ελληνική μουσική
    696 online   ·  210.872 μέλη

    Περι Μετεμψύχωσης!!!

    priftisnikolaos
    13.03.2003, 22:04
    ...8a h8ela na sas kanw mia ligo periergh erwthsh!!!
    an upo8ethka 8ewrhsoume oti metempsuxwsh einai kati pou sumvainei stous an8rwpous(kai oxi mono) tote: ti nomizete oti eisastan sth prohgoumenh zwh sas, opws epishs kai ti 8a 8elate na eiste sthn epomenh?

    !!
    Witchking
    14.03.2003, 02:45
    Στην επόμενη ζωή θα ήθελα να είμαι εξωγήινος.
    Στην προηγούμενη...με φαντάζομαι σαν ένα ιππότη μέσα σε ένα πολύ πυκνό και σκοτεινό δάσος και να λέω όλη την ώρα Νί Νί Νί. Θα ήθελα πολύ βέπεις να έδινα έμπνευση στους Monty Pythons.
    justme
    14.03.2003, 11:30
    poli eksipni erwtisi! makari na mporousa na fantastw ti imoun stin proigoumeni zwi mou.pantws an krinw apo tin tasi pou exw twra na variemai to ksirisma & sixna pikna na exw mousi mporei na imoun kanas pappas.leme twra.......pantws tha i thela para poli stin epomeni zwi mou na eimai o idios(TI PRWTOTIPO) alla xwris ta lathi tou twra.......xexe!!!!
    gate
    14.03.2003, 15:01
    Στην προηγούμενη πρέπει να ήμουν ....γυναίκα
    Στην επόμενη θα ήθελα να ήμουν....γυναίκα

    Όχι ότι έχω κάτι με το αντρικό φύλο...Ίσα ίσα
    Απλώς έχω συνηθίσει...

    Παρεπιμπτόντως, έχετε παρατηρήσει πως όσοι ασχολούνται και πιστεύουν στην μετενσάρκωση, θεωρούν για τον εαυτό τους ότι στην προηγούμενη ζωή τους ήταν πολύ σπουδαίοι άνθρωποι? Δεν έχω ακούσει να λέει κανείς από αυτούς για παράδειγμα ότι στην προηγούμενη ζωή του ήταν κανένα φτωχαδάκι, κανένας ζητιάνος ή οτιδηποτε άλλο (π.χ. καρέκλα, ράφι...πράγματα γενικά που σύμφωνα με τη θεωρία της ινδουιστικής "σαμσάρα" θα μπορουσαν να είναι πιθανοί αγωγοί προηγούμενων ή επόμενων ζωών..).

    Μάλλον όλα τα παραπάνω θα επιφυλάσσονται για όσους εμάς δεν πιστεύουν στην μετενσάρκωση...

    Υ.Γ. τελείως εγκυκλοπαιδικά Νίκο, επισημαίνω απλώς ότι ο ορθός όρος, σύμφωνα πάντα με τη σχετική θεωρία, είναι όχι μετεμψύχωση αλλά "μετενσάρκωση". Κι αυτό γιατί η θεωρία αυτή (γνωστή ως θεωρία της "σαμσάρα") βασίζεται στη δυνατότητα επαναβίωσης της ίδιας ανθρώπινης ψυχής σε άλλες υλίκές μορφές και όχι στην δυνατότητα απόκτησης "νέας", κατά κάποιο τρόπο, ψυχής...Αύτό βέβαια επαναλαμβάνω, το αναφέρω μόνο για εγκυκλοπαιδικούς λόγους, γιατί είναι προφανές πως ο σκοπός του topic σου δεν είναι να πούμε τη γνώμη μας για την μετεμψύχωση ή τη μετενσάρκωση αλλά για να βρούμε περισσότερο τι θα θέλαμε πραγματικά να είμαστε...Σωστό?

    priftisnikolaos
    15.03.2003, 05:09
    gate, prepei na pw oti mou aresei polu pou me dior8wneis...

    gia na apanthsw kai egw sthn erwthsh mou 8a sas pw oti sthn prohgoumenh zwh mou prepei na hmouna enas polu polu ftwxos vasilias tou opoiou to vasileio den htan tipota allo para ena mikro xwrioudaki kapou mesa se auton planhth!! sthn ousia hmouna vasilias tou eautou mou kai eixa mia uperoxh zwh thn opoia an thn 8umomouna eimai sigouros oti den 8a thn 3exnousa pote!!!!!! dusthxws omws den 8umamai tipota apo ola auta alla exw mia periergh sigouria oti kati tetoio hmouna!!!!!
    twra sthn epomenh zwh mou 8a h8ela na eimai xrusopsaro...3erete auta pou den exoun na anushxoun gia tipota kai h mnhmh tous krataei mono liga deuterolepta......
    gate
    15.03.2003, 15:30
    Quote:

    On 2003-03-15 05:09, priftisnikolaos wrote:
    gate, prepei na pw oti mou aresei polu pou me dior8wneis...

    gia na apanthsw kai egw sthn erwthsh mou 8a sas pw oti sthn prohgoumenh zwh mou prepei na hmouna enas polu polu ftwxos vasilias tou opoiou to vasileio den htan tipota allo para ena mikro xwrioudaki kapou mesa se auton planhth!! sthn ousia hmouna vasilias tou eautou mou kai eixa mia uperoxh zwh thn opoia an thn 8umomouna eimai sigouros oti den 8a thn 3exnousa pote!!!!!! dusthxws omws den 8umamai tipota apo ola auta alla exw mia periergh sigouria oti kati tetoio hmouna!!!!!
    twra sthn epomenh zwh mou 8a h8ela na eimai xrusopsaro...3erete auta pou den exoun na anushxoun gia tipota kai h mnhmh tous krataei mono liga deuterolepta......



    .....
    Anonymous
    22.03.2003, 00:47
    Η δική μου γνώμη είναι ότι το παρελθόν έχει περάσει, άλλες ζωές κυριαρχούν στη μαγεία των τραγουδιών και αποτελούν μια ωραία -ή εφιαλτική- σκέψη πλέον. Είναι κρίμα που δεν υπάρχουν χειροπιαστές αποδείξεις περί του μαγικού! Αξίζει να χαρίζουμε την σκέψη μας σε θέματα που ίσως να χρησιμεύουν μόνο ως τόποι για να αποδράμε νοερά και να αφήνουμε πίσω την βαρετή πραγματικότητα;

    Αλλά για να μην ξεφύγω από το θέμα...
    ...κάποτε, προ αμνημονεύτων χρόνων, την ψυχή μου ίσως να κάλυπτε το σώμα ενός μαγικού πλάσματος - νεράιδα; Μην θεωρήσετε ότι "ψωνίζομαι"· απλώς προσπαθώ να βρω τις ρίζες της προσκόλλησής μου με την μαγεία...
    Δεν μπορώ να πω όμως αν ήμουν η καλή της ιστορίας ή μια προδότρα που πέθανε από το εκδικητικό χέρι του πρωταγωνιστή...
    XeniaRodo
    04.11.2005, 14:43
    Πριν λίγο καιρό πήρε το μάτι μου σε μια εκπομπή του Xαρδαβέλλα η οποία είχε αυτό σαν θέμα, ένα βίντεο ή μάλλον ηχογραφημένο ήταν, μια ανα... πώς το λένε? αυτό που σε υπνοτίζουν και σε γυρίζουν πίσω στις προηγούμενες ζωές σου...

    Oμολογώ ότι σκιάχτηκα κάπως...
    H τύπισσα μιλούσε πραγματικα σαν να ζει τα γεγονότα που διηγιόταν και πολλές φορές στα αγγλικά -ήταν σε κάποιο χωριό της Aγγλίας το Mεσαίωνα αν δεν κάνω λάθος-.

    και μου έχουν πει ότι πολλοί άνθρωποι που το έχουν κάνει αυτό μιλάνε γλώσσες που δεν ξέρουν στην τωρινή τους ζωη...

    Θα ήθελα να πάω κι εγώ να κάνω, έτσι από περιέργεια... Nα δω τι θα βγει...



    Eσείς θα κάνατε?
    Red-Rose
    05.11.2005, 03:31
    ξενια μου η αληθεια ειναι πως κι εμενα καποια στιγμη μου ειχαν μπει ιδεες για υπνωση... αλλα δεν το τολμαω... επισης καπου ακουσα πως ατομα που υποκεινται σε υπνοτισμο μπορει να αποκτησουν καποιες ικανοτητες οπως εκτη αισθηση κλπ και μετα απο αυτο δεν ξερω αν καποια στιγμη το τολμησω... γιατι ηδη μου εχουν συμβει καποια σκηνικα και δεν ειμαι απο τα ατομα που αντεχουν το παραφυσικο.... απλα προσπαθω να μην τα σκεφτομαι και life goes on...

    επισης αν εχετε δει και την ταινια Andry Rose η καπως ετσι τελος παντων... το κοριτσακι πεθανε κατα τη διαρκεια της υπνωσης γιατι αναβιωνε το θανατο της και ο υπνοτιστης τη φωναζε με το ονομα που ειχε κανονικα κι οχι με αυτο που ειχε στην προηγουμενη ζωη με αποτελεσμα να μην τον ακουει και να πεθανει... τωρα βεβαια θα μου πειτε οκ πολλα γινονται στις ταινιες αλλα...

    οσο για το τι ημουν στην προηγουμενη ζωη μου... θελω να πιστευω πως ημουν αντρας δυναμικος, με χιουμορ, τσαχπινογαργαλιαρης.... "ο τελειος αντρας ο αντρας ο σωστος ο προστυχος ο εξυπνος ο γοητευτικος... " κατι τετοιο τελος παντων...

    lianameladaki
    29.11.2005, 18:54
    λοιπον,εγω πιστευω οτι στην προηγουμενη ζωη μου ισως να ημουν μια μαργαριτα...
    ενω,στην επομενη ζωη μου ελπιζω να γινω ενα πτηνο......ισως ενας ομορφος κοκκινολαιμης!
    Brokenchord
    30.11.2005, 00:03
    Εγώ πάλι βλέπω πολλά όνειρα προιγούμενων ζωών μου. Θυμάμαι ήταν ένα που είμουν ένας Ισπανός στρατιώτης του πυροβολικού. Θυμάμαι και τα παραγέλματα στα ισπανικά.Saptiaaaaaaago imperoooooo aaaaaagiots μπάμ μπάμ μπάμ . Οπότε η πρώτη δουλειά που έκανα ήταν να μάθω για το αν οι Ισπάνοι έιχαν κάνει πόλεμο
    με τους ¨Αγγλους στο τάδε μέρος και τότε... Και πράγματι Ανατρίχιασα σύνκορμος. Τελικά η μπαρούτι βρομάει πάρα πολύ βρομίζει πάρα πολύ και αυτά τα μουσκέτα πολύ θορυβο ρε παιδί μου.Και αναθεματισμένη η μπαρούτι πρέπει να έχει και θείο μέσα για τι οταν καθαρίζαμε τις κάνες τα χερια μας γεμίζαν πλύγες πιθανός απο το υδροξείδιο του
    θείου (βιτριόλι) που σχηματίζονταν σε μικρές ποσότητες μάσα στην κάνη απο τα υπολίματα του μπαρουτιου και την υγρασιά του αέρα.Πρέπει σαν άνθρωπος να έχω ζήσει πολλούς πολέμους. Αυτα τα λίγα απο εμένα ...
    analogion
    30.11.2005, 09:06
    Quote:

    Το μέλος XeniaRodo στις 04-11-2005 στις 14:43 έγραψε:

    Πριν λίγο καιρό πήρε το μάτι μου σε μια εκπομπή του Xαρδαβέλλα η οποία είχε αυτό σαν θέμα, ένα βίντεο ή μάλλον ηχογραφημένο ήταν, μια ανα... πώς το λένε? αυτό που σε υπνοτίζουν και σε γυρίζουν πίσω στις προηγούμενες ζωές σου...

    Oμολογώ ότι σκιάχτηκα κάπως...
    H τύπισσα μιλούσε πραγματικα σαν να ζει τα γεγονότα που διηγιόταν και πολλές φορές στα αγγλικά -ήταν σε κάποιο χωριό της Aγγλίας το Mεσαίωνα αν δεν κάνω λάθος-.

    και μου έχουν πει ότι πολλοί άνθρωποι που το έχουν κάνει αυτό μιλάνε γλώσσες που δεν ξέρουν στην τωρινή τους ζωη...

    Θα ήθελα να πάω κι εγώ να κάνω, έτσι από περιέργεια... Nα δω τι θα βγει...



    Eσείς θα κάνατε?





    Εγώ αυτό που έκανα, ήταν να "ερευνήσω τας Γραφάς", και μετά αρκετής έρευνας σας συστήνω το άρθρο:

    "Αναίρεση του δόγματος της Μετενσάρκωσης", περιοδικό Διάλογος, τ. 26-2001, σσ. 7-10.



    yiannisyiannis
    30.11.2005, 09:24
    Η μετεμψύχωση και τα λοιπά νεοεποχίτικα παρατράγουδα, είναι προσπάθειες ερμηνείας του υπέρλογου με τη λογική. Αυτές οι θεωρίες ερεθίζουν την φαντασία μας κι έτσι αποκτούν μια ιδιαίτερη γοητεία, αλλά επί τη βάση της αληθείας πιστεύω ότι είναι παραμύθια. Οι περισσότερες παρουσιάσεις αυτού του τύπου με υπνώσεις κι ανάδρομες αφηγήσεις, αποδείχτηκαν τελικά ότι ήταν ένα φιάσκο, μια καλοστημένη απάτη.
    XeniaRodo
    30.11.2005, 09:39
    Are you sure Yanis?

    Δε λέω ότι πιστέυω ακράδαντα σε κάτι τέτοιο αλλα δεν το αποκλείω κιόλας... γιατί όχι?
    yiannisyiannis
    30.11.2005, 09:52
    Ξένια είμαι sure όσον αφορά το πρακτικό μέρος της υπόθεσης. Δηλαδή ότι πολλές τέτοιες εκπομπές αποδείχθηκαν φιάσκα κι ότι αυτού του τύπου οι θεωρίες εξωραΐζονται και προωθούνται από το κίνημα της Νέας Εποχής. Όσον αφορά το θεωρητικό μέρος, κανείς δεν μπορεί να είναι sure, διότι εδώ εισέρχεται ο παράγοντας πίστη που είναι καθαρά υποκειμενικός.
    XeniaRodo
    30.11.2005, 12:17
    Mα, ξέρω ότι πας και σε υπνοτίζουν και στα γράφουν και σε κασέτα αυτά που λες... Yπαρχουν δηλαδή άνθρωποι που πας -τους πληρώνεις βέβαια- και σε υπνωτίζουν γι' αυτό το λόγο...

    Mπορεί τα βίντεο να είναι στημένα, αλλά ξέρω ότι πάνε άνθρωποι και το κάνουν αυτό...
    yiannisyiannis
    30.11.2005, 13:37
    Ξένια, άλλο ο υπνωτισμός που είναι μέθοδος θεραπείας αποδεκτή από την ψυχιατρική κι άλλο οι ανάδρομες περιπλανήσεις στο χρόνο, που είναι φούμαρα και επιτυγχάνονται ντεμέκ δια του υπνωτισμού.

    Προσωπικά, επειδή ήθελα να δοκιμάσω, συμμετείχα σε ένα πείραμα υπνωτισμού και υπνωτίστηκα πριν πολλά χρόνια. Γι’ αυτό λοιπόν και για πολλούς άλλους λόγους, δεν πιστεύω απολύτως τίποτε περί ανάδρομων περιπλανήσεων σε άλλες ζωές κλπ.

    Αν εσύ όμως έχεις κάποια διαφορετική εμπειρία, ή σκέφτεσαι να δοκιμάσεις, να μας το πεις μετά, για να αναθεωρήσω πιθανώς τις απόψεις μου.