ελληνική μουσική
    317 online   ·  210.908 μέλη

    Ο δρόμος των Χριστιανών

    absurdus_delirium
    07.05.2008, 21:51

    Παράθεση:

    Το μέλος xenia1972 στις 07-05-2008 στις 18:48 έγραψε..

    Περιμενεις να μας προσβαλλουν και να μην μιλαμε?

    Νομίζω ότι ο Ιησούς Χριστός ήταν που είπε "αν σε χαστουκίσουν, γύρισε και το άλλο μάγουλο". Το να διατηρείς το επίπεδο μιας συζήτησης ανεξάρτητα από την συμπεριφορά του άλλου είναι δείγμα πρώτα από όλα αυτοσεβασμού και στη συνέχεια πολιτισμού..

    Μην το πάρεις προσωπικά, Ξένια. Η νουθεσία για όλους μας ισχύει.

    Προς τους Διαχειριστάς: Τι κάνατε τη φατσούλα που χόρευε ξέφρενο τουίστ;;; Κακούργοι...{#emotions_dlg.crying}


    xenia1972
    07.05.2008, 21:58

    Εδω κανουμε συζητηση, οχι ιεραποστολη. Και το επιπεδο οσο κι αν το διατηρησεις, οταν ο αλλος επιμενει να το ριχνει δεν γινεται να το κρατησεις σε υψηλο επιπεδο επ'απειρον. Η συζητηση δεν ειναι μονολογος. Επισης, δεν χρειαζομαι νουθεσιες και δεν εισαι και σε θεση να νουθετησεις εσυ εμενα. Να πας αλλου να τις κανεις, οπου σου περναει.


    absurdus_delirium
    07.05.2008, 22:14

    Πάλι έχω την εντύπωση πως ο Τζήζας για τη ζωή συνολικά το είπε - όχι για τις ιεραποστολές. Επίσης, οποιοσδήποτε σου πει κάτι σωστό είναι σε θέση να σε νουθετήσει. Αλλά επειδή βγαίνουμε εκτός τόπικ.. Παράκληση: να μιλάς καλύτερα σε οποιονδήποτε δε σε προσβάλλει γιατί μπορεί να αρχίσει να ακολουθεί τις συμβουλές σου.


    Orfeus
    07.05.2008, 22:14

    xenia1972:

    Συγχαρητήρια για το ύφος σου!!! Βλέπω ότι διατηρείς υψηλό επίπεδο!!!!


    xenia1972
    07.05.2008, 22:21

    absurdus_delirium - αφου οι νουθεσιες ειναι για ολους να σου κανω κι εγω μια - να μην ειρωνευεσαι εμμεσα, γιατι γινεται αντιληπτο οσο κι αν νομιζεις το αντιθετο

    Orfeus  - σε συγκριση με μερικους εδω μεσα, ναι, διατηρω υψηλο επιπεδο. Επισης, εμενα αν δεν μου αρεσει το υφος του αλλου (και δεν μου αρεσει το προκλητικο υφος πολλων εδω μεσα) δεν του απευθυνω το λογο.

    Και σε αυτην την περιπτωση το υφος και των δυο σας ειναι ακρως ειρωνικο, οποτε απλα κανετε αυτα τα οποια θελετε να "νουθετησετε" τους αλλους να μην κανουν. Οποτε καλυτερα να μην συνεχιστουν οι διαλεξεις. 

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : xenia1972 στις 07-05-2008 22:25 ]


    Orfeus
    07.05.2008, 22:31

    xenia1972: Το αν απευθύνεις εσύ το λόγο σε οποιονδήποτε ή όχι, είναι δική σου υπόθεση.

    Σου απευθύνω όμως το λόγο εγώ, επειδή εξακολουθείς να είσαι επιθετική παρ' όλη την -προς όλους- παρέμβαση του Astron .

     


    xenia1972
    07.05.2008, 22:38

    Στο μηνυμα σου στις 7 η ωρα δεν απαντησα οπως ειδες. Αν ημουν επιθετικη, θα συνεχιζα ανεξαρτητως. Μεχρι που ηρθε καποιος, 3 ωρες μετα να με "νουθετησει" επειδη εγραψα "Περιμενεις να μας προσβαλλουν και να μην μιλαμε?" στον Astron (ουτε καν στον ιδιο). Εγω ειμαι η επιθετικη?

    Επισης, κατα καιρους και οχι σε λιγες περιπτωσεις, αλλοι ηταν ακρως επιθετικοι απεναντι μου χωρις βαση. Δεν ειδα κανεναν να παρεμβαινει επειδη αυτοι ηταν επιθετικοι προς εμενα.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : xenia1972 στις 07-05-2008 22:40 ]


    Orfeus
    07.05.2008, 22:45

    Παράθεση:

    Το μέλος xenia1972 στις 07-05-2008 στις 21:58 έγραψε...

    Εδω κανουμε συζητηση, οχι ιεραποστολη. Και το επιπεδο οσο κι αν το διατηρησεις, οταν ο αλλος επιμενει να το ριχνει δεν γινεται να το κρατησεις σε υψηλο επιπεδο επ'απειρον. Η συζητηση δεν ειναι μονολογος. Επισης, δεν χρειαζομαι νουθεσιες και δεν εισαι και σε θεση να νουθετησεις εσυ εμενα. Να πας αλλου να τις κανεις, οπου σου περναει.

    Ναι. Αυτό που έχω με bold βγάζει επιθετικότητα. Εάν συζητούσαμε από κοντά για τον δρόμο των χριστιανών έτσι θα αντιδρούσες;

    Και δεν ήμουν ειρωνικός απέναντί σου. Νομίζω ότι κατάλαβες πάρα πολύ καλά τι ήταν αυτό που σου είπα. 

     


    xenia1972
    07.05.2008, 22:50

    Το τι αντιλαμβανεται ο καθενας οτι "βγαζω" ειναι υποκειμενικο.

    Οπως βλεπεις και μενα το "Συγχαρητήρια για το ύφος σου!!! Βλέπω ότι διατηρείς υψηλό επίπεδο!!!!" μου βγαζει κατι σε ειρωνια, ενω εσυ που το ειπες λες οτι δεν το ειπες ειρωνικα.


    Orfeus
    07.05.2008, 22:55

    Άρα να υποθέσω ότι είναι επίσης υποκειμενική η αντίληψή σου ότι κάποιοι υπήρξαν επιθετικοί απέναντί σου;

     


    xenia1972
    07.05.2008, 22:58

    Οσο υποκειμενικη ειναι και η δικη σου


    absurdus_delirium
    07.05.2008, 22:58

    Βεβαίως υποκειμενικό, γι' αυτό και μόνη σου μυγιάστηκες. Δεν σε ειρωνεύτηκα. Ίσα-ίσα που σου ζήτησα να μην το πάρεις προσωπικά. Απλά σου είπα κάτι στο οποίο δε μπόρεσες να απαντήσεις. Πολύ φοβάμαι όμως ότι παραείσαι περήφανη για να καθίσεις να σκεφτείς μήπως έχω δίκιο. Θα συνεχίσεις μέχρι να έχεις εσύ την τελευταία κουβέντα; Fuschta!


    xenia1972
    07.05.2008, 23:02

    Συζητηση δεν κανουμε? εσυ το βλεπεις ως θεμα "τελευταιας κουβεντας". Οσο για το αν μπορεσα να απαντησω, απαντησεις πηρες, μαζευτηκες, καθαρισε αλλος για σενα και τωρα επανηλθες για να ζητησεις τα ρεστα.


    Orfeus
    07.05.2008, 23:14

    Παράθεση:

    Το μέλος xenia1972 στις 07-05-2008 στις 22:58 έγραψε...

    Οσο υποκειμενικη ειναι και η δικη σου

    Ας δούμε τελικά πώς θα εξελιχθεί η συζήτηση και ας υπεκφεύγεις με το παραπάνω.


    RoCkLiViN2
    07.05.2008, 23:19

    Προς τους συντονιστες: Δεν εχετε καταλαβει τι γινεται. Εγω οπως και η Ξενια, οπως και αλλοι με τα ιδια πιστευω, υπερασπιζομαστε και υποστιριζουμε αυτα που πιστευουμε, σε αντιθεση με τους αλλους εδω μεσα, τους "και καλα τα ξερω ολα" που αντι να υποστιριζουν αυτο που πιστευουν, προσβαλουν αυτα που πιστευουμε εμεις και μας κοροϊδευουν. Απορω που δεν το καταλαβαινετε. Η ειστε σαν αυτους και θελετε να προσβαλετε τα πιστευω μας, η δεν ξερετε να διαβαζετε. Και τελος αν αυτα που γραφω τωρα ειναι αφορμη για ban, τοτε αποδεικνυετε αυτα που ειπα περι λογοκρισιας

    Ευχαριστω


    xenia1972
    07.05.2008, 23:27

    Ορφεα, κι εσυ υπεκφευγεις και πολυ μαλιστα. Εγραψα δυο βασικα πραγματα για τα οποια δεν πηρα απαντηση.

    α) Και σε αυτην την περιπτωση το υφος και των δυο σας ειναι ακρως ειρωνικο, οποτε απλα κανετε αυτα τα οποια θελετε να "νουθετησετε" τους αλλους να μην κανουν.

    β) Επισης, κατα καιρους και οχι σε λιγες περιπτωσεις, αλλοι ηταν ακρως επιθετικοι απεναντι μου χωρις βαση. Δεν ειδα κανεναν να παρεμβαινει επειδη αυτοι ηταν επιθετικοι προς εμενα.

    Και το β) ειναι το σημαντικοτερο. Οχι 2 μετρα και 2 σταθμα. Ουτε με ενδιαφερει να συνεχισω τη συζητηση γιατι εχω ηδη ριξει πολυ γελιο, δεν χρειαζεται αλλο. Αλλωστε, στο αρχικο θεμα εχω απαντησει προ πολλου.

    Κι αν θες να με κανεις ban, go ahead......

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : xenia1972 στις 07-05-2008 23:28 ]


    Orfeus
    07.05.2008, 23:43

    Παράθεση:

    Το μέλος xenia1972 στις 07-05-2008 στις 23:27 έγραψε...

    Ορφεα, κι εσυ υπεκφευγεις και πολυ μαλιστα. Εγραψα δυο βασικα πραγματα για τα οποια δεν πηρα απαντηση.

    α) Και σε αυτην την περιπτωση το υφος και των δυο σας ειναι ακρως ειρωνικο, οποτε απλα κανετε αυτα τα οποια θελετε να "νουθετησετε" τους αλλους να μην κανουν.

    β) Επισης, κατα καιρους και οχι σε λιγες περιπτωσεις, αλλοι ηταν ακρως επιθετικοι απεναντι μου χωρις βαση. Δεν ειδα κανεναν να παρεμβαινει επειδη αυτοι ηταν επιθετικοι προς εμενα.

    Και το β) ειναι το σημαντικοτερο. Οχι 2 μετρα και 2 σταθμα. Ουτε με ενδιαφερει να συνεχισω τη συζητηση γιατι εχω ηδη ριξει πολυ γελιο, δεν χρειαζεται αλλο. Αλλωστε, στο αρχικο θεμα εχω απαντησει προ πολλου.

    Κι αν θες να με κανεις ban, go ahead......

     

    Δεν υπεκφεύγω καθόλου.

    Σου απάντησα και στα δύο και “πέσαμε” στην υποκειμενικότητα!!!

    Και δεν πρόκειται για “2 μετρα και 2 σταθμα”. Για τα προηγούμενα posts υπάρχει η παρέμβαση του Astron.

    Όσο για το “γέλιο που έχεις ήδη ρίξει” και το “ban”, πρόκειται περί ειρωνείας ή μήπως το βλέπω ….υποκειμενικά;

     


    xenia1972
    07.05.2008, 23:51

    Σιγουρα δεν χρειαζομαι αδεια για να γελασω και σιγουρα δεν ειρωνευομαι οταν λεω οτι αν θες να με κανεις ban καν'το. Μπορεις να το κανεις αν θες. Αν δεν μπορουσες και σου ελεγα το ιδιο, τοτε θα σε ειρωνευομουν. Κι ο RoCkLiViN2 σου ειπε να τον κανεις ban αν θες. Σε ειρωνευτηκε κι αυτος?


    Orfeus
    08.05.2008, 00:09

    Για να το τελειώνουμε αυτό, να μου επιτρέψεις να έχω τη δική μου κρίση στο συγκεκριμένο θέμα.

    Peace on Earth...


    xenia1972
    08.05.2008, 00:13

    Ακριβως. Και η κριση του καθενος ειναι υποκειμενικη.