ελληνική μουσική
    499 online   ·  210.895 μέλη

    Το θαύμα της Μεγάλης Παρασκευής

    NIKOSPI
    26.04.2008, 10:09

    Μπα, δεν θα έλεγα την Τρίπολη φτωχό γειτονιά, αλλά αυτό που κολάει με το topic ήθελα να ήξερα, πολύ ανωριμότητα βρε παιδί μου.


    Spotlight_Dancer
    26.04.2008, 10:23

    Παράθεση:

    Το μέλος NIKOSPI στις 26-04-2008 στις 10:09 έγραψε...

    πολύ ανωριμότητα βρε παιδί μου.



     

    Και που να δεις που βγηκα εξω να ψωνισω με ομπρελα γιατι νομιζα οτι εβρεχε,και γελουσαν μαζι μου ο μαναβης και ο μπακαλης.Εκει να δεις ποσο ανωριμος ενιωσα.


    NIKOSPI
    26.04.2008, 10:39

    Και τι μου το λες???Τον εαυτό σου ρεζίλι κάνεις???Μπράβοοοοο σου!!!


    Spotlight_Dancer
    26.04.2008, 11:03

    Παράθεση:

    Το μέλος NIKOSPI στις 26-04-2008 στις 10:39 έγραψε...

    Και τι μου το λες???Τον εαυτό σου ρεζίλι κάνεις???Μπράβοοοοο σου!!!



     

    Αντε ρε,τι θα γινει?Θα βρεξει και περιμενω με ξεσκεπαστο το αμαξι για να πλυθει?


    katurunen
    26.04.2008, 11:15

    {#emotions_dlg.eek} {#emotions_dlg.happycrazy}{#emotions_dlg.happycrazy}{#emotions_dlg.happycrazy}


    NIKOSPI
    26.04.2008, 11:19

    Πέρασε η Μεγάλη Παρασκευή μάγκα, και δεν είπα ότι θα βρέξει απλά είπα συννεφιά, ανωριμότητα όπως είπαμε πλήρης!


    -----------------
    ΣΤΑ ΦΤΕΡΑ ΤΩΝ ΑΓΓΕΛΩΝ

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : NIKOSPI στις 01-05-2008 10:31 ]


    theotita
    26.04.2008, 11:36

    Εδώ στην Αθήνα που μένω εγώ, δεν έβρεξε, είχε μεν έναν ήλιο μουντό κ αραιή συννεφιά κ έναν πολύ δυνατό αέρα. Η αλήθεια φέτος δεν ήταν όπως άλλες χρονιές.

    Δεν ξέρω αν είναι θαύμα, αλλά το σίγουρο είναι ότι κάθε Μ.Παρασκευή είτε αυτή πέφτει Μάρτη, Απρίλη ή Μάη, πάντα θα είναι μια μουντή μέρα, κακή σε σχέση με τις προηγούμενες κ τις επόμενες όσων αφορά στον καιρό και κάτι ακόμα που δν αναφέρθηκε: έχω παρατειρήσει ότι αυτή τη μέρα τα πουλιά δεν κελαηδούν και ότι γενικά αν βρεθείτε στη φύση επικρατεί μια περίεργη "ησυχία".

    Κι όσων αφορά τώρα τη δημοκρατία κ την ελευθερία της έκφρασης μάλλον όσοι πιστεύουν ότι έχουμε δημοκρατία κ ελευθερία λόγου είναι θύματα κ πλανόνται πλάνην οικτράν.


    NIKOSPI
    26.04.2008, 11:42

    Α ρε Νίκοpi θρησκόληπτε!!!


    Spotlight_Dancer
    26.04.2008, 12:01

    Παράθεση:

    Το μέλος NIKOSPI στις 26-04-2008 στις 11:19 έγραψε...

    ανοριμώτητα



     

    Ε ναι.


    Spotlight_Dancer
    26.04.2008, 12:06

    Παράθεση:

    Το μέλος theotita στις 26-04-2008 στις 11:36 έγραψε...

    Εδώ στην Αθήνα που μένω εγώ, δεν έβρεξε, είχε μεν έναν ήλιο μουντό κ αραιή συννεφιά κ έναν πολύ δυνατό αέρα. Η αλήθεια φέτος δεν ήταν όπως άλλες χρονιές.

    Δεν ξέρω αν είναι θαύμα, αλλά το σίγουρο είναι ότι κάθε Μ.Παρασκευή είτε αυτή πέφτει Μάρτη, Απρίλη ή Μάη, πάντα θα είναι μια μουντή μέρα, κακή σε σχέση με τις προηγούμενες κ τις επόμενες όσων αφορά στον καιρό και κάτι ακόμα που δν αναφέρθηκε: έχω παρατειρήσει ότι αυτή τη μέρα τα πουλιά δεν κελαηδούν και ότι γενικά αν βρεθείτε στη φύση επικρατεί μια περίεργη "ησυχία".

    Κι όσων αφορά τώρα τη δημοκρατία κ την ελευθερία της έκφρασης μάλλον όσοι πιστεύουν ότι έχουμε δημοκρατία κ ελευθερία λόγου είναι θύματα κ πλανόνται πλάνην οικτράν.



     

    Στου Ζωγραφου παντως που μενω εγω και ηλιο ειχε,και το καναρινι μου ξεσκιστηκε να κελαιδαει,και σημερα που ειναι Μ.Σαββατο ο καιρος ειναι χειροτερος και αυριο που θα ειναι Πασχα και θα βρεχει να δω τι θα πειτε.


    heartbreak-kid
    26.04.2008, 12:18

    Παράθεση:

    Το μέλος Spotlight_Dancer στις 26-04-2008 στις 12:06 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος theotita στις 26-04-2008 στις 11:36 έγραψε...

    Εδώ στην Αθήνα που μένω εγώ, δεν έβρεξε, είχε μεν έναν ήλιο μουντό κ αραιή συννεφιά κ έναν πολύ δυνατό αέρα. Η αλήθεια φέτος δεν ήταν όπως άλλες χρονιές.

    Δεν ξέρω αν είναι θαύμα, αλλά το σίγουρο είναι ότι κάθε Μ.Παρασκευή είτε αυτή πέφτει Μάρτη, Απρίλη ή Μάη, πάντα θα είναι μια μουντή μέρα, κακή σε σχέση με τις προηγούμενες κ τις επόμενες όσων αφορά στον καιρό και κάτι ακόμα που δν αναφέρθηκε: έχω παρατειρήσει ότι αυτή τη μέρα τα πουλιά δεν κελαηδούν και ότι γενικά αν βρεθείτε στη φύση επικρατεί μια περίεργη "ησυχία".

    Κι όσων αφορά τώρα τη δημοκρατία κ την ελευθερία της έκφρασης μάλλον όσοι πιστεύουν ότι έχουμε δημοκρατία κ ελευθερία λόγου είναι θύματα κ πλανόνται πλάνην οικτράν.



     

    Στου Ζωγραφου παντως που μενω εγω και ηλιο ειχε,και το καναρινι μου ξεσκιστηκε να κελαιδαει,και σημερα που ειναι Μ.Σαββατο ο καιρος ειναι χειροτερος και αυριο που θα ειναι Πασχα και θα βρεχει να δω τι θα πειτε.



     

    του δία η οργή, που λέγανε και οι εξόριστοι


    theotita
    26.04.2008, 12:40

    Έγώ θα πω ότι ο καιρός άρχισε να χαλάει από Μ. Πέμπτη κ Μ. Παρασκευή κ το ξέραμε απ' τις προβλέψεις μέρες πριν. Απλή σύμπτωση Κάθε χρόνο όποιο μήνα κ να πέσει;


    Astron
    26.04.2008, 15:00

    Άμα ο άνθρωπος θέλει να δει θαύμα ακόμα και σε κατάσταση ελάχιστης συννεφιάς... θα το δει. Πού να είχε πέσει δηλαδή και καμιά ψιχάλα τί θα ακούγαμε...
    Άσε που παρατηρώ και μία μορφή τοπικισμού, αφού όλοι νομίζουν ότι αυτό που συνέβη στην περιοχή τους είναι το ...απόλυτο και συνέβη και σε όλη την Ελλάδα. Εδώ στο Χολαργό πάντως είχαμε ξάστερη νυχτιά και φαινόταν η μεγάλη άρκτος πεντακάθαρα κοντά στο ζενίθ. 

    Να ρωτήσω τώρα, εσείς που ξέρετε να ερμηνεύετε τα μηνύματα του θεού, τί σημαίνει άμα βρέξει στην Ανάσταση; Είναι θαύμα;

    Υ.Γ. Να το ψάξουμε βρε αδερφέ, να δούμε ποιος Θεός λυπάται εκείνη τη μέρα για να πιστέψουμε και ανάλογα...
    Υ.Γ.2. Μην χάσετε τη νέα ταινία "Μετεωρολόγος, αυτός ο άγνωστος".


    theotita
    26.04.2008, 15:16

    παλι διαβασες και κατάλαβες μόνο ένα μέρος απ' αυτα που έγραψα. γιατί ειρωνεύεσαι; δεν είναι δικαίωμα κάποιον ανθρώπων να πιστεύουν γενικά, και ειδικά σε μικρά ή μεγάλα θαύματα (αυτό προσωπικά δν το θεωρώ θαύμα αλλά γεγονός που συμβαίνει), όπως είναι δικαίωμα σου να μην πιστεύεις; δε νομίζω να σε ειρωνεύτηκε κανείς για την επιλογή σου. ούτε προσπαθούμε να πίσουμε κανέναν. απόψεις ανταλλάσουμε. άλλοι το πιστεύουν ότι γίνεται κ άλλοι όχι. δεν έχουμε ελευθερία έκγρασης;


    NIKOSPI
    26.04.2008, 15:27

    Άρε Nikopi φαντασιόπληκτε! Που τα βρίσκεις και τα λες ήθελα να ήξερα, τα σκέφτεσε και τα λές???;)


    theotita
    26.04.2008, 15:33

    Παράθεση:

    Το μέλος NIKOSPI στις 26-04-2008 στις 15:27 έγραψε...

    Άρε Nikopi φαντασιόπληκτε! Που τα βρίσκεις και τα λες ήθελα να ήξερα, τα σκέφτεσε και τα λές???;)



    κι οχι τίποτ' άλλο, αλλά παρασύρεις κ εμάς τους τρελούς κι ονειροπόλους!!!

    Ζήτω αρχηγε!!! ;)


    Astron
    26.04.2008, 16:03

    Παράθεση:

    Το μέλος theotita στις 26-04-2008 στις 15:16 έγραψε...
    παλι διαβασες και κατάλαβες μόνο ένα μέρος απ' αυτα που έγραψα. γιατί ειρωνεύεσαι;
    (....)
    δεν έχουμε ελευθερία έκφρασης;

    Δεν απευθυνόμουν σε εσένα, ούτε σε ειρωνεύτηκα. Μη το παίρνεις προσωπικά, κανείς δεν αμφισβήτησε το δικαίωμά σου να πιστεύεις ό,τι θες. Έτσι κι εγώ, με την ελευθερία έκφρασης που έχω, θεωρώ ακραία παράλογο, αναχρονιστικό, αφελές και σκοταδιστικό να πιστεύουμε ότι ο παντοδύναμος Θεός επεμβαίνει στην ισορροπία της φύσης για να φέρει ένα σύννεφο σε μία κινητή γιορτή μιας ελάχιστης μερίδας ανθρώπων, και δεν επεμβαίνει για εκατομμύρια άλλους πιο σημαντικούς λόγους.  

    Επειδή όμως το τόπικ ανήκει στις Φιλοσοφικές Συζητήσεις κι επιβάλλεται να υπάρχει ένας προβληματισμός και μία αναζήτηση, μπορείς σε παρακαλώ να απαντήσεις στα ερωτήματα που έθεσα στο προηγούμενο ποστ;


    theotita
    26.04.2008, 16:29

    Δεν το πήρα προσωπικά, αλλά φάνηκε σαν ειρωνία κ κάποιους ίσως τους πειράξει.Όπως σου είπα ήδη δεν το θεωρω θαύμα. δεν ξέρω καν αν ο Νίκος το έγραψε με την καθαρή έννοια του θαύματος. εμενα μου φαίνεται περίργο το γεγωνός ότι όποιο μήνα κ να έχουμε Πάσχα απο Μ. Τετάρτη το νωρίτερο χαλάει ο καιρός έστω και ανεπαίσθητα... Δεν ξέρω αν επεμβαίνει απαραίτητα ο Θεος σε αυτό, αλλά όσο ζω είναι ελάχιστες οι φορές με καλό καιρό Μ.Παρασκευή.

    Εγω τι βροχή το βράδυ της Ανάστασης την ερμηνεύω με δικό μου τρόπο, οπότε δεν είναι σωστό να το πω εδώ μιας κ είναι προσωπική άποψη.

    Ουσιαστικά αυτό που λέμε εδώ είναι ότι σχεδόν πάντα συμπίπτει να χαλάει ο καιρός γύρω στη Μ. Πέμπτη. Άλλοι θεωρούν ότι αυτό είναι θεική παρεμβαση, άλλοι σύμπτωση κ αλλοι φυσικό φαινόμενο.

    Νομίζω ότι το θέμα εδώ δεν ήταν να αποδείξουμε αν συμβαίνει ή όχι αλλά ποιος κ αν πιστευει ότι συμβαίνει. Γι' αυτό και δεν απάντησα, γιατί τη θεώρησα λίγο - μη με παρεξηγήσεις - ανόητη την ερώτηση.

    Το γιατί δεν επεμβαίνει σε πιο σοβαρά θέματα είναι θέμα για άλλο τόπικ. Θα σου πω απλά (αλλά δεν ξέρω αν θα το κατάνοήσεις έτσι όπως θα το θέσω) ότι οι γονείς μας για να μάθουμε να στηριζόμαστε στα πόδια μας δε μας λύνουν όλα μας τα προβλήματα. Αν το κάνουν είμαστε κακομαθημένα και άβουλα πλάσματα. Και γενικά κι εμείς εκνευριζόμαστε όταν επεμβενουν οι γονείς μας ότι μας ελέγχουν.Αν επενέβαινε δεν θα είχαμε ελεύθερη βούληση και δε θα είχε νόημα η ζωή μας. Θα μας έλεγχε παντα.


    -----------------
    Έν οίδα, ότι ουδέν οίδα.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : theotita στις 26-04-2008 16:30 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : theotita στις 26-04-2008 16:47 ]


    NIKOSPI
    26.04.2008, 16:43

    Τι παιδεύεσε βρε τρελή πιο πάνω???Αν σε καταλάβει σου υπογράφω επιταγή δύο χιλιάδων ευρώ!!!


    okanenas
    26.04.2008, 18:14

    Βρε nikospi υπάρχουν χιλιάδες θαύματα που αποδεικνύουν την
    αλήθεια της Ορθοδοξίας εσύ για αυτό το θαύμα που δεν υφίσταται
    βρήκες να ανοίξεις τόπικ.

    {#emotions_dlg.confused1}