ελληνική μουσική
    425 online   ·  210.877 μέλη

    Δύσκολοι καιροί για πρίγκιπες.......

    oulion
    25.03.2008, 02:53
    Δύσκολοι καιροί για πρίγκιπες.......
    Πείτε ό, τι νομίζετε σε σχέση με αυτή τη φράση...
    Υπάρχουν πρίγκιπες;
    Εγώ νομίζω πως υπάρχουν, αλλά κρύβονται γιατί ντρέπονται γι' αυτό που είναι...

    Ο τίτλος είναι απ'το cd των onirama.
    xristos_rock
    25.03.2008, 11:16

    Με πήρατε είδηση....



    Liza32
    25.03.2008, 12:22
    Υπάρχουν πρίγκιπες, αλλά δεν τους αφήνουν οι άλλοι να το δείξουν! Οι <άλλοι> είναι περισσότεροι και τους επισκιάζουν. Καιρός να πάρουν τη ζωή στα χέρια τους, και να κάνουν επιτέλους αυτό που θέλουν! Γιατί άλλωστε, να παραμείνουν πρόγκιπες, ενώ μπορούν άνετα να πάρουν το βασιλικό τίτλο;
    CROSS
    25.03.2008, 16:20
    Πρίγκιπες και βασιλιάδες?????????
    Καλά........εσύ μάλλον θα αναφέρεσαι στους πρίγκιπες του παραμυθιού που θα έρθουν να σε πάρουν με το άσπρο άλογο...
    Στο 2008 είμαστε.....εκτός απο τον Xristo_rock,που ήδη δήλωσε την πραγματική του ταυτότητα ,δεν νομίζω να βρείς άλλον... τουλάχιστον μέσα στο ΜΗ
    Ας απαντήσω και πιο σοβαρά τώρα.....Όπως λέει και η L32,κάπου θα κρύβονται,αλλά
    τρομάζουν να εμφανιστούν γιατί θα είναι τόσο διαφορετικοί απο τους ''πολλούς''που θα τους λιτζάρουν.
    Οι καιροί αλλάζουν(και ευτυχώς),οπότε καιρός είναι να σταματήσεις να διαβάζεις την σταχτοπούτα και την ωραία κοιμωμένη,και να κάνεις εσύ,αυτό που περιμένεις απ'τον ''πρίγκιπα''.
    kamelia8
    25.03.2008, 23:28
    Παράθεση:

    Το μέλος CROSS στις 25-03-2008 στις 16:20 έγραψε...

    Πρίγκιπες και βασιλιάδες?????????
    Καλά........εσύ μάλλον θα αναφέρεσαι στους πρίγκιπες του παραμυθιού που θα έρθουν να σε πάρουν με το άσπρο άλογο...
    Στο 2008 είμαστε.....εκτός απο τον Xristo_rock,που ήδη δήλωσε την πραγματική του ταυτότητα ,δεν νομίζω να βρείς άλλον... τουλάχιστον μέσα στο ΜΗ
    Ας απαντήσω και πιο σοβαρά τώρα.....Όπως λέει και η L32,κάπου θα κρύβονται,αλλά
    τρομάζουν να εμφανιστούν γιατί θα είναι τόσο διαφορετικοί απο τους ''πολλούς''που θα τους λιτζάρουν.
    Οι καιροί αλλάζουν(και ευτυχώς),οπότε καιρός είναι να σταματήσεις να διαβάζεις την σταχτοπούτα και την ωραία κοιμωμένη,και να κάνεις εσύ,αυτό που περιμένεις απ'τον ''πρίγκιπα''.



    Μα, καλά, μη θυμώνεις...
    Ένα θέμα έθεσε το κορίτσι!
    Άλλωστε, το "πρίγκιπας" ο καθένας το αντιλαμβάνεται διαφορετικά...
    Είπε κανείς για Σταχτοπούτα και Ωραία Κοιμωμένη;
    Ας το πάρουμε λίγο χαλαρά!
    kamelia8
    25.03.2008, 23:33
    Παράθεση:

    Το μέλος Liza32 στις 25-03-2008 στις 12:22 έγραψε...

    Υπάρχουν πρίγκιπες, αλλά δεν τους αφήνουν οι άλλοι να το δείξουν! Οι <άλλοι> είναι περισσότεροι και τους επισκιάζουν. Καιρός να πάρουν τη ζωή στα χέρια τους, και να κάνουν επιτέλους αυτό που θέλουν! Γιατί άλλωστε, να παραμείνουν πρόγκιπες, ενώ μπορούν άνετα να πάρουν το βασιλικό τίτλο;



    Συμφωνώ!
    holygrail
    26.03.2008, 00:03
    ΔΕΝ ΤΟΝ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΟΛΕΣ(τον πριγκηπα) μονο αυτες που ξερουν ιππασια.
    CROSS
    26.03.2008, 00:08
    Παράθεση:

    Το μέλος kamelia8 στις 25-03-2008 στις 23:28 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος CROSS στις 25-03-2008 στις 16:20 έγραψε...

    Πρίγκιπες και βασιλιάδες?????????
    Καλά........εσύ μάλλον θα αναφέρεσαι στους πρίγκιπες του παραμυθιού που θα έρθουν να σε πάρουν με το άσπρο άλογο...
    Στο 2008 είμαστε.....εκτός απο τον Xristo_rock,που ήδη δήλωσε την πραγματική του ταυτότητα ,δεν νομίζω να βρείς άλλον... τουλάχιστον μέσα στο ΜΗ
    Ας απαντήσω και πιο σοβαρά τώρα.....Όπως λέει και η L32,κάπου θα κρύβονται,αλλά
    τρομάζουν να εμφανιστούν γιατί θα είναι τόσο διαφορετικοί απο τους ''πολλούς''που θα τους λιτζάρουν.
    Οι καιροί αλλάζουν(και ευτυχώς),οπότε καιρός είναι να σταματήσεις να διαβάζεις την σταχτοπούτα και την ωραία κοιμωμένη,και να κάνεις εσύ,αυτό που περιμένεις απ'τον ''πρίγκιπα''.



    Μα, καλά, μη θυμώνεις...
    Ένα θέμα έθεσε το κορίτσι!
    Άλλωστε, το "πρίγκιπας" ο καθένας το αντιλαμβάνεται διαφορετικά...
    Είπε κανείς για Σταχτοπούτα και Ωραία Κοιμωμένη;
    Ας το πάρουμε λίγο χαλαρά!


    Δεν θύμωσα με την κοπέλα...καμια σχέση.Απλώς είπα την γνώμη μου για τους ''πρίγκιπες''
    sigur
    26.03.2008, 08:17
    CROSS άσε τις κοπέλες να περιμένουν το φιλί από κάποιον charming- φλώρο- πρίγκιπα , όσο είναι ακόμα νέες και κάνουν όνειρα γιατί σίγουρα κάποιος άξεστος, φαλλοκράτης , αδέξιος, ολίγον κοιλαράς, και χαμηλομισθωτός σύζυγος τους περιμένει !!! χα χα πολύ φοβάμαι οτι αντίστοιχες επιθυμίες έχουμε και εμείς οι άντρες και τελικά μας κληρώνει κάποια σαν την ...μητέρα μας (εντελώς τυχαία) !!!
    Termite
    26.03.2008, 08:55
    Η φράση ένα πραγμα θα μου θυμίζε...

    το ομώνυμο τραγούδι του Θοδωρή Π.
    pavel
    26.03.2008, 09:58
    Παράθεση:

    Το μέλος Termite στις 26-03-2008 στις 08:55 έγραψε...

    Η φράση ένα πραγμα θα μου θυμίζε...

    το ομώνυμο τραγούδι του Θοδωρή Π.



    Το συγκεκριμένο τραγούδι δεν έχει κυκλοφορήσει (ακόμα) δισκογραφικά, άρα και είναι γενικά άγνωστο, πλήν ενός μικρού κύκλου ανθρώπων, που το έχει ακούσει απο μένα, σε κάποια LIVE. Γράφτηκε πριν ΔΕΚΑ χρόνια, δηλ. πολύ πριν απο το επόμενο ομότιτλο τραγούδι τών onirama, αλλά η φράση δεν ανήκει σε κανέναν απο μας. Προσωπικά, δεν θυμάμαι σε ποιόν αποδίδεται.
    Πέραν τούτου, ο καθένας μεταφράζει την λέξη "Πρίγκηπας", όπως εκείνος το αντιλαμβάνεται. Προσωπικά, δεν το είδα σαν μια μυθοπλασία που συμπεριλαμβάνει
    χλωμές κοπελίτσες ντυμένες στα άσπρα, που περιμένουν σε κάποιο παράθυρο να έρθει το πριγκηπόπουλο να τις σώσει, κ.λ.π.-κ.λ.π.. Κάθε άλλο. Εγώ περιγράφω μιά μοναχική φιγούρα, όχι φοβισμένη, αλλά αποστασιοποιημένη συνειδητά. Και ώς γνωστόν, άλλο αποστασιοποίηση, άλλο ήττα. Καλημέρα σε όλους...





    oulion
    26.03.2008, 19:27
    Παιδια...Το τελευταιο πραγμα που με ενδιαφερει ειναι να βρω...πριγκιπα.
    Αυτο που εννοουσα ειναι αυτο που ειπε ο Θοδωρης(pavel)...
    Δεν ξερω πως πραγματικα μου ηρθε να κανω αυτο το topic...Απλως διαβασα καπου τον τιτλο του cd και μ' αρεσε!
    kamelia8
    26.03.2008, 21:28
    Παράθεση:

    Το μέλος sigur στις 26-03-2008 στις 08:17 έγραψε...

    CROSS άσε τις κοπέλες να περιμένουν το φιλί από κάποιον charming- φλώρο- πρίγκιπα , όσο είναι ακόμα νέες και κάνουν όνειρα γιατί σίγουρα κάποιος άξεστος, φαλλοκράτης , αδέξιος, ολίγον κοιλαράς, και χαμηλομισθωτός σύζυγος τους περιμένει !!! χα χα πολύ φοβάμαι οτι αντίστοιχες επιθυμίες έχουμε και εμείς οι άντρες και τελικά μας κληρώνει κάποια σαν την ...μητέρα μας (εντελώς τυχαία) !!!



    Γιατί, καλέ, τι έχουν οι μητέρες σας;
    rompa
    30.03.2008, 12:32
    Από την κυνικότητα προτιμώ να έχω στο μυαλό μου την εικόνα ενός πρίγκηπα .
    Stroumfita456
    30.03.2008, 12:44
    Δύσκολος καιρός για όλους...όχι μόνο για πρίγκηπες!
    kamelia8
    30.03.2008, 13:21
    Παράθεση:

    Το μέλος Stroumfita456 στις 30-03-2008 στις 12:44 έγραψε...

    Δύσκολος καιρός για όλους...όχι μόνο για πρίγκηπες!



    Δίκιο έχεις...
    Sweet-Killer
    31.03.2008, 17:56
    Παράθεση:

    Το μέλος rompa στις 30-03-2008 στις 12:32 έγραψε...

    Από την κυνικότητα προτιμώ να έχω στο μυαλό μου την εικόνα ενός πρίγκηπα .



    Συμφωνώ... Ο μόνος τρόπος να δραπετεύουμε από την πεζή πραγματικότητα που ζούμε, είναι να κάνουμε όνειρα. Πού ακριβώς είναι το κακό;

    Παράθεση:

    Το μέλος sigur στις 26-03-2008 στις 08:17 έγραψε...

    CROSS άσε τις κοπέλες να περιμένουν το φιλί από κάποιον charming- φλώρο- πρίγκιπα , όσο είναι ακόμα νέες και κάνουν όνειρα γιατί σίγουρα κάποιος άξεστος, φαλλοκράτης , αδέξιος, ολίγον κοιλαράς, και χαμηλομισθωτός σύζυγος τους περιμένει !!! χα χα πολύ φοβάμαι οτι αντίστοιχες επιθυμίες έχουμε και εμείς οι άντρες και τελικά μας κληρώνει κάποια σαν την ...μητέρα μας (εντελώς τυχαία) !!!


    Sigur... Ας μη θρηνούμε για κάτι που δεν έγινε!

    Παράθεση:

    Το μέλος oulion στις 26-03-2008 στις 19:27 έγραψε...

    Παιδια...Το τελευταιο πραγμα που με ενδιαφερει ειναι να βρω...πριγκιπα.
    Αυτο που εννοουσα ειναι αυτο που ειπε ο Θοδωρης(pavel)...
    Δεν ξερω πως πραγματικα μου ηρθε να κανω αυτο το topic...Απλως διαβασα καπου τον τιτλο του cd και μ' αρεσε!


    -----------------
    Η μουσική είναι πάνω από κάθε τέχνη και φιλοσοφία!


    Ε, δε χρειάζεται να νιώθεις άσχημα επειδή μοιράστηκες μια σκέψη σου μαζί μας...
    blackdragon
    31.03.2008, 20:22
    Ναι όντως, δύσκολοι καιροί για πρίγκιπες....Άλλοι μπορεί να βάλουν μέσο κ να γίνουν αυτοί βασιλιάδες...
    annoula90
    31.03.2008, 20:32
    και βέβαια υπάρχουν και μάλιστα εγώ ξέρω δύο κιόλας. Μάλιστα τυγχάνει και οι δύο να είναι κολλητοί μου και νιώθω περήφανη!!!
    catherine91
    02.04.2008, 21:49
    Όντως, δύσκολος καιρός για πρίγκιπες!!!!
    Εγώ το εκλαμβάνω κάπως διαφορετικά... Δηλαδή, δύσκολος καιρός για αυτούς που προσμένουν τους πρίγκιπες και τις πριγκίπισσες... ή αλλιώς δύσκολος καιρός για τους ρομαντικούς, τους ευαίσθητους, τους ιδεαλιστές, τους συναισθηματικούς...
    Στις μέρες μας πλέον οι περισσότεροι θεωρούν μειονέκτημα την ευαισθησία και τον ρομαντισμό.... Δύσκολα επιβιώνουμε!!!
    Άρα, δύσκολος καιρός για πρίγκιπες!! Έχουν δίκιο οι Οnirama!!!!