ελληνική μουσική
    384 online   ·  210.870 μέλη
    marakiasteraki
    01.04.2008, 17:45
    Γιατί η λέξη εσωτερισμός μπορεί να προκαλέσει φόβο ακόμα κι αν κάποιος δεν έχει καθόλου ασχοληθεί με θέματα εσωτερισμού.Το ίδιο μπορεί να συμβεί και με τις λέξεις "τελετή" ή "οργάνωση".Παρολαυτά δεν μας πειράζει όταν χρησιμοποιούμε τη λέξη τελετή στις φράσεις "τελετή γάμου, τελετή έναρξης" και το ίδιο συμβαίνει και με τη λέξη οργάνωση, που το άκουσμα της μας φοβίζει "είμαι σε μια οργάνωση" αλλά η απουσία της μας προκαλεί άγχος, όπως "πηγα στο νοσοκομείο και δεν είχαν οργάνωση".Μήπως τελικά βάζουμε ταμπέλες σε ότι άγνωστο μας παρουσιάζεται γιατί νιώθουμε έτσι ότι μπορούμε να το αντιμετωπίσουμε;Η απλά δεν μπορούμε να δούμε "εν τω βάθει" το γιατί των πραγμάτων και το ονομάζουμε κακό,άρα ταυτόχρονα αντικείμενο προς αποφυγή;

    oulion
    04.04.2008, 16:39
    Γιατί;Εσύ ξέρεις;
    Stroumfita456
    12.04.2008, 20:37
    Παράθεση:

    Το μέλος oulion στις 04-04-2008 στις 16:39 έγραψε...

    Γιατί;Εσύ ξέρεις;


    okanenas
    12.04.2008, 23:20
    Κάτι τέτοιες λέξεις χρησιμοποιεί η νέα εποχή για παλαιά πράγματα
    να μας τα πλασάρει σαν…καινούργια

    ery
    13.04.2008, 00:25
    Δε συμφωνω οτι η λεξη εσωτερισμος φοβιζει, ισα ισα θεωρω οτι ειναι μια απενοχοποιημενη και λιγοτερο "φορτισμενη" λεξη για να αναφερθεις στην μεταφυσικη που μαλλον και παλι δεν φοβιζει αλλα σιγουρα αποφευγεται. Αλλα δεν καταλαβαινω τι ειναι αυτο που ρωτας. Γιατι οι ανθρωποι αποφευγουν ο,τι δεν καταλαβαινουν? Γιατι καποιες λεξεις τις "φοβομαστε"? Δεν καταλαβαινω ακριβως...Γινε λιγακι πιο σαφης αν θελεις γιατι εχει ενδιαφερον σαν θεμα.
    rompa
    13.04.2008, 17:21
    Νομίζω ότι σαν λέξη δεν είναι ιδιαιτέρως γνωστή οπότε εμένα προσωπικά δε μου προκαλεί φόβο .