ελληνική μουσική
    665 online   ·  210.874 μέλη

    Sid Vicious: Ένας punk νάρκισσος ή κάτι παραπάνω?

    marching-girl
    26.04.2008, 17:12

    Πολλοί λένε ότι είναι από τα πιο ισχυρά σύμβολα του πανκ...ένας θρύλος... 

    Είχε απλώς το στυλ του πανκ αποτυπομένο πάνω του ή μήπως κάτι παραπάνω?


    Vanna
    26.04.2008, 21:09

    Δεν ξέρω τι να πω για τον Sid Vicious. Πρόσφατα είδα ένα ντοκυμαντέρ για τους Sex Pistols όπου είπαν εμμέσως πλην σαφώς ότι ο Sid με το ζόρι ήξερε τα βασικά περί μπάσσου και ότι νοιαζόταν περισσότερο για την εικόνα που έβγαζε προς τα έξω παρά για την μουσική. Είναι σύμβολο όχι μουσικό όμως. Απλά αντιπροσωπεύει την φιλοσοφία του Punk και του αυτοκαταστροφικού lifestyle.


    JaNick
    26.04.2008, 21:54

    Αυτό το πρώτο... Γενικά πότε δεν τους χώνεψα τους Punks... Κάναν μουσική για το ουρλιαχτό και την ανούσια αντίσταση και όχι μουσική για την ίδια τη μουσική... Rammones, Pistols και δε συμμαζεύεται... 3 συχγορδίες πράγμα... No...


    kwstasagas
    27.04.2008, 12:55

    Punks... Κάναν μουσική για το ουρλιαχτό και την ανούσια αντίσταση και όχι μουσική για την ίδια τη μουσική...

     

    JaNick, θα σού πρότεινα να ακούσεις όσο γίνεται πιο προσεκτικά τις πρώτες [αλλά και τις μετέπειτα] δισκογραφικές δουλειές των CLASH και των STRANGLERS. Ίσως διαπιστώσεις πόσο μεγάλη τέχνη και μαστοριά χρειάζεται το να σκαρώσεις ένα άρτιο και ολοκληρωμένο τραγούδι με μόλις ένα - δυο ακόρντα. Αν μη τι άλλο, η Punk μουσική μάς δίδαξε ότι η ουσία και η ομορφιά βρίσκεται στα πλέον ΑΠΛΑ πράγματα ....  

     


    angel-0f-darkness
    27.04.2008, 20:30

    emena proswpika h Punk ws mousikh mou aresei k polu malista..

    mia fora etuxe n akousw mia fora to tragoudi tou ''my way'' k dn mou arese..twra gousta einai afta!{#emotions_dlg.blush}


    sea_like_eyes
    27.04.2008, 20:44

    The Exploited - Troops Of Tomorrow - Sid Vicious Was Innocent








    επισυναπτόμενα: punkuk.jpg Sid-Vicious-Singer-Punk-Band-The-Sex-Pistols_180510.jpg 
    JaNick
    27.04.2008, 20:45

    Παράθεση:

    Το μέλος kwstasagas στις 27-04-2008 στις 12:55 έγραψε...

    Punks... Κάναν μουσική για το ουρλιαχτό και την ανούσια αντίσταση και όχι μουσική για την ίδια τη μουσική...

     

    JaNick, θα σού πρότεινα να ακούσεις όσο γίνεται πιο προσεκτικά τις πρώτες [αλλά και τις μετέπειτα] δισκογραφικές δουλειές των CLASH και των STRANGLERS. Ίσως διαπιστώσεις πόσο μεγάλη τέχνη και μαστοριά χρειάζεται το να σκαρώσεις ένα άρτιο και ολοκληρωμένο τραγούδι με μόλις ένα - δυο ακόρντα. Αν μη τι άλλο, η Punk μουσική μάς δίδαξε ότι η ουσία και η ομορφιά βρίσκεται στα πλέον ΑΠΛΑ πράγματα ....  

     



     

    Οι CLASH ήταν άλλο πράγμα...Δεν τους τσουβαλιάζω με τους μετέπειτα... Αλλα και πάλι δεν μπορώ να θεωρήσω οτι έκαναν μουσική για τη μουσική... Δεν νομιζώ οτι είναι το Punk που μας έμαθε οτι η ομορφιά είναι στα απλά πράματα... Γιατι πολύ απλά δεν υπηρετούσε την ομορφιά, αλλα κάτι διαφορετικό...


    freakhood
    02.05.2008, 11:41

    Ο Peter Gabriel έχει πει: ακόμα και ένα ατάλαντο τελείως φάλτσο ουρλιαχτό, όταν βγαίνει μέσα από την ψυχή κάποιου, κρύβει μέσα του τόση μουσική τέχνη όση δεν κρύβουν δεκα συμφωνικές μαζεμένες με αραδιασμένους βιρτουόζους να ακολουθούν πιστά τις αραδιασμένες παρτιτούρες μπροστά τους.

    Αλλά ο φίλος μας JaNick μάλλον δεν πρόκειται να καταλάβει αυτή την ευθυστόχαστη κρίση.

    Χωρίς να θέλω να κάνω διαχωρισμούς και κατηγοριοποιήσεις ανάλογα με το φύλο ή την ηλικία κλπ, ίσως κάποια στιγμη καταλάβεις τι ήταν το Punk. Εχεις καιρό μπροστά σου.

    Φιλικά πάντα!


    VoodooChild
    02.05.2008, 11:54

    Παράθεση:

    Το μέλος freakhood στις 02-05-2008 στις 11:41 έγραψε...

    Ο Peter Gabriel έχει πει: ακόμα και ένα ατάλαντο τελείως φάλτσο ουρλιαχτό, όταν βγαίνει μέσα από την ψυχή κάποιου, κρύβει μέσα του τόση μουσική τέχνη όση δεν κρύβουν δεκα συμφωνικές μαζεμένες με αραδιασμένους βιρτουόζους να ακολουθούν πιστά τις αραδιασμένες παρτιτούρες μπροστά τους.

    Αλλά ο φίλος μας JaNick μάλλον δεν πρόκειται να καταλάβει αυτή την ευθυστόχαστη κρίση.

    Χωρίς να θέλω να κάνω διαχωρισμούς και κατηγοριοποιήσεις ανάλογα με το φύλο ή την ηλικία κλπ, ίσως κάποια στιγμη καταλάβεις τι ήταν το Punk. Εχεις καιρό μπροστά σου.

    Φιλικά πάντα!



    Ισως να το καταλαβαινει, αλλα να διαφωνει. Οπως διαφωνω κι εγω.


    Debauchee
    02.05.2008, 12:26

    o Sid οπως και οι υπολοιποι Pistols ηταν ενα ματσο αλητακια απο προβληματικες οικογενειες- O sid αγνωστου πατρος,ο jones μαθαινε απο τους γονεις του πως να κλεβει στα tesco ο cook μεγαλωνε μονο με τη μανα του σε ενα εργατικο προαστιο κτλ

    που βρεθηκαν εν μεσω καποιων ειδικων συνθηκων- Θατσερισμος-αποκρατικοποιησεις-ανασφαλεια-ανεργια-απεργια

    και ξεσπασαν εναντιον του κατεστημενου

    μη ξεχναμε οτι ηταν μολις 17-18 χρονων παιδια που συμφωνα με τα ιδια τους τα λεγομενα το μονο που τους ενοιαζε ηταν να εχουν χρηματα για φαι και ναρκωτικα και να φορανε κανα δερματινο

    οποτε ολη αυτη την οργη και την αφελεια ηρθε ενας πανουργος μανατζερ και την εκμεταλλευτηκε

    χαρακτηριστικα απο το βιβλιο 12 days on the road:the sex pistols and america

    απο τα καλυτερα ξενα βιβλια που εχω διαβασει για τους Pistols γραμμενο απο εναν roadie,σε μια φωτο απο ενα λογιστικο φυλλο

    oi Pistols εδωσαν συναυλια σε 5.000 κοσμο με συνολικα εσοδα 21800 δολλαρια

    με καποιους περιεργους υπολογισμους και οι 4 μαζι πηραν 66 δολλαρια...

    o sid ηταν ενα παιδακι που ουσιαστικα εγινε το icon του Punk χαρη στην αφελεια του και το μοτο LIVE FAST DIE YOUNG

    ο ιδιος ο Rotten στο υπεροχο ντοκιμαντερ του julian temple:filth and the fury 25 χρονια μετα με δακρυα ακομα σχεδον απολογειτε που δεν ειχε την ωριμοτητα να δει που οδηγουνταν ο κολλητος του και να μπορεσει να τον σωσει..

     


    JaNick
    02.05.2008, 13:16

    Παράθεση:

    Το μέλος freakhood στις 02-05-2008 στις 11:41 έγραψε...

    Ο Peter Gabriel έχει πει: ακόμα και ένα ατάλαντο τελείως φάλτσο ουρλιαχτό, όταν βγαίνει μέσα από την ψυχή κάποιου, κρύβει μέσα του τόση μουσική τέχνη όση δεν κρύβουν δεκα συμφωνικές μαζεμένες με αραδιασμένους βιρτουόζους να ακολουθούν πιστά τις αραδιασμένες παρτιτούρες μπροστά τους.

    Αλλά ο φίλος μας JaNick μάλλον δεν πρόκειται να καταλάβει αυτή την ευθυστόχαστη κρίση.

    Χωρίς να θέλω να κάνω διαχωρισμούς και κατηγοριοποιήσεις ανάλογα με το φύλο ή την ηλικία κλπ, ίσως κάποια στιγμη καταλάβεις τι ήταν το Punk. Εχεις καιρό μπροστά σου.

    Φιλικά πάντα!



    Αυτην την ευθυστόχαστη κρίση την έχω ανακαλύψει σε πολλά άλλα είδη πολύ λιγότερο προβεβλημένα απο το Punk... Απλά το Punk δε φτάνει σε εμένα, δε με αγγίζει... Excuse me...


    marching-girl
    02.05.2008, 23:07

    Παράθεση:

    Το μέλος freakhood στις 02-05-2008 στις 11:41 έγραψε...

    Ο Peter Gabriel έχει πει: ακόμα και ένα ατάλαντο τελείως φάλτσο ουρλιαχτό, όταν βγαίνει μέσα από την ψυχή κάποιου, κρύβει μέσα του τόση μουσική τέχνη όση δεν κρύβουν δεκα συμφωνικές μαζεμένες με αραδιασμένους βιρτουόζους να ακολουθούν πιστά τις αραδιασμένες παρτιτούρες μπροστά τους.

    Αλλά ο φίλος μας JaNick μάλλον δεν πρόκειται να καταλάβει αυτή την ευθυστόχαστη κρίση.

    Χωρίς να θέλω να κάνω διαχωρισμούς και κατηγοριοποιήσεις ανάλογα με το φύλο ή την ηλικία κλπ, ίσως κάποια στιγμη καταλάβεις τι ήταν το Punk. Εχεις καιρό μπροστά σου.

    Φιλικά πάντα!



    καλώς αναφέρθηκε αυτό....το παράφωνο ουρλιαχτό του Rotten έβγαινε πραγματικά μέσα από τη ψυχή και δεν εξέφραζε τιποτα άλλο παρά ΟΡΓΗ...οργή κ μίσος για όλους αυτούς που τον εμπόδισαν να ζήσει φυσιολογικά...το ουρλιαχτό αυτό άγγιξε πολλούς..κάποιους όχι...

    Αλλά άσχετα με τον Rotten....Ποιος πιστεύει οτι ο Vicious πρόσφερε κατι? πέρα από το χαρακτηριστικό Punk look...


    sillia
    03.05.2008, 00:45

    Παράθεση:

    Το μέλος Debauchee στις 02-05-2008 στις 12:26 έγραψε...

    o Sid οπως και οι υπολοιποι Pistols ηταν ενα ματσο αλητακια απο προβληματικες οικογενειες- O sid αγνωστου πατρος,ο jones μαθαινε απο τους γονεις του πως να κλεβει στα tesco ο cook μεγαλωνε μονο με τη μανα του σε ενα εργατικο προαστιο κτλ

    που βρεθηκαν εν μεσω καποιων ειδικων συνθηκων- Θατσερισμος-αποκρατικοποιησεις-ανασφαλεια-ανεργια-απεργια

    και ξεσπασαν εναντιον του κατεστημενου

    μη ξεχναμε οτι ηταν μολις 17-18 χρονων παιδια που συμφωνα με τα ιδια τους τα λεγομενα το μονο που τους ενοιαζε ηταν να εχουν χρηματα για φαι και ναρκωτικα και να φορανε κανα δερματινο

    οποτε ολη αυτη την οργη και την αφελεια ηρθε ενας πανουργος μανατζερ και την εκμεταλλευτηκε

    χαρακτηριστικα απο το βιβλιο 12 days on the road:the sex pistols and america

    απο τα καλυτερα ξενα βιβλια που εχω διαβασει για τους Pistols γραμμενο απο εναν roadie,σε μια φωτο απο ενα λογιστικο φυλλο

    oi Pistols εδωσαν συναυλια σε 5.000 κοσμο με συνολικα εσοδα 21800 δολλαρια

    με καποιους περιεργους υπολογισμους και οι 4 μαζι πηραν 66 δολλαρια...

    o sid ηταν ενα παιδακι που ουσιαστικα εγινε το icon του Punk χαρη στην αφελεια του και το μοτο LIVE FAST DIE YOUNG

    ο ιδιος ο Rotten στο υπεροχο ντοκιμαντερ του julian temple:filth and the fury 25 χρονια μετα με δακρυα ακομα σχεδον απολογειτε που δεν ειχε την ωριμοτητα να δει που οδηγουνταν ο κολλητος του και να μπορεσει να τον σωσει..

     



    με κάλυψες debauchee το μόνο που  τους ανγνωρίζουμε είναι οτι δημιούργησαν ένα μουσικό στυλάκι!!!!!!!!!!!


    -----------------
    Βάλτε στόχο το φεγγάρι... έστω και αν δεν τον πετύχετε, τουλάχιστον θα βρεθείτε ανάμεσα στ' αστέρια...Πατάμε στέρεα στη γη, κοιτώντας ΨΗΛΑ...http://blogs.musicheaven.gr/sillia

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sillia στις 03-05-2008 00:47 ]


    freakhood
    06.05.2008, 13:58

    Παρόλο που οι Kennedys είναι πιο σημαντικοι για μενα, οφείλω να πω πως οι Pistols (έστω και με τον mc larren από πισω) έδωσαν γερή γροθιά στο τοτε κατεστημένο. Φαντάσου ενα γκρουπ να βγαινει στην σημερινη Ελλαδαρα του πατρις, θρησκεια, οικογενεια,ορθοδοξία, και να βριζει τον καραμανλή και τον χριστοδουλο (περι τάφου..) δημόσια και στην τηλεοραση. Θα τους φαει η μαρμαγκα. Σκεψου πως αυτοι εδω οι τυποι εβρισαν την βασιλισα τους τοτε! Πριν τοσα χρονια! Και γνωριζεις τι σημαινει η βασιλισα της Αγγλιας για κάθε Αγγλο. Ολοι την εχουν προσκυνησει. Aπό τους γελοιους Queen μεχρι τον ξεφτιλισμένο Ozzy. Δεν ηταν απλά το στυλακι. Σημειολογικά και συμβολικά, μιλαμε για κατι πολύ πολύ παραπάνω.


    VoodooChild
    06.05.2008, 14:08

    Παράθεση:

    Το μέλος freakhood στις 06-05-2008 στις 13:58 έγραψε...

    Aπό τους γελοιους Queen μεχρι τον ξεφτιλισμένο Ozzy. Δεν ηταν απλά το στυλακι. Σημειολογικά και συμβολικά, μιλαμε για κατι πολύ πολύ παραπάνω.



    Συγνωμη προκαταβολικα. Απο καθαρη περιεργεια ρωταω. Γιατι κραζεις τους παντες κ τα παντα? Ο,τι post σου κ να εχω δει, οποιο κ να ειναι το θεμα, καποιον θα κραξεις.


    kwstasagas
    06.05.2008, 14:40

    Με μένα, πάντως, συμβαίνει το εξής : Δεν μού αρέσεουν ιδιαίτερα οι Sex Pistols, αλλά .... στην κυριολεξία ΛΑΤΡΕΥΩ τα συγκροτήματα της ίδιας εποχής, τα οποία, καλώς ή κακώς, κατατάσσονται στον χώρο του πανκ : Iggy Pop, Stranglers, Clash, Siouxsie And The Bahnsees, Jam κλπ [όταν βλέπω τη Σούζι να χορεύει στο βίντεο του Hong Kong Garden, νομίζω ότι βλέπω το πιο ερωτεύσιμο και πιο γοητευτικό πλάσμα που έχω δει ποτέ μου .......] .....

    Για τους Sex Pistols, όμως, οφείλω να αναγνωρίσω ότι ανανέωσαν τη ροκ μουσική .... μέχρις εκεί που δεν πήγαινε άλλο !!! Κι αυτό το πέτυχαν βγάζοντας σχεδόν δύο δίσκους μόνο !!!! Εκεί που η ροκ μουσική είχε κουραστεί και κορεστεί, οι Sex Pistols έφεραν στο προσκήνιο τα βασικά χαρακτηριστικά του ροκ : Απλότητα, συναισθηματική φόρτιση, ειλικρίνεια, αμεσότητα, ευθύτητα ..... Τι κι αν δεν ήξεραν σχεδόν καθόλου μουσική .... Τι κι αν προέρχονταν από το "λούμπεν προλεταριάτο" της Αγγλίας ... Όλα τα παραπάνω χαρακτηριστικά - όχι μόνο της μουσικής τους αλλά και της ίδιας της στάσης ζωής τους - ήταν ΥΠΕΡΑΡΚΕΤΑ για να αλλάξουν ριζικά το σκηνικό. Από κει και πέρα, όμως ..... δεν είχαν ούτε τις γνώσεις, ούτε τις δυνατότητες, ούτε το απαραίτητο ΒΑΘΟΣ ως προσωπικότητες για να προχωρήσουν κάαααπως παραπέρα την "τέχνη" τους. Έτσι, στην επόμενη δεκαετία [80ς] κανένα από τα μέλη της μπάντας δεν συνέχισε κάνοντας κάτι σπουδαίο ή σημαντικό στην προσωπική του καριέρα. Όμως .... ο σπόρος που "έριξαν" ήταν αρκετός : Clash και Stranglers συνέχισαν στα 80ς προσφέροντας αριστουργήματα. Από τον ίδιο σπόρο, επίσης, βγήκαν "ζουμεροί" καρποί που έφεραν τα ονόματα Cure, Joy Division, Echo & The Bannymen, Bauhaus, Evis Costello, Sisters Of Mercy, Einsturzende Neubauten και τόσα τόσα άλλα ......

    ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ : Όσοι αγαπάμε αληθινά τη ροκ μουσική, ακόμη κι αν δεν μάς αρέσουν οι Sex Pistols, τούς οφείλουμε ένα μεγάλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ .......

     

     

     

         


    jethroomi
    07.05.2008, 02:25

    Φιλοι μου συγγνωμη, δεν διαβασα τους προλαλησαντες.

    Ο Vicious ηταν ενας απλος φαν,των σεξ πιστολς, επινοησε  μαλιστα τον  πανκ  χορο  (πονκο).

    Δεν επαιξε ποτε αληθινο μπασο, ηθελε απλα να 'φυγει' και εφυγε για να ακολουθησει την  αγαπημενη του Νανσι..

    τι να κανουμε;{#emotions_dlg.sad}


    kalouka
    07.05.2008, 07:50

    μουσικά δεν έχω τις γνώσεις να τον κρίνω  αλλά δεν νομίζω πως ήταν κάτι παραπάνω από αυτό που έδειχνε.Μέλος της μπάντας "Τα σπαω όλα" επιβεβαιβέωσε όλους αυτούς που προέβλεπαν τη κατάληξή του. Για όσους δεν έζησαν την εποχή των sex pistols συνιστώ να δούνε το THE GREAT ROCK AND ROLL SWINDLE και θα καταλάβουν τι ήταν οι pistols


    freakhood
    07.05.2008, 13:55

    Παράθεση:

    Το μέλος freakhood στις 06-05-2008 στις 13:58 έγραψε...

    Παρόλο που οι Kennedys είναι πιο σημαντικοι για μενα, οφείλω να πω πως οι Pistols (έστω και με τον mc larren από πισω) έδωσαν γερή γροθιά στο τοτε κατεστημένο. Φαντάσου ενα γκρουπ να βγαινει στην σημερινη Ελλαδαρα του πατρις, θρησκεια, οικογενεια,ορθοδοξία, και να βριζει τον καραμανλή και τον χριστοδουλο (περι τάφου..) δημόσια και στην τηλεοραση. Θα τους φαει η μαρμαγκα. Σκεψου πως αυτοι εδω οι τυποι εβρισαν την βασιλισα τους τοτε! Πριν τοσα χρονια! Και γνωριζεις τι σημαινει η βασιλισα της Αγγλιας για κάθε Αγγλο. Ολοι την εχουν προσκυνησει. Aπό τους γελοιους Queen μεχρι τον ξεφτιλισμένο Ozzy. Δεν ηταν απλά το στυλακι. Σημειολογικά και συμβολικά, μιλαμε για κατι πολύ πολύ παραπάνω.



     

    Φίλε voodochild είσαι σίγουρος για αυτό που λες? Κανεις λάθος. Σου δίνω δυο αντίθετα παραδείγματα λοιπόν. Πήγαινε στο Topic για τους "γενια του χάους" και στο αντίστοιχο για τον John Lennon και δες τι έχω γράψει. Και όπως βλέπεις, μιλάω πάντα με επιχειρήματα. Αν θες, σου δίνω και άλλα παραδείγματα όπου μιλάω επαξιωτικά για αρκετούς. Cheers.


    VoodooChild
    07.05.2008, 14:46

    Παράθεση:

    Το μέλος freakhood στις 07-05-2008 στις 13:55 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος freakhood στις 06-05-2008 στις 13:58 έγραψε...

    Παρόλο που οι Kennedys είναι πιο σημαντικοι για μενα, οφείλω να πω πως οι Pistols (έστω και με τον mc larren από πισω) έδωσαν γερή γροθιά στο τοτε κατεστημένο. Φαντάσου ενα γκρουπ να βγαινει στην σημερινη Ελλαδαρα του πατρις, θρησκεια, οικογενεια,ορθοδοξία, και να βριζει τον καραμανλή και τον χριστοδουλο (περι τάφου..) δημόσια και στην τηλεοραση. Θα τους φαει η μαρμαγκα. Σκεψου πως αυτοι εδω οι τυποι εβρισαν την βασιλισα τους τοτε! Πριν τοσα χρονια! Και γνωριζεις τι σημαινει η βασιλισα της Αγγλιας για κάθε Αγγλο. Ολοι την εχουν προσκυνησει. Aπό τους γελοιους Queen μεχρι τον ξεφτιλισμένο Ozzy. Δεν ηταν απλά το στυλακι. Σημειολογικά και συμβολικά, μιλαμε για κατι πολύ πολύ παραπάνω.



     

    Φίλε voodochild είσαι σίγουρος για αυτό που λες? Κανεις λάθος. Σου δίνω δυο αντίθετα παραδείγματα λοιπόν. Πήγαινε στο Topic για τους "γενια του χάους" και στο αντίστοιχο για τον John Lennon και δες τι έχω γράψει. Και όπως βλέπεις, μιλάω πάντα με επιχειρήματα. Αν θες, σου δίνω και άλλα παραδείγματα όπου μιλάω επαξιωτικά για αρκετούς. Cheers.



    Το γεγονός ότι μίλησες επαξιωτικά για τον Lennon και τους Γενιά του Χάους δεν αναιρεί ότι έχεις κράξει άλλους 15.

    Απλώς κατά τη γνώμη μου έχεις έναν επιθετικό και προσβλητικό τόνο σε αρκετά σου post -δεν σου λέω ότι μίλησες έτσι σε εμένα-.

    Σαφώς μπορείς να απορρίπτεις ή να αποδέχεσαι κάτι, αλλά το απορρίπτω ως το χρησιμοποιώ όρους όπως "ξεφτιλισμένος" ή "γελοίοι" απέχει αρκετά.