ελληνική μουσική
    849 online   ·  210.851 μέλη

    Αυτο ειναι το touch style!

    johnnyguitar
    17.04.2008, 21:59
    Ειναι το πρωτο μου βιντεακι με touch style τεχνικη.Παιζω ενα κλασσικο και αγαπημενο κομματι.Με μερικα θετικα σχολια,θα κανω την αποπειρα να ανεβασω και δικο μου.Τα σχολια ας ειναι για το κομματι και οχι για τη σχετικη αραιωση των τριχων της κεφαλης μου!

    >
    Brokenchord
    18.04.2008, 22:48
    Είσαι τρομερός!! Έχεις τον έλεγχο και η διασκευή σου μαμάει επίσης το touch style δίνει μια πολύ ερωτική και γλυκιά χροιά. Που ενώ νομίζεις ότι στην αρχή δεν ταιριάζει μετά από λίγο όμως αλλάζεις γνώμη. Όμως πρέπει να το δέσεις λίγο το κομμάτι φορές φορές δεν πατάς και τόσο σίγουρα!
    johnnyguitar
    19.04.2008, 13:21
    Ευχαριστω για τα υπεροχα σχολια σου φιλε μου.Οσο για το οτι δεν παταω πολυ σιγουρα...Αααχχχ!Αν προσεξες ειναι οπου παιζω με το μεσαιο δαχτυλο του δεξιου χεριου και αλλες φορες δεν πολυπαταω,αλλες παλι του δινω και καταλαβαινει!Προσφατα εκανα μια εγχειρηση στον καρπο και κατα λαθος μου τραυματησαν ενα νευρο που ευτυχως φτιαχνει μονο του σιγα-σιγα.Μεχρι ομως να φτιαξει,το δαχτυλο εχει απο μηδεν ως καθολου αισθηση!Αλλα ημουν τοσο χαρουμενος που το εβγαλα το κομματι και δεν μπορουσα να περιμενω μεχρι να επισκευαστω!!!Το επομενο θα ειναι δικο μου κομματακι και ελπιζω να βγει καλυτερο και να εισπραξω παλι τα θετικα σου σχολια!Να`σαι καλα φιλε μου,μου`φτιαξες τη μερα!
    deathminor88
    19.04.2008, 19:30
    Πολύ καλό μου ακούγεται! Έχω και εγώ ένα τέτοιο κομματάκι δικό μου, αλλά η τεχνική αυτή γενικά δεν μου αρέσει! Αν και χρειάζεται αρκετή δουλίτσα φαντάζει σαν μια αποτυχημένη αντιγραφή πιάνου! Πάντως πολύ καλό το βιντεάκι σου!
    johnnyguitar
    29.04.2008, 19:47

    Ευχαριστω για το κοπλιμαν,μαν!Βεβαια,ωφειλω να πω οτι καμια σχεση δεν εχει με πιανο.Περα απο τη διαφορα των πατηματων-το πιανο εχει κατι γαιδουροπληκτρα και η χορδη της κιθαρας στο ταστο ειναι ενα σημειο-εχει διαφορα παιξιματος.Ας πουμε στο πιανο δεν μπορεις να κανεις βιμπρατο,slide,bend ουτε μπορεις να διαλεξεις ηχο-πρεπει να αλλαξεις πιανο και δεν εχει τρομερη διαφορα!Το μονο που ισως μοιαζει ειναι η αυτονομια των χεριων,αλλα και παλι ειναι θεμα συγχονισμου τελικα.Για να μη μακρυγορω,δεν ειναι πιανο ουτε καμια αντιγραφη του.Ειναι η εξελιξη μιας καθαρα κιθαριστικης τεχνικης που λεγεται tapping!To οτι γινεται με οχτω δαχτυλα αντι για δυο,απλα ενισχυει την πολυφωνια.Αυτα για τωρα!Οτι απορειες υπαρχουν,αν εχω καμια απαντηση-γιατι και γω απο internet οτι εμαθα-θα χαρω να βοηθησω!{#emotions_dlg.smartass}


    deathminor88
    30.04.2008, 00:28

    Συμφωνώ σε όσα λες. Απλά είναι πολύ περίεργος ο ήχος και η όλη φάση. Να σε ρωτήσω κάτι? Πως ο ήχος σου είναι τόσο καθαρός? Εννοώ στο δικό μου κομμάτι και στο tapping into my dark tranquillity όταν παίζω ακούγεται το πάτημα της χορδής στο τάστο. Σκέφτομαι ότι ο λόγος είναι η κιθάρα μου δεν προσφέρεται για τέτοια. Τι λες? {#emotions_dlg.confused1}


    jethroomi
    30.04.2008, 01:34

    Ρε μπαγασα εισαι καλος.

    Τα λαθακια τα ξεπερνας με ανεση και μ'αρεσει.

    Προσεχε τα χερια σου σαν τα ματια σου.

    Σε ενα αλλο θεμα σχετικα με "ταχυτητα και εκφραση" δεν νομιζω οτι διαφωνουμε

     


    johnnyguitar
    30.04.2008, 23:23

    Ευχαριστω jethroomi και πιστεψε με,ειδικα μετα το ατυχημα τα προσεχω απιστευτα και ναι δε διαφωνουμε!!!!Φιλε deathminor στη σελιδα που με παραπεμπει το σχολιο σου,βρηκα 2 κομματια-Realization,The Time Has Come-αλλα δεν ακουσα καπου tapping.Μηπως πρεπει να ψαξω αλλου?Το πατημα της χορδης στο ταστο...Εννοεις ενα τσακ,τσακ στην ηχογραφηση?Δε νομιζω να φταιει η κιθαρα σου αν και το action-το ποσο κοντα ειναι η χορδες στην ταστιερα-ρυθμιζεται,ειναι καθαρα για να σε βολευει.Εχει να κανει μαλλον με το ποσο δυνατα πατας τη χορδη και που ειναι η πηγη της ηχογραφησης.Παραδειγμα,αν γραφεις απο μικροφωνο και εχεις χαμηλα τον ενισχυτη σου και το μικροφωνο ειναι σχετικα κοντα στην κιθαρα θα πιανει το χτυπημα.Επισης,για την πιο σωστη τονικη του tap το καλυτερο σημειο να χτυπησεις δεν ειναι το μεσο του ταστου,αλλα η ακρη του-προς το λαιμο-γιατι εμποδιζει την ταλαντωση της χορδης πανω στα μεταλλα των ταστων οποτε δεν αλλαζει η νοτα και δεν κανει τζζζ!!Αλλα εικασιες κανω.Πρεπει να ακουσω το κομματι για να καταλαβω τι παιζει.Θες να στειλεις κανενα link?


    deathminor88
    01.05.2008, 11:48

    Όχι, όχι καμία σχέση με την σελίδα. Δεν το έχω ηχογραφήσει αυτό το κομμάτι, και ότι άκουσες στη σελίδα είναι "ψηφιακό". Δεν έχω κανένα link να σου στείλω. Αυτό που σου λέω δεν ακούγεται όταν παίζω μπάσσα αλλά πιο ψηλές νότες παίζω δηλαδή ταυτόχρονα 14 τάστο στην σολ και 14ο τάστο στην μι καντίνι και ακούγεται το "τζζζζ". Δεν βγαίνουν καθαρές οι νότες. Όταν παίζω πιο μπάσα ακούγονται μια χαρά. Αυτό το τζζζ με ενοχλεί. Πχ χθες έπαιξα Live το διδυμότειχο μπλούζ και έπαιζα το πιάνο και το μπάσο ταυτόχρονα στην κιθάρα με touchstyle. Το "πιάνο" που ήταν στην σι χορδή 5ο-7ο-8ο τάστο έκανε ένα μικρό τζζζ. Το μπάσο τέλειο. Επίσης να σου πώ ότι παίζω με Gibson SG Standars και ότι έχει από τα πιο στενά και λεπτά τάστα που έχω δει σε κιθάρα. Γενικά και το tapping με δυσκολεύει σε σχέση με όταν έπαιξα με την Ibanez ενός φίλου..! Αυτά {#emotions_dlg.biggrin}


    margot
    01.05.2008, 11:55

    Johnnyguitar, πολύ καλή δουλειά. Βγάζει κάτι διαφορετικό από τα συνηθισμένα.Μπορεί να θυμίζει ελαφρώς πιάνο - όπως λέει κι ο deathminor88 - αλλά μόνο στον τρόπο που κάθεται το δεξί χέρι...Κατά τα άλλα καμία ομοιότητα ούτε στον ήχο, ούτε στο συναίσθημα
    Σου εύχομαι ακόμη καλύτερα...{#emotions_dlg.thumbup}

    Πάντως με το χέρι είσαι τυχερός που διορθώνεται σιγά σιγά. Εμένα πριν 7,5 χρόνια από εγχείρηση στον καρπό είχε πάθει ελαφριά αγκύλωση ο δεξής δείκτης και μου κόστισε διάβασμα και δουλειά 2 χρόνων στο πιάνο. Επιπλέον έγινε και η αφορμή να παρατήσω τις μουσικές σπουδές. Το κακό είναι ότι μέχρι σήμερα δεν έχει επανέλθει πλήρως.{#emotions_dlg.sad} Θέλω να ελπίζω ότι με την κιθάρα (που αποφάσισα να ξεκινήσω στα γεράματα) θα είναι ελαφρώς καλύτερα τα πράγματα.


    johnnyguitar
    01.05.2008, 15:25

    Φιλε margot,ευχαριστω για τα καλα σου λογια,λυπαμαι για το χερι σου και ελπιζω να παει καλυτερα η μουσικη σου ζωη με την κιθαρα-αλλα μη λες γεραματα την ηλικια μας...!Φιλε death νομιζω οτι καταλαβα!Περα απο τα μικρα ταστα που σαφως μετρανε,αναλογα και με το μεγεθος των δαχτυλων βεβαια,εχει μεγαλη σημασια η κλιση του καρπου!Παραδειγμα,στην jackson μου τα ταστα 17+ ειναι δυσκολα ως ακατορθωτα στο tapping για μενα και τα λουκανικοδαχτυλα μου.Στο video παιζω με μια schecter 7χορδη που τα ταστα της ειναι στο μεγεθος της ibanez-νομιζω 24 1/2 ιντσες!Τωρα,αν παρατηρησεις στο videaki μου,τα ταστα που το δεξι ειναι ανετο ειναι απο 12-15.Οταν θελω να ανεβω(16+)κουναω ολο το χερι αν και γινεται μονο με καρπο απλα για μενα ειναι και επιπονο,και οταν κατεβαινω(11-)παλι κουναω το χερι για να αποφυγω την κλιση του καρπου.Ολα αυτα για μονες νοτες και οχι συγχορδιες.Οταν ειναι να πιασω δυο νοτες και πανω οπως το παραδειγμα σου ή το midnight του Satriani ας πουμε,φερνω το χερι μου πανω απο τις χορδες,παραλληλο οσο γινεται(δαχτυλα,καρπο,αγκωνα) και τοτε κανω το hammer-on.Ετσι χτυπαω και με ακριβεια,αλλα και με την ιδια ποσοτητα δυναμης.Παντως και εγω αλλα και οσοι εχω δει να παιζουν ειτε με κιθαρα ειτε με stick,χρησιμοποιουνε φαρδιες ταστιερες.Υπαρχει φυσικα και η πιθανοτητα να θελει ρυθμιση η κιθαρα σου.Απλα δοκιμασε να ανεβοκατεβεις με χρωματικες την ταστιερα,χωρις να παραπιεζεις τις χορδες.Αν συνεχιζει και τζουτζουριζει τσεκαρε τα ταστα που το κανει και τις χορδες,να σου πω αν χρειαζεται να σφιξεις η να χαλαρωσεις λιγο τη βεργα!


    deathminor88
    01.05.2008, 16:55

    Στα τάστα εννοώ στα σιδεράκια. Είναι πολύ λεπτά και μικρά. Ευχαριστώ πάντως.


    johnnyguitar
    01.05.2008, 17:09

    A!Τοτε οχι.Δεν εχει να κανει με το μεγεθος των σιδερων.Εκτος και αν δεν ειναι ισια στην επιφανεια τους-χρειαζονται δηλαδη τριψιμο.Παντως αν μπορεις να ανεβασεις εστω το συγκεκριμενο πραματακι,σιγουρα θα μπορεσω να πω και κατι πιο χρησιμο γιατι ειχα και γω πολλα προβληματα κυριως με τον ηχο και το feel της τεχνικης.Πειραματιστηκα αρκετα για να βρω κατι που με βολευει τελικα,αλλα οσο παιζω τοσο αλλαζουν και τα γουστα και τοσο θα το ψαχνω-hardwarika παντα μιλαω,το τεχνικα,εννοειται!