ελληνική μουσική
    917 online   ·  210.853 μέλη

    Και μετά το τραγούδι τι?

    christosuv
    04.05.2008, 23:30

    Πολύ καλά, λίγο πολύ, όλοι μας, αποκτούμε μια μικρή εμπειρία στο τραγούδι μόλις κάνουμε όσο χρόνο πρέπει φωνητική. Μετά όμως τι? όλοι θέλουμε να μιλάμε "κάπως" αλλά στο μυαλό μας το έχουμε έτσι : "πως τώρα θα προωθηθώ; πως θα κάνω αυτό που αγαπώ μπροστά σε κόσμο;" υπάρχουν κυνηγοί ταλέντων; η είναι κάτι ουτοπικό;στις δισκογραφικές εταρίες πως θα με ακούσουν; μήπως πληρώνω εγώ στις δισκογραφικές εταιρίες;


    thaliey
    04.05.2008, 23:44

    αρχικα για ν κανεις κατι σιγουρα θελει α βαλεις εσυ το κεφαλαιο αλλα για μεγαλες δισκογραφικες κ τετοια μαλλον θελει να εχεις τρελες ακρες αλλιως δεν κανεις κατι οσο κ να τ κυνηγησεις νομιζω............απο κει και περα η ελπιδα πεθαινει παντα τελευταια λενε.οποτε μπορεισ ν συνεχεισεις να τ κυνηγας........κ που ξερεις ισως κατα τυχη σε ανακαλυψει καποιος κ σου δωσει την ευκαιρια που αναζητας!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!{#emotions_dlg.rockon}


    -----------------
    Photobucket

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : thaliey στις 18-05-2008 12:23 ]


    christosuv
    05.05.2008, 00:12

    Πρέπει να δοθούν κάποιες διευκρινήσεις πιστεύω. Όλοι λίγο πολύ, πιστεύουμε ή πιστεύαμε, πως, «ωραία! Θα κάνω φωνητική και μόλις καταλάβω ότι η φωνή μου έχει πλέον επίπεδο και μπορεί να σταθεί σε ένα live, θα ψαχτώ για δισκογραφικές». Τελικά πετυχαίνει πάντα αυτή η συνταγή τύπου, φωνητική – συγκρότημα – δισκογραφική; Υπάρχουν κυνηγοί ταλέντων; Παλιά υπήρχαν. Τώρα είναι είδος προς εξαφάνιση; Κάποιος γνωστός μου, είπε πως με το που πας σε δισκογραφική, για να υπογράψεις το πολυπόθητο συμβόλαιο για δίσκο πρέπει να πληρώσεις εσύ τα πάντα. Μουσική, ενορχήστρωση, στούντια, φωτογραφίσεις , εξώφυλλα, βίντεο κλιπ……. Μόλις μου τα είπε έπεσα από τα σύννεφα! Πραγματικά ισχύει κάτι τέτοιο; Αν ναι, πόσα χρήματα – αρχικό κεφάλαιο – χρειάζεται στο περίπου; Γιατί άκουσα τετραψήφιο νούμερο περίπου και κουφάθηκα. Υπάρχει δηλαδή μεγάλη Σύγχυση!

     Έχει ψαχτεί κάποιος με δισκογραφικές εταιρίες; Τι εμπειρία είχε; Με καλλιτεχνικά γραφεία ή μάναντζερ?


    christosuv
    05.05.2008, 01:38

    Ιλιάνα συμφωνώ απόλυτά μαζί σου. Έχεις δίκιο. Και εγώ είμαι πεπεισμένος πως όπου υπάρχει καπνός υπάρχει και φωτιά. Δεν είναι τυχαίο που βλέπουμε ωραία αγοράκια και ωραία κοριτσάκια να κάνουν μόνο καριέρα (στη πλειοψηφία έτσι!). Από την άλλη διαφωνώ μαζί σου στο σημείο όπου λες «Έχω συμβιβαστεί με τ'ότι ποτέ δε θα κάνω μουσική καριέρα» Γιατί το λες αυτό; Ποτέ δε ξέρεις. Αν πραγματικά θες. To σύμπαν θα

    συνωμοτήσει γι' αυτό! 

    Σε μια ακρόαση που είχα πάει με είχαν ρωτήσει… «γιατί θες να κάνεις μουσική καριέρα;» και απαντάω: «χαζή ερώτηση!»…..

     

     

    Επίσης θέλω να σχολιάσω το topic σου που μου αρέσει το «Αν ήσουν όσο καλός νομίζεις, σίγουρα κάποιος θα σε είχε "ανακαλύψει".....όχι;» Πιστεύεις πως τους καλούς τους ανακαλύπτουν; Αν δεν έχεις κοιλιακούς δεν γίνεσαι τραγουδιστής!! Ταπεινή μου άποψη πάντα (και φυσικά υπάρχουν και εξαιρέσεις.)


    christosuv
    05.05.2008, 23:27

    Ηλιάνα όπως ήλιος! Ωραίο! Ξεκίνα από το γυμναστήριο!! Σωστό το βρίσκω. Ναι. Ανακυκλώνονται. Ώρες ώρες πιστεύω πως κάποια πράγματα μας τα επιβάλλουν με το ζόρι. Θα μου πεις, ναι… είσαι κύριος του εαυτού σου. Εσύ κάνεις τις επιλογές με το να ακούς ή όχι… Αλλά σου έχει τύχει ποτέ, ένα τραγούδι που σου είναι αδιάφορο, με το promotion και την πλύση εγκεφάλου, να το συνηθίζει το αυτί σου και να μην σου είναι πλέον αδιάφορο; Όσον αφορά την εμφάνιση σου, ναι. Είσαι ωραίο παιδί! Άλλωστε οι άντρες προτιμούμε τις ξανθιές!! Πέρα απ’ την πλάκα, μπράβο σου που δεν έχεις χρησιμοποιήσει την εμφάνισή σου για να προωθηθείς. Επίσης έχω να πω, πως στις γυναίκες είναι ποιο σκληρά τα πράγματα στην πιάτσα.


    christosuv
    05.05.2008, 23:42

    Δεδομένου ότι τη γλώσσα τη διαμορφώνουν η χρήση και τα σωστά βοηθήματα, και αφού δύο έγκριτα λεξικά της νέας ελληνικής διαφωνούν ως προς την ορθογραφία των λέξεων αυτί ή αφτί και αυγό ή αβγό, (το ένα το γράφει με τον έναν τρόπο και το άλλο με τον άλλο) δεν απορρίπτεται καμία ως λανθασμένη. Συν τοις άλλοις εγώ ήμουν θετική κατεύθυνση για να γίνω χημικός μηχανικός.


    christosuv
    06.05.2008, 18:34

    Ηλιάνα; σου είπα ότι και τα δύο είναι σωστά. Και  στο απέδειξα κιόλας. Δεν έχω υιοθετήσει τον όρο «δικαιολογία» γιατί πιστεύω πως με δικαιολογίες κοροϊδεύει κανείς τον εαυτό του και εθελοτυφλεί . Άλλωστε εκτός αυτού, βγαίνεις εκτός θέματος σε αυτό το forum σχολιάζοντας, αν θα ξεφύγει καμία οξεία από κανέναν, που στην τελική δεν πρόκειται και για λάθος στη συγκεκριμένη περίπτωση.

    Δεν χρειάζεται να δείχνεις τέτοια αψιθυμία σε κάθε post.

     


    sakisarabatzis
    07.05.2008, 15:41

    η Iliana απάντησε σωστα συμφωνα μ αυτο που ισχύει και με βρίσκει συμφωνο η θέση της με την εμπειρία μου στο χώρο διδασκαλίας του τραγουδιού.


    -Chris-
    18.05.2008, 12:12

    Παράθεση:

    Το μέλος -Iliana- στις 05-05-2008 στις 23:32 έγραψε...

    Μία μικρή άσχετη παρατήρηση, το αφτί γράφεται με φ. Το αβγό με β, κοκ. Νομίζω θα ανοίξω post με σωστά ελληνικά!



    Εγω παντως στο σχολειο με Υ τα εμαθα. Επειδη ειναι νεο τακτικη να αλλαζουν την ορθογραφια

    δε σημαινει οτι ειναι κ σωστη.


    thaliey
    18.05.2008, 12:29

    Παράθεση:

    Το μέλος christosuv στις 05-05-2008 στις 00:12 έγραψε...

    Πρέπει να δοθούν κάποιες διευκρινήσεις πιστεύω. Όλοι λίγο πολύ, πιστεύουμε ή πιστεύαμε, πως, «ωραία! Θα κάνω φωνητική και μόλις καταλάβω ότι η φωνή μου έχει πλέον επίπεδο και μπορεί να σταθεί σε ένα live, θα ψαχτώ για δισκογραφικές». Τελικά πετυχαίνει πάντα αυτή η συνταγή τύπου, φωνητική – συγκρότημα – δισκογραφική; Υπάρχουν κυνηγοί ταλέντων; Παλιά υπήρχαν. Τώρα είναι είδος προς εξαφάνιση; Κάποιος γνωστός μου, είπε πως με το που πας σε δισκογραφική, για να υπογράψεις το πολυπόθητο συμβόλαιο για δίσκο πρέπει να πληρώσεις εσύ τα πάντα. Μουσική, ενορχήστρωση, στούντια, φωτογραφίσεις , εξώφυλλα, βίντεο κλιπ……. Μόλις μου τα είπε έπεσα από τα σύννεφα! Πραγματικά ισχύει κάτι τέτοιο; Αν ναι, πόσα χρήματα – αρχικό κεφάλαιο – χρειάζεται στο περίπου; Γιατί άκουσα τετραψήφιο νούμερο περίπου και κουφάθηκα. Υπάρχει δηλαδή μεγάλη Σύγχυση!

     Έχει ψαχτεί κάποιος με δισκογραφικές εταιρίες; Τι εμπειρία είχε; Με καλλιτεχνικά γραφεία ή μάναντζερ?



    κ ο μανατζερ ειναι μια λυση αλλα και παλι κεφαλαιο παντα σιγουρα βαζεις εσυ....ακομη για συσκεκριμενο νουμερο δεν ξερω ..αλλα υποθετω πως θα ναι τσουχτερο σαν αριθμος


    freddieKrueger
    26.05.2008, 18:04

    Παράθεση:

    Το μέλος christosuv στις 04-05-2008 στις 23:30 έγραψε...

    Πολύ καλά, λίγο πολύ, όλοι μας, αποκτούμε μια μικρή εμπειρία στο τραγούδι μόλις κάνουμε όσο χρόνο πρέπει φωνητική. Μετά όμως τι? όλοι θέλουμε να μιλάμε "κάπως" αλλά στο μυαλό μας το έχουμε έτσι : "πως τώρα θα προωθηθώ; πως θα κάνω αυτό που αγαπώ μπροστά σε κόσμο;" υπάρχουν κυνηγοί ταλέντων; η είναι κάτι ουτοπικό;στις δισκογραφικές εταρίες πως θα με ακούσουν; μήπως πληρώνω εγώ στις δισκογραφικές εταιρίες;



    Μετα το τραγουδι...μαλιστα...για μενα δεν υπαρχει μετα το τραγουδι...Το τραγουδι δεν τελειωνει ποτε,ειτε ειναι καποιος αρχαριος και τωρα μολις συνειδητοποιει την τεχνικη του,ειτε ειναι πολυπειρος...Παντα φανταζομαι θα υπαρχει κατι καινουριο να μαθει,παντα περιθωρια να βελτιωθει...Εκτος κι αν σκοπος του δεν ειναι το τραγουδι αυτο καθεαυτο,αλλα ο,τι απορρεει απο τ τραγουδι:Προσωπικη καταξιωση,καριερα,διασημοτητα,χρηματα και πολλα αλλα μονα τους το καθενα χωριστα η και ολα μαζι...Συνεπως νομιζω οτι σωστο θα ηταν να αναρρωτηθουμε:Απο ενα σημειο της πορειας μου στο τραγουδι που εχω καποια απαραιτητα τεχνικα εφοδια,πως θα γινει η δουλεια μου απο προσωπικη μου απολαυση,απολαυση και ενος ευρυτερου κοινου?Αλλα σε αυτο το σημειο το τραγουδι δεν εχει τελειωσει για να πουμε...μετα!!!Θα λεγα μαλιστα οτι ΤΩΡΑ ΑΡΧΙΖΕΙ!!Φανταζομαι οτι για να βγαζεις παραστασεις 2 ωρων 3 για πχ φορες τη βδομαδα πρεπει να εξασκεισαι συνεχεια στη φωνητικη και ν αμην πεις 'τωρα εμαθα να τραγουδαω'

     Τα προσωπικα μου στανταρ που εχω θεσει για να εχω τα 'κοτσια'να κυνηγησω δουλεια σε καποιο μαγαζι,ειναι καταρχην τεχνικα:Νε εχω 2 οκταβες φωνης ΟΠΟΤΕ θελω και ΟΠΩΣ τις θελω...Επισης να μου δινεται η ευκαιρια μεσα απο την ανεση εκφορας των 2 οκταβων να βγαζω ανετα και την ψυχουλα μου,ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΩ ΤΟ ΤΙΜΗΜΑ ΑΠΟ ΤΕΧΝΙΚΗΣ ΑΠΟΨΕΩΣ....

      Περα απο τα τεχνικα υπαρχουν και αλλα στανταρ:Εχω καταλαβει βλεποντας το καθαρα απο τη σκοπια του 'καταναλωτη' μουσικων 'προιοντων' οτι δεν παιζει ρολο να ειναι απαραιτητα καποιος πολυ καλος τραγουδιστης η καλλιτεχνης γενικοτερα γιατι τοτε αυτο που θα πω θα ειναι:Μπραβο,πολυ ωραια τραγουδαει αυτος ο νεος η η νεα,αλλα εγω δεν ενοιωσα το συναισθημα μου να παλλεται..δε με συγκινησε αυτο που ακουσα κι ας ειχε 3 οκταβες εκταση,κι ας ειχε 'γαμω  την ποιηση' ο στιχος,κι ας εδωσε ολη την ψυχη του το συγκροτημα για να το υποστηριξει,κοκ...Αρα:Θα πρεπει να παλλει το συναισθημα του κοινου...και εδω ειναι ενα καθαρα υποκειμενικο ζητημα αυτο,αφου μια μελωδια αρεσει σε εναν σε καποιον αλλο δεν αρεσει..Επισης για καποιον  ο στιχος ειναι βαθυστοχαστος ,για καποιον αλλο ρηχος η και εντελως ανουσιος...Ποτε θα με αγγιξει ενα τραγουδι?Οταν γινεται οχημα μεταβιβασης συναισθηματων...μονο τοτε...Γιατι εγω ο χ τυχαιος δεν εχω αναγκη να χειροκροτησω ουτε να θεοποιησω κανενα...δεν διψαω απαραιτητα να ακουσω φωναρες(το θελω ΚΑΙ αυτο) αλλα διψαω να παω σε μια μουσικη σκηνη και ν ασυγκινηθω.Να κλαψω,να γελασω,να αναπολησω,να ονειρευτω...

    Εδω σταματανε οι δικες μου αποψεις...Απο δω και περα δεν μπορω να εχω δικες μου μια και δεν εχω ποτε μου βγει να τραγουδησω σε καποιο μαγαζι και ποτε μου δεν εχω δουλεψει ως τραγουδιστης...Ακουω τα παιδια παραπανω να μιλανε για 'βυσματα' για 'γνωριμιες', για εξωτερικη εμφανιση ως τον καθοριστικο παραγοντα επιτυχιας κτλ...Επισης για απαραδεκτου  τυπου 'συναλλαγες' με παραγωγους η δεν ξερω κι εγω τι αλλο...Θελω να πιστευω οτι εν μερει μονο ετσι ειναι τα πραγματα...Και οτι μερικα παραμενουν αγνα οπως τα εχω πλασει στο μυαλο μου...Innocent


    -----------------
    LIFE IS A MISERY ONLY FOR MISERABLE

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : freddieKrueger στις 26-05-2008 18:14 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : freddieKrueger στις 26-05-2008 18:18 ]


    BAGRATION
    27.05.2008, 02:17

    Να πω λίγο τη γνώμη μου για αυτά που λέει ο φίλος christosuv.

    1) Η όλη ιστορία με τις δισκογραφικές οδέυει πρός το τέλος της.Οι περισσότερες μεγάλες ψάχνουν να βρούν ακόμη από που τους ήρθε (αιντε να τα κλεισουν τα μαγαζία τους να τελείωνουμε....). Λίγο πιο ανθεκτικές στην κρίση είναι οι λεγόμενες "ανεξάρτητες δισκογραφικές" που όμως και αυτές την πάθανε τη ζημιά.Οπότε για δισκογραφική ξέχνα το για δυο-τρία χρονάκια μέχρι να κοπάσει η μεγάλη η μπόρα και να δείς πως θα εξελιχθέι το πράγμα....

    2) "Κυνηγοί ταλέντων" μορεί να μην υπάρχουν πολλοί, αλλά αεριτζήδες μεταμφιεσμενοι σε "κυνηγούς ταλέντων" πάντα θα υπάρχουν, οπότε πρέπει στην πρώτη περίπτωση να τυχαίνει να είσαι ο καταλλήλος άνθρωπος την κατάλληλη ώρα (τρέχα γύρευε δηλαδή γιατί σήμερα θα θέλουν τον έναν αυριο θα θέλουν τον άλλον....μόνο αμα τύχει....)

    Στη δεύτερη περίπτωση μόλις διακρίνεις το παπατζιλίκι την κάνεις λαγός, αλλίως χάνεις ενα δυο χρόνια να χάφτεις τις μούφες τους και 2-3 χιλιάδες ευρώ που θα σου φάνε μέχρι να βρούν τον επόμενο....

    Και πάλι οι σύγχρονοι κυνηγοί ταλέντων δεν είναι και τόσο.... κυνηγοί!!!Συνήθως πάνε στα σίγουρα λεφτά....

    3)Καλές οι γνωριμές αρκεί να είναι επί του μπίζνες και όχι επί του....καναπέως! Το κόλπο με τις γνωριμίες το χρησιμοποιούν αρκετοί διάσημοι και καταξιωμένοι για να κάνουν.......άλλου τύπου αλισβερίσια.....

    4)Μίλησες πολύ αόριστα και το σημαντικότερο δεν ανέφερες το χώρο που θές να κινηθείς Κάποιοι χωροι έχουν εντελώς διαφορετικές απαίτήσεις από άλλους...συνεπώς μια γενική και αόριστη απάντηση είναι αναμενόμενη.....

    Πάρα ταυτα... για ξεκίνημα εγώ θα πρότεινα τα εξής 2

    1)Να κάνεις παραγωγή της δουλέιας σου η σε ενα στούντιο με δικά σου έξοδα η.... στο σπίτι (με συνεργασια ατόμου που να ξέρει μερικά πράγματα από home παραγωγές). Το κόστος του εξοπλισμού μιας home παραγωγής έχει πέσει πάρα πολύ.Αξιοπρεπείς παραγωγές μπορείς να γίνουν στον Η/Υ και με μέτρια κάρτα ήχου μάλιστα.....(να είναι καλά το Cubase και ο "ASIO 4 all" ). Την ίδια τακτική να ακολουθήσεις και για τα γύρω-γύρω(φωτογραφίες, γραφιστικά κ.τ.λ.) αναρίθμητοι νεαροί φωτογράφοι υπάρχουν που πληρώνοντας εσύ μονάχα τα έξοδα τους θα σου κάνουν πολύ καλή δουλειά

    2)Να αξιοποιήσεις το μέσο ίντερνετ που είναι καλούτσικο εργαλείο. ΠΡΟΣΟΧΗ Το ίντερνετ δεν είναι "ένα πολύ καλό εργαλείο" που λένε μερικοί που ζούν στην αυταπάτη του myspace κοκορευόμενοι τους εντελώς πλασματικούς 30.000-40.000 "φίλους" που έχουν αποκτήσει......

    Το "τρίπτυχο" φωνητική – συγκρότημα – δισκογραφική εχει αρχίσει να χάνει.....την τρίτη του πτυχή!!!!! Από εδώ και στο εξής τα φράγκα θα βγαίνουν μόνο από τις συναυλίες (γιαυτό τα τελευταία χρόνια πλερωνουμε τις ρόκ συναυλίες σε τιμές...... μπουζουκιών {#emotions_dlg.thumbdown} )


    -----------------
    http://www.myspace.com/ancestorthrash

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : BAGRATION στις 27-05-2008 12:02 ]


    freddieKrueger
    27.05.2008, 12:37
    Φιλε BAGRATION αυτα που λες για τις διακογραφικες ειναι οντως ενα πολυ μελανο σημειο για την προωθηση ενος επιδοξου καλλιτεχνη...Εκτος απο την κριση των δισκογραφικων 'κηνυγανε' και τα σιγουρα λεφτα....Οποτε διπλο το 'παλουκι'.... Ας πουμε λοιπον οτι εκανες την παραγωγη της δουλειας σου μονος σου,εκανες και καποιες συναυλιες με το συγκροτημα σου...Ποιο θα ειναι κατα τη γνωμη σου το επομενο βημα για να συγκινησεις καποια δισκογραφικη και τον κοσμακη που αναμεσα του ΙΣΩΣ να βρισκεται και καποιος γνησιος σκαουτερ ταλεντων?(και πολλοι αεριτζηδες,ναι) Επισης ρωτω και κατι αλλο:Τι απαντηση θα λαβεις αν εμφανιστεις πχ μια ωραια πρωια σε ενα μετριου 'αιγλης' μαγαζι η μια μπουατ και πεις:Ψαχνετε για τραγουδιστη?Θελετε να με ακουσετε? Υγ:Ζητω συγνωμη για την αφελεια των ερωτησεων μου αλλα πραγματικα εκτος απο το να πιανω την κιθαρα μου και να τραγουδω δεν ξερω ΤΙΠΟΤΑ αλλο για ολα αυτα...Μονο απο αυτα που μου λενε οι αλλοι...Αλλα τη μετα στρατου περιοδο και περιμενωντας την ειδικοτητα μου ως γιατρος θα ηθελα να το ψαξω...Και μη μου πει κανεις μεινε στο περιμενενε της ειδικοτητας!!χαχαχαχαχαχα
    -----------------
    LIFE IS A MISERY ONLY FOR MISERABLE

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : freddieKrueger στις 27-05-2008 12:41 ]


    mwrantis
    28.05.2008, 12:23

    ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!ΑΡΧΙΚΑ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ!ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΛΕΤΕ ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΑ ΚΥΚΛΩΜΑΤΑ ΚΛΤΛ ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΝ ΕΓΩ ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ!ΑΡΚΕΤΑ ΑΝΕΧΤΗΚΑΜΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ ΚΑΜΜΕΝΩΝ ΤΡΑΓΟΥΔΙΣΤΩΝ ΚΑΙ ΑΤΑΛΑΝΤΩΝ ΠΟΥ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΣΤΟΝ ΧΩΡΟ ΛΟΓΩ ΤΩΝ ΚΟΝΕ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ!ΕΓΩ ΔΕΝ ΤΑ ΠΑΡΑΤΑΩ ΘΑ ΒΡΩ ΚΑΛΟΥΣ ΣΥΝΕΡΓΑΤΕΣ ΚΑΙ ΤΟ ΚΟΙΝΟ ΠΟΥ ΘΑ ΜΕ ΑΚΟΥΣΕΙ ΕΙΤΕ 5 ΑΤΟΜΑ ΕΙΤΕ ΟΛΗ Η ΕΛΛΑΔΑ ΘΑ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΤΙ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΓΩ ΘΑ ΝΟΙΩΣΩ ΟΤΙ ΚΑΤΙ ΕΚΑΝΑ  ΠΡΟΠΑΝΤΩΝ ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ!ΚΑΤΕΒΗΚΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΧΩΡΙΣ ΓΝΩΡΙΜΙΕΣ ΑΛΛΑ ΜΕ ΘΡΑΣΟΣ ΘΑΡΡΟΣ ΚΑΙ ΟΡΕΞΗ ΓΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ!ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΑΣ ΤΑ ΦΤΕΡΑ ΤΩΝ ΝΕΩΝ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΤΑΛΕΝΤΟ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΓΕΡΑ ΚΑΙ ΠΕΤΑΝΕ ΠΙΟ ΨΗΛΑ!!!!!!!!!!!!!!!


    christosuv
    29.05.2008, 21:52

    Αλήθεια Νίκο; ήρθες από Θεσσαλονίκη; μα γιατί; Όλοι οι φτασμένοι τραγουδιστές, έχουν ξεκινήσει από Θεσσαλονίκη!

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : christosuv στις 02-06-2008 20:21 ]


    BAGRATION
    29.05.2008, 22:58

    mwrantis και christosuv νομίζω ότι κινήστε κάπως τυχοδιωκτικά στίς ζωές σας......αυτά τα πράγματα δεν είναι καθόλου σίγουρα....Από την άλλη βέβαια, αν έχετε όρεξη και τη δυνατότητα για το κυνήγι των γνωριμιών γιατί να μην το κάνετε? αμα κάποιος είναι καλός στο είδος του, είναι ρεαλιστής και το κυνηγά πολύ, κάτι καταφέρνει σίγουρα...

    ...καλύτερα, από το να κάθεται σε μια καφετέρια, να παίρνει το δραματικό του ύφος και να επιδίδεται στο αγαπημένο σπόρ των μουσικών και καλλιτεχνών δηλαδή ιστορίες για "τα κυκλώματα" , για "τα ύπουλα παιχνίδια" τα "εγώ δεν ξεπουλήθηκα όπως άλλοι" την "εμπορευματοποίηση της μουσικής" (αυτή η μουσική 90 χρόνια όλο εμπορευματοποιήται τι να κάνουμε....) για την "σαπίλα της μουσικής βιομηχανίας" για την "υποκουλτούρα" και τέτοια.....Κατι τέτοια ισχύουν βεβαια αλλά είναι παντελώς ασχετα με αυτά τα καλλιτεχνικά μιζεριάσματα της καφετέριας και τις δικαιολογίες......

    Καλύτερα λοιπόν  "κυνηγός γνωριμιών", ή καθαρός χομπίστας χωρίς γκρίνια, παρά μουσικός-μοιρολογίστρα και "ταλέντο που το φάγαν τα κυκλώματα".....

     

     

    -----------------
    http://www.myspace.com/ancestorthrash

     

     

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : BAGRATION στις 30-05-2008 18:44 ]


    Pikachou
    07.06.2008, 01:28

    Καλησπέρα...κι εγώ καινούριο μέλος, τραγουδίστρια-χομπίστρια, αλλά με σπουδές, εμπειρία κτλ. Δεν ασχολούμαι αποκλειστικά με το τραγούδι επειδή φοβάμαι την αβεβαιότητα του επαγγέλματος...προτιμώ να το εξασκώ παράλληλα με την πρωινή μου δουλειά, όσο με παίρνει βέβαια...ξέρω όμως πως τα περι κυκλωμάτων ΔΕΝ ισχύουν σε όλες τις περιπτώσεις...αν "το χεις", κανένα κύκλωμα δεν πρόκειται να σε φάει...