ελληνική μουσική
    567 online   ·  210.900 μέλη

    Τελικά τι είναι κουλτούρα;

    billy2002gr
    15.05.2008, 14:35

    Ποιοι κατα την γνωμη σου χρησιμοποιουν υβρεις καλη μου

    Εγω που εγραψα μια λεξη ,οι αλλοι ( δεν μιλαω μονο για τον ο stavman στον οποιο αλλωστε εστειαλα pm ζητωντας του συγνωμη για το εαν τον προσεβαλα...ακομα δεν ελαβα απαντηση... ) οι καποιοι οι οποιοι πρασπαθουν να υποβαθμισουν τη νοητικη ικανοτητα των συνομιλητων τους .

    Για σκεψου το σε παρακαλω λιγο.

    Φιλικα

    Β.Β

    οσο για το κρητικη δεν νομιζω οτι ηταν δικο μου λαθος οπως και τα τελικα ς
    -----------------
    to dyskolotero pragma ston kosmo einai to...na eisai aplos...............

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : billy2002gr στις 15-05-2008 14:39 ]


    margo
    15.05.2008, 15:09

    τι να σκεφτώ;

    αν νομίζεις ότι προσπαθούν να υποβαθμίσουν τη νοητική σου ικανότητα(που δεν το είδα)

    μπορείς να το πεις με άλλο τρόπο.

    Αν η μόνη λέξη που βρήκες να πεις είναι"αμπελοκουραδοφιλοσοφίες"

    τότε,ναι,εσύ είσαι προσβλητικός και όχι οι άλλοι.


    billy2002gr
    15.05.2008, 16:39

    margo

    Μην μεταφραζεις σε παρακαλω αυτα που λεω οπως εσυ θες.

    Ειπα <<πρασπαθουν να υποβαθμισουν τη νοητικη ικανοτητα των συνομιλητων τους .>>

    Αν οι συνομιλητες ειναι μονο εγω τοτε μαλλον καποιος χρησιμοποιει η καταλαβαινει λαθος τα ελληνικα.

    Δεν ηταν η μονη λεξη που βρηκα. Αυτην χρησιμοποιησα σε μια συζητηση που ειχα με το γιο μου και ετσι και αναφερθηκε. Λεω και παλι οτι αν προσεβαλα καποιον ζητησα συγνωμη...Εχω το θαρρος να αναγνωριζω τα λαθη μου.Αυτο σου λεει κατι???

    Φιλικα

    Β.Β


    bon_scott
    15.05.2008, 16:53

    Δεν ξερω τι ειναι κουλτουρα, ξερω ομως τι ΔΕΝ ειναι!!! Δεν ειναι δειγμα πολιτισμου και κουλτουρας το διαδικτυακο ξεκατινιασμα(ή αντιπαραθεση για τους σχολαστικους)!!!!

    Μη θιγεστε βρε παιδια...  {#emotions_dlg.nono}


    margo
    15.05.2008, 18:34

    Κοίταξε billy,

    δεν παραποίησα  τα λεγόμενα σου και το ξέρεις

    είτε εννοούσες τον εαυτό σου είτε άλλους..ισχύει το ίδιο.

    Αν λοιπόν νομίζεις ότι κάποιοι θέλουν να υποβαθμίσουν τη νοητική ικανότητα των συνομιλητών τους, μπορείς πάντα να το πεις με άλλο τρόπο.

    Με το γιό σου μιλάς στο σπίτι σου και όπως θέλεις.

    Δεν είναι το ίδιο σε ένα δημόσιο φόρουμ που μιλάς με ανθρώπους που δεν γνωρίζεις.

    Είναι βασικό να σέβεσαι το συνομιλητή σου αλλιώς δε θα είναι φόρουμ αλλά σκέτο μπάχαλο

     

    Αφού λες ότι κατάλαβες το λάθος σου και ζήτησες και συγνώμη μπράβο σου,αυτό σε τιμάWink


    sintorin
    15.05.2008, 18:43

    Koultoura einai auto pou xaraktirizei ena sunolo anthropon stin koinonia, meso tis kinis glosas pou milane, ta ithoi, ethima, ta opia sto sunolo dimiourgoun mia nootropia, me skopo tin amuna tis idiotitas tis, apenanti se opiadipote ali koultoura, geitoniki i apomakrumeni. 

    Oles oi koultoures exoun kapia koina xaraktiristika, opos i oikogenia, i paidia, i istoria, kainourgia i palia.

    Gia mena einai i pio apli kai olokliromeni eksigisi, giati uparxoun poles erminies, epistimonikes, archeologikes, istorikes, viologikes klp.

    Oles oi koultoures epireazontai i mia apo tin ali, to opio to vrisko thetiko, giati telia koultoura den uparxei mesa stin koinonia.


    billy2002gr
    16.05.2008, 02:33

    Συμφωνω οτι ο γραπτος λογος απεχει παρασαγγας απο τον προφορικο, γι αυτο και ζητησα συγνωμη, διοτι δεν ειχα σκοπο να θιξω κανεναν και φυσικα εαν αυτο ελεγετο προσωπο με προσωπο, θα μπορουσες να δεις του λογου το αληθες.

    Φυσικα και ειναι προς τιμην μου να εχω το θαρρος να ζηταω συγνωμη, διοτι πιστευω οτι το να αναγνωριζει καποιος τα λαθη του και να ζητα συγνωμη δειχνει δυναμη χαρακτηρα, οπως επισης πιστευω οτι οταν καποιος την αποδεχεται δειχνει ανωτεροτητα και ανθρωπια.

    Δυστυχως σημερα εχουμε δωσει περισσοτερη εμφαση στη μορφωση και εξαιρετικα λιγη στην καλλιεργεια. Τι να το κανεις αν καποιος ειναι κινητη βιβλιοθηκη αλλα κατα τ'αλλα περα βρεχει...;

    Πιστευω απολυτα στις ανθρωπινες σχεσεις (γι'αυτο και η παρουσια μου στον εδω χωρο ειναι ελαχιστη) και πραγματικα δεν αισθανομαι καθολου μειονεκτικα οτι οι φιλοι μου στο MH ειναι λιγοι. Οι πραγματικοι φιλοι φαινονται μονο στις διαπροσωπικες σχεσεις και βρισκονται φυσικα εκτος διαδικτυου.

    Να'σαι καλα και καλο βραδυ

    Φιλικα

    Β.Β.


    -----------------
    to dyskolotero pragma ston kosmo einai to...na eisai aplos...............

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : billy2002gr στις 16-05-2008 02:35 ]


    tina15
    16.05.2008, 11:45

    Με τον πόνο μου παίζεις κι εσύ;;Φταίω εγώ τώρα να σου γράψω: Με τον όρο κουλτούρα νοείται ένα σύστημα κοινών αξιών,ενοιών,πιστεύω,παραδοχών,εθίμων,συμβόλων,κανόνων,προτύπων που ισχύουν σε μια κοινωνία ή μια ομάδα ανθρώπων;;Άντε και δίνω πανελλαδικές αρχές οργάνωσης και διοίκησης σε λίγες μέρες!!!


    ilias-nekt
    20.05.2008, 00:11

    Παράθεση:

    Το μέλος venceremos στις 10-05-2008 στις 02:05 έγραψε...

    Κουλτουρα εκτος απο καλλιεργεια σημαινει και ευαισθησια αυτο που καποιοι οριζουν ως συναισθηματικη νοημοσυνη. Δεν χρειαζεται να χεις βγαλει το πανεπιστημιο για να την εχεις ουτε και ολοι με πτυχιο πανεπιστημιου την εχουν.

     Αλλα κατα τ αλλα στις μερες μας εχει γινει απλα ενας ακομα τροπος να λενε καποιοι οτι ειναι κατι ανωτερο απο ολους τους υπολοιπους, τη μαζα. Δηλαδη μια μορφη ρατσισμου και προσπαθειας διαφοροποιησης οτι εμεις ειμαστε κατι ή λεμε κατι. Τριχες. Η κουλτουρα πανω απ ολα ειναι τροπος σκεψης και ζωης, και οχι αερολογια και αμπελοφιλοσοφια. Λογοτεχνικα συμποσια, ποιητικες βραδιες και ολα εχουν καταντησει μια συνηθεια, ενα life-style που εχει ευνουχησει το μυαλο. Ειναι αυτο που λενε οι φιλοι μου δηθεν.

    Ειναι αυτα που διαβαζεις και σ αγγιζουν να προσπαθεις να τα κανεις πραξη και στη ζωη σου και οχι να παιρνεις απεναντι στα πραγματα σταση δηθεν κριτικη αλλα κατ ουσια αποστασιοποιημενη και παθητικη.



    {#emotions_dlg.thumbup}Σωστη σε βρισκω!Δεν μου αρεσει ομως αυτη η λεξη!Προτιμω ''πολιτισμος''!Αλλωστε λεμε''αυτος ο ανθρωπος,ειναι πολιτισμενος''!Δεν,νομιζω,να ειπε κανεις''αυτος ο ανθρωπος,ειναι...κουλτουριασμενος''!!{#emotions_dlg.biggrin}


    ilias-nekt
    20.05.2008, 00:14

    Παράθεση:

    Το μέλος venceremos στις 10-05-2008 στις 02:05 έγραψε...

    Κουλτουρα εκτος απο καλλιεργεια σημαινει και ευαισθησια αυτο που καποιοι οριζουν ως συναισθηματικη νοημοσυνη. Δεν χρειαζεται να χεις βγαλει το πανεπιστημιο για να την εχεις ουτε και ολοι με πτυχιο πανεπιστημιου την εχουν.

     Αλλα κατα τ αλλα στις μερες μας εχει γινει απλα ενας ακομα τροπος να λενε καποιοι οτι ειναι κατι ανωτερο απο ολους τους υπολοιπους, τη μαζα. Δηλαδη μια μορφη ρατσισμου και προσπαθειας διαφοροποιησης οτι εμεις ειμαστε κατι ή λεμε κατι. Τριχες. Η κουλτουρα πανω απ ολα ειναι τροπος σκεψης και ζωης, και οχι αερολογια και αμπελοφιλοσοφια. Λογοτεχνικα συμποσια, ποιητικες βραδιες και ολα εχουν καταντησει μια συνηθεια, ενα life-style που εχει ευνουχησει το μυαλο. Ειναι αυτο που λενε οι φιλοι μου δηθεν.

    Ειναι αυτα που διαβαζεις και σ αγγιζουν να προσπαθεις να τα κανεις πραξη και στη ζωη σου και οχι να παιρνεις απεναντι στα πραγματα σταση δηθεν κριτικη αλλα κατ ουσια αποστασιοποιημενη και παθητικη.



    {#emotions_dlg.thumbup}Σωστη σε βρισκω!Δεν μου αρεσει ομως αυτη η λεξη!Προτιμω ''πολιτισμος''!Αλλωστε λεμε''αυτος ο ανθρωπος,ειναι πολιτισμενος''!Δεν,νομιζω,να ειπε κανεις''αυτος ο ανθρωπος,ειναι...κουλτουριασμενος''!!{#emotions_dlg.biggrin}