ελληνική μουσική
    317 online   ·  210.908 μέλη

    Ταμπού για τους νέους η χρήση προφυλακτικού

    punkster
    25.05.2008, 00:17

    Παράθεση:

    Το μέλος Liza32 στις 24-05-2008 στις 16:51 έγραψε...

    το προφυλακτικό είναι αναγκαίο, αλλά όχι και σίγουρο! δηλαδή τι γίνεται στην περίπτωση που σπάσει;Και μη μου πείτε ότι αυτά δεν συμβαίνουν!


    Η καλυτερη προστασια απο τα σεξουαλικως μεταδιδομενα νοσηματα ειναι η αποχη....

    Η δευτερη καλυτερη λυση που εχουμε ειναι το προφυλακτικο....
    Υπαρχουν ρισκα, αυτο ειναι αληθεια.
    Αλλα, στην τελικη...........τι αλλο μπορουμε να κανουμε??

    Οσο για σενα, freddie, η περιπτωση ηταν κλασικη αντιδραση κοπελας που ειναι προκατειλημενη αρνητικα προς τους ανδρες, οποτε πεφτει στην παγιδα να βλεπει αυτο που θελει να δει....
    Αυτο δεν θα αλλαξει ποτε..... {#emotions_dlg.whistling}


    RoCkLiViN2
    25.05.2008, 02:27

    Βασικα, το κυριο λαθος που κανουν τα αγορια, ειναι να το παιζουν σιγουροι οτι θα προλαβουν να τραβιχτουν.... Κλασικη ατακα και οι περισσοτερες την πατατε...

     


    margot
    31.05.2008, 01:18

    Το κακό είναι αυτό που σχολίασαν και αρκετοί προηγούμενοι. Η πίστη ότι "Δε θα συμβεί σε μένα" είτε πρόκειται για εγκυμοσύνη είτε για νόσημα.

    Το θέμα είναι πως όταν συμβεί το κακό είναι πλέον αργά. Καλύτερα λοιπόν να μην προκαλείς την τύχη σου. Εξάλλου πόσο συχνά συμβαίνει να σπάσει ένα προφυλακτικό; Είναι περισσότερο ασφαλές το να μη χρησιμοποιείς καθόλου;


    punkster
    01.06.2008, 11:44

    Παράθεση:

    Το μέλος -Iliana- στις 25-05-2008 στις 02:11 έγραψε...

    Αυτό που μου είχε τύχει πολλές φορές ήταν ο άλλος να αρνείται επίμονα να φορέσει προφυλακτικό, σε σημείο πια να νιώθω εγώ άσχημα, και να καταλήγουμε αυτός να "χαίρεται" κι εγώ να έχω τα χίλια-δυο στο κεφάλι μου.... Εάν σπάσει υπάρχει και το λεγόμενο "χάπι της επόμενης μέρας" προς αποφυγή εγκυμοσύνης, και μετά κάπου για εξετάσεις αίματος, αν δεν ξέρεις τον άλλον ειδικά.

    Δυστυχώς η άμβλωση έχει γίνει η πιο δημοφιλής αντισύλληψη πλέον... Η μητέρα μου σαν γιατρός έχει κάθε μέρα τουλάχιστον ένα τέτοιο περιστατικό.....

    Νομίζω πώς οι άντρες, κυρίως, δεν το παίρνουν όσο σοβαρά θα έπρεπε, γιατί η πιο συνήθης συνέπεια γι'αυτούς δεν υφίσταται. Το "στιγμιαίο λάθος" μένει στην κοπέλα να το αντιμετωπίσει, και όχι σπάνια, μόνη της.....

    Γνώμη μου, ενημέρωση υπάρχει. Αυτό που δεν υπάρχει, σε όλους τους τομείς της κοινωνίας μας πλέον, είναι παιδεία, τιμή, υπευθυνότητα και πάνω απ'όλα σεβασμός, προς τον εαυτό μας και τους άλλους, ΟΠΟΙΟ θέμα κι αν θίξει κανείς.....



    {#emotions_dlg.yes} Ακριβως ετσι ειναι.....


    Astron
    01.06.2008, 12:28

    Παράθεση:

    Το μέλος -Iliana- στις 25-05-2008 στις 02:11 έγραψε...
    Αυτό που μου είχε τύχει πολλές φορές ήταν ο άλλος να αρνείται επίμονα να φορέσει προφυλακτικό, σε σημείο πια να νιώθω εγώ άσχημα, και να καταλήγουμε αυτός να "χαίρεται" κι εγώ να έχω τα χίλια-δυο στο κεφάλι μου....

    Και ρισκάρεις την υγεία και το μέλλον σου για να ...χαίρεται αυτός;
    Γιατί δεν λες απλά όχι να τελειώνει η ιστορία; Εάν δεν μπορεί να σεβαστεί τις ευαισθησίες σου δεν έχει κανένα νόημα η όλη ιστορία.

    Και βέβαια όταν τελικά το ανέχεσαι αυτό καταλήγεις εσύ να μην σέβεσαι τον εαυτό σου...


    margot
    01.06.2008, 14:24

    Παράθεση:

    Και ρισκάρεις την υγεία και το μέλλον σου για να ...χαίρεται αυτός;
    Γιατί δεν λες απλά όχι να τελειώνει η ιστορία; Εάν δεν μπορεί να σεβαστεί τις ευαισθησίες σου δεν έχει κανένα νόημα η όλη ιστορία.

    Και βέβαια όταν τελικά το ανέχεσαι αυτό καταλήγεις εσύ να μην σέβεσαι τον εαυτό σου...

    Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου όμως μιλάς από τη θέση του άντρα. Η ψυχολογική πίεση που ασκείται σε ένα κορίτσι  - ιδίως όταν είναι άπειρη και θεωρεί ότι είναι και ερωτευμένη με τον άνθρωπο που έχει απέναντί της - είναι τεράστια.

    Είναι εξαιρετικά δύσκολο να πει "απλά όχι και να τελειώνει η ιστορία". Θα έπρεπε να το κάνει αλλά...

    Το σημαντικό είναι να καταλάβουν και τα δύο φύλα την ανάγκη προστασίας του εαυτού τους και τα μεν αγόρια ότι ούτε χάνουν τίποτα με τη χρήση προφυλακτικού ούτε είναι λιγότερο άντρες (το έχω ακούσει και αυτό!) τα δε κορίτσια ότι το σώμα τους είναι ό,τι ιερότερο έχουν και πρέπει να το προστατεύουν με κάθε τρόπο.


    kithara2
    01.06.2008, 21:34

     

    -----------------
    θα 'μαι στο πλαι σου και ας ματώσω.....

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kithara2 στις 21-06-2010 17:56 ]


    Astron
    01.06.2008, 22:42

    Παράθεση:

    Το μέλος kithara2 στις 01-06-2008 στις 21:34 έγραψε...
    αλλα αυτο που αναφέρθηκε να εχουν οι κοπέλες μαζι τους προφυλακτικο νομίζω οτι οι περισσότεροι θα το παρεξηγήσουν αλλωστε για αυτα πρεπει να νοαζονται οι αντρες....

    "Γι' αυτά πρέπει να νοιάζονται οι άνδρες;" Μια στιγμή... Γνωρίζεις ότι οι κοπέλες έχουν αυξημένη πιθανότητα (σε σχέση με τους άνδρες) να κολλήσουν σεξουαλικά μεταδιδόμενα νοσήματα όπως το Aids; Και ταυτόχρονα υπάρχει και ο κίνδυνος της ανεπιθύμητης εγκυμοσύνης που οδηγούν σε τεράστια διλήμματα. Είναι πολύ περισσότεροι οι κίνδυνοι που αντιμετωπίζει μία γυναίκα όταν κάνει σεξ χωρίς προφύλαξη. Για αυτό είναι πολύ ανεύθυνο να εξαρτάται κανείς αποκλειστικά απ' τις πρωτοβουλίες του συντρόφου του.

    Το σωστό είναι τόσο οι άνδρες όσο και οι γυναίκες να έχουν μαζί τους στο πορτοφόλι (ή όπου αλλού) προφυλακτικό. Είναι θέμα υπευθυνότητας. Όταν μάλιστα μιλάμε για κάτι τόσο σοβαρό που έχει να κάνει με την υγεία και το μέλλον μας, το να "παρεξηγήσει" κάποιος την ύπαρξη του προφυλακτικού είναι απόλυτη ηλιθιότητα! (αλήθεια, αν δεις ότι κάποιος/α στο πορτοφόλι του έχει προφυλακτικό πώς ακριβώς μπορείς να το παρεξηγήσεις;;;)


    kithara2
    01.06.2008, 23:27

     


    -----------------
    θα 'μαι στο πλαι σου και ας ματώσω.....

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kithara2 στις 21-06-2010 17:58 ]


    StavmanR
    02.06.2008, 02:59

    Παράθεση:

    Το μέλος -Iliana- στις 25-05-2008 στις 02:11 έγραψε...

    Αυτό που μου είχε τύχει πολλές φορές ήταν ο άλλος να αρνείται επίμονα να φορέσει προφυλακτικό, σε σημείο πια να νιώθω εγώ άσχημα, και να καταλήγουμε αυτός να "χαίρεται" κι εγώ να έχω τα χίλια-δυο στο κεφάλι μου.... Εάν σπάσει υπάρχει και το λεγόμενο "χάπι της επόμενης μέρας" προς αποφυγή εγκυμοσύνης, και μετά κάπου για εξετάσεις αίματος, αν δεν ξέρεις τον άλλον ειδικά.

     

    Εγώ θα ακολουθήσω το ρεύμα της εποχής και θα "πιάσω συζήτηση" με banαρισμένο μέλος, αν και θα ήθελα να μπορούσε να βρίσκεται εδώ για να συζητήσουμε και όχι να κάνω μονόλογο.Smile

    Πιάνομαι από το σημαντικό θέμα που ανέφερε η Ηλιάνα και αφορά στο γιατί κάνουμε την επιλογή να κάνουμε κάτι που δεν θεωρούμε σωστό ή θεωρούμε επικίνδυνο. Η λέξη κλειδή της πρότασης είναι "επιλογή". Οι ορμές μας δεν είναι μη ελεγχόμενες, κι αυτό είναι ένα σημαντικό μέρος της ανθρώπινης λειτουργίας σε αντίθεση με την υπόλοιπα χλωροπανίδα.
    Τα περισσότερα παιδιά έχουν τις πρώτες σεξουαλικές επαφές κυρίως λόγω κοινωνικής κατάστασης (παρθένος/α ετών 18;;;;). Δεν πρόκειται για "επιλογή" αλλά για κοινωνική (έστω και υποσυνείδητη) επιβολή. Τέτοιου είδους υποσυνείδητες/ασυνείδητες ή και συνειδητές επιβολές κατευθύνουν σε μεγάλο βαθμό τις επιλογές μας.

    Σκεφτείτε μόνο την πρόταση "...σε σημείο πια να νιώθω εγώ άσχημα..." της Ηλιάνας, που μεταφράζεται ως εξής (αυθαίρετα): "Αν δεν έκανα κάτι μαζί του την άλλη μέρα θα ήμουν το βούκινο της παρέας ως ανέραστη, περίεργη, εξωγήινη...". Δεν μπορώ να δώσω άλλη λογική εξήγηση άλλωστε, το γιατί δεν σταματά η γυναίκα σε τέτοια κατάσταση, και εφόσον η ίδια έχει αξιολογήσει εκ των προτέρων ότι η χρήση προφυλακτικού είναι σημαντικότερη από το ίδιο το σεξ στην παρούσα κατάσταση (η επιμονή του να χρησιμοποιηθεί προφυλακτικό δείχνει ότι έχει σώας τας φρένας, ακόμα και σε κατάσταση πάθους...μάλλον σε αντίθεση με το έτερον ήμισυ στο οποίο υπερέχει η αρχέγονη αναπαραγωγική γονιδιακή εντύπωση).

    Παράθεση:

    Δυστυχώς η άμβλωση έχει γίνει η πιο δημοφιλής αντισύλληψη πλέον... Η μητέρα μου σαν γιατρός έχει κάθε μέρα τουλάχιστον ένα τέτοιο περιστατικό.....

    Οι μεγάλες αλήθειες λέγονται σε μικρές προτάσεις... Υπάρχει ένα παλιότερο πολυσυζητημένο θέμα για τις εκτρώσεις, αναζητήστε το και παρακαλώ οποιονδήποτε να συμμετέχει σε αυτήν. Είναι κέρδος για όλους να συμμετέχουν σε σοβαρές συζητήσεις, που σώζουν ζωές (τόσο του παιδιού όσο και της μάνας)...

    Παράθεση:

    Νομίζω πώς οι άντρες, κυρίως, δεν το παίρνουν όσο σοβαρά θα έπρεπε, γιατί η πιο συνήθης συνέπεια γι'αυτούς δεν υφίσταται. Το "στιγμιαίο λάθος" μένει στην κοπέλα να το αντιμετωπίσει, και όχι σπάνια, μόνη της.....

    Προσωπικά είμαι κατά της αντίληψης περί "στιγμιαίου λάθους"...αντίθετα κλίνω προς το "χρονικό προαναγγελθέντος εγκλήματος". Η παιδεία και η ψυχολογία δεν χτίζονται σε μία μέρα, ούτε η υπευθυνότητα και η αγάπη.

    Παράθεση:

    Γνώμη μου, ενημέρωση υπάρχει. Αυτό που δεν υπάρχει, σε όλους τους τομείς της κοινωνίας μας πλέον, είναι παιδεία, τιμή, υπευθυνότητα και πάνω απ'όλα σεβασμός, προς τον εαυτό μας και τους άλλους, ΟΠΟΙΟ θέμα κι αν θίξει κανείς.....

    Δυστυχώς, η πρώτη φορά που εμφανίζεται ταύτιση απόψεων, συμβαίνει στην after-BAN εποχή της Ηλιάνας και αυτό με στεναχωρεί αρκετά. Ο κόσμος δεν χρειάζεται επιπλέον ΕΝημέρωση...εκείνο που χρειάζεται είναι ΕΞημέρωση. Αρχίσαμε να επιστρέφουμε στις ρίζες μας, και να επιδιδόμαστε σε ανθρωποφαγία (κοινωνική) και κτητικότητα. Σήμερα δεν υπάρχει γυναίκα, υπάρχει "γκόμενα"...όπως δεν υπάρχει άντρας, υπάρχει "εξασφάλιση". Η σεξουαλική επαφή καταλήγει σαν το σημαιάκι που τοποθέτησε ο Έντμουντ Χίλαρυ στο Έβερεστ "ΚΑΤΑΚΤΗΘΗΚΕ". Βέβαια, αν βάλει κανείς και το θέμα των εκτρώσεων, η μεταφορά είναι ακόμα πιο πειστική... σε κάθε απόπειρα κατάκτησης του Έβερεστ θρηνούμε τουλάχιστον 20 θύματα, μα σχεδόν ποτέ τον "κατακτητή".

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : StavmanR στις 02-06-2008 03:06 ]


    punkster
    02.06.2008, 11:20

    Παράθεση:

    Το μέλος StavmanR στις 02-06-2008 στις 02:59 έγραψε...

    Εγώ θα ακολουθήσω το ρεύμα της εποχής και θα "πιάσω συζήτηση" με banαρισμένο μέλος, αν και θα ήθελα να μπορούσε να βρίσκεται εδώ για να συζητήσουμε και όχι να κάνω μονόλογο.Smile

    Πιάνομαι από το σημαντικό θέμα που ανέφερε η Ηλιάνα και αφορά στο γιατί κάνουμε την επιλογή να κάνουμε κάτι που δεν θεωρούμε σωστό ή θεωρούμε επικίνδυνο. Η λέξη κλειδή της πρότασης είναι "επιλογή". Οι ορμές μας δεν είναι μη ελεγχόμενες, κι αυτό είναι ένα σημαντικό μέρος της ανθρώπινης λειτουργίας σε αντίθεση με την υπόλοιπα χλωροπανίδα.
    Τα περισσότερα παιδιά έχουν τις πρώτες σεξουαλικές επαφές κυρίως λόγω κοινωνικής κατάστασης (παρθένος/α ετών 18;;;;). Δεν πρόκειται για "επιλογή" αλλά για κοινωνική (έστω και υποσυνείδητη) επιβολή. Τέτοιου είδους υποσυνείδητες/ασυνείδητες ή και συνειδητές επιβολές κατευθύνουν σε μεγάλο βαθμό τις επιλογές μας.

    Σκεφτείτε μόνο την πρόταση "...σε σημείο πια να νιώθω εγώ άσχημα..." της Ηλιάνας, που μεταφράζεται ως εξής (αυθαίρετα): "Αν δεν έκανα κάτι μαζί του την άλλη μέρα θα ήμουν το βούκινο της παρέας ως ανέραστη, περίεργη, εξωγήινη...". Δεν μπορώ να δώσω άλλη λογική εξήγηση άλλωστε, το γιατί δεν σταματά η γυναίκα σε τέτοια κατάσταση, και εφόσον η ίδια έχει αξιολογήσει εκ των προτέρων ότι η χρήση προφυλακτικού είναι σημαντικότερη από το ίδιο το σεξ στην παρούσα κατάσταση (η επιμονή του να χρησιμοποιηθεί προφυλακτικό δείχνει ότι έχει σώας τας φρένας, ακόμα και σε κατάσταση πάθους...μάλλον σε αντίθεση με το έτερον ήμισυ στο οποίο υπερέχει η αρχέγονη αναπαραγωγική γονιδιακή εντύπωση).

     



    Δεν ειναι ακριβως ετσι.....Τουλαχιστον οχι παντα.....
    Εχω βρεθει και εγω σε παρομοια θεση με την Ηλιανα και καταλαβαινω απολυτα τι εννοει....
    Περνανε παρα πολλες σκεψεις απο το μυαλο σου εκεινη την στιγμη, και γενικα πιστευω οτι περιοριζονται περισσοτερο στο ζευγαρι παρα στα σχολια της παρεας.
    Μπορει να θεωρειται αδιανοητο να αφησει μια κοπελα κατι τετοιο να συμβει, και εγω η ιδια το θεωρουσα αδιανοητο για τον εαυτο μου, ομως δεν ειναι τοσο απλο οσο το να πεις ενα οριστικο "οχι, δεν το δεχομαι" ενω ο αλλος συνεχιζει να σε πιεζει ( και ενω του το εχεις ηδη ξεκαθαρισει οτι δεν θες να ρισκαρεις). Ακουγεται κουλο, γιατι ακριβως το αντιθετο θα επρεπε να συμβαινει, δηλαδη οσο περισσοτερο αρνειται ο αλλος, τοσο να τσατιζεται και να πεισμωνει η κοπελα. Δυστυχως, ομως, σε τετοιες καταστασεις αρχιζεις και σκεφτεσαι περισσοτερο τον αλλον παρα τον εαυτο σου. Στο σεξ θες να ικανοποιηθεις αλλα και να ικανοποιησεις. Οποτε τον βλεπεις τον αλλον να γκρινιαζει και να ξενερωνει, λες αντε, τελευταια φορα.
    .....Πφφ......Δεν βγαζει νοημα, το ξερω. Ουτε υπαρχει δικαιολογια.

    {#emotions_dlg.thumbdown}


    StavmanR
    02.06.2008, 12:12

    Punksterίνα έχεις δίκιο να ενίστασαι καθώς δεν εκφράστηκα σωστά λόγω της περασμένης ώρας... Δεν εννοούσα ότι ο λόγος για τον οποίο τα παιδιά επιδίδονται σε σεξουαλικές επαφές είναι το κοινωνικό στάτους, αλλά ότι το τελευταίο συμμετέχει σε μεγάλο βαθμό στην ΕΠΙΛΟΓΗ του πότε, που και γιατί... Έχουμε όλοι περάσει από την εφηβεία για να γνωρίζουμε την πίεση που υφίσταται ένα παιδί από την παρέα του λόγω της αποχής του από ερωτικές συνευρέσεις. Η φυσιολογική ορμή κατευθύνεται σε μεγάλο βαθμό από το κοινωνικό περιβάλλον ως προς την επιλογή του τρόπου, του χρόνου, του τόπου και του παρτενέρ. Εκεί τα πράγματα παρεκτρέπονται και χάνεται το ουσιαστικό νόημα της συνεύρεσης.

     

    Σχετικά με την έκτρωση έχει γίνει συζήτηση εδώ: http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?mop=modload&name=Splatt_Forums&file=viewtopic&topic=11739&forum=39

     

     


    punkster
    02.06.2008, 18:00

    Παράθεση:

    Το μέλος StavmanR στις 02-06-2008 στις 12:12 έγραψε...

    Punksterίνα έχεις δίκιο να ενίστασαι καθώς δεν εκφράστηκα σωστά λόγω της περασμένης ώρας... Δεν εννοούσα ότι ο λόγος για τον οποίο τα παιδιά επιδίδονται σε σεξουαλικές επαφές είναι το κοινωνικό στάτους, αλλά ότι το τελευταίο συμμετέχει σε μεγάλο βαθμό στην ΕΠΙΛΟΓΗ του πότε, που και γιατί... Έχουμε όλοι περάσει από την εφηβεία για να γνωρίζουμε την πίεση που υφίσταται ένα παιδί από την παρέα του λόγω της αποχής του από ερωτικές συνευρέσεις. Η φυσιολογική ορμή κατευθύνεται σε μεγάλο βαθμό από το κοινωνικό περιβάλλον ως προς την επιλογή του τρόπου, του χρόνου, του τόπου και του παρτενέρ. Εκεί τα πράγματα παρεκτρέπονται και χάνεται το ουσιαστικό νόημα της συνεύρεσης.

     

    Ναι, σε αυτο εχεις δικιο.....
    Απλως επειδη αναφερθηκες στους κοινωνικους λογους που οδηγουν στη μη χρηση προφυλακτικου, οποτε ηθελα να παραθεσω και μια διαφορετικη σκοπια των πραγματων. Οτι δεν ειναι μονο η παρεα που σε επηρεαζει, αλλα και ο ιδιος ο συντροφος που επιμενει στο σεξ χωρις προστασια. {#emotions_dlg.wacko}

    Και οπως ειπε και ενας τυπακος (...Σοπενχαουερ, αν δεν με απατα η μνημη μου....): "ο ανθρωπος μπορει να κανει οτι θελει, αλλα οχι να θελει οπως θελει"
    Αυτο τα λεει ολα....{#emotions_dlg.whistling}


    marakiasteraki
    15.01.2009, 19:17

    Παράθεση:

    Το μέλος holygrail στις 24-05-2008 στις 21:25 έγραψε...

    ασχετο... αλλα μηπως ξερετε που πουλανε προφυλακτικο με γευση φραουλα?



    Λογικά σε φαρμακεία....{#emotions_dlg.confused1}


    marakiasteraki
    15.01.2009, 19:19

    Παράθεση:

    Το μέλος RoCkLiViN2 στις 25-05-2008 στις 02:27 έγραψε...

    Βασικα, το κυριο λαθος που κανουν τα αγορια, ειναι να το παιζουν σιγουροι οτι θα προλαβουν να τραβιχτουν.... Κλασικη ατακα και οι περισσοτερες την πατατε...

     



    Σε μια τέτοια περίπτωση, τα αγοράκια να μείνουν με την όρεξη!!!!!!Σιγά μην το παίξουμε και κορόνα γράμματα για το άμα βάλουν προφυλακτικό ή όχι!!!!!!!!!!