ελληνική μουσική
    925 online   ·  210.869 μέλη

    Βοήθεια φίλης-Αλλαγή ζωής....

    fragile1986
    06.05.2008, 22:04

    Την γλυκειά μου καλησπέρα σε όλους και όλες σας!

    Θα μπώ στο θέμα κατευθείαν για να μη σας κουράσω.

    Λοιπόν,θέλω να βοηθήσω την καλύτερή μου φίλη να ξεπεράσει κάποια προβλήματα που την έχουν ρίξει απίστευτα ψυχολογικά και που κοντεύει να πάθει νευρική ανορεξία.

    Τα προβλήματά της δεν είναι σοβαρά,το παραδέχεται και η ίδια απλά τα νεύρα της έχουν κλονιστεί τόσο που είναι σαν να τα έχει παρατήσει όλα.

    Είναι 23 ετών και είναι ειλικρινά ένας απιστευτος άνθρωπος(μιλάω αντικειμενικά όχι γιατί είναι φίλη μου{#emotions_dlg.inlove}).Μέσα σε έναν χρόνο χώρισε απο μια 5χρονη σχέση που είχε εξαιτίας ενος νέου έρωτα που γνώρισε και που την έκανε να νοσηλευτεί στο νοσοκομείο επειδή εκείνος έπαιζε άσχημα μαζί της και εκείνη είχε πάψει να τρώει..,!έχασε τον ξάδερφό της ο οποίος ήταν κάτι σαν αδερφός της,την πρόδωσε μια πολύ καλή της φίλη η οποία πήγε με το αγόρι της (εγω της τα έλεγα αλλά την είχε πολυ "ψηλά" για να το πιστέψει),κ τώρα που γνώρισε ενα Οκ παλικάρι και που ξεκίνησε να τον πιστεύει εκείνος γύρισε στην πρώην του και την παράτησε.

    ΟΚ ξέρω οτι ο κόσμος πεινάει,οτι γίνονται πόλεμοι,οτι άνθρωποι με καρκίνο χαμογελούν και δε τα παρατάνε κτλ κτλ και πως τα προβλήματα αυτα δεν είναι σημαντικά!Αλλά σας μιλάω ειλικρινά δεν αντέχω να τη βλέπω να καπνίζει σα φουγαρο ενω έχει προβλημα καρδιας (μικρο βεβαια αλλα με το καπνισμα επιβαρυνεται),να μη τρώει,να μη βγαίνει και γενικά να μη μπορεί να γευτεί καμια απολύτως χαρά γιατί όποτε γελάει αμέσως πέφτει ψυχολογικα και αρχίζει να κλαίει!

    Τι να κάνω;έχει ταλέντο στον χορό και στην συγγραφή!της αρέσει το θέατρο και πάντα ήθελε να παρακολουθήσει μαθήματα!τι μπορεί να κάνει για να ξεχαστεί;να γεμίσει το χρόνο της;της σχολή της την έχει τελειώσει κ απλά εργάζεται(μαζι δουλεύουμε).

    Σκεφτομαι να της πω για καποιον ψυχολογο!είναι πολυ άνετο άτομο δεν θα έχει πρόβλημα να πάει,απλά δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιος καλός!μήπως ξέρει κανείς κάτι;

    Αυτό ήταν το πρόβλημά μου καρδούλες μου!οχι σημαντικό για εσας αλλα πολυ πολυ για εμενα!δεν θα ηθελα να με κραξετε λεγοντας μου οτι δεν ειναι ουσιωδη προβληματα.Αν σκεφτειτε ετσι θα σας παρακαλουσα να μην μου απαντησετε καν,μια γνωμη ζηταω και τπτ αλλο!

    Ευχαριστω πολυ!

    υγεια ολοι να έχουμε..


    vero
    06.05.2008, 22:21

    λογο του παιδαγωγικου κανω πολυ ψυχολογια... που αναφερεις στην δευτερη σου παραγραφο μην με κραξετε γιατι υπαρχουν ανθρωποι που πεινανε, ανθρωποι με καρκινο και χαμογελουν κτλ... αυτο που ειπες ειναι λαθος γιατι οπως μας ειπε και η καθηγητρια μας ο καθενας εχει το προβλημα του και ειναι πολυ σημαντικο απο κατι αλλο.... δηλαδη με καποιο δεν μπορεις να ξεφυγεις με αυτο που νιωθεις επειδη το ζεις...

    οσο αφορα με το προβλημα της θα μπορουσε να παει σε εναν ψυχολογο.... να της πει ειδικοτερα και δεν ειναι κακο, εδω η καθηγητρια μας ελεγε οτι στην Αμερικη και γενικα στην υπολοιπη Ευρωπη εχουνε τον προσωπικο τους ψυχολογο και ψυχαναλητη.......


    Moonchild92
    06.05.2008, 22:27

    Δύσκολη η κατάσταση.... Πάντως, εγώ πιστεύω πως, όπως με όλες τις ψυχικές και μη πληγές, έτσι και τώρα ο χρόνος είναι ο μόνος που μπορεί να τη βοηθήσει... Από κει και πέρα, προσπάθησε να την εμψυχώσεις ή να κάνεις ότι γίνεται για να μη πάθει νευρική ανορεξία...

    Υ.Γ.Να σε κράξουμε! Τι ανοησίες είναι αυτές;;; Τίποτα δεν είναι πιο σημαντικό απ' το να βοηθάς ένα άτομο που βρίσκεται σε ανάγκη...


    xenia1972
    06.05.2008, 22:42

    Σε ψυχολογο να παει, δεν ξερω ομως καποιον καλο στον Πειραια για να συστησω.

    Το αλλο που μπορεις να κανεις ειναι να τις προσφερεις κατι σχετικο με τα ενδιαφεροντα της. Αφου της αρεσει η συγγραφη ειναι θεραπευτικο να κατσει να γραψει το τι νιωθει. Μπορεις να το προτεινεις χωρις πιεση, γιατι για να κατσει να το κανει πρεπει να το θελει πολυ η ιδια. Εαν η ιδεα αρχισει να στριφογυριζει στο μυαλο της, μετα την προταση σου, μπορει σιγα-σιγα να αρχισει να καταγραφει τα συναισθηματα της.

    Εφοσον την ενδιαφερει το θεατρο και οι τεχνες, μπορεις να της δειχνεις νεα απο αυτους τους χωρους μεχρι να θελησει η ιδια να βρεθει σε καποια τετοια εκδηλωση, εννοω να θελησει να ειναι με κοσμο και να απολαυσει κατι που της αρεσει. Μπορεις να κλεισεις εισητηρια για μια θεατρικη παρασταση η παρασταση χορου για τις δυο σας, σε κατι που ξερεις οτι θα της αρεσει. Νομιζω οτι σαν πρωτη προσεγγιση, αβιαστα, ειναι καλο παντως να της δειχνεις ανακοινωσεις συναυλιων, παραστασεων, μεχρι να αναζητησει ξανα απο μονη της την "γευση" της ζωης και του εξω κοσμου.  

    Δεν ξερω ποσο οπαδος της ασκησης ειναι, αλλα και η γυμναστικη με μουσικη ειναι το καλυτερο αντιδοτο και θα βοηθησει και στην υγεια της. Ασε που αυτοματα ανεβαζει τις ενδορφινες. Εαν δεν θελει να παει στο γυμναστηριο, καν'της ενα μικρο οργανο γυμναστικης για δωρο, ενα μικρο stepper, η μια μπαλα pilates, η κατι αλλο, υπαρχουν τοσα για γυμναστικη στο σπιτι...

    Συγνωμη αν τα εχεις κανει ηδη, θελει επιμονη, και σιγουρα ο ψυχολογος ειναι η καλυτερη ιδεα. Καλη επιτυχια και.....κρυψ'της τα τσιγαρα.....


    tago
    06.05.2008, 22:46

     

    Συμφωνώ απόλυτα με τη xenia 1972. Μόνο που έχει σημασία να είναι καλός ο ψυχολόγος διότι μερικές φορές, κάποιοι από αυτούς κάνουν μεγαλύτερη ζημιά από ότι καλό.


    fragile1986
    06.05.2008, 23:21

    χιλια ευχαριστω για τις απαντησεις σας!να'στε ολοι καλα ειλικρινα!

    xenia μου μου αρεσαν πολυ οι ιδεες σου καποιες απο τις οποιες πραγματι εχω προσπαθησει να τις εφαρμοσω μαζι της!οσο για την γυμναστικη,ασχολουμαστε μαζι ερασιτεχνικα με χορογραφιες σε μουσικα κομματια και λατρευουμε την αεροβικη!αρα οπως καταλαβαινετε ειναι σε πολυ καλη φυσικη κατασταση!

    παλαιοτερα ειχα αναρτησει ενα δικο μου προσωπικο θεμα και παλι!ειχα πολυ αναγκη να γινω εθελοντρια σε κεντρο επεξαρτησης απο τα ναρκωτικα!δεν μπορεσα να βρω κατι!το σκεφτομαι κ για την ιδια αλλα φοβαμαι μην την ριξει ακομα πιο πολυ!

    Πριν λιγο με πηρε τηλεφωνο και μου ειπε "δοκιμασιες ειναι ολα,ο Θεος ξερει τι κανει!απλα ευχομαι να βρεθει κατι και για μενα γιατι εχω τοσα πολλα να δωσω που το συμπαν θα γεμισει αστεροσκονη!!!!!"

    Με συγκινησε!!!γελουσε αρκετα,ειπαμε τα δικα μας,αλλα ηταν στιγμες που αναβε τσιγαρο και χανοτανε κ παλι...

    τι να πω...

    σας ευχαριστω και παλι!!


    Liza32
    06.05.2008, 23:24

    Αγαπητή μου, οι ψυχολόγοι δεν είναι πάντα η καλύτερη λύση στα προβλήματα μας. Εγω προσωπικά πιστεύω, ότι αν δεν το θέλεις εσύ ο ίδιος να κάνεις κάτι για να αλλάξει η ζωή σου, τίποτα δεν θα γίνει. Αν κάποιος δεν είναι τόσο δυνατος ο ψυχολόγος δεν θα μπορέσει να του κάνει τίποτα. Γι΄αυτό έχει γεμίσει ο κόσμος απο άτομα ψυχολογικά άρρωστα που όμως δεν δείχνουν άρρωστα, με αποτέλεσμα να μην τους παρέχεται καμία δυνατή βοήθεια, και να κάνουν τελικά κακό στον εαυτό τους και στους άλλους. Για να μπορέσει κανείς να γίνει καλά πρέπει να το θέλει! Αυτό είναι βασική αρχή. Διαφορετικά, καμία θεραπεία δεν πρόκειτε να <πιάσει>, και κανένας δεν πρόκειτε να τους βοηθήσει. Είναι θέμα χαρακτήρα όμως. Μακάρι να ήταν όλοι δυνατοί, αλλά δεν είναι. Πάντως εσύ, μπορείς να τη βοηθήσεις, τη φίλη σου, με τον καθημερινό διάλογο! Και όμως, είναι ότι καλύτερο μπορείς να κα΄νεις για αυτή. Όταν προσεγγίζεις τον άλλο με αγάπη, όλα είναι δυνατά. Ακόμα και να αλλάξει χαρακτήρα! Αυτό βέβαια δεν γίνεται αν ο άλλος είναι ξεροκέφαλος και δεν ακούει το σωστό. Με το καλό όμως, όλα μπορούν να γίνουν. Τουλάχιστον, με το διάλογο, θα την κάνεις να έχει περισσότερη επαφή με το περιβάλλον, ώστε να μην κλειστεί στον εαυτό της. Αν έχει τα κότσια, θα τα ξεπεράσει όλα. Αν όχι, να επιμείνεις! Γιατί αξίζει να την κάνεις κυρίαρχο του εαυτού της και όχι δέσμια των παθών της!


    xenia1972
    06.05.2008, 23:42

    Παράθεση:

    Το μέλος Liza32 στις 06-05-2008 στις 23:24 έγραψε...

    Αγαπητή μου, οι ψυχολόγοι δεν είναι πάντα η καλύτερη λύση στα προβλήματα μας. Εγω προσωπικά πιστεύω, ότι αν δεν το θέλεις εσύ ο ίδιος να κάνεις κάτι για να αλλάξει η ζωή σου, τίποτα δεν θα γίνει. Αν κάποιος δεν είναι τόσο δυνατος ο ψυχολόγος δεν θα μπορέσει να του κάνει τίποτα. Γι΄αυτό έχει γεμίσει ο κόσμος απο άτομα ψυχολογικά άρρωστα που όμως δεν δείχνουν άρρωστα, με αποτέλεσμα να μην τους παρέχεται καμία δυνατή βοήθεια, και να κάνουν τελικά κακό στον εαυτό τους και στους άλλους. Για να μπορέσει κανείς να γίνει καλά πρέπει να το θέλει! Αυτό είναι βασική αρχή. Διαφορετικά, καμία θεραπεία δεν πρόκειτε να <πιάσει>, και κανένας δεν πρόκειτε να τους βοηθήσει. Είναι θέμα χαρακτήρα όμως. Μακάρι να ήταν όλοι δυνατοί, αλλά δεν είναι. Πάντως εσύ, μπορείς να τη βοηθήσεις, τη φίλη σου, με τον καθημερινό διάλογο! Και όμως, είναι ότι καλύτερο μπορείς να κα΄νεις για αυτή. Όταν προσεγγίζεις τον άλλο με αγάπη, όλα είναι δυνατά. Ακόμα και να αλλάξει χαρακτήρα! Αυτό βέβαια δεν γίνεται αν ο άλλος είναι ξεροκέφαλος και δεν ακούει το σωστό. Με το καλό όμως, όλα μπορούν να γίνουν. Τουλάχιστον, με το διάλογο, θα την κάνεις να έχει περισσότερη επαφή με το περιβάλλον, ώστε να μην κλειστεί στον εαυτό της. Αν έχει τα κότσια, θα τα ξεπεράσει όλα. Αν όχι, να επιμείνεις! Γιατί αξίζει να την κάνεις κυρίαρχο του εαυτού της και όχι δέσμια των παθών της!

     

    Ο ψυχολογος ειναι εκει για να παρακινησει, οχι για να "σωσει" ενα αδυναμο ατομο αν εκεινο δεν θελει. Κανενας δεν βγαινει απο μια κατασταση αν δεν θελει ο ιδιος, αλλα πολλοι ειναι εκεινοι που θελουν ενα "σπρωξιμο", ιδιως στην αρχη. Αυτο κανει ο ψυχολογος και δεν ειναι κακο να δοκιμασει, ειναι αλλο ενα πραγμα που μπορει να κανει για να βοηθησει.

    Κατα τα αλλα, εγω δεν ξερω κανεναν που να αλλαξε χαρακτηρα, ανεξαρτητα απο την συμπεριφορα των αλλων. Ο χαρακτηρας του ανθρωπου δεν αλλαζει, γι'αυτο και ονομαζεται και "χαρακτηρας". Αυτο που μετραει ειναι ποσο δεχομαστε και ανεχομαστε εμεις τους αλλους με τον χαρακτηρα που ηδη εχουν. Αλλα εδω το θεμα δεν ειναι ο χαρακτηρας της κοπελας, ειναι αυτα που εχει περασει και την εχουν ριξει σε αυτην την κατασταση. Επειδη εχει παθει πραγματα δεν σημαινει οτι ειναι αδυναμη, ολοι εχουμε περασει καποιες καταστασεις. Και μπορει ο ψυχολογος να μην ειναι παντα η καλυτερη λυση, αλλα καλο θα ηταν ολοι στην ζωη μας, εστω και μια φορα, να κανουμε και μια βολτα απο εναν καλο ψυχολογο. Ετσι οπως κανουμε και ενα γενικο check-up στο σωμα μας. Ενας ειδικος δεν ειναι μονο για οσους εχουν συγκεκριμενα προβληματα, μπορει να σε κανει να δεις πραγματα που δεν θες ο ιδιος να δεις μεσα σου.

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vouliakis στις 06-05-2008 23:59 ]


    incomplete_angel
    07.05.2008, 00:36

    Παράθεση:

    Το μέλος xenia1972 στις 06-05-2008 στις 23:42 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Liza32 στις 06-05-2008 στις 23:24 έγραψε...

    Αγαπητή μου, οι ψυχολόγοι δεν είναι πάντα η καλύτερη λύση στα προβλήματα μας. Εγω προσωπικά πιστεύω, ότι αν δεν το θέλεις εσύ ο ίδιος να κάνεις κάτι για να αλλάξει η ζωή σου, τίποτα δεν θα γίνει. Αν κάποιος δεν είναι τόσο δυνατος ο ψυχολόγος δεν θα μπορέσει να του κάνει τίποτα. Γι΄αυτό έχει γεμίσει ο κόσμος απο άτομα ψυχολογικά άρρωστα που όμως δεν δείχνουν άρρωστα, με αποτέλεσμα να μην τους παρέχεται καμία δυνατή βοήθεια, και να κάνουν τελικά κακό στον εαυτό τους και στους άλλους. Για να μπορέσει κανείς να γίνει καλά πρέπει να το θέλει! Αυτό είναι βασική αρχή. Διαφορετικά, καμία θεραπεία δεν πρόκειτε να <πιάσει>, και κανένας δεν πρόκειτε να τους βοηθήσει. Είναι θέμα χαρακτήρα όμως. Μακάρι να ήταν όλοι δυνατοί, αλλά δεν είναι. Πάντως εσύ, μπορείς να τη βοηθήσεις, τη φίλη σου, με τον καθημερινό διάλογο! Και όμως, είναι ότι καλύτερο μπορείς να κα΄νεις για αυτή. Όταν προσεγγίζεις τον άλλο με αγάπη, όλα είναι δυνατά. Ακόμα και να αλλάξει χαρακτήρα! Αυτό βέβαια δεν γίνεται αν ο άλλος είναι ξεροκέφαλος και δεν ακούει το σωστό. Με το καλό όμως, όλα μπορούν να γίνουν. Τουλάχιστον, με το διάλογο, θα την κάνεις να έχει περισσότερη επαφή με το περιβάλλον, ώστε να μην κλειστεί στον εαυτό της. Αν έχει τα κότσια, θα τα ξεπεράσει όλα. Αν όχι, να επιμείνεις! Γιατί αξίζει να την κάνεις κυρίαρχο του εαυτού της και όχι δέσμια των παθών της!

     

    Ο ψυχολογος ειναι εκει για να παρακινησει, οχι για να "σωσει" ενα αδυναμο ατομο αν εκεινο δεν θελει. Κανενας δεν βγαινει απο μια κατασταση αν δεν θελει ο ιδιος, αλλα πολλοι ειναι εκεινοι που θελουν ενα "σπρωξιμο", ιδιως στην αρχη. Αυτο κανει ο ψυχολογος και δεν ειναι κακο να δοκιμασει, ειναι αλλο ενα πραγμα που μπορει να κανει για να βοηθησει.

    Κατα τα αλλα, εγω δεν ξερω κανεναν που να αλλαξε χαρακτηρα, ανεξαρτητα απο την συμπεριφορα των αλλων. Ο χαρακτηρας του ανθρωπου δεν αλλαζει, γι'αυτο και ονομαζεται και "χαρακτηρας". Αυτο που μετραει ειναι ποσο δεχομαστε και ανεχομαστε εμεις τους αλλους με τον χαρακτηρα που ηδη εχουν. Αλλα εδω το θεμα δεν ειναι ο χαρακτηρας της κοπελας, ειναι αυτα που εχει περασει και την εχουν ριξει σε αυτην την κατασταση. Επειδη εχει παθει πραγματα δεν σημαινει οτι ειναι αδυναμη, ολοι εχουμε περασει καποιες καταστασεις. Και μπορει ο ψυχολογος να μην ειναι παντα η καλυτερη λυση, αλλα καλο θα ηταν ολοι στην ζωη μας, εστω και μια φορα, να κανουμε και μια βολτα απο εναν καλο ψυχολογο. Ετσι οπως κανουμε και ενα γενικο check-up στο σωμα μας. Ενας ειδικος δεν ειναι μονο για οσους εχουν συγκεκριμενα προβληματα, μπορει να σε κανει να δεις πραγματα που δεν θες ο ιδιος να δεις μεσα σου.

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vouliakis στις 06-05-2008 23:59 ]



     

    Τα είπες όλα μόνο στην πρώτη σου πρόταση!Εύγε!

    Συμφωνώ με xenia.


    vero
    07.05.2008, 12:44

    με προλαβες ξενια... πολυ απλα ο ψυχολογος ειναι να σου δωσει το τροπο την αφορμηση να τα ξεπερασεις αυτα που εχεις....


    okanenas
    07.05.2008, 13:39

    Εγώ συνήθως απαντάω στης ερωτήσεις με την πρώτη απάντηση που έρχεται
    στο μυαλό έτσι θα απαντήσω και τώρα

     

    Βαλτέ τον Χριστό στην ζωή σας μόνο με αυτόν μπορείτε να ξεπεράσετε όλα

    τα εμπόδια της ζωής σας, μας, και προπάντων δίνει ψυχική ηρεμία

     

    αυτά τα λέω γιατί είμαι παθώς και μαθώς {#emotions_dlg.biggrin}


    RoCkLiViN2
    07.05.2008, 14:33

    Καλα η κοπελα πρεπει να ειναι μες στην ατυχια ετσι... Δεν μπορω να πιστεψω οτι υπαρχουν τετοια ζωα, που καταστρεφουν τη ζωη καποιου... Εγω παντως πιστευω, οτι η κοπελα πρεπει να αλλαξει παραστασεις... Επισης καλο θα ηταν, αν υπαρχουν και τα χρηματα, να παει ενα ταξιδακι, να δει αλλο κοσμο, να αλλαξει περιβαλλον.Ισως να βοηθησει. Και ο ψυχολογος νομιζω, οτι πρεπει να ειναι η εσχατη λυση. Για μενα, καλυτεροι ψυχολογοι απ τους φιλους, τους πραγματικους φιλους, δεν υπαρχουν... Περαστικα στη φιλη σου και καλο κουραγιο...


    vero
    07.05.2008, 15:21
    Απολείπειν ο Θεός Αντώνιον

    Σαν έξαφνα, ώρα μεσάνυχτ', ακούσθει
    αόρατος θίασος να περνά
    με μουσικές εξαίσιες, με φωνές -
    την τύχη σου που ενδίδει πιά, τα έργα σου
    που απέτυχαν, τα σχέδια της ζωής σου
    που βγήκαν όλα πλάνες, μη ανοφέλετα θρηνήσεις.
    Σαν έτοιμος από καιρό, σα θαρραλέος,
    αποχαιρέτα την, την Αλεξάνδρεια που φεύγει.
    Προ πάντων να μη γελασθείς, μην πεις πως ήταν
    ένα όνειρο, πως απατήθηκεν η ακοή σου·
    μάταιες ελπίδες τέτοιες μην καταδεχθείς.
    Σαν έτοιμος από καιρό, σα θαρραλέος,
    σαν που ταιριάζει σε που αξιώθηκες μιά τέτοια πόλι,
    πλησίασε σταθερά προς το παράθυρο,
    κι άκουσε με συγκίνησιν, αλλ' όχι
    με των δειλών τα παρακάλια και παράπονα,
    ως τελευταία απόλαυσι τους ήχους,
    τα εξαίσια όργανα του μυστικού θιάσου,
    κι αποχαιρέτα την, την Αλεξάνδρεια που χάνεις.

    Κωνσταντίνος Π. Καβάφης

    Θυμηθυκα και αυτο το ποιημα του Καβαφη.....


    kamelia8
    08.05.2008, 18:58

    Παράθεση:

    Το μέλος okanenas στις 07-05-2008 στις 13:39 έγραψε...

    Εγώ συνήθως απαντάω στης ερωτήσεις με την πρώτη απάντηση που έρχεται
    στο μυαλό έτσι θα απαντήσω και τώρα

     

    Βαλτέ τον Χριστό στην ζωή σας μόνο με αυτόν μπορείτε να ξεπεράσετε όλα

    τα εμπόδια της ζωής σας, μας, και προπάντων δίνει ψυχική ηρεμία

     

    αυτά τα λέω γιατί είμαι παθώς και μαθώς {#emotions_dlg.biggrin}



     

    {#emotions_dlg.clap}{#emotions_dlg.thumbup}


    venceremos
    10.05.2008, 01:45

    Ρε τι λες κι εσυ?? Τραβαει μεγαλα ζορια η φιλη σου.. Κανενας δεν μπορει να το αμφισβητησει αυτο. Ειναι δυσκολα τα πραγματα, αλλα απο οσα μου ειπες νομιζω οτι το χειροτερο που μπορει να της συμβει ειναι να την παρει ασχημα απο κατω και η νευρικη ανορεξια να της κανει μη αναστρεψιμη ζημια. Ο,τι και να γινει δεν πρεπει να αφεθει. Παντως απ οτι λες την παλευει, δεν νομιζω να αφεθει. Θα την βρει την ακρη της, τον χρονο της θελει, εχει ολη τη ζωη μπροστα της, εχει τοσα να δει και να κανει, κι αυτο που εσυ μπορεις να κανεις ειναι να εισαι παντα διπλα της σε ολα, και να την κανεις να ξεχνιεται μεσα απο την φιλια σας. Να βαλεις λιγη τρελα στη ζωη της και να της δειχνεις οχι με λογια αλλα με πραξεις οτι υπαρχουν σταθερες αξιες στη ζωη και οτι θαρθουν καλυτερες μερες, επειδη το θελει και επειδη της αξιζει. Ο ψυχολογος? Τι να σου πω... Εχω ακουσει πολλα.. Αν το θελει πολυ νομιζω δεν ειναι κακο να περασει μια βολτα κι απο κει, αλλα να μην γαντζωθει απο αυτον, να μαθει να κολυμπαει μονη της και με τιποτα να μην δεχτει να παρει φαρμακευτικη αγωγη αλλα να βρει τη δυναμη να το παλεψει μονη της. Με τα φαρμακα το πολυ-πολυ να δημιουργησει μια νεα εξαρτηση. Και να μην μπλεξει πολυ με την αυτο-αναλυση, αυτο μου κανει σε πολυ ψυχοφθορο. Να το δει αλλιως, πιο χαλαρα, να δωσει αξια στον εαυτο της και χρονο να ασχολειται με πραγματα που αγαπαει για να νιωθει οτι ειναι δημιουργικη και να βαλει και κανα κιλο γιατι το σωστο βαρος παιζει ρολο και στη διαθεση και σε πολλους αλλους παραγοντες που ουτε που φανταζεσαι! Με αλλα λογια να αγαπησει τον εαυτο της γιατι στα δυσκολα θαρθουν και στιγμες που θα μεινει μονη της, τοτε πρεπει να εχει ηδη αμυνες για να επιβιωσει.

    Παντως, στα δυσκολα μου ρχεται στο μυαλο αυτο που εγραψε η Πηγη (alienP) σε ενα απο τα διηγηματα της, εδω το διαβασα στο musicheaven, και μ εχει σωσει :

    "    Μα καλα, δεν εχεις τιποτα καλο να θυμηθεις..?    "

    Oπως και αυτο που μου ειχε πει καποτε ενας φιλος και με τρομαξε (ευχαριστα) (πιο πολυ γιατι το΄πε και το πιστευε )

    "    Να μεινεις παντα ελευθερη και αυθορμητη, γιατι καποτε αυτο θα κανει καποιον πολυ ευτυχισμενο    "...


    kithara-woman
    10.05.2008, 02:52

    fragile1986 και μόνο που μπήκες στη διαδικασία να τη βοηθήσεις,θα πάνε όλα καλά για την κοπέλα,από την άποψη ότι έχει έστω έναν άνθρωπο να την σκέφτεται.Ξέρεις τι δύσκολο είναι να βρεθεί έστω ένας να νοιάζεται;

    Συμφωνώ με τη vero,αλλά και με τα άλλα παιδιά.Σύμφωνοι,υπάρχουν προβλήματα στον κόσμο,αλλά ο καθένας το πρόβλημα του το βλέπει σαν ένα τεράστιο βουνό...Δεν πέρασε και λίγα το κορίτσι...Φυσικά και είναι ουσιώδες όλο αυτό,είναι η ζωή της,που την μετατρέψαν σε μια απέραντη θλίψη όλοι αυτοί...

    Δεν πιστεύω ότι ο χρόνος γιατρεύει.Ο χρόνος απλά απαλύνει,"στρογγυλεύει τις γωνίες".Αλλά αν μια κατάσταση δεν διορθώνεται,σε βάθος χρόνου,θα πληγώνει ακόμα.

    Ο ψυχολόγος,καλός είναι,αλλά δίκοπο μαχαίρι.Δεν σημαίνει ότι όλοι έχουν τη διάθεση να  ακούσουν και να  καταλάβουν.Θα πρέπει να είναι κάποιος με κατανόηση.Δεν ξέρω κατα πόσο είναι εύκολο να βρεθεί.

    Οταν είσαι έξω από μια κατάσταση,μπορείς να κρίνεις εκ του ασφαλούς...Αν την ζεις όμως,τότε βλέπεις τι γίνεται,"τη γλύκα"...Οσο και να λες στον άλλο ότι τον καταλαβαίνεις(αυτό ισχύει για όλους μας)δεν είναι απόλυτο.Κανείς δεν μπορεί να καταλάβει απόλυτα το πρόβλημα του άλλου.Κάτι που εμένα με κάνει κουρέλι για κάποιον άλλο μπορεί να ακούγεται αστείο αλλά εμένα να μου καταστρέφει τη ζωή.

    Ακόμα και τώρα,λόγια παρηγοριάς ακούω από φίλες,δεν μπορούν να καταλάβουν ένα βασικό πρόβλημα που μου καταστρέφει τη ζωή,νομίζουν,εκ του ασφαλούς που βρίσκονται,ότι είναι κάτι απλό και θα λυθει με μαγικό ραβδάκι.Ποτέ δεν βοηθήσαν.Τα λόγια δεν βοηθάνε από μόνα τους,κάποιες φορές...Οταν είναι λόγια του στυλ "παρηγοριά στον άρρωστο μέχρι να βγει η ψυχή του".

    Πολύ βασικό είναι να είσαι δίπλα της.Να μην την κάνεις να νιώθει ένοχη,ότι για να την προδώσαν τόσοι άνθρωποι έτσι έπρεπε να γίνει,ότι το άξιζε.Πολύ βασικό αυτό που σου λέω.ΗΤΑΝ ΟΛΟΙ ΙΟΥΔΕΣ.Αυτοί πρέπει να ντρέπονται.Πολλές φορές "στρέφουμε πάνω μας το μαχαίρι" νομίζοντας ότι φταίμε που φέρονται αισχρά κάποιοι.ΔΕΝ ΦΤΑΙΜΕ.Είναι βαθύτερα τα αίτια...Οταν μια πόρτα κλείνει,δεν ξέρεις τι υπάρχει από πίσω...

    Επίσης αφού είναι άτομο με τόσα ενδιαφέροντα,θα της δίνεις το ερέθισμα,να παρακολουθείτε θέατρο,και ό,τι άλλο της αρέσει.Και η κουβεντούλα βοηθάει.

    Αν αισθάνεται κατι άσχημο,κάνει καλό να το γράφει.Οσες φορές το έκανα αυτό,μετά από μήνες που ξαναβλεπα τι είχα γράψει,γέλαγα που με στεναχωρούσε κάτι που όταν είχε περάσει φαινόταν ασήμαντο.Αλλά εκείνη τη στιγμή,το είχα βγάλει από μέσα μου.

    Κάτι άλλο που βοηθάει,είναι οι ασχολίες.Αυτό το ανακάλυψα φέτος.Εκανα 2-3 σεμινάρια και είμαι πολύ καλύτερα από τις προηγούμενες χρονιές που καθόμουνα σπίτι και "λυπόμουνα τον εαυτό μου".Βγήκα έξω και γνώρισα νέους ανθρώπους,άλλαξα παραστάσεις,έμαθα πράγματα που με ενδιέφεραν.Με βόηθησε πολύ αυτό.

    Στα λέω επειδή κι εγώ έχω περάσει περιόδους φρίκης,να είμαι ένα με το πάτωμα...Δεν θέλω κανένας να το ζήσει,πόσο μάλλον άνθρωποι που αξίζουν... 


    fragile1986
    10.05.2008, 14:19

    Άχ παιδακια μου ειλικρινα με συγκινησε το ενδιαφερον σας!!!Ό,τι και να πώ θα ειναι λιγο μπροστα σε αυτα που νιωθω!Χίλια ευχαριστω μεσα απο τα βαθη της καλης καρδιας μου!

    Σημερα με πηρε τηλεφωνο να κατεβω κατω στην πηλοτη του σπιτιου μου και να τη περιμενω!Την ακουσα χαρουμενη αλλα ανησυχησα και λιγο για το τι με περιμενε!Την ειδα λοιπον να μου ερχεται απο μακρια με το καινουριο της scooteraki που παντα ηθελε αλλα ποτε δεν τολμουσε να το παρει!!!! "Τελειο δεν ειναι;" μου ειπε!!δεν ηξερα τι να της πω!χαιρομουν που την εβλεπα να ειναι τοσο καλα αλλα απο την αλλη τα φοβαμαι και λιγο αυτα!

    Τι εγινε την ρωτησα και μου απαντησε πως αποφασισε να γινει ενας αγαπησιαρικος και θετικος μαγνητης!!!!Στην αρχη δεν καταλαβαινα τι μου ελεγε μεχρι που θυμηθηκα ενα βιβλιο που αγορασαμε τις προαλλες περι φιλοσοφιας της ζωης κτλ κτλ!Λεγεται "Το Μυστικο" και ειλικρινα ειναι πολυ πολυ καλο!

    Φανταστειτε απο ενα βιβλιο και μονο "ανεβηκε" η ιδια τοσο!!!καθομουν και την χαζευα πανω στο scooteraki της και ειλικρινα απορουσα πώς μια κοπελα σαν την Ρενάτα να έχει πληγωθει τοσο και να μην βρισκει καποιον να την αγαπησει πραγματικα!Έχει μακρια μαυρα μαλλια που τα αφηνει παντα να ανεμιζουν στον αερα,φυσικα αφημενα γιατι δεν της αρεσουν τα κομμωτηρια!εχει μεγαλα καστανα ματια που δυστυχως ειναι πλεον πολυ μελαγχολικα ακομα και οταν χαμογελαει!Πάντα ντυμενη με μαυρα και παντα με τα αγαπημενα της allastarakia!Ξερει να κερδιζει τους ανθρωπους απλα δε κραταει τιποτα για τον εαυτο της και στο τελος πληγωνεται!την αγαπαω πολυ ειλικρινα,και βλεπω τελικα οτι ειναι πολυ πολυ δυνατη!

    Οση ωρα μιλουσαμε βημα απο τη σελα της δεν ειχε κανει!σε μια φαση αναψε τσιγαρο!4 μηνες τωρα ειναι που το εχει αρχισει και με στεναχωρει πολυ! "Να παμε και κανα ταξιδακι...θυμασαι;ετσι λεγαμε και με τον (ταδε)" Και εκει παλι αφεθηκε,παλι "εφυγε" μακρια και τα ματια της γεμισαν και παλι δακρυα!Την αγκαλιασα και τραβηχτηκε "εεεππππ ενταξει λιγα δακρυα ειναι!κανουν καλο και αυτα,καθαριζουν τα ματια.."

    Ε εκει λυθηκαμε και οι δυο στα γελια και πηγαμε βολτιτσα!ηταν ολα τοσο ομορφα!

    Εδω και ενα χρονο εχω ενα blog φτιαξει και κατα καιρους μεσα γραφει και η Ρενατα!

    Ριχτε του αν θελετε μια ματια!

    www.apethanti.blogspot.com

    σας ευχαριστω και παλι!!!!

    συντομα κοντα σας με νεα μου!


    fragile1986
    10.05.2008, 14:56

    Της αφιερωνω με ολη μου την αγαπη το αγαπημενο της κομματι!

    Κ ολα θα πανε καλα!

    I'll Stand By You l

    "Oh, why you look so sad? Tears are in your eyes
    Come on and come to me now.
    Don't be ashamed to cry, let me see you through
    Cause I've seen the dark side too.
    When the night falls on you, you don't know what to do,
    Nothing you confess could make me love you less
    I'll stand by you, I'll stand by you, won't let nobody hurt you,
    I'll stand by you.
    So, if you're mad get mad, don't hold it all inside,
    Come on and talk to me now.
    And hey, what you got to hide? I get angry too
    But I'm alone like you.
    When you're standing at the crossroads, don't know which path to choose,
    Let me come along, cause even if your wrong
    I'll stand by you, I'll stand by you, won't let nobody hurt you,
    I'll stand by you.
    Take me into your darkest hour, and I'll never desert you.
    I'll stand by you.
    And when, when the night falls on you baby, you're feeling all alone,
    You won't be on your own, I'll stand by you. I'll stand by you
    I'll stand by you, won't let nobody hurt you. I'll stand by you
    Take me in into your darkest hour and I'll never desert you
    I'll stand by you..."
    kithara-woman
    10.05.2008, 17:17

    Συνήθως οι άνθρωποι που αξίζουν,οι άνθρωποι που έχουν χαρίσματα,η μόνη ανταμοιβή που έχουν απ'τη ζωή,είναι η μοναξιά,που τους περιμένει στη γωνία...{#emotions_dlg.sad}