ελληνική μουσική
    416 online   ·  210.881 μέλη

    Ευγένεια = Αδυναμία; & Μετριοπάθεια = Μετριότητα;

    billy2002gr
    09.05.2008, 01:17

    Στις μέρες μας, από πολλούς η ευγένεια θεωρείται ως αδυναμία και η μετριοπάθεια μεταφράζεται από πολλούς ως ιδιότητα των μετρίων. Συμφωνείτε;


    CROSS
    09.05.2008, 01:28

    Αν είσαι ευγενής μόνο εκεί που πρέπει και αυτούς που δεν αξίζουν καλής συμπεριφοράς τους ''χτυπάς''...τότε δεν είσαι καθόλου αδύναμος.Αν βάζεις μπροστά το ''πρέπει''ακόμα κι αν ο άλλος σου πίνει το αίμα..τότε είσαι άξιος της μοίρας σου.

    Μετριοπάθεια =''δεν πετάω στα σύννεφα''και ''δεν ιππεύω σε καλάμι'',όχι μετριότητα.Cool


    alena
    09.05.2008, 10:01

    Παράθεση:

    Το μέλος CROSS στις 09-05-2008 στις 01:28 έγραψε...

    Αν είσαι ευγενής μόνο εκεί που πρέπει και αυτούς που δεν αξίζουν καλής συμπεριφοράς τους ''χτυπάς''...τότε δεν είσαι καθόλου αδύναμος.Αν βάζεις μπροστά το ''πρέπει''ακόμα κι αν ο άλλος σου πίνει το αίμα..τότε είσαι άξιος της μοίρας σου.

    Μετριοπάθεια =''δεν πετάω στα σύννεφα''και ''δεν ιππεύω σε καλάμι'',όχι μετριότητα.Cool



    Σχεδόν θα συμφωνήσω.

    Απλά να συμπληρώσω ότι η ευγένεια και η μετριοπάθεια, όχι μόνο δεν είναι δείγματα αδυναμίας και μετριότητας, αλλά αντίθετα "όπλα" των έξυπνων ανθρώπων.. Βέβαια είναι έμφυτα, κοινώς ή τα έχεις ή όχι.. Χαρίσματα είναι και μάλιστα πολύτιμα. Με την ευγένεια κερδίζει κανείς σε πολλά επίπεδα.

    Η μετριοπάθεια πάλι, είναι κάτι που το χει κανείς, αλλά όχι γιατί είναι ή αισθάνεται μέτριος. Μετριοπαθής είναι αυτός που έχει μέτρο, ο προσγειωμένος. Εξάλλου, δε δηλώνει κανείς "εγώ είμαι μετριοπαθής", οι άλλοι το αντιλαμβάνονται. Γιατί, αν το δηλώνει κανείς από μόνος του, ε, τότε, είναι μόνο μέτριος!

     

     


    VoodooChild
    09.05.2008, 10:39

    Ευχαριστω κατ'αρχην για τις απαντησεις σας και συμφωνω και με τους δυό σας.

    alena...δεν εχεις ακουσει ποτε στην tv να λεει ο (καταξιομένος καλιτεχνης)οτι δεν μπορω να ειμαι μετριοπαθης διοτι η μετριοπαθεια ειναι για τους μετριους ?

    Θεωρω οτι μονο μετριος και μειον μπορει να ειναι ο εκφερων αυτο , γιαυτο εγραψα και το topic...

    Oσο για την ευγενεια ...... ακου λιγο προσεκτικα σε παρακαλω πως μιλανε και πως συναλασσονται οι συνανθρωποι μας  σημερα.

    Και παλι

    Θερμα ευχαριστω


    billy2002gr
    09.05.2008, 10:43

    Για την παραπανω απαντηση ζητω συγνωμη για το λαθος

    Την εγραψα με την συνδεση του γιου μου


    alena
    09.05.2008, 11:20

    Ακούω... Προσεκτικά...

    Συναλλάσομαι με κόσμο καθημερινά, ευγενικούς, λιγότερο ευγενικούς και άξεστους ακόμη. Δεν αρνούμαι ότι αυτό που έγραψες ισχύει. Τη γνώμη μας ρώτησες, οπότε και απάντησα λέγοντας τη γνώμη μου, η οποία τελικά μάλλον συμφωνεί και με τη δική σου.

    Σίγουρα όμως, πρόκειται για πολύ μεγάλη κουβέντα, έχει πολλές παραμέτρους.

     


    VoodooChild
    09.05.2008, 11:42

    Παράθεση:

    Το μέλος billy2002gr στις 09-05-2008 στις 10:43 έγραψε...

    Για την παραπανω απαντηση ζητω συγνωμη για το λαθος

    Την εγραψα με την συνδεση του γιου μου



    Εχουμε μπλεξει τα μπουτια μας!

    Κι εγω χθες βραδυ εκανα post με το λογαριασμο σου.


    alena
    09.05.2008, 11:50

    Συμβαίνουν και στις καλύτερες οικογένειες..!!

    {#emotions_dlg.wacko}


    StavmanR
    09.05.2008, 16:36

    Παράθεση:

    Το μέλος billy2002gr στις 09-05-2008 στις 01:17 έγραψε...

    Στις μέρες μας, από πολλούς η ευγένεια θεωρείται ως αδυναμία και η μετριοπάθεια μεταφράζεται από πολλούς ως ιδιότητα των μετρίων. Συμφωνείτε;



     

    Μέτριος είναι εκείνος που κρίνεται με βάση ποιον και τί;;; Στο σταρ σύστεμ που είδα να αναφέρεστε, ο μέτριος έγινε ικανός και ο ικανός μέτριος. Με βάση αυτήν την παράλογη λογική, μπορεί κανείς να κάνει τις διαπιστώσεις του.

     

    Η ευγένεια είναι μία αρετή του ανθρώπου που αισθάνεται σεβασμό απέναντι στον συνάνθρωπό του. Στη σύγχρονη κοινωνία των ανθρωπόμορφων ζώων, ο σεβασμός περιορίζεται από την εσωστρέφεια και την επιβολή των ενστίκτων. Αρετή θεωρέιται πλέον η χρήση βίας (σωματικής και ψυχολογικής) και σεβασμός είναι το "σ' αφήνω να ζήσεις...τουλάχιστον μέχρι αύριο".


    billy2002gr
    15.05.2008, 13:56

    Με καλυψες stavmanr

    Ευχαριστω


    ilias-nekt
    19.05.2008, 23:46

    Παράθεση:

    Το μέλος CROSS στις 09-05-2008 στις 01:28 έγραψε...

    Αν είσαι ευγενής μόνο εκεί που πρέπει και αυτούς που δεν αξίζουν καλής συμπεριφοράς τους ''χτυπάς''...τότε δεν είσαι καθόλου αδύναμος.Αν βάζεις μπροστά το ''πρέπει''ακόμα κι αν ο άλλος σου πίνει το αίμα..τότε είσαι άξιος της μοίρας σου.

    Μετριοπάθεια =''δεν πετάω στα σύννεφα''και ''δεν ιππεύω σε καλάμι'',όχι μετριότητα.Cool



    {#emotions_dlg.thumbup}Σωστος!


    phobia
    30.05.2008, 12:58

    Μετριοπαθής είναι ο μη αλαζόνας.Σε καμιά περίπτωση δεν πιστεύω ότι μια ευγενική ψυχή είναι μέτρια αντίθετα είναι ανώτερη.Αρκεί φυσικά να μην ξεπερνά κάποια όρια να μην γίνεται το θύμα.{#emotions_dlg.clap}


    Liza32
    30.05.2008, 13:07

    Όχι. Ο ευγενής δείχνει, ποιός ακριβώς είναι, και τι αρχές έχει πάρει απο το οικογενειακό του περιβάλλον. Η ευγένεια, ισοδυναμεί με καλοσύνη, αγάπη, γενικότερα συναίσθημα. Και δεν πιστεύω, ότι η ευγένεια καθιστά ενα άτομο κατώτερο απο τους άλλους. Ίσα ίσα, ο ευγενικός άνθρωπος, έχει βάθος χαρακτήρα, και αυτό φαίνεται!


    kamelia8
    30.05.2008, 13:17

    Συμφωνώ με τη Liza32!


    Moonchild92
    30.05.2008, 13:23

    Παράθεση:

    Το μέλος Liza32 στις 30-05-2008 στις 13:07 έγραψε...

    Όχι. Ο ευγενής δείχνει, ποιός ακριβώς είναι, και τι αρχές έχει πάρει απο το οικογενειακό του περιβάλλον. Η ευγένεια, ισοδυναμεί με καλοσύνη, αγάπη, γενικότερα συναίσθημα. Και δεν πιστεύω, ότι η ευγένεια καθιστά ενα άτομο κατώτερο απο τους άλλους. Ίσα ίσα, ο ευγενικός άνθρωπος, έχει βάθος χαρακτήρα, και αυτό φαίνεται!



    Δυστυχώς αυτό παρεξηγείται τώρα πια... Η ευγένεια, η καλοσύνη και η ευαισθησία συγχέονται με την μαλθακότητα και την κατωτερότητα. Το λέω γιατί μου έχει τύχει κάτι σχετικό....


    freddieKrueger
    30.05.2008, 19:51

    Πολλες φορες η ευγενεια ειναι δηθεν,οποτε μαλλον ταυτιζεται με την αδυναμια...Για τη μετριοπαθεια σε καμμια μπεριπτωση δεν ταυτιζεται κατατη γνωμη μου με τη μετριοτητα...Ποσες φορες εχεις ακουσει καποιον που παινευεται αμεσα λεγοντας τι καλος που ειναι σε κατι η και εμμεσα με σποντιτσες και εχεις σχηματησει καλη γνωμη για αυτον?Ακομη και καλος να αποδειχθει τελικα σε αυτο που κομπαζε,η αποδοση του θα σου φανει μικρη σε σχεση με τα λογια του...Οποτε ειναι γενικα καλο καποιος να ειναι μετριοπαθης...

    Στην ευγενεια θα θελα να σταθω λιγο παραπανω-το να ειναι ευγενης καποιος ειναι αρετη και δυναμη που αν χρησιμοποιηθει σωστα εχει μονο θετικα αποτελεσματα...Αλλο ευγενεια αλλο μαλθακοτητα...Ευγενης δε σημαινει να εισαι με το χαμολγελο στα χειλη συνεχεια σα χαζοχαρουμενο...Ευγενης σημαινει να εχεις λεπτοτητα στους τροπους σου και να ξερεις ποτε να κανεις υποχωρησεις-παραχωρησεις και ποτε οχι...Τα ορια ειναι πολυ στενα παντως...Ανετα απο καποιο στενοκεφαλο ανθρωποειδες μπορει καποιος να χαρακτηριστει και ως 'μαλαθκος' η και 'μαλακας'...ακομη και πραγματικα ευγενης να ειναι...Οποτε που και που χρειαζεται και κανα μπινελικι...με το γαντι βεβαια μην παρεξηγηθουμε!!!{#emotions_dlg.tt2}


    NoQuarter
    01.06.2008, 22:03

    Παράθεση:

    Το μέλος Liza32 στις 30-05-2008 στις 13:07 έγραψε...

    Όχι. Ο ευγενής δείχνει, ποιός ακριβώς είναι, και τι αρχές έχει πάρει απο το οικογενειακό του περιβάλλον. Η ευγένεια, ισοδυναμεί με καλοσύνη, αγάπη, γενικότερα συναίσθημα. Και δεν πιστεύω, ότι η ευγένεια καθιστά ενα άτομο κατώτερο απο τους άλλους. Ίσα ίσα, ο ευγενικός άνθρωπος, έχει βάθος χαρακτήρα, και αυτό φαίνεται!


    Εγώ έχω ένα σχολιάκι. Απλά δεν θεωρώ ότι η ευγένεια είναι απαραίτητα όλα αυτά τα θετικά που αναφέρεις. Μπορεί και να είναι μπορεί και όχι. Για εμένα η ευγένεια είναι πιο πολύ δείγμα πολιτισμού παρά έκφανση των συναισθημάτων. Δηλαδή μπορεί κάποιος να είναι εξαιρετικά ευγενικός από καλή ανατροφή το οποίο όμως δεν έχει να κάνει με γνήσιο ενδιαφέρον για τον συνάνθρωπο του. Π.Χ. το να αφήνεις σε μία συζήτηση κάποιον να πει τη γνώμη του, παρόλο που μπορεί να μην σε ενδιαφέρει καθόλου να την ακούσεις είναι δείγμα ευγένειας αλλά όχι αγάπης για τον συνάνθρωπο σου. Ή το να κρατάς την πόρτα ανοιχτή σε κάποιον που δεν συμπαθείς, ή το να μην πετάς σκουπίδια στους δρόμους με την λογική ότι δεν θέλεις να κάνεις χειρότερο το περιβάλλον που ζεις εσύ, όχι ότι σε ενδιαφέρει άμεσα ο άλλος. Βέβαια καλό κάνεις στην κοινωνία σαν σύνολο, αλλά το κίνητρα σου μπορεί να μην είναι τόσο αλτρουιστικά.

    Κατά τα άλλα συμφωνώ.