ελληνική μουσική
    453 online   ·  210.905 μέλη

    Το μυστήριο της Μαγδαληνής!

    NIKOSPI
    09.04.2008, 08:53
    Παράθεση:

    Το μέλος sigur στις 09-04-2008 στις 08:33 έγραψε...

    η φίλη oulion ψάχνει για αλήθειες (?) μέσα στη θρησκευτική πίστη (για να μην πω για τον -πανταχού παρών περί θρησκείας θέματα- φίλο Νίκο) ... !!



    Δεν ψάχνουμε αλήθειες, τις ξέρουμε τις αλήθειες.
    ilias-nekt
    10.04.2008, 00:17
    Καταρχην,αν η Μαρια η Μαγδαλινη ηταν γυναικα του Χριστου,ποιος ο λογος να αφησει τον αντρα της να πεθανει;
    Ο Ιωαννης ο Βαπτιστης,αν δεν κανω λαθος,θα πρεπει να αποκεφαλιστικε,πριν την Σταυρωση,για τους γνωστους λογους!
    Οσο για τους μαθητες,πραγματοποιησαν ως εναν βαθμο,αυτο που τους ειπε ο ιδιος ο Χριστος:''διαδωστε στα περατα του κοσμου,αυτα τα θαυμαστα πραγματα που ειδατε''!Μεχρι κ' στην Ελλαδα ηρθαν μερικοι μαθητες του για να κηρυξουν!
    Ετσι,αποκλειω να ειχαν βλεψεις για εξουσια!Συμπερασμα:Χριστος-''Ερευνατε τας Γραφας κ' ψαξτε εκει την αληθεια για μενα'' κ' οχι στα βιβλια του καθενος!Αυτα!!..
    sigur
    10.04.2008, 08:58
    μοναδικό: " Καταρχην,αν η Μαρια η Μαγδαλινη ηταν γυναικα του Χριστου,ποιος ο λογος να αφησει τον αντρα της να πεθανει; " καταπληκτικό, τεκμηριωμένη άποψη όχι αυθαίρετα πράγματα keep walking Ilias....
    Fanatiko
    10.04.2008, 10:58
    Παράθεση:

    Το μέλος sigur στις 09-04-2008 στις 08:33 έγραψε...

    η φίλη oulion ψάχνει για αλήθειες (?) μέσα στη θρησκευτική πίστη (για να μην πω για τον -πανταχού παρών περί θρησκείας θέματα- φίλο Νίκο) ... !!
    Μα από την αρχή του παραμυθάκι είναι, να απαλείνει τον πόνο της δυστυχίας, της αδικίας και της σκλαβιάς των Εβραίων από τους δυνάστες Ρωμαίους και τους καλοβολεμένους Ισραηλιτες είχε ως σκοπό ! και φυσικά να εξηγήσει τα ανεξήγητα φαινόμενα αστραπή, βροντή, σεισμό κλπ όλα αυτα που ο άνθρωπος ήταν ελάχιστος και ανήμπορος να κατανοήσει και φυσικά να αντιμετωπίσεί την μεταθάνατο ζωή.
    Προσωπικό στήριγμα είναι η πίστη σε κάτι ανώτερο μεταφυσικό και εξωπραγματικό.Τον ευατό σας βοηθάτε και λογαριασμό σε κανέναν μην δίνετε. Μαγκιά σας και καπέλο σας που πιστεύεται (όσοι πιστεύετε δηλαδή) Πίστευε και μη ερεύνα, άρχαίο ελληνικό ρητό, πολύ πριν έρθει η θρησκεία με τον σταυρωμένο Εβραίο....
    Αλλά μα τον Δία (ή τον Χριστό ή τον Αλλάχ ή όποιον αλλοίμονο εκεί θα τα χαλάσουμε...) μην ψάχνετε για αποδείξεις και θέλετε να μας πείσετε περί αλήθειας .Η θρησκεία δεν αναζητεί αλήθειες.Δεν θα υπήρχε άλλωστε αν το έψαχνε πολύ !!! Δημαγωγεί και θέτει αξίες στην ζωή , κουράγιο δίνει, αγάπη και αρετές μεταδίδει, και έτσι πρέπει

    Συγγνωμη που επεμβαινω, αλλά εντελως πληροφοριακά οι άνθρωποι ξεκίνησαν να εξηγουν τα φυσικά φαινόμενα και γενικώς όλα τα ανεξήγητα φαινόμενα από τον 7ο π.Χ. αιώνα, οπου περνάμε πλέον από το Μύθο στο Λόγο και έχουμε την εμφάνιση της Φιλοσοφίας. Οπότε την περίοδο που μαρτυράται η γέννηση του Χρίστου και όλα τα επακόλουθά της όλα σχεδον τα φυσικά φαινόμενα έχουν εξηγηθεί από τους Φιλοσόφους της κλασσικής αρχαιότητας.Φαινόμενα οπως οι αστραπές, οι βροντές, η βροχή και όλα τα υπόλοιπα έχουν ήδη βρει τη λύση τους. Η ανθρώπινη Λογική έχει ξεκινήσει να λειτουργεί αρκετά χρόνια π.Χ. οπότε αυτό που λες ειναι λίγο ακυρο...και το κάνω χωρίς να θέλω να σε προσβαλω. Το λέω εντελως πληροφοριακα....Ευχαριστώ!

    Μεταμορφώνομαι αργα,γίνομαι ο,τι εγω φοβόμουν...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Fanatiko στις 10-04-2008 11:01 ]


    Fanatiko
    10.04.2008, 10:59
    Παράθεση:

    Το μέλος ilias-nekt στις 10-04-2008 στις 00:17 έγραψε...

    Καταρχην,αν η Μαρια η Μαγδαλινη ηταν γυναικα του Χριστου,ποιος ο λογος να αφησει τον αντρα της να πεθανει;
    Ο Ιωαννης ο Βαπτιστης,αν δεν κανω λαθος,θα πρεπει να αποκεφαλιστικε,πριν την Σταυρωση,για τους γνωστους λογους!
    Οσο για τους μαθητες,πραγματοποιησαν ως εναν βαθμο,αυτο που τους ειπε ο ιδιος ο Χριστος:''διαδωστε στα περατα του κοσμου,αυτα τα θαυμαστα πραγματα που ειδατε''!Μεχρι κ' στην Ελλαδα ηρθαν μερικοι μαθητες του για να κηρυξουν!
    Ετσι,αποκλειω να ειχαν βλεψεις για εξουσια!Συμπερασμα:Χριστος-''Ερευνατε τας Γραφας κ' ψαξτε εκει την αληθεια για μενα'' κ' οχι στα βιβλια του καθενος!Αυτα!!..


    sigur
    10.04.2008, 11:18
    συμπάθα με fanatiko, αλλά εξήγηση όπως την εννοείς άργησε μερικούς αιώνες να εμφανιστεί. Τι νομίζεις οτι ο φιλόσοφος έλεγε οτι οι αστραπες , οι σεισμοί, οι φάσεις του φεγγαριού και ότι άλλο μπορείς να φανταστείς είναι φυσικά φαινόμενα; όχι δα, άγνοια είχαν και στην αρχαία ελλάδα και λογικό είναι. Ξέρεις οι φιλόσοφοι δεν διατελούσαν και χρέη επιστήμονα, ιατρών και φυσικών , τουλάχιστον η πλειοψηφία τους.Μια εικόνα είχαν π.χ για το σύμπαν ώς βάση και από εκεί άρχιζαν οι εικασίες.
    Η ανθρώπινη λογική μπορεί να λειτουργούσε από πολύ πολύ παλαιά αλλά τι να τι κάνεις αν δεν έχεις την γνώση να εξηγήσεις όλα αυτά, γιατί δεν την είχαν. Αν την είχαν δεν θα πλούτισε η Πυθία και δεν θα έκανα θυσίες π.χ για να βρέξει !!
    Νομίζω οτι σε αυτό δεν διαφωνούμε: από εκεί πηγάζει η ανάγκη να πιστέψεις σε κάτι ανώτερο. Επειδή ο άνθρωπος νιώθει ελάχιστος και αδύναμος μπροστά στις καταστροφές και τον θάνατο. Θα στο πω αλλιώς: Αρίθμησε μου θρησκείες που εμφανίστηκαν τα τελευταία 500-1000 χρόνια....(όχι αιρέσεις και δόγματα, νέες θρησκείες εμφανίστηκαν μετά τον μεσαίωνα;) αναρωτήσου γιατί...
    Fanatiko
    10.04.2008, 11:36
    Παράθεση:

    Το μέλος sigur στις 10-04-2008 στις 11:18 έγραψε...

    συμπάθα με fanatiko, αλλά εξήγηση όπως την εννοείς άργησε μερικούς αιώνες να εμφανιστεί. Τι νομίζεις οτι ο φιλόσοφος έλεγε οτι οι αστραπες , οι σεισμοί, οι φάσεις του φεγγαριού και ότι άλλο μπορείς να φανταστείς είναι φυσικά φαινόμενα; όχι δα, άγνοια είχαν και στην αρχαία ελλάδα και λογικό είναι. Ξέρεις οι φιλόσοφοι δεν διατελούσαν και χρέη επιστήμονα, ιατρών και φυσικών , τουλάχιστον η πλειοψηφία τους.Μια εικόνα είχαν π.χ για το σύμπαν ώς βάση και από εκεί άρχιζαν οι εικασίες.
    Η ανθρώπινη λογική μπορεί να λειτουργούσε από πολύ πολύ παλαιά αλλά τι να τι κάνεις αν δεν έχεις την γνώση να εξηγήσεις όλα αυτά, γιατί δεν την είχαν. Αν την είχαν δεν θα πλούτισε η Πυθία και δεν θα έκανα θυσίες π.χ για να βρέξει !!
    Νομίζω οτι σε αυτό δεν διαφωνούμε: από εκεί πηγάζει η ανάγκη να πιστέψεις σε κάτι ανώτερο. Επειδή ο άνθρωπος νιώθει ελάχιστος και αδύναμος μπροστά στις καταστροφές και τον θάνατο. Θα στο πω αλλιώς: Αρίθμησε μου θρησκείες που εμφανίστηκαν τα τελευταία 500-1000 χρόνια....(όχι αιρέσεις και δόγματα, νέες θρησκείες εμφανίστηκαν μετά τον μεσαίωνα;) αναρωτήσου γιατί...

    Aποδίδω την άγνοια σου στο οτι δεν γνωριζεις Φιλοσοφία...Λοιπον, υπάρχουν πολλα εργα στα οποία μπορεις να βρεις τις σωστες πληροφορίες ή απλα μπες στο www.filosofia.gr . Αυτα που λές για τη γνώση και τους φιλοσόφους της αρχαιότητας είναι εντελώς λάθος.Φυσικά και οι φιλόσοφοι ήταν επιστήμονες...Δεν μιλούσαν στον αέρα...Αλλα δεν είναι αυτό το θέμα του τόπικ γι'αυτό και δεν πρόκειται να το συνεχίσω.Ενα όμως τελευταιο θα σου πω..Στον τομέα της επιστήμης της Λογικής (ελπίζω να ξέρεις τι είναι...) ο Αριστοτέλης ήταν εκείνος που μίλησε πρώτος για την επιστήμη αυτή και κανείς αλλός μεχρι και σήμερα δεν εχει καταφέρει να προσθέσει κατι άλλο ή να αποδείξει οτι είναι λανθασμένες οι Θεωρίες του Αριστοτέλη, Αυτό απλα για να κατανοήσεις κάπως τη μεγαλειότητα των φιλοσόφων της κλασσικής αρχαιότητας. Τώρα σχετικα με το πόσες θρησκείες έχουν δημιουργηθει δεν θα σου απαντήσω γιατι πολυ απλα δεν ξέρω....

    Μεταμορφώνομαι αργα,γίνομαι ο,τι εγω φοβόμουν...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Fanatiko στις 10-04-2008 11:37 ]


    sigur
    10.04.2008, 12:07
    τα περισσότερα που έλεγαν οι φιλόσοφοι τα έλεγαν στον αέρα, γιατί απλά η φιλοσοφία δεν προυποθέτει αποδείξεις, αποτελεί αντίληψη της ύπαρξης και στάση ζωής απέναντι σε ανθρώπινα ζητήματα. Εσύ ως γνώστρια (περισσότερο από εμένα τουλάχιστον όπως λές) έπρεπε να το ξέρεις αυτό.Μπερδεύεις τον Πλάτωνα τον Σωκράτη και τον Δημοσθένη με τον Ιποκκράτη και τον Αρχιμήδη, αλλά δεν βαριέσαι. Και φυσικά τομέας επιστήμης που κάνείς δεν έχει προσθέσει τίποτα τα τελευταία 2.500 χρόνια (πάντα όπως λες εσύ !) δεν μπορώ να τον αποδεχτώ όχι μόνο εγώ όλος ο νοήμων κόσμος-εκτός εσένα ίσως- άλλο αν οι βάσεις του ήταν σωστές.Καταλαβαίνεις οτι δεν αρκεί...
    Μακάρι τις αποδείξεις που με τόση περηφάνια θαυμάζεις από τους επιστήμονες που αποδέχεσαι να αναζητούσες αμερόληπτα και στις γραφές της θρησκείας σου [που δεν είναι γραφές του καθενός (!) οπως επιδοκιμάζεις αλλά γραφές κάποιων ...τάχα μου σοφών (!!??).]
    Η αλήθεια είναι γνωστή , το παραμύθακι πρέπει να το σκεφτείς....

    Fanatiko
    10.04.2008, 12:24
    Παράθεση:

    Το μέλος sigur στις 10-04-2008 στις 12:07 έγραψε...

    τα περισσότερα που έλεγαν οι φιλόσοφοι τα έλεγαν στον αέρα, γιατί απλά η φιλοσοφία δεν προυποθέτει αποδείξεις, αποτελεί αντίληψη της ύπαρξης και στάση ζωής απέναντι σε ανθρώπινα ζητήματα. Εσύ ως γνώστρια (περισσότερο από εμένα τουλάχιστον όπως λές) έπρεπε να το ξέρεις αυτό.Μπερδεύεις τον Πλάτωνα τον Σωκράτη και τον Δημοσθένη με τον Ιποκκράτη και τον Αρχιμήδη, αλλά δεν βαριέσαι. Και φυσικά τομέας επιστήμης που κάνείς δεν έχει προσθέσει τίποτα τα τελευταία 2.500 χρόνια (πάντα όπως λες εσύ !) δεν μπορώ να τον αποδεχτώ όχι μόνο εγώ όλος ο νοήμων κόσμος-εκτός εσένα ίσως- άλλο αν οι βάσεις του ήταν σωστές.Καταλαβαίνεις οτι δεν αρκεί...
    Μακάρι τις αποδείξεις που με τόση περηφάνια θαυμάζεις από τους επιστήμονες που αποδέχεσαι να αναζητούσες αμερόληπτα και στις γραφές της θρησκείας σου [που δεν είναι γραφές του καθενός (!) οπως επιδοκιμάζεις αλλά γραφές κάποιων ...τάχα μου σοφών (!!??).]
    Η αλήθεια είναι γνωστή , το παραμύθακι πρέπει να το σκεφτείς....


    Δεν τα βγαζω από το κεφαλι μου όλ αυτα ξέρεις...Εσυ μαλλον λες οτι σου κατεβει....η φιλοσοφία φυσικα και στηρίζεται σε αποδειξεις και δεν ειναι λογια του αερα..οπως επισης πρεπει να σου πω πως υπαρχουν πολλοι κλαδοι Φιλοσοφίας και ο Αριστοτελεης ήταν επίσης μαθηματικό και φυσικός και Βιολόγος και αυτο αποδεικνυεται απο τα έργα του .Ρεζιλευεσαι με αυτα που λες...Δεν εχεις ιδεα τι θα πει επιστημη....
    sigur
    10.04.2008, 12:27
    ευτυχώς που υπάρχεις και εσύ και μου μαθαίνεις περί επιστήμης, χαραμίζεσαι στο τόπικ, τα έδρανα σε περιμένουν τι κάθεσαι...;
    Fanatiko
    10.04.2008, 12:37
    Παράθεση:

    Το μέλος sigur στις 10-04-2008 στις 12:27 έγραψε...

    ευτυχώς που υπάρχεις και εσύ και μου μαθαίνεις περί επιστήμης, χαραμίζεσαι στο τόπικ, τα έδρανα σε περιμένουν τι κάθεσαι...;

    Ποτε δεν ξερεις....
    sigur
    10.04.2008, 13:02
    αυτό που ξέρω είναι οτι ευτυχώς που ξεμπέρδεψα με τα Πανεπιστήμια και ...δεν θα έχω αυτή την τιμή
    katurunen
    10.04.2008, 13:13
    Παράθεση:

    Το μέλος Fanatiko στις 10-04-2008 στις 12:37 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος sigur στις 10-04-2008 στις 12:27 έγραψε...

    ευτυχώς που υπάρχεις και εσύ και μου μαθαίνεις περί επιστήμης, χαραμίζεσαι στο τόπικ, τα έδρανα σε περιμένουν τι κάθεσαι...;

    Ποτε δεν ξερεις....



    ... δεν είναι απίστευτα, ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ εκνευριστικό όταν ο άλλος προσπαθεί να σε μειώσει απλά επειδή έχεις αντίθετη άποψη από την δική του?
    pastella
    10.04.2008, 13:36
    Μήπως να επαναφέρουμε και τη συζήτηση στο ΠΑΡΟΝ τοπικ σύμφωνα με τα όσα λέει το πρώτο ποστ; Είναι επίσης εκνευριστικό να ξεφεύγει πάλι η ροή, για τα προσωπικά σας μέσω μσν ή ΠΜ παρακαλώ.
    sintorin
    10.04.2008, 13:39
    Παράθεση:

    Το μέλος ilias-nekt στις 10-04-2008 στις 00:17 έγραψε...

    Καταρχην,αν η Μαρια η Μαγδαλινη ηταν γυναικα του Χριστου,ποιος ο λογος να αφησει τον αντρα της να πεθανει;
    Ο Ιωαννης ο Βαπτιστης,αν δεν κανω λαθος,θα πρεπει να αποκεφαλιστικε,πριν την Σταυρωση,για τους γνωστους λογους!
    Οσο για τους μαθητες,πραγματοποιησαν ως εναν βαθμο,αυτο που τους ειπε ο ιδιος ο Χριστος:''διαδωστε στα περατα του κοσμου,αυτα τα θαυμαστα πραγματα που ειδατε''!Μεχρι κ' στην Ελλαδα ηρθαν μερικοι μαθητες του για να κηρυξουν!
    Ετσι,αποκλειω να ειχαν βλεψεις για εξουσια!Συμπερασμα:Χριστος-''Ερευνατε τας Γραφας κ' ψαξτε εκει την αληθεια για μενα'' κ' οχι στα βιβλια του καθενος!Αυτα!!..



    Katarxin, pios sou eipe oti i magdalini afise ton antra tis na pethanei;....oi grafes;

    Anestitheike ontos o xristos;...... i mipos drapeteuse me tin magdalini, alazontas telios tautotita, logo tou oti oi romaioi ala kai oi evraioi ton katazutousan, o kathenas gia ton diko tou logo;

    Oi mathites kuriksan ton logo tou xristou, i mipos mia kainourgia thriskia tin opia eixe meletisei o xristos, me aformi tin apoleutherosi tis tote koinonias apo tin romaiki autokratoria....kai apo tin evraiki suntiritiki nootropia;....

    o paulos giati eithele toso polu na alaksei tin tote elliniki kai romaiki koinonia;
    sigur
    10.04.2008, 13:46
    άτοπο παράδειγμα χρησιμοποιείς katurunen fαίνεται καθαρά οτι διάβασες μόνο το την τελευταία μου κουβέντα με την fanatiko. Διάβασε όλη την κουβέντα μας και βγάλε ασφαλή συμπεράσμα (εάν σε ενδιαφέρει το θέμα, ειδάλλως την καλημέρα μου !)

    PASTELLA έχεις δίκιο, ξέφυγα συγνώμη
    pol-gt
    10.04.2008, 14:37
    Παράθεση:

    Το μέλος marakiasteraki στις 01-04-2008 στις 17:27 έγραψε...

    Υπάρχει μια θεωρία, δημοφιλής στο εξωτερικό, που αναφέρει ότι η Μαρία η Μαγδαληνή ήταν ή σπουδαιότερη μαθήτρια του Ιησού, σύζυγος αυτού και διάδοχός του, σύμφωνα με πηγές των Γνωστικών κειμένων. Η Μαγδαληνή, μετά τη Σταύρωση, κατέφυγε στη Γαλλία όπου και λατρεύτηκε ως Αγία, μαζί με τον Ιωάννη το Βαπτιστή. Οι δύο τους θεωρήθηκαν ανώτεροι του Ιησού, για τον οποίο πιστεύεται από τους οπαδούς της θεωρίας αυτής πως είτε πέθανε στο Σταυρό χωρίς ποτέ να αναστηθεί είτε ότι η Σταύρωση δεν ήταν τίποτε άλλο από ένα κόλπο για τη δημιουργία μιας νέας θρησκείας και όχι κάτι άλλο.
    Οι μαθητές, διψασμένοι για εξουσία, προσπάθησαν να σβήσουν κάθε ίχνος της Μαγδαληνής ως αντικαταστάτιδας και συζύγου του Ιησού, ωστόσο σπέρματα της αλήθειας κατόρθωσαν να διασωθούν στα Γνωστικά Ευαγγέλια και στις παραδόσεις της νότιας Γαλλίας, όπως και μέσα από κωδικά έργα τέχνης του Λεονάρντο ντα Βίντσι, του Νικολά Πουσέν, του Ζαν Κοκτώ και άλλων.
    Θα ήθελα τις γνώμες σας επάνω στο θέμα. Πιστεύετε, βάση στοιχείων πάντοτε, ότι μια τέτοια παράδοση έχει βάση αλήθειας;




    Ο αυθεντικός εκφραστής του Κυρίου Ιησού Χριστού είναι ο Ορθόδοξος Χριστιανισμός. Τα υπόλοιπα είναι πλάνη στο νου. Ιστορίες μυθιστορηματικές. Απλά προσοχή χρειάζεται και φυσικά ανοικτό πνεύμα. Ανοικτό όσων αφορά το όνομα του Κυρίου. Κι αυτό διότι η πλάνη εισέρχεται πολύ πιο εύκολα στο νου απ' ότι η αλήθεια.
    NIKOSPI
    10.04.2008, 15:00
    Παράθεση:

    Το μέλος sintorin στις 10-04-2008 στις 13:39 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος ilias-nekt στις 10-04-2008 στις 00:17 έγραψε...

    Καταρχην,αν η Μαρια η Μαγδαλινη ηταν γυναικα του Χριστου,ποιος ο λογος να αφησει τον αντρα της να πεθανει;
    Ο Ιωαννης ο Βαπτιστης,αν δεν κανω λαθος,θα πρεπει να αποκεφαλιστικε,πριν την Σταυρωση,για τους γνωστους λογους!
    Οσο για τους μαθητες,πραγματοποιησαν ως εναν βαθμο,αυτο που τους ειπε ο ιδιος ο Χριστος:''διαδωστε στα περατα του κοσμου,αυτα τα θαυμαστα πραγματα που ειδατε''!Μεχρι κ' στην Ελλαδα ηρθαν μερικοι μαθητες του για να κηρυξουν!
    Ετσι,αποκλειω να ειχαν βλεψεις για εξουσια!Συμπερασμα:Χριστος-''Ερευνατε τας Γραφας κ' ψαξτε εκει την αληθεια για μενα'' κ' οχι στα βιβλια του καθενος!Αυτα!!..



    Katarxin, pios sou eipe oti i magdalini afise ton antra tis na pethanei;....oi grafes;

    Anestitheike ontos o xristos;...... i mipos drapeteuse me tin magdalini, alazontas telios tautotita, logo tou oti oi romaioi ala kai oi evraioi ton katazutousan, o kathenas gia ton diko tou logo;

    Oi mathites kuriksan ton logo tou xristou, i mipos mia kainourgia thriskia tin opia eixe meletisei o xristos, me aformi tin apoleutherosi tis tote koinonias apo tin romaiki autokratoria....kai apo tin evraiki suntiritiki nootropia;....

    o paulos giati eithele toso polu na alaksei tin tote elliniki kai romaiki koinonia;



    Και η αίρεση στα ύψη, μπράβο καλά πας!!!Κάπου θα σκοντάψεις όμως να είσαι σίγουρος γιαυτό!!!
    doulis33
    10.04.2008, 15:20
    Παράθεση:

    Το μέλος oulion στις 08-04-2008 στις 23:34 έγραψε...

    Ο,τι να 'ναι!
    Ο, τι να 'ναι λεει ο καθενας για το Χριστο και για τη ζωη Του!
    Ρε...παντε να κανετε καμια καλυτερη δουλεια που ηρθατε να σωσετε τους ανθρωπους απο τι;
    Απ' την πιστη παρακαλω!
    Δε σας εχουμε αναγκη εσας και τα παλιοπαραμυθακια σας για το Θεο μας!




    Γειά σου ρε Θοδώρα!
    Πάντα με καλύπτεις και δεν έχω τίποτα να συμπλήρωσω!!!
    xenia1972
    10.04.2008, 17:51
    ναι, ειναι λυπηρο οταν οι ανθρωποι δεν μπορουν ουτε να ακουσουν τον αλλον που διαφωνει, απλα και δημοκρατικα. Ακουω και ανεχομαι δεν σημαινει οτι συφωνω κι ολας. Ολοκληρος αυτοκρατορας, ο Μεγαλος Κωνσταντινος, καθιερωσε το διαταγμα της ανεξιθρησκιας, για να μπορει ο καθενας να πιστευει αυτο που θελει ελευθερα, χωρις να διωκεται. Κι ο λαος μας αγωνιστηκε χρονια για δημοκρατια και πολυφωνια, για να εχεις ο,τι αποψη θες και να μπορεις να την πεις.

    Παράθεση:

    Το μέλος katurunen στις 10-04-2008 στις 13:13 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Fanatiko στις 10-04-2008 στις 12:37 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος sigur στις 10-04-2008 στις 12:27 έγραψε...

    ευτυχώς που υπάρχεις και εσύ και μου μαθαίνεις περί επιστήμης, χαραμίζεσαι στο τόπικ, τα έδρανα σε περιμένουν τι κάθεσαι...;

    Ποτε δεν ξερεις....



    ... δεν είναι απίστευτα, ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ εκνευριστικό όταν ο άλλος προσπαθεί να σε μειώσει απλά επειδή έχεις αντίθετη άποψη από την δική του?