ελληνική μουσική
    457 online   ·  210.874 μέλη
    coffee
    11.05.2008, 18:29

    Ψαχνω καποια καλα σε ποιοτητα monitor για το Home Studio που εχω...


    RoCkLiViN2
    11.05.2008, 18:37

    http://www.thomann.de/gr/behringer_b2031a_truth_aktivmonitor.htm Δες αυτο. Ειναι πολυ καλα. Αυτα εχουμε κι εμεις στο home studio μας..


    noizreduction
    12.05.2008, 09:39

    Καταρχας πρεπει να ορισεις ποσα χρηματα δινεις και τι χωρο εχεις ( διαστασεις, σχημα και εαν τυχον εχουν γινει ηχοαπορροφησεις ).

     

    Προσωπικη αποψη..Μακρια απο τα Behringer. Πασχουν αρκετα στα μπασα τους και στα ιδια χρηματα μπορεις να παρεις πιο αξιοπιστα και ουδετερα monitors. Επαναλαμβανω ομως οτι ειναι προσωπικη αποψη, οποτε καλο ειναι να τα ακουσεις κι εσυ σε καποιο μαγαζι πριν τα προτιμησεις.


    coffee
    13.05.2008, 20:58

    Το δωματιο ειναι 3 χ 3 και ειναι το δωματιο μου {#emotions_dlg.tt2}

    δεν εχω κανει καμια ηχομονωση στον χωρο
    τωρα οσο για το οικονομικο 300 - 500 ευρω πιστευω ειναι καλα.


    noizreduction
    14.05.2008, 00:49

    Για το θεμα ισχυς, πρεπει να ξερεις πως καλο ειναι να διατηρησεις σε χαμηλα επιπεδα τα watt. Αλλιως οι ανακλασεις θα ειναι τοσο εντονες ( δηλαδη η ενεργεια που θα μεταφερεται στα ηχητικα κυματα θα ειναι τοσο μεγαλη, που θα "σβηνει" πιο αργα απ'ο,τι εαν ειχες χαμηλοτερη ενεργεια ) που θα προκαλειται ενας βομβος στις μπασες συχνοτητες!

    Απο εκει και περα, καλο ειναι να ακουσεις μονος σου οσο το δυνατον περισσοτερα monitors μπορεις.


    billy2002gr
    14.05.2008, 18:09

    Κανε μια Βολτα στο www.elina.gr και δες τα m audio - studiophile bx8a. (336 + ΦΠΑ )

    a α α ... και που εισαι .... που να τ'ακουσεις κιολαςwink

    Φιλικα

    Β.Β


    -----------------
    to dyskolotero pragma ston kosmo einai to...na eisai aplos...............

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : billy2002gr στις 14-05-2008 18:11 ]


    noizreduction
    14.05.2008, 18:24

    Επισυναπτω κατι που ειχα αναφερει καποτε για monitors:

    Προσωπικη αποψη.
    Καλη εταιρια η behringer, ομως η μετρια ποιοτητα υλικων και τα "κλεμμενα" σχεδια της στο θεμα monitoring, την κατατασσουν στη μετρια προς κακη ποιοτητα monitors. Η αληθεια ειναι πως τα Truth για καποιον "φτωχουλη" ειναι ο,τι πρεπει, ομως για καποιον που θελει να κανει μια αξιοπρεπη μιξη, προφανως δεν κανουν. Δινουν πολλα μπασα, μηδενικα μεσαια και τα πριμα ειναι "σκοτωμενα" ( παραξενο, ομως αληθινο ). Ο,τι ρυθμιση και να κανεις, παλι θα ακουγονται "κενα" και "μπουκωμενα"..

    Εγω αναζητωντας monitors, περασα απο εταιριες οπως Roland, Edirol, Samson. H καθε μια εχει τις ιδιαιτεροτητες της, ομως στις χαμηλες τιμες των 150-250Ε, καμια απο τις 3 δεν ηταν καλη ( με τα δικα μου προτυπα ).
    Η Roland, απλως δινει σε αυτη την τιμη multimedia speakers, παρολο που η ιδια θα ηθελε να τα ονομαζει monitros ( Υποψιν, σαν εταιρια την εκτιμαω παρα πολυ, αλλα πραγματικα ο,τι πληρωνεις παιρνεις ).
    Η Edirol, που ειναι το "παιδακι" της Roland, δεν εχει να δωσει κατι ιδιαιτερο:
    http://www.thomann.de/gr/edirol_ma15d.htm
    http://www.thomann.de/gr/edirol_ma15dbk.htm
    Κατα τη γνωμη μου, εχουν πολυ δρομο μπροστα τους..Και σε αυτη την τιμη δεν βλεπω να αναβαθμιζουν τα υλικα που χρησιμοποιουν ( και καλα κανουν οι ανθρωποι, γιατι δεν ειναι και Behringer.. )

    Η ESI εχει καποια μοντελα, τα οποια ομολογω πως δεν ακουσα:
    http://www.thomann.de/gr/esi_near05_aktive_nahfeldmonitore.htm
    Εχω την καρτα της ( ESI ESP1010 ) και γενικα πιστευω πως σε αυτη την εταιρια, ο,τι πληρωνεις παιρνεις. Ουτε για μια στιγμη δεν αισθανθηκα πως με κοροιδεψαν. Αν τα βρεις πουθενα, ακουσε τα.

    Η M-Audio αποκλειστηκε κιολας απο την πρωτη στιγμη, γιατι η ποιοτητα των καρτων της ειναι προβληματικη, ποσο μαλλον των monitors της. Ειχα ακουσει αυτα:
    http://www.thomann.de/gr/maudio_dx4_studiophile.htm
    και το μονο που εκανα ηταν να γελασω..Χαμενες συχνοτητες, προβληματικο "σασι" ( τριζει, αν το πιεσεις ) και καμια εννοια του "μετριου" ηχου.

    Τελικα κατεληξα εδω:
    http://www.thomann.de/gr/alesis_m1_active_620.htm ( μονο που πηρα τα 520, που εχουν τεθει εκτος κυκλοφοριας πια ).
    Μετρημενος ηχος, καμια βαβουρα και καλο σασι. Ο,τι θελει κανεις για να κανει μια αξιοπρεπη δουλεια, με ελαχιστο κοστος.


    Παντως, πριν πας να παρεις οτιδηποτε, αναζητησε καπου τα μοντελα που θελεις. Πρεπει να τα ακουσεις, να τα ζυγισεις στο αυτι σου και μετα να τα αποκτησεις. Ειναι σημαντικο να δεις εαν η ηχητικη σου απαιτηση, ταιριαζει με τον ηχο των monitors που θα παρεις.


    billy2002gr
    15.05.2008, 15:13

    φιλε noizreduction

    Εχω στο προσωπικο μου pc εδω και δυο χρονια τη m-audio 1010LT (8 in out ) και ποτε δεν ειχα το παραμικρο προβλημα.

    Συγκρινοντας την με την Μotu 24-24 την οποια θεωρω κορυφη , δεν ακουσα τις τεραστιες διαφορες για να πω οτι η καρτα ειναι για γελια.

    Επεισης χρησιμοποιω στην δουλεια μου την 1010 (εξωτερικη) παλι χωρις πρβληματα.Γιατι λοιπον το λες αυτο? Σημειωσε οτι οι καρτες δουλευουν πολλες ωρες καθε ημερα.

    Οσο για τα monitors μπορει να εχεις δικιο για τα dx4 , ομως αν θες ακου τα ΒΧ8Α ισως αλλαξεις γνωμη

    Φιλικα

    Β.Β


    noizreduction
    15.05.2008, 15:26

    Η αληθεια ειναι πως θα κανω παρα πολυ καιρο να ακουσω καποια αλλη σειρα monitors, μιας και με τα alesis βολευτηκα μια χαρα.

    Σαφως πιο ακριβα μοντελα της m-audio, θα ειναι και πιο καλα, ομως τα "φτηνα" της μοντελα, δεν χαρακτηριζονται απο αποδοση τιμης και ποιοτητας. Δεν ειναι η μονη εταιρια που το παθαινει αυτο, οποτε δεν εχω και κανενα λογο να σταθω απεναντι της για ολα της τα προϊοντα.

     

    Το ιδιο ισχυει και για τις φτηνες καρτες της. Οταν λεω για "γελια", εννοω προβληματικοι convertors, αρκετο θορυβο και πολλες φορες προβλημα συμβατοτητας με PC.

    Σιγουρα σε ενα ερασιτεχνικο χωρο οι διαφορες ειναι ελαχιστες, αλλα σε περιβαλλον εργασιας η m-audio δεν εχει να αναδειξει κατι καλο.

    Και παλι, ειναι καθαρα προσωπικες επιλογες ολα αυτα και σιγουρα γουστο απο γουστο διαφερουν. Και ιδιαιτερα σε προϊοντα μεσαιας οικονομικης ταξης, δεν μπορεις να εισαι σιγουρος για το εαν το ενα με το αλλο διαφερουν.


    billy2002gr
    15.05.2008, 16:48

    Δεν μιλαω για ερασιτεχνικες εφαρμογες

    Μιλαω για ακρως επαγγελματικες αν δεν καταλαβες. Παντα για χρηση studio.Εκει θα κανεις τη συγκριση , στον ιδιο χωρο και με τις ιδιες πηγες ,διαφορετικα το παιχνιδι ειναι χαμενο.

    Θα συμφωνισω μαζι σου στο οτι <<ειναι καθαρα προσωπικες επιλογες ολα αυτα και σιγουρα γουστο απο γουστο διαφερουν. Και ιδιαιτερα σε προϊοντα μεσαιας οικονομικης ταξης, δεν μπορεις να εισαι σιγουρος για το εαν το ενα με το αλλο διαφερουν.>>

    Φιλικα παντα

    Β.Β


    noizreduction
    15.05.2008, 17:01

    Δεκτο. Ομως οταν αναφερομαι σε επαγγελματικες εφαρμογες, ο νους μου παει σε πιο καλες μαρκες ( Apogee, Mackie, MOTU ) και σαφως καλυτερες ποιοτικα. Τουλαχιστον σε θεμα convertors, δεν μπορει να αμφισβητησει κανεις τις κορυφαιες εταιριες, ομως εκει μιλαμε για ποσα ανω των 2.500Ε για καθε "κομματι" και αναφερεται σε περιπτωσεις studio με ολοκληρωμενο συστημα ( ποιοτικα εννοω ).

    Και βεβαια ειναι θεμα υποκειμενικο, μιας και το καθε αυτι και ο καθε εγκεφαλος μεταφραζει διαφορετικα ο,τι ακουει και δεχεται.

     

    ( μα που πηγε το καταραμενο quote που υπηρχε στην παλια εκδοση του forum? {#emotions_dlg.confused1} )