ελληνική μουσική
    871 online   ·  210.853 μέλη

    Ποιο αρμονιο για ξεκινημα ????

    BasilisTT
    05.04.2008, 22:55
    Θελω να ξεκινησω στο χωρο του αρμονιου και θα ηθελα τα φωτα σας ως προς την επιολογη του!Δε τιθεται χρηματικο οριο αλλα πρεπει να μου κανει click!Εχω ασχοληθει με κλασικη και ηλεκτρικη κιθαρα αλλα μονο με tablature!
    Για να ειμαι ειλικρεινης μου αρεσε το yamaha mm6 (synth) αλλα σαν αρχαριος στο χωρο των πληκτρων δεν ειναι και οτι καλυτερο!Παρακαλω προτεινεται ενα αρμονιο ιδανικο για ξεκινημα χωρις συμβιβασμους στο κοστολογιο!
    Περιμενω απαντησεις !Αααα χαρηκα που σας βρηκα
    cranky
    06.04.2008, 00:49
    Αυτό που διάλεξες, όπως ξέρεις, είναι synth, άρα δεν εχει ρυθμούς.
    Αρμόνια, έχει εδώ.

    Αααα!! Καλως ορισες.


    Η βία δεν είναι λύση, ομως η Λία , είναι Βίσση.


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : cranky στις 06-04-2008 00:51 ]


    ma-gi
    06.04.2008, 12:13
    Βασίλη καλώς ήρθες!

    Λοιπόν αρχικά πιστεύω πρέπει να ξεκινήσεις από το τι μουσική θέλεις να παίζεις, αν σε ενδιαφέρουν τα ελληνικά να κοιτάξεις κάποιο αρμόνιο που να έχει και ελληνικούς ρυθμούς γιατί αυτό το synth που λες δεν έχει καθόλου ρυθμούς. Αν θες να παίζεις rock ή metal τότε γνώμη μου είναι ότι πρέπει να πας σε κάποιο synth που θα έχει μεγαλύτερη ποικιλία και ποιότητα ήχων για τέτοια μουσική.
    Για συγκεκριμένο μοντέλο δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω γιατί είμαι της κλασσικής σχολής και η αλήθεια είναι ότι δεν παρακολουθώ και πολύ την αγορά, είμαι σίγουρη όμως πως αν ξεκαθαρίσεις τι θες υπάρχουν εδώ πολοί που μπορούν να σε βοηθήσουν.

    Καλό ξεκίνημα!
    malfurionjr
    06.04.2008, 21:00
    ti gnomi exete gia to yamaha psr s700???? to exete doulepsi kapios?einai kalo gia entelos arxario stin mousiki san ta moutra mou thanks!

    BasilisTT
    06.04.2008, 21:08
    Παράθεση:

    Το μέλος malfurionjr στις 06-04-2008 στις 21:00 έγραψε...

    ti gnomi exete gia to yamaha psr s700???? to exete doulepsi kapios?einai kalo gia entelos arxario stin mousiki san ta moutra mou thanks!



    Αυτο εχω και γω στο μυαλο μου αλλα πολλα τα λεφτα!Και το psr 500 ειναι πολυ αξιολογο και εκει παω μαλλον....
    Οσο για το τι θελω να παιζω ...περισσοτερο ξενη μουσικη γιατι ελληνικα δε μ αρεσουν! Αρα και να μην εχει ελληνικους ρυθμους δε με πειραζει!
    ma-gi
    08.04.2008, 09:11
    Παράθεση:

    και το psr 500 ειναι πολυ αξιολογο και εκει παω μαλλον....


    Αν εννοείς αυτό από κάποια video που είδα και demo που άκουσα φαίνεται πολύ καλό και σε καλή τιμή! Καλό ξεκίνημα λοιπόν!

    sakisgouzonis
    08.04.2008, 11:19
    Παράθεση:

    Το μέλος BasilisTT στις 05-04-2008 στις 22:55 έγραψε...

    Θελω να ξεκινησω στο χωρο του αρμονιου και θα ηθελα τα φωτα σας ως προς την επιολογη του!Δε τιθεται χρηματικο οριο αλλα πρεπει να μου κανει click!Εχω ασχοληθει με κλασικη και ηλεκτρικη κιθαρα αλλα μονο με tablature!
    Για να ειμαι ειλικρεινης μου αρεσε το yamaha mm6 (synth) αλλα σαν αρχαριος στο χωρο των πληκτρων δεν ειναι και οτι καλυτερο!Παρακαλω προτεινεται ενα αρμονιο ιδανικο για ξεκινημα χωρις συμβιβασμους στο κοστολογιο!
    Περιμενω απαντησεις !Αααα χαρηκα που σας βρηκα




    Γεια σου, Βασίλη!

    Νομίζω πως την απάντηση την έδωσες μόνος σου παραπάνω, λέγοντας ότι ψάχνεις για ένα μηχάνημα που θα σου κάνει κλικ. Οπότε, μόνος σου θα πρέπει να επισκεφτείς κάποιους μουσικούς οίκους, να τα δοκιμάσεις και να δεις ποιο από αυτά θα σου κάνει κλικ.

    Επίσης, για να μην βρεθείς προ εκπλήξεως, θα πρέπει να προσδιορίσεις τί ακριβώς ψάχνεις. Ψάχνεις για ένα αρμόνιο με έτοιμους ρυθμούς που θα πατάς το κουμπάκι και θα παίζει απλά ένα ρυθμό όπως κάνουν χιλιάδες ερασιτέχνες σε όλο τον κόσμο, ή σε ενδιαφέρει να ασχοληθείς επαγγελματικά και να αγοράσεις ένα synthesizer / music workstation όπου τα πάντα θα τα δημιουργείς μόνος σου;
    BasilisTT
    09.04.2008, 07:41
    Παράθεση:

    Το μέλος sakisgouzonis στις 08-04-2008 στις 11:19 έγραψε...

    Γεια σου, Βασίλη!

    Νομίζω πως την απάντηση την έδωσες μόνος σου παραπάνω, λέγοντας ότι ψάχνεις για ένα μηχάνημα που θα σου κάνει κλικ. Οπότε, μόνος σου θα πρέπει να επισκεφτείς κάποιους μουσικούς οίκους, να τα δοκιμάσεις και να δεις ποιο από αυτά θα σου κάνει κλικ.

    Επίσης, για να μην βρεθείς προ εκπλήξεως, θα πρέπει να προσδιορίσεις τί ακριβώς ψάχνεις. Ψάχνεις για ένα αρμόνιο με έτοιμους ρυθμούς που θα πατάς το κουμπάκι και θα παίζει απλά ένα ρυθμό όπως κάνουν χιλιάδες ερασιτέχνες σε όλο τον κόσμο, ή σε ενδιαφέρει να ασχοληθείς επαγγελματικά και να αγοράσεις ένα synthesizer / music workstation όπου τα πάντα θα τα δημιουργείς μόνος σου;



    Nομιζω οτι ενα synth δεν προοριζεται για εναν αρχαριο.Εχει ομως καταπληκτικους ηχους και αυτο μου εκανε εντυπωση!Θα παρω ενα αρμονιο για να μαθω και οταν και αμα τα καταφερω να το ξεπερασω θα παω ασχοληθω με synth/workstation!
    Μπορω να βαλω ρυθμους στο yamaha psr 500?Ξερει κανεις?

    ma-gi
    09.04.2008, 08:31
    Παράθεση:

    ...Μπορω να βαλω ρυθμους στο yamaha psr 500?Ξερει κανεις?




    Από ότι είδα στο demo έχει θύρα usb και μπορείς να του φορτώσεις midi αρχεία. Δες κι εδώ για περισσότερες λεπτομέρειες.
    thomasindos
    11.04.2008, 08:49
    Ρίξε μια ματιά στα korg pa 50 η pa 60 η pa 80 δεν θα πω για το pa 800 η άλλα γιατί δεν τα έχω δοκιμάσει.