ελληνική μουσική
    382 online   ·  210.857 μέλη

    Απαράδεκτο άρθρο για τη συναυλία στην Πάτρα

    mary
    02.04.2008, 10:34
    Καλημέρα σε όλους!
    Παίρνοντας σημερα το πρωι την τοπική εφημεριδα ‘Πελοποννησος’, επεσα πανω σε ένα άρθρο αφιερωμένο στις συναυλίες που εκαναν χθές και προχθές στη Πατρα το γνωστό σχημα Παπακωνσταντινου- Μαχαιρίτσας-Μπουλας- Ζουγανέλης ..

    Ξεκινάω λοιπον να το διαβασω και βλέπω υποτιτλο:
    'Αν κρίνουμε απο τις ηλικίες του ακροατηρίου, οι μισοι και πλέον λογικά εχουν δεί στη ζωή τους επι σκηνής τον Παπακωνσταντίνου και τους λοιπους πανω απο μια φορά και πανω-κατω με τα ίδια τραγούδια" !!!
    Πιο κατω αναφέρει: ' Οι τυποι ειναι εξαιρετικοί μανατζερ του εαυτού τους' και για τον Μπουλά οτι ' Λες και αν δηλώσει σοβαρός, θα τον σατιρισουν χειρότερα' και επειδη το καλύτερο ειναι παντα στο τέλος, η τελευταία προταση εχει ως εξής:

    'Λιαν Πρωιας, αφου το προγραμμα κρατα 4,5 ώρες. Χορταστικό απο τη μία μεριά. Αλλα απο την άλλη, υπαρχει και η αρετή του να ξέρεις τι πετας, αλλα οι άνθρωποι οταν μεγαλώνουν δεν έχουν τη διάθεση να πετάνε τιποτα'!!!

    Δεν ξέρω αν ειμαι υπερβολική αλλα θεωρώ απαράδεκτο και προσβλητικο το άρθρο. Ειναι δυνατόν, ειδικά για μια πολη οπως η Πατρα που στερείται ευκαιριών και χώρων διασκεδασης, να γινονται τετοιες κριτικές? Οταν ΜΕΓΑΛΩΝΟΥΝ δεν εχουν τη διαθεση να πετουν τιποτα??????
    Δε μπορώ να καταλάβω πως δημοσιεύτηκε αυτο το άρθρο σε μια τοσο μεγάλης εμβελειας κυκλοφορία.. Αντιπροσωπεύει αυτο τη Πατρα?
    Θα ήθελα τη γνωμη σας...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 02-04-2008 10:47 ]


    sitzoune81
    02.04.2008, 10:55
    Δεν ξερω τι να πω....... αλλα μη ξεχνας πως η Πατρα εβγαλε και Raining Pleasure και Dousk (Γιαννη Ντουσκο) !!!
    Αν η Θεσ/νικη δεν ειχε βγαλει Τρυπες και Παπαζογλου, πραγματικα θα τη ζηλευα την Πατρα (μουσικα εννοειται...!)
    theo182
    02.04.2008, 18:17
    Παράθεση:

    Το μέλος sitzoune81 στις 02-04-2008 στις 10:55 έγραψε...

    Δεν ξερω τι να πω....... αλλα μη ξεχνας πως η Πατρα εβγαλε και Raining Pleasure και Dousk (Γιαννη Ντουσκο) !!!
    Αν η Θεσ/νικη δεν ειχε βγαλει Τρυπες και Παπαζογλου, πραγματικα θα τη ζηλευα την Πατρα (μουσικα εννοειται...!)



    Η Πάτρα έχει βγάλει και άλλους σημαντικούς καλλιτέχνες και έχει παράδοση στην ελληνική ανεξάρτητη ροκ μουσική(κυρίως hard rock και punk σχήματα) αλλά δε συγκρίνεται (κατά τη γνώμη μου πάντα) με τη Θεσ/νίκη...
    Είναι η πόλη όπου ξεκίνησε ο Σιδηρόπουλος,ο Αγγελάκας και πάρα πολλοί άλλοι...κυρίως λόγω του ότι η Θεσ/νίκη έχει πάρα πολλές μουσικές σκηνές ενώ στη Πάτρα μετριούνται στα δάχτυλα του ενός χεριού....

    Οπότε δεν υπάρχει (ζωτικός.) χώρος για να κάνουν το επόμενο βήμα....

    Τώρα για το άρθρο της εφημερίδας θα ψιλοσυμφωνήσω...(αν και είμαι κυριολεκτικά φανατικός του Βασίλη..) και αυτό γιατί δε γουστάρουμε να τους βλέπουμε στο Χάραμα και στο κάθε Χάραμα με 200 ευρώ τη μπουκάλα......)

    Γουστάρουμε να τους βλέπουμε σε συναυλίες....

    Είμαι από αυτούς που πήγανε τη Δευτέρα αλλά έφαγαν ΠοΡΤΑ μαζί με άλλα 200 άτομα που δεν χώραγαν να μπουν....

    ΠΡΟΣ ΜΕΓΑΛΗ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ ΜΟΥ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΠΟΥΘΕΝΑ(τουλάχιστον από αυτά που γράφονται εδώ καθώς δε διάβασα ολόκληρο το άρθρο) Η ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΤΟΥ ΜΑΓΑΖΙΟΥ...

    Και εξηγούμε γιατί το έγραψα με κεφαλαία...

    Η ώρα περίπου 11 και κάτι και έξω από το Χάραμα πανικός...έχει κλείσει ο δρόμος από κόσμο που περιμενουν για μια θέση στον ήλιο(bar...) οπότε ακούγονται οι υπευθυνοι του μαγαζιού που είναι στη πόρτα να φωνάζουν το εξής Απαράδεκτο και Αηδιαστικό "Αυτοί που είναι για bar 2 βήματα πίσω όλοι τώρα ...κάντε χώρο να περάσει ο Κόσμος...(κοινώς τραπέζια)...κάντε στην άκρη να περάσει ο κόσμος..."

    Δε ξέρω αν αποδίδεται καλά το παραπάνω όμως live ήταν απαράδεκτο...λες και εμείς που περιμέναμε δεν είμαστε κόσμος είμαστε ζωα...

    Δε ξέρω πως το χάραμα που είναι μια ζωντανή μουσική ιστορία της Πάτρας στελεχώνεται από τέτοιους ανθρώπους...
    vero
    02.04.2008, 20:53
    Ηθελα και εγω να παω αλλα μολις μου ειπαν οτι ητανε 40 ευρω η μπουκαλα δεν πατησα.....


    mary
    02.04.2008, 21:32
    Συμφωνω απολυτα οτι ήταν πολύ ακριβά και ετσι πολύς κοσμος δεν μπηκε. Παντως στο μπαρ ήταν ασφυκτικά γεμάτο σε σημείο που δε βλεπαμε τιποτα. Κόσμος πανω σε καρέκλες, σκαμπο και στο μπαρ ορθιοι για να δουν!
    Η κριτική για όλα αυτά ειναι θεμιτή και καλή για να βελτιώνονται τα λάθη τους αλλα τα σχόλια περι μεγάλης ηλικίας κ.α ήταν καθαρά προσβλητικα και επιθετικά. Ειναι ντροπή μας να διαβασουν κατι τέτοιο ως κριτική για αυτό που παρουσίασαν.
    Ο καθε κριτικός μπορεί να ασκει αρνητική κριτική αλλα οχι να κάνει προσβλητικά σχόλια.

    Και γνωμη μου ειναι πως θα επρεπε να αντιδρούμε σε ασχετους ανθρώπους που περνουν μια στήλη και γραφουν για πράγματα που δεν γνωρίζουν...


    theo182
    02.04.2008, 22:16
    Παράθεση:

    Το μέλος mary στις 02-04-2008 στις 21:32 έγραψε...

    Και γνωμη μου ειναι πως θα επρεπε να αντιδρούμε σε ασχετους ανθρώπους που περνουν μια στήλη και γραφουν για πράγματα που δεν γνωρίζουν...





    Ρε Μary λες αυτός που έγραψε τη στήλη να έφαγε πόρτα όπως και εγώ..και τα πήρε άγρια..?????.
    sigur
    03.04.2008, 08:23
    Παράθεση:

    Το μέλος mary στις 02-04-2008 στις 10:34 έγραψε...


    'Λιαν Πρωιας, αφου το προγραμμα κρατα 4,5 ώρες. Χορταστικό απο τη μία μεριά. Αλλα απο την άλλη, υπαρχει και η αρετή του να ξέρεις τι πετας, αλλα οι άνθρωποι οταν μεγαλώνουν δεν έχουν τη διάθεση να πετάνε τιποτα'!!!




    ειλικρινά δεν κατάλαβα τι ήθελε να πει ο συντάκτης του εν λόγου άρθρου, πραγματικά τι εννοούσε και πως αυτό ερμηνεύεται ως προσβολή. Επομένως δεν κατανόησα τι σε ενόχλησε mary. Δεν έχω καμιά διάθεση ειρωνίας απλά χρειάζομαι εξήγηση...
    Termite
    03.04.2008, 09:29
    Παιδιά, η κριτικοί ειναι άνθρωποι που δέν κατάφεραν να κάνουν καριέρα πάνω σε αυτό που κριτικάρουν...μην πτοείστε!

    Αυτός ο αρθρογράφος, προφανώς ήθελε να ΄γινει Παπακωσταντίνου....στη θέση του Παπακωσταντίνου...

    Πάντως υπήρχαν και στην Αθήνα άρθρα που έκραξαν το σχήμα είτε το μαγαζί που εμφανίζονταν (Ζυγός, Ακτή)
    mary
    03.04.2008, 11:22
    Ξαναλέω οτι η αρνητική κριτική ειναι και παλι κριτική αρα θεμιτη.
    Οταν ομως, sigur, λες οτι 'οσο μεγαλώνεις δεν υπαρχει η διαθεση να πετάς τιποτα' οταν εχεις ηδη πει οτι 'η αρετη του να ξέρεις να πετας' τοτε λεσ οτι με λίγα λόγια ''το γηρας ουκ ερχεται μονον!'
    Ειναι αυτο στα πλαίσια μιας κριτικής για μια συναυλια?

    sigur
    03.04.2008, 11:48
    α αυτό που φαντάστηκα δηλαδή υπονοούσε ο συντάκτης. Κατανοητό τώρα.
    Θα προτιμούσες να το έλεγε καθαρά ; οτι δηλαδή δεν αξίζουν τα λεφτά για το show που δίνουν, οτι έχουν χάσει την φρεσκάδα τους και ό,τι ερμηνεύουν δεν το αποδίδουν όπως πριν από δεκαετίες κλπ; Θα δεχόσουν το σχόλιο ως κριτική τότε ; Δεν έχω δει την παράσταση για αυτό και δεν έχω άποψη . Ο Termite τους έχει ψυχολογήσει καλά πάντως τους κριτικούς...
    kithara-woman
    03.04.2008, 12:28
    Δεν έχω καμία σχέση με την Πάτρα και ούτε γνωρίζω πρόσωπα και πράγματα,πχ την εφημερίδα και όσους γράφουν.Αλλά όντως ήταν προσβλητικό αυτό το άρθρο.Εντάξει,δεν μπορεί αυτοί οι καλλιτέχνες να αρέσουν στο 100% του πληθυσμού,αλλά έχουν προσφέρει πολλά στο Ελληνικό τραγούδι,διαχρονικά τραγούδια,τραγούδια που έχουμε κλάψει και έχουμε γελάσει μ'αυτά,έχουν τραγουδήσει τραγούδια μεγάλων συνθετών,κυρίως ο Παπακωνσταντίνου,και είναι απλοί και αγαπητοί στον κόσμο.
    Δεν τους είδα στο συγκεκριμένο πρόγραμμα εδώ στην Αθήνα,αν και το ήθελα πολύ,αλλά τους έχω δει άπειρες φορές,σε άλλες συναυλίες και έχω περάσει καταπληκτικά.
    Ο Termite είπε το πιο σωστό,ότι αυτοί οι άνθρωποι έχουν αποτύχει να κάνουν καριέρα σε αυτό που κριτικάρουν.Για αυτό το λόγο βγάζουν άχρηστους όλους τους άλλους,από κόμπλεξ.
    Πόσες φορές έχω εξαγριωθεί στην κυριολεξία από κακοπροαίρετες κριτικές...Εχει διαφορά μια κακή κριτική αλλά τεκμηριωμένη,από μια κακοπροαίρετη που κρύβει κακία και κόμπλεξ από πίσω.Εχω φτάσει να σταματήσω να παίρνω κάποια περιοδικά για αυτό το λόγο,για κάποιους που θάβουν ένα 90% των τραγουδιστών.
    fearlessangel
    03.04.2008, 13:13
    Παιδιά μην μασάτε!! Αυτοί οι <<γνώστες>> της μουσικής είναι οι ίδιοι που εγραφαν σε πατρινη εφημεριδα, στην περσινη συναυλια αφιερωμα στο Μ. Λο'ι'ζο οτι εχουν βαρεθει να ακουνε τα ιδια τραγουδια και απορουσαν γιατι ειχαν παει 7000 ατομα!! Λες και οι 7.000 ειναι ζωα, και οι 3 ειναι ξυπνιοι!! Λες και δεν υπαρχει διαχρονικοτητα του τραγουδιου!! Λες και τετοιοι στιχοι γραφονται καθε μερα!!! Τερμιτη, εχεις δικιο, ο,τι δεν φτανει η αλεπου τα κανει κρεμασταρια!!! Αυτες οι κριτικες πνατως επιβεβαιωνουν τον Μπρενταν Μπιαν: << Οι κριτικοι ειναι σαν ευνουχοι σε χαρεμι-ξερουν πως γινεται αλλα δεν μπορουν να το κανουν οι ιδιο!! >>

    Υ.Γ. : Η ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΓΝΩΜΗ ΜΑΣ ΜΕΤΡΑΕΙ, ΟΧΙ ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΔΗΘΕΝ ΕΙΔΙΚΟΥ!! ΕΧΟΥΜΕ ΔΙΚΑ ΜΑΣ ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΟΜΟΡΦΙΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΕΧΝΗ, ΕΥΤΥΧΩΣ!!
    sintorin
    03.04.2008, 19:31
    Eite sumfonei kapios i oxi me mia kritiki, i ousia einai mia pantos.

    Enas theatis pou tha paei na dei ton agapimeno tou kalitexni mia fora ton xrono, i mia fora kathe 2-3-5-10 xronia, sigoura tha paravlepsei pola pragmata ta opia vlepei enas pou grafei gia ena periodiko i efimerida, kai peigainei 4-5 fores tin vdomada se diafores sunaulies.

    Kai efoson vrisketai suxna mesa se auto to xoro, kai vlepei ti paizetai kathe vdomada genikos, tha exei mia pio austiri kritiki apo kapion pou vgainei 1 fora ton xrono gia na kanei to kefi tou ston agapimeno tou tragoudisti.

    venceremos
    03.04.2008, 23:51
    Λοιπον εγω θελω να τα χωσω προς ολους τους ιθυνοντες για τη συγκεκριμενη
    συναυλια.. Δεν ξερω ποιος φταιει αλλα εγω δ ε ν περασα καλα και μαζι με μενα
    παρα πολυς αλλος κοσμος... Τυχεροι οσοι φαγαν πορτα εκεινη τη βραδια, μονο
    αυτο εχω να πω... Και να φανταστειτε οτι εχω αδυναμια στον Παπακωνσταντινου
    και στον Μαχαιριτσα, με τα τραγουδια τους μεγαλωσα και εχω φαει γερα
    κολληματα.. Που χαλαστηκα;;; ..Σχεδον παντου.. 20 ευρω το εισητηριο, μας
    εγδαραν για να δουμε τους αγαπημενους μας τραγουδιστες.. Φοιτητικο δεν
    υπηρχε... Αν σκεφτει κανεις απο που και πως ξεκινησαν,
    ενταξει, ειναι λιγο κριμα.. 20 ευρω για ενα μπαρ μονο γιατι το μαγαζι εχει δυο αλλα
    εμεις ειχαμε προσβαση μονο στο πανω-πανω, οπου γινοταν της μουρλης.. Αν
    εκανες αποπειρα να παρεις μια τζουρα απο θεα κινδυνευες να παθεις ασφυξια,
    ειλικρινα δεν ξερω πως αντεξαν οσοι ηταν μπροστα, χαρα στην υπομονη και στο
    πεισμα τους.. Εγω το πηρα αποφαση απο νωρις κι ετσι επιασα μια θεση στα
    σκαλακια.. Εκει που καθομουν δεν επιανα και πολλα απ τους διαλογους τους γιατι
    ολος αυτος ο κοσμος ειναι λογικο να κανει και φασαρια και να χαλαει την ηχητικη
    του χωρου.. Ουτε θεα ειχα για να δω τις γκριματσες
    τους και να συμμετεχω στα αστεια τους.. Επομενως απο αυτη την πλευρα ακυρο..
    Απο την αποψη των τραγουδιων
    τωρα.. Τα πηρα γιατι ο Παπακωνσταντινου, προκειμενου να αγγιξει οσο πιο πολλα
    τραγουδια μπορει, εκανε μιξαρισματα κανα δυο φορες, δηλαδη ξεκινουσε ενα,
    εφτανε στο ρεφρεν, μετα συνεχιζε με το ρεφρεν ενος αλλου τραγουδιου, μετα με
    το ρεφρεν ενος αλλου και τελος για κλεισιμο επεστρεφε στο πρωτο του τραγουδι
    και τελειωνε εκεινο.. Ομως καθε τραγουδι εχει το δικο του υφος και εγω σαν
    ακροατης θελω να χαθω σε αυτο και να το απολαυσω με την εισαγωγη του, με τα
    ησυχα κομματια του, με την κορυφωση του στο ρεφρεν, και μετα με το κλεισιμο
    του.. Θελω να το χορτασω.. Και μετα αφου τελειωσει ας με βαλει στο πνευμα του
    επομενου τραγουδιου.. Ουσιαστικα εκανε μια περιληψη των τραγουδιων, ειπε τα
    SOS που λεμε.. Αλλα το αποτελεσμα δεν ηταν ωραιο, ηταν σαν να τα λεγαμε για να
    τα αναφερουμε, δεν τ απολαυσαμε. Και τελος, σε καποια σημεια ολοι νιωσαμε οτι
    το προγραμμα καπως εκανε κοιλια, δηλαδη ξεφυγανε λιγο πολυ πανω στην σκηνη,
    που απο τη μια δεν ειναι κακο γιατι σκεφτεσαι οτι και αυτοι περναν καλα (θελω να
    πιστευω) και εκτονωνονται, απο την αλλη σαν να το παρατραβηξανε κανα δυο
    φορες, ενω ειχαν απειρα τραγουδια που θα μπορουσαν να πουν αντι γι αυτο.. Αν
    ηταν οποιοιδηποτε αλλοι θα τους κατηγορουσα οτι το κανουν απο ελλειψη
    ρεπερτοριου για να γεμισουν το προγραμμα.. Απο την αλλη κρατησε πολυ, ηταν
    χορταστικο, επομενως το συμπερασμα μου ειναι οτι αν ειχε πιο πολυ χωρο ωστε να
    ειναι ανετα για ολους και δεν μας ειχαν τσουβαλιασει ετσι πανω στο μπαρ σε τοσο
    μικρο χωρο, αν ολοι βλεπαμε, θα περνουσαμε πολυ καλα..! Και πρεπει να πω οχι
    ειδικα για τους συγκεκριμενους καλλιτεχνες, αλιμονο, ειναι γενικη παρατηρηση, οτι
    μου τη δινει που οι καλλιτεχνες απ την Αθηνα απο τη μια σνομπαρουν την Πατρα
    τρελα, κι ας ειναι τοσο κοντα, γενικως δεν πατανε, και οταν πατανε ερχονται για
    μια βραδια-αρπαχτη και την κανουν.. Στη συγκεκριμενη περιπτωση οι τυποι
    αναγκαστηκαν αποτι εμαθα να κατσουν και δευτερη μερα λογω ζητησης.. Αν το
    ξερα θα πηγαινα τη δευτερη μερα πιο οργανωμενη, απο νωρις, να επιανα και καλο
    σημειο
    Αυτα προς γνωση και συμμορφωση, αν ενδιαφερεται κανεις να περνα καλα και το
    ακροατηριο να μην ασχολειται μονο με το να περνανε καλα τα τραπεζια μπροστα
    και οι ατσαλακωτοι.. Συνηθως εμεις του μπαρ κραταμε το μαγαζι με το παθος μας


    theo182
    04.04.2008, 00:58
    Παράθεση:

    Το μέλος venceremos στις 03-04-2008 στις 23:51 έγραψε...

    Αυτα προς γνωση και συμμορφωση, αν ενδιαφερεται κανεις να περνα καλα και το
    ακροατηριο να μην ασχολειται μονο με το να περνανε καλα τα τραπεζια μπροστα
    και οι ατσαλακωτοι.. Συνηθως εμεις του μπαρ κραταμε το μαγαζι με το παθος μας



    Τι είπες τώρα???Εμείς δεν είμαστε Κόσμος...

    Για αυτούς : κόσμος=χρήματα
    delta66
    10.04.2008, 02:38
    Παρ'ολο που συμπαθω πολυ τους 2 απο τους 3 καλιτεχνες θα πω οτι παιζει να εχει και δικιο σε μερικα, εως πολλα, απο αυτα που λεει ο "κριτικος".