να κρύβεται και να μην ξέρω τι σκέφτεται.Ακριβώς έτσι είμαι κι εγώ.Εχει τύχει με φίλους μου να τους λέω,θα μου πεις τη γνώμη σου ακόμα κι αν ξέρεις ότι θα με στεναχωρήσεις.Οσες φορές πληγώθηκα ήταν γιατί έμεινα στην πλάνη σχετικά με τις προθέσεις κάποιων και στο τέλος όταν καταλάβαινα τι συμβαίνει ήταν αργά,αφού ποτέ δεν μίλησαν ειλικρινά.Ποτέ δεν λέω ή κάνω πράγματα που δεν τα αισθάνομαι.Αν κάτι το πιστεύω θα το πω,αλλιώς δεν θα πω τίποτα,θα προτιμήσω να μην μιλήσω,από το να μιλήσω και να πω ψέματα "για να χαιδέψω τα αυτιά του άλλου",γιατί αρκετοί άνθρωποι δεν αντέχουν την αλήθεια.
    Stroumfita456
    20.03.2008, 19:57
    Παράθεση:

    Το μέλος rory166 στις 20-03-2008 στις 01:57 έγραψε...

    Το καλο ομως ειναι οτι παντα μπορω να νιωθω ενταξει με τον εαυτο μου
    και αυτο μου φτανει και μου περισσευει



    Αυτό εχει σημασία....