ελληνική μουσική
    370 online   ·  210.891 μέλη

    Μαύρη Λίστα τραγουδιστών!

    sentoni
    18.01.2007, 00:39
    Παράθεση:

    Το μέλος mousikofilh στις 17-01-2007 στις 18:46 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος ageras στις 17-01-2007 στις 16:16 έγραψε...

    Μα το στήριξε λέγοντας οτι δεν του άρεσε οτι εκανε διασκευες.Μα κι έτσι να μην ήταν είναι δικαίωμα του μα μην του αρεσει έστω για την φωνή του,Anyway...





    Το ότι δεν έχει αφήσει τραγούδι για τραγούδι που να μη το διασκευάσει
    Φυσικά και δεν υσχυει.Δεν λέει για τον δισκο,μιλαει γενικά και ξανα λέω
    είναι κάτι που δεν ισχύει.(αερολογίες που είναι και επίκαιρη λέξη τελευταία).
    Εγώ αν πω ότι δεν μου αρέσει ο νταλαρας για παράδειγμα, και το στηρίξω με το επιχείρημα <<επειδή έχει διασκευάσει όλα τα γαλλικά τραγουδια’>>ε πως το βλέπετε...
    Φυσικά και ο καθένας έχει την δική του αισθητική και δικά του κριτήρια, αλλά να
    έχουν βάση τα όσα λεει και όχι,αερολογιες...
    Και εγώ μπορώ να βρω και να πω χίλιες δυο ανακρίβειες,απλά για να τα
    Πω κατι...
    Είναι πολύ ενοχλητικό,για τον οποιοδήποτε.



    Νικάει αυτός ο εαυτός που πάει γυμνός βαθιά στο φως!!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mousikofilh στις 17-01-2007 19:27 ]








    . . . ναι mousikofilh μου αλλά αερολογίες μου φαίνεται πως λες . . . πως ο Νταλάρας λέει το μωρό μου στα γαλλικά ; Σίγουρα όχι σαν τον Ντίνο Γεωργούντζο . . . .
    kokkinosxartaetos
    18.01.2007, 00:50
    Ποιος μιλάει για αερολογίες;.....ααααααααα πολύ υπεροπτικό μου φαίνεται!!!!!!!!!(μουσικόφιλη)
    sentoni
    18.01.2007, 00:53
    . . . ιδέα σου θα'ναι kokkinexartaete . . .
    kokkinosxartaetos
    18.01.2007, 00:58
    λες;;;;;καλά λες βρε σεντόνι ιδέα μου είναι....δεν μπορεί........που να χωρέσει τόση υπεροψία;;;;
    mousikofilh
    18.01.2007, 09:25
    Παράθεση:

    Το μέλος sentoni στις 18-01-2007 στις 00:39 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος mousikofilh στις 17-01-2007 στις 18:46 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος ageras στις 17-01-2007 στις 16:16 έγραψε...

    Μα το στήριξε λέγοντας οτι δεν του άρεσε οτι εκανε διασκευες.Μα κι έτσι να μην ήταν είναι δικαίωμα του μα μην του αρεσει έστω για την φωνή του,Anyway...







    Το ότι δεν έχει αφήσει τραγούδι για τραγούδι που να μη το διασκευάσει
    Φυσικά και δεν υσχυει.Δεν λέει για τον δισκο,μιλαει γενικά και ξανα λέω
    είναι κάτι που δεν ισχύει.(αερολογίες που είναι και επίκαιρη λέξη τελευταία).
    Εγώ αν πω ότι δεν μου αρέσει ο νταλαρας για παράδειγμα, και το στηρίξω με το επιχείρημα <<επειδή έχει διασκευάσει όλα τα γαλλικά τραγουδια’>>ε πως το βλέπετε...
    Φυσικά και ο καθένας έχει την δική του αισθητική και δικά του κριτήρια, αλλά να
    έχουν βάση τα όσα λεει και όχι,αερολογιες...
    Και εγώ μπορώ να βρω και να πω χίλιες δυο ανακρίβειες,απλά για να τα
    Πω κατι...
    Είναι πολύ ενοχλητικό,για τον οποιοδήποτε.



    Νικάει αυτός ο εαυτός που πάει γυμνός βαθιά στο φως!!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mousikofilh στις 17-01-2007 19:27 ]








    . . . ναι mousikofilh μου αλλά αερολογίες μου φαίνεται πως λες . . . πως ο Νταλάρας λέει το μωρό μου στα γαλλικά ; Σίγουρα όχι σαν τον Ντίνο Γεωργούντζο . . . .



    Ποιος είναι ο Νταλάρας???
    Ααα μη μου βάζεις δύσκολα πρωί πρωι..
    Όσο για τις αερολογίες,ναι θα λέω πολλές από εδώ και πέρα...


    Νικάει αυτός ο εαυτός που πάει γυμνός βαθιά στο φως!!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mousikofilh στις 18-01-2007 09:25 ]


    mousikofilh
    18.01.2007, 09:38
    Παράθεση:

    Το μέλος kokkinosxartaetos στις 18-01-2007 στις 00:50 έγραψε...

    Ποιος μιλάει για αερολογίες;.....ααααααααα πολύ υπεροπτικό μου φαίνεται!!!!!!!!!(μουσικόφιλη)



    Γιατί σου φαίνεται???Εξεπιτούτου τo είπα
    Αφού έτσι χαρακτηρίζονται αυτά που λέμε!

    xouzoura
    18.01.2007, 10:52
    Παιδιά έλεος!!!! λυπηθείτε μας!!!! Αντί να πάρετε το φτυάρι τώρα που σας δίνεται η ευκαιρία, παίρνετε ενα μπουκαλάκι χολή και τρατάρετε ο ένας τον άλλον! Θάψτε τώρα που μπορείτε! Εγώ ας πούμε θα ξαναγράψω γι 'αυτήν την ...... ααα....! την κυρία "χωρίς εσένα η ζωή θα είναι ζαμπόν δίχως λιπαρά!!!!" Σιχαίνομαι το στυλάκι της , την φωνή της, τις ερμηνείες της!!!! ΟΛΑ ΤΗΣ!!!!
    Μόνο που την σκέφτομαι πάλι συγχίζομαι!!!!!!
    Το ίδιο ισχύει και για τον κ. Νταλάρα!
    Με λένε Πόπη σαν τη γιαγιά μου την Καλλιόπη;;; Κύριε Νταλάρα μου όχι απ'τη μια να θίγεστε όταν σας ζητάει η Τσουκαλά στην εκπομπή της να της αφιερώσετε ένα τραγούδι και να λέτε μ'αυτό το μοναδικό ύφος σας του σοβαρού καλλιτέχνη ότι σας προσέβαλε γιατί αυτά γίνονται στα μπουζούκια κι απ'την άλλη να ξεκατινιάζεστε με τέτοια σαχλά τραγουδάκια που αν τα έλεγε άλλος θα τον είχαν πετσοκόψει!!!! Δεν κολλάει!!!!

    ΔΕΝ ΤΗΝ ΑΝΤΕΧΩ ΤΟΣΗ ΤΕΧΝΗ!!!!!!
    kotsiroula
    18.01.2007, 11:57
    Παράθεση:

    Το μέλος xouzoura στις 18-01-2007 στις 10:52 έγραψε...

    Παιδιά έλεος!!!! λυπηθείτε μας!!!! Αντί να πάρετε το φτυάρι τώρα που σας δίνεται η ευκαιρία, παίρνετε ενα μπουκαλάκι χολή και τρατάρετε ο ένας τον άλλον! Θάψτε τώρα που μπορείτε! Εγώ ας πούμε θα ξαναγράψω γι 'αυτήν την ...... ααα....! την κυρία "χωρίς εσένα η ζωή θα είναι ζαμπόν δίχως λιπαρά!!!!" Σιχαίνομαι το στυλάκι της , την φωνή της, τις ερμηνείες της!!!! ΟΛΑ ΤΗΣ!!!!
    Μόνο που την σκέφτομαι πάλι συγχίζομαι!!!!!!
    Το ίδιο ισχύει και για τον κ. Νταλάρα!
    Με λένε Πόπη σαν τη γιαγιά μου την Καλλιόπη;;; Κύριε Νταλάρα μου όχι απ'τη μια να θίγεστε όταν σας ζητάει η Τσουκαλά στην εκπομπή της να της αφιερώσετε ένα τραγούδι και να λέτε μ'αυτό το μοναδικό ύφος σας του σοβαρού καλλιτέχνη ότι σας προσέβαλε γιατί αυτά γίνονται στα μπουζούκια κι απ'την άλλη να ξεκατινιάζεστε με τέτοια σαχλά τραγουδάκια που αν τα έλεγε άλλος θα τον είχαν πετσοκόψει!!!! Δεν κολλάει!!!!

    ΔΕΝ ΤΗΝ ΑΝΤΕΧΩ ΤΟΣΗ ΤΕΧΝΗ!!!!!!


    συμφωνω απολυτα!!!!!!
    jorge
    18.01.2007, 12:33
    Μπορούμε να γράφουμε απλά την προσωπική μας "μαύρη λίστα", χωρίς να ειρωνευόμαστε τα μουσικά γούστα των άλλων; Νομίζω μπορούμε.

    Ας χαλαρώσουμε λοιπόν και ας γράψουμε ποιούς καλλιτέχνες δεν "πάμε" και γιατί.
    uranous88
    18.01.2007, 16:04
    Όλους του ελαφρο-λαικο-skyladiko-pop ρεπερτορίου. Γιατί κατά 70% δεν έχουν φωνή, κατά 80% το παίζουν ντίβες-ντίβοι, κατά 90% δεν έχουν καν ιδέα τι θα πει καλλιτέχνης και κατα 100% προσβάλουν την νοημοσύνη μας και πουλάνε μόνο φανταχτερές "σκηνικές παρουσίες" (το μάθαμε και αυτό απ'τα reality), ανούσιες κούκλες βιτρίνας.


    Υ.Γ: Μάλιστα πολλοί από αυτούς το παίζουν λαικά παιδιά ενώ έχουν 10 βίλλες, 20 κότερα και άλλα φτηνιάρικα πράγματα...

    ΕΛΕΟΣ!!
    litirakis
    27.01.2007, 14:55
    Θα συμφωνήσω με τον uranous88 και θα προσθέσω και τους going through που δεν τους παω καθολου....το παιζουν πολλη αντιδραση ενω δεν ειναι καθολου ετσι...
    mousikofilh
    27.01.2007, 18:24
    Συμφωνώ και επαυξάνω!!!
    ageras
    27.01.2007, 18:41
    Μaraki24 δεν ξέρω αν έχεις βάλει σκοπό να κατηγορείς τον Νταλάρα αλλά θα ήταν φρόνιμο να ασχοληθείς με το θέμα του τόπικ κι όχι να ξεθάβεις παλιές απαντήσεις απλά για να κατηγορήσεις κάποιον!!
    Ευχαρίστω!!!

    Margarita1
    29.01.2007, 02:09
    Θα έβαζα πολλούς και καλά "έντεχνους" γιατί με εκνευρίζουν πολύ τα υποκριτικά σχόλια τύπου "δεν με ενδιαφέρει καθόλου πόσο θα πουλήσει ο δίσκος μου εγώ θέλω να κάνω αυτό που με εκφράζει"!Λες και τρώνε ποιότητα στη ζωή τους!!
    christinahexx
    29.01.2007, 02:35
    Σωστόοοοοοοοοοοος......
    Παρόλο που δεν είχα σκοπό να απαντήσω σε αυτό το post κυρίως επειδή θεωρώ αυτονόητο το να γράφω ονόματα τύπου Άτζελα Δημητρίου, Πανταζής κτλ....λέω να απαντήσω για να βγάλω αποθυμένα για μερικούς "κοινώς αποδεκτούς" , "φτασμένους" κ "απυρόβλητους" καλλιτέχνες της φτωχής μας πατρίδας....
    Μπρος στον δρόμο που χάραξε ο Giorgos λοιπόν...
    black list...
    1.Κότσιρας...(γλυκανάλατος μέχρι αηδίας....)
    2.Θαλασσινός(με τραγούδια τύπου "καλαντάρι" & "παραμονή Πρωτοχρονιάς", δε συντηρείς καριέρα κ δεν στέκεσαι στο ύψος των προσδοκιών του κοινού...-ΕΙΝΑΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ΠΩΣ Ο ΙΔΙΟΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΣ ΕΧΕΙ ΓΡΑΨΕΙ ΤΟ "ΕΙΣΗΤΗΡΙΟ" Κ ΤΟ "ΠΑΝΑΘΕΜΑ ΣΕ"...)
    3.Πρωτοψάλτη...(η φωνή της είναι απίστευτα κουραστική κ έχει εμμονές με τις κορώνες...οκ we got the message...έχεις καλή φωνή...)
    4.Στόκας...(οκ...ο τύπος είναι απίστευτος δημιουργός κ έχει γράψει από τα ωραιότερα τραγούδια, αλλά live είναι για κλάματα...plus ...μονίμως ΑΠΛΥΤΟΣ!!!!)
    Αυτά για αρχή...

    roubas
    29.01.2007, 08:13
    Δεν θέλω σε καμια περιπτωση να παρεξηγηθει αυτό που θα πω απο κανενα!
    Με συγχωρείτε παιδια αλλα δεν εχουμε δικαιωμα να μιλαμε για
    κακους τραγουδηστες
    κακους στιχους
    κακους συνθέτες ...
    Εγω τουλαχιστον που αγαπαω το καλο τραγουδι επειδη εχω μεγαλωσει με αυτο
    (σε αλλη περιπτωση ισως ηταν διαφορετικα) δεν μπορώ να κατηγορήσω τα "ευτελή"
    ειδη μουσικης γιατι εχει τυχει και εχω παει και σε κλαμπακια και σε σκυλαδικα
    και το χειροτερο...εχω παιξει κι ολας! ! !
    Αν υπαρχει κι αλλος σαν εμενα(ψαξτε το με τον εαυτο σας) πιστευω δεν εχει το δικαιωμα να κατηγορει και χλευαζει τους σκυλαδες ή οποιουσδηποτε δεν γουσταρει!!!
    Απ τη στιγμη που καποιος δεν κοροιδευει αυτο που ακους ή παιζεις εσυ,
    μη κατηγορεις και εσυ αυτο που παιζει ή ακουει ο άλλος!
    Τελειώνοντας θελω να πω οτι δεν γνωριζω τι καπνο φουμαρει ο καθενας εδω μεσα αλλα όσο μουσικαρα κι αν ειναι δεν εχει δικαιωμα να χρησιμοποιει χαρακτηρισμους οπως "ξεκατινιαζετε" κ.α. για ανθρωπους σαν το Γιωργο Νταλαρα!!!
    Το αν ειναι σοβαρος καλλητεχνης δεν νομιζετε οτι θα το κρινει η ιστορια???
    Αραγε που θα τοποθετησει η ιστορια τους καλλητεχνες που γουσταρουν τα ατομα που σιχαινονται το Νταλαρα???
    Συγνωμη για τον τονο μου αλλα καποια πραγματα πιστευω οτι οφειλουμε να τα βαζουμε στη θεση τους!!!

    Tropaiatissa
    29.01.2007, 08:16
    Συμφωνώ απολύτως Γιώργο!
    Ούτε εγώ θα μπω στη διαδικασία να γράψω μαύρη λίστα τραγουδιστών, γιατί απλούστατα δεν ασχολούμαι καν με αυτούς που δε μου αρέσουν!
    Margarita1
    29.01.2007, 12:08
    Παράθεση:

    Το μέλος roubas στις 29-01-2007 στις 08:13 έγραψε...

    Δεν θέλω σε καμια περιπτωση να παρεξηγηθει αυτό που θα πω απο κανενα!
    Με συγχωρείτε παιδια αλλα δεν εχουμε δικαιωμα να μιλαμε για
    κακους τραγουδηστες
    κακους στιχους
    κακους συνθέτες ...
    Εγω τουλαχιστον που αγαπαω το καλο τραγουδι επειδη εχω μεγαλωσει με αυτο
    (σε αλλη περιπτωση ισως ηταν διαφορετικα) δεν μπορώ να κατηγορήσω τα "ευτελή"
    ειδη μουσικης γιατι εχει τυχει και εχω παει και σε κλαμπακια και σε σκυλαδικα
    και το χειροτερο...εχω παιξει κι ολας! ! !
    Αν υπαρχει κι αλλος σαν εμενα(ψαξτε το με τον εαυτο σας) πιστευω δεν εχει το δικαιωμα να κατηγορει και χλευαζει τους σκυλαδες ή οποιουσδηποτε δεν γουσταρει!!!
    Απ τη στιγμη που καποιος δεν κοροιδευει αυτο που ακους ή παιζεις εσυ,
    μη κατηγορεις και εσυ αυτο που παιζει ή ακουει ο άλλος!
    Τελειώνοντας θελω να πω οτι δεν γνωριζω τι καπνο φουμαρει ο καθενας εδω μεσα αλλα όσο μουσικαρα κι αν ειναι δεν εχει δικαιωμα να χρησιμοποιει χαρακτηρισμους οπως "ξεκατινιαζετε" κ.α. για ανθρωπους σαν το Γιωργο Νταλαρα!!!
    Το αν ειναι σοβαρος καλλητεχνης δεν νομιζετε οτι θα το κρινει η ιστορια???
    Αραγε που θα τοποθετησει η ιστορια τους καλλητεχνες που γουσταρουν τα ατομα που σιχαινονται το Νταλαρα???
    Συγνωμη για τον τονο μου αλλα καποια πραγματα πιστευω οτι οφειλουμε να τα βαζουμε στη θεση τους!!!



    Κι εγώ συμφωνώ απόλυτα σε αυτά που λες!Νομίζω όταν δεν σ'αρέσει κάποιος καλό είναι να αδιαφορείς!Δεν είναι καλό να έχει κάποιος κολλήματα.
    chorrer
    29.01.2007, 14:09
    Ρε παιδια χαλαρωστε λιγακι....ολα ειναι θεμα προσωπικης θεωρησης .....ο καθενας εχει την γνωμη του να πιστευει και να λεει οτι θελει, αρκει να μην προσβαλει τον συνομιλητη του.....καλα, τωρα σοβαρα πιστευετε οτι σε ενα μουσικο site , δεν θα ακουσεις κι ανθρωπους που δεν γουσταρουν τον Νταλαρα (και τον καθε νταλαρα)??
    ...Δηλαδη εσυ με ποιο δικαιωμα, θεωρεις οτι ο αλλος δεν εχει το δικαιωμα να πει την γνωμη του για τον X καλλιτεχνη (....λεμε τωρα) ??


    Tropaiatissa
    29.01.2007, 14:42
    Φυσικά και υπάρχουν άνθρωποι που μπορεί να μη τους αρέσει ο Νταλάρας. Για παράδειγμα, ας υποθέσουμε ότι δε μου αρέσει ο Νταλάρας. Δικαίωμά μου είναι να μη μ' αρέσει, και δικαίωμά μου είναι να λέω ότι δε μου αρέσει για κάποιους λόγους που μπορεί να έχω. Μπορεί για παράδειγμα να μη μου αρέσει η μουσική του, η φωνή του... Από τη στιγμή που ξέρω γιατί δε μου αρέσει και το τεκμηριώνω είμαι σωστή. Άλλωστε αυτά είναι γούστα. Ωστόσο δε μπορώ, επειδή δε μου αρέσει εμένα, να αμφισβητήσω ότι είναι ένας μεγάλος καλλιτέχνης, και να τον ισοπεδώνω με τη μουσική που προβάλλεται σήμερα από την τηλεόραση! Το θέμα όμως είναι ότι πολλοί δεν ξέρουν να σου πουν για ποιό λόγο δε τους αρέσει ο Νταλάρας, αλλά αν τους ρωτήσεις η απάντηση θα είναι "γιατί έχω ακούσει που λένε ότι τάδε". Δεν έχουν κάποιο πρωσωπικό λόγο για τον οποίο να μη τους αρέσει, αλλά ακολουθούν τη μόδα. Τι είναι τώρα στη μόδα; Είναι να βρίζουμε τον Νταλάρα; Για να είμαι λοιπόν "in" (για να χρησιμοποιούμε και τις εκφράσεις) βρίζω κι εγώ τον Νταλάρα. Ε, λοιπόν αυτό, και μόνο αυτό είναι που με τσατίζει εμένα! Αν έχεις ρε φίλε να μας πεις τεκμηριωμένα έναν λόγο, πες τον, αλλιώς άσ' το καλύτερα...

    Υ.Γ.: Λέω συγκεκριμένα για τον Νταλάρα, επειδή αναφερθήκαμε. Θα μπορούσε να ήταν η Αλεξίου, ο Πάριος, ο Καζαντζίδης, ο Μπιθικώτσης, ο Θεοδωράκης...
    Υ.Γ.2: Δημήτρη, για να μην παρεξηγηθούμε, όπου χρησιμοποίησα παραπάνω β' ενικό φυσικά δεν εννοούσα εσένα, γενικώς μιλάω.