ελληνική μουσική
    597 online   ·  210.870 μέλη

    Πρεπει να λεμε την ηλικια μας στο site;

    jethroomi
    14.04.2008, 02:07
    Θελω τις γνωμες σας και επιχειρηματα.
    Η δικη μου γνωμη ειναι οχι (τα επιχειρηματα τα αφηνω σε εσας κι αν δεν καλυφθω θα πω και τα δικα μου).

    KIT_KAT
    14.04.2008, 07:04
    Τι εννοείς; Πάντα εξαρτάται από το τι "κομμάτι" σου αφήνεις εδώ μέσα. Τώρα για αυτούς που γράφουν στο φόρουμ για μένα προτιμότερο είναι το ναι. Κακά τα ψέματα πάντα παίζει ρόλο και η ηλικία του συνομιλητή σου (άλλα πράγματα θα δεχθώ από ένα 15χρονο κι άλλα από έναν 30χρονο ή 50χρονο).
    Termite
    14.04.2008, 09:09
    Παράθεση:

    Το μέλος KIT_KAT στις 14-04-2008 στις 07:04 έγραψε...

    Τι εννοείς; Πάντα εξαρτάται από το τι "κομμάτι" σου αφήνεις εδώ μέσα. Τώρα για αυτούς που γράφουν στο φόρουμ για μένα προτιμότερο είναι το ναι. Κακά τα ψέματα πάντα παίζει ρόλο και η ηλικία του συνομιλητή σου (άλλα πράγματα θα δεχθώ από ένα 15χρονο κι άλλα από έναν 30χρονο ή 50χρονο).



    Συμφωνώ
    Astron
    14.04.2008, 11:13
    Παράθεση:

    Το μέλος jethroomi στις 14-04-2008 στις 02:07 έγραψε...

    Θελω τις γνωμες σας και επιχειρηματα.
    Η δικη μου γνωμη ειναι οχι (τα επιχειρηματα τα αφηνω σε εσας κι αν δεν καλυφθω θα πω και τα δικα μου).




    Γιατί όχι;
    Εδώ βάζουμε ονοματεπώνυμα, περιοχή, φωτογραφίες κλπ... οι ηλικίες θα μας πειράξουν;
    Aiolos_m
    14.04.2008, 11:31
    Παράθεση:

    Το μέλος Termite στις 14-04-2008 στις 09:09 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος KIT_KAT στις 14-04-2008 στις 07:04 έγραψε...

    Τι εννοείς; Πάντα εξαρτάται από το τι "κομμάτι" σου αφήνεις εδώ μέσα. Τώρα για αυτούς που γράφουν στο φόρουμ για μένα προτιμότερο είναι το ναι. Κακά τα ψέματα πάντα παίζει ρόλο και η ηλικία του συνομιλητή σου (άλλα πράγματα θα δεχθώ από ένα 15χρονο κι άλλα από έναν 30χρονο ή 50χρονο).



    Συμφωνώ



    Γιατί παίζει ρόλο η ηλικία στο φόρουμ; Δηλαδή αν διαβάζεις έναν άνθρωπο με σωστό λόγο, επιχειρήματα και σεβασμό απέναντι στον συνομιλητή του θα του φερθείς διαφορετικά αν είναι 20 ή 50 ετών;

    Πι. Ες: μην πει κανείς την ηλικία μου τον έφαγα...


    Fler
    14.04.2008, 11:44
    Η άλλη πλευρά μπορεί να είναι ότι δεν γράφω την ηλικία για να αποσυνδέεται εκείνη από την άποψη που εκφράζω. Διαφορετικά, αρκετά συχνά "προσχηματίζεις" μια γνώμη επειδή ακριβώς βλέπεις ηλικίες. Πόσο ασφαλές είναι αυτό..; Κι αυτό όχι μόνο για ηλικία αλλά και για οποιοδήποτε άλλο χαρακτηριστικό (επάγγελμα και λοιπά). Προσωπικά τουλάχιστον, η ηλικία είναι από τα τελευταία πράγματα που συνήθως ρωτάω όταν θέλω να μάθω κάποιον. Και μοιάζει περισσότερο σαν το κερασάκι στην τούρτα, εφόσον έχω σκαλίσει όλες τις στρώσεις της νωρίτερα.
    Πάντως αυτά τα έγραψα με αφορμή την απάντηση της Κατερίνας (kit-kat). Αλλιώς το πιθανότερο είναι να έλεγα "όπως βολεύει τον καθένα". Γιατί να "πρέπει" να γίνει κάπως; Προσωπικό στοιχείο που αν θες το συμπληρώνεις, όπως το όνομα, όπως τις φωτογραφίες..

    Hey you, would you help me to carry the stone..?

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Fler στις 14-04-2008 11:44 ]


    kamelia8
    14.04.2008, 14:58
    Αφού είναι προαιρετικό, νομίζω ότι ο καθένας πρέπει να αποφασίζει μόνος του.
    KIT_KAT
    15.04.2008, 00:45
    Παράθεση:

    Το μέλος Aiolos_m στις 14-04-2008 στις 11:31 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Termite στις 14-04-2008 στις 09:09 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος KIT_KAT στις 14-04-2008 στις 07:04 έγραψε...

    Τι εννοείς; Πάντα εξαρτάται από το τι "κομμάτι" σου αφήνεις εδώ μέσα. Τώρα για αυτούς που γράφουν στο φόρουμ για μένα προτιμότερο είναι το ναι. Κακά τα ψέματα πάντα παίζει ρόλο και η ηλικία του συνομιλητή σου (άλλα πράγματα θα δεχθώ από ένα 15χρονο κι άλλα από έναν 30χρονο ή 50χρονο).



    Συμφωνώ



    Γιατί παίζει ρόλο η ηλικία στο φόρουμ; Δηλαδή αν διαβάζεις έναν άνθρωπο με σωστό λόγο, επιχειρήματα και σεβασμό απέναντι στον συνομιλητή του θα του φερθείς διαφορετικά αν είναι 20 ή 50 ετών;

    Πι. Ες: μην πει κανείς την ηλικία μου τον έφαγα...





    Όχι και την περίμενα αυτή την αντίδραση. Αλλά αν διαβάζεις κάποιον με λίγο συγκεχυμένες και όχι και πολύ κατασταλαγμένες και καλά τεκμηριωμένες απόψεις θα τον δικαιολογήσεις αν είναι 15 (ίσως και να επικροτήσεις και μόνο το ότι τον έχει απασχολήσει το Χ θέμα - μου έχει τύχει πολλές φορές εδώ μέσα), αλλά όχι αν είναι 35.

    Πι Ες. Πχ ο Αίολος τώρα θα έτρωγε "Χ" που με βάζει να ξαναεξηγώ απλά και αυτονόητα πράγματα αλλά τον συγχωρώ μιας και είναι μόνο 2*(3*sqrt(e^ln4)+7*cos(π/3)+cos^2(π/45)+sin^2(π/45))
    CROSS
    15.04.2008, 01:06
    Η ηλικία δεν είναι κάτι που αφορά εμάς,αλλά τους άλλους.Δεν σχετίζεται πάντα με το ''επίπεδο''κάποιου,αλλά ούτε και με την εξωτερική του εικόνα.Είμαι 27,αλλά όποιος με γνωρίζει δεν με κάνει πάνω απο 20-22
    Άρα δεν έχει ιδιαίτερο νόημα...πάντως εγώ τη γράφω,έτσι..χωρίς λόγο.Δεν νομίζω να είναι θέμα που χρειάζεται τόση ανάλυση...ή αναφέρεις την ηλικία σου,ή όχι..απλά τα πράγματα.
    kithara-woman
    15.04.2008, 01:24
    Ο καθένας μπορεί να γράψει ό,τι πληροφορία θέλει στο προφίλ του.Αν νιώθει άνετα την γράφει.Δεν νομίζω ότι είναι τόσο σημαντικό το πόσο χρονών είσαι,αλλά οι απόψεις,η συμπεριφορά και η ωριμότητα σου.
    Αν και είμαι ίσως από τις λίγες γυναίκες που δεν ντρέπομαι να πω την ηλικία μου σε όποιον με ρωτήσει και δεν με ενοχλεί ιδιαίτερα να με ρωτάνε,εδώ διάλεξα να μην την πω.Οχι ότι έχω λόγο.Ετσι,για μυστήριο!!!
    Η αλήθεια είναι ότι όλοι κάνουν λάθος όταν προσπαθούν να μαντέψουν την ηλικία μου,πάντα με λένε 5-6 χρόνια μικρότερη.