ελληνική μουσική
    406 online   ·  210.874 μέλη

    κατεχόμενη Κύπρος - ιστορία, τέχνη

    revekka
    10.08.2004, 15:16
    το πιο κάτω site είναι των αρχαιολόγων Michael and Neatly Fuller και περιέχει φωτογραφίες (πολύ καλής ποιότητας) της κατεχόμενης Κύπρου: κάστρα, εκκλησίες και ναοί, τέχνη ...

    παρόλο που τιτλοφορείται Turkish Cyprus, το οποίο δεν ισχύει, είναι παράνομο για να πω το λιγότερο και ν αφήσω τα συναισθήματά μου απ έξω, ίσως να ήταν ο μόνoς τρόπος να τους αφήσουν να δημοσιεύσουν το site ...

    μια φωτογραφία όμως αξίζει χίλιες λέξεις ... και εδώ θα βρείτε πολλές φωτογραφίες:

    http://users.stlcc.edu/mfuller/cyprus/



    Sideline
    10.08.2004, 15:28
    Μπορεί και να πληρώθηκαν απο τους Τούρκους για να κάνουν διαφήμιση της κατεχόμενης Κύπρου...


    revekka
    10.08.2004, 15:38
    δεν αποκλείεται γιατι η Τουρκική κυβέρνηση τόσα χρόνια τωρα προσπαθεί να προωθήσει τον τουρισμό στο βόρειο μέρος του νησιού μας και επωφελείται τα κέρδη ...

    το site όμως παραμένει μια αξιόλογη επιστημονική έρευνα

    εγω τουλάχιστον δεν πέρασα τα σύνορα ποτέ μου )ούτε τωρα γιατι οι όροι που έθεταν (ασφάλεια αυτοκινήτου απο Τουρκική εταιρία, έλεγχος διαβατηρίων απο Τούρκους αστυνομικούς ) είναι το λιγότερο εξευτελιστικοί, και ήταν ένας τρόπος να δώ τη βόρεια Κύπρο.

    λέγοντας αυτό δεν κατακρίνω τον παππού και τη γιαγιά που περίμεναν τόσες ώρες μέσα στη ζέστη όρθιοι, χωρίς νερό για να περάσουν απέναντι να δουν το σπίτι που γεννήθηκαν ...


    ο γυρισμός είναι ταξίδι


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: revekka on 10-08-2004 16:05 ]
    Sideline
    10.08.2004, 15:45
    Ούτε ένα email address για να τους γράψω ένα γράμμα διαμαρτυρίας δεν έχει η σελίδα..ξέρουν τι κάνουν...


    revekka
    10.08.2004, 15:55
    την πρώτη φορά που άνοιξα τη σελίδα έβαλα τα κλαματα ...

    μπορούμε όμως να επωφεληθούμε απο τις φωτογραφίες. και το ότι αρχαιολόγοι ανα το παγκόσμιο βρίσκουν την πολιτιστική μας κληρονομιά ενδιαφέρουσα τόσο ώστε να αφιερώσουν μέρος απο τη ζωή τους και να διεξάγουν έρευνα δεν είναι καθόλου ευκαταφρόνητο.

    ο γυρισμός είναι ταξίδι


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: revekka on 10-08-2004 16:02 ]
    Sideline
    10.08.2004, 16:03
    Mα και εγώ στεναχωριέμαι αφάνταστα όταν βλέπω την κατεχόμενη πολιτιστική μας κληρονομιά. Σίγουρα το ότι αρχαιολόγοι απο όλο τον κόσμο ασχολούνται με τα μνημεία της Κύπρου, κατεχόμενης και μη, δεν είναι κάτι για το οποίο πρέπει να ντρεπόμαστε ή να ενοχλούμαστε.Αν μη τι άλλο τουλάχιστον προβάλλεται η ιστορία του τόπου μας.

    Απλώς,όταν μόνο σαν τουρίστας μπορείς πλέον να τα δείς όλα αυτα,πονάει πολύ.


    revekka
    10.08.2004, 17:03
    εδώ συμφωνούμε

    ελπίζω να μπούν στο site και άλλα παιδιά που δεν έιναι απο την Κύπρο, έστω και για να δουν μια μόνο φωτογραφία.
    istoxastis
    10.08.2004, 23:56
    Όχι Revekka,ευχαριστώ, δεν θα πάρω...
    Ο σκοπός δεν αγιαζει τα μέσα... (μέσον στην προκειμένη περίπτωση το καθαρά τούρκικο προπαγανδιστικό site, που με πρόσχημα τις πολύ όμορφες φωτογραφίες που λες, από τα Κατεχόμενα, ποιος ξέρει τι άλλο μπορεί να σεβίρει σ εμάς τους ανυποψίαστους Ελλαδίτες).
    Και για να μην παρεξηγηθώ, η άποψη μου για το μαρτυρικό Νησί σου αποτυπώνεται και στην Πασχαλιάτικη κάρτα μου, που στείλαμε σαν newsletter σε 3000 αποδέκτες, απ τις :
    http://www.istoselides.gr/news/article.php?sid=2230
    revekka
    11.08.2004, 02:27
    παρακαλώ ιstoxastis, και δεν υπάρχει λόγος να παρεξηγηθούμε, ο καθένας δικαιούται τη γνώμη του. το συγκεκριμένο site είναι μια μελετημένη πηγή πληροφοριών, και παρόλο του τίτλου, αξίζει τον κόπο για μένα. δεν είσαι υποχρεωμένος βέβαια να το ανοίξεις, και πολλοί Κύπριοι θα είχαν την ίδια αντίδραση. το οτι δεν θέλεις να το δείς δεν σημαίνει οτι θα σε στολίσω με επίθετα(!), ούτε όμως πως αλλάζει αυτό που πιστεύω εγώ.
    σε ευχαριστούμε για την Πασχαλιάτικη κάρτα
    istoxastis
    11.08.2004, 18:43
    Εσύ, όμως revekka, που γνωρίζεις "εκ των ένδον" να φιλτράρεις την αλήθεια, μπορείς να επιλέγεις απο το συγκεκριμένο site, φωτογραφίες απο το μαρτυρικό άλλο μισό του νησιού σου και να μας κερνάς κάθε μέρα απο μια, εδώ στον Μουσικό Παράδεισο!!
    andri14
    12.08.2004, 09:25
    ws Kupria ki egw sumfwnw mazi sou...an kai den exw paei oute egw sta katexomena gia tous idious akribws logous. Einai toulaxiston luphro na blepeis tetoia sites ftiagmena apo 3enous kai me anafores se Turkish Cyprus....ti alla na pei kaneis...e3eutelismos...
    revekka
    12.08.2004, 12:25
    καλή η ιδέα σου istoxastis αλλά οι φωτογραφίες είναι επαγγελματικές, πολλά pixels και απο οτι είδα σε άλλα θέματα δεν υπάρχει χώρος στο MH γι αυτό.

    andri14 δεν θέλω να σταθώ στο οτι είναι λυπηρό, θέλω να σκεφτώ πως μπορούμε εμείς να αξιοποιήσουμε το site. με το να κλείνουμε τα μάτια μας δεν σημαίνει ότι παύει να υπάρχει. με το να το χρησιμοποιήσουμε όμως μπορούμε να κρίνουμε την προπαγάνδα αλλα και να βρούμε πολλά στοιχεία που είμαι σίγουρη πως οι περισσότεροι απο μας αγνοούμε.

    καιρός να αρχίσει κι εμάς να παίρνει στροφές το μυαλό μας, η προπαγάνδα είναι ιδεολογικός επεκτατισμός ...
    istoxastis
    12.08.2004, 12:41
    Μέσα στις istoselides, αν πρόσεξες, revekka,έχουμε μια ενότητα την :haiduts.net. Haiduts, στα Ρουμάνικα θα πει... κλεψίτσες, κάτι θα κάνουμε λοιπόν και με τις φωτογραφίες... κατά το Σεπτέμβρη όμως, γιατί τώρα, όπως λέει και ο jorge, αφήσαμε τα PCιά και πιάσαμε τα ΝΗσιά!!
    revekka
    13.08.2004, 15:56
    δεν ήξερα ότι έχει και κλεψίτσες ... ! απο Σεπ, τότε. καλή αποτοξίνωση απο τα pc-ιά και καλές διακοπές στα νησιά