ελληνική μουσική
    350 online   ·  210.866 μέλη

    Ψυχολογία της Μουσικής

    MusicMind
    18.05.2008, 23:31

    Έχει ασχοληθεί ή ασχολείται κανείς με την επιστήμη αυτή;

     


    pluton
    19.05.2008, 10:55

    Φίλε μου, αυτό που ζητάς είναι εξαιρετηκά δυσεύρετο στη χώρα μας. Αν και φαίνεται ενδιαφέρον, εντούτοις δε πιστεύω ότι υπάρχει κάποιος που να ασχολείται με αυτό


    thaliey
    19.05.2008, 11:02

    στην μουσικολογια διδασκονται μθημα ψυχολογια της μουσικης.........αλλα αλλες πληροφοριες δεν ξερω...{#emotions_dlg.sad}


    MusicMind
    19.05.2008, 11:05

    Βασικά ένας είμαι εγώ και επειδή ακριβώς γνωρίζω άλλον έναν που ασχολείται ήθελα να δω αν υπάρχει και τρίτος...

    Θα δημοσιεύσω τότε μερικά άρθρα στο e-Περιοδικό για να γνωρίσουν οι μουσικοί αυτό τον κλάδο της ψυχολογίας.

    Παραθέτω έναν ορισμό για το τι είναι ψυχολογία της μουσικής.

    "Ο σκοπός της ψυχολογίας της μουσικής είναι να κατανοήσει και να ερμηνεύσει τα μουσικά φαινόμενα σε νοητικό επίπεδο. Να χαρακτηρίσει και να ανακαλύψει τους τρόπους με τους οποίους το μυαλό αντιλαμβάνεται, θυμάται και ανακαλεί, δημιουργεί και εκτελεί μουσική. Προσπαθεί να απαντήσει σε ερωτήσεις όπως το πώς το μυαλό αντιδρά, φαντάζεται, ελέγχει την εκτέλεση και εκτιμά την μουσική."

     


    StavmanR
    19.05.2008, 11:08

    Η ψυχολογία της μουσικής στην πολιτισμένη Ελλάδα επικεντρώνεται στο "Τίο ντώσε μου ευρώ να σου παίξω ντέφι...", το οποίο εν συνεχεία ονομάζεται επαγγελματική μουσική.{#emotions_dlg.whistling}

     

    Σε γενικές γραμμές υπήρξαν παλαιότερα τόπικς σχετικά (παρεμφερή σε θέμα), όπως το " Η μουσική επηρεάζει το χαρακτήρα;" κλπ.

     

     


    MusicMind
    19.05.2008, 11:09

    Το γνωρίζω thaliey. Είμαι απόφοιτος μουσικολογίας. Το θέμα είναι πως το μάθημα αυτό σου δίνει το έναυσμα να ασχοληθείς και τις βασικές πληροφορίες μιας και ο τομέας αυτός από το 1980 και μετά έχει εξελιχθεί και εξελίσσεται συνεχώς ειδικά με την ανάπτυξη της τεχνολογίας και την ευρεία χρήση του ιντερνετ.


    CROSS
    20.05.2008, 00:51

    Περισσότερο έχω ακούσει (καιι έχω ασχοληθεί λίγο)με τα ψυχοακουστικά..δηλαδή τα εφέ.Το πώς αντιλαμβάνεται ο καθένας την εναλλάγή του ήχου με βάση την εκάστοτε ''παραμόρφωσή''του.

    Κάτι περισσότερο δεν ξέρω.Μπορείς να αναφέρεις εσύ,που είσαι και πιο ειδικός,να μάθουμε και εμείς.Smile


    oulion
    20.05.2008, 10:44

    Παράθεση:

    Το μέλος MusicMind στις 19-05-2008 στις 11:05 έγραψε...

    Βασικά ένας είμαι εγώ και επειδή ακριβώς γνωρίζω άλλον έναν που ασχολείται ήθελα να δω αν υπάρχει και τρίτος...

    Θα δημοσιεύσω τότε μερικά άρθρα στο e-Περιοδικό για να γνωρίσουν οι μουσικοί αυτό τον κλάδο της ψυχολογίας.

    Παραθέτω έναν ορισμό για το τι είναι ψυχολογία της μουσικής.

    "Ο σκοπός της ψυχολογίας της μουσικής είναι να κατανοήσει και να ερμηνεύσει τα μουσικά φαινόμενα σε νοητικό επίπεδο. Να χαρακτηρίσει και να ανακαλύψει τους τρόπους με τους οποίους το μυαλό αντιλαμβάνεται, θυμάται και ανακαλεί, δημιουργεί και εκτελεί μουσική. Προσπαθεί να απαντήσει σε ερωτήσεις όπως το πώς το μυαλό αντιδρά, φαντάζεται, ελέγχει την εκτέλεση και εκτιμά την μουσική."

     



     

    Περιμενω πως και πως!!!!!!


    thaliey
    20.05.2008, 11:30

    Παράθεση:

    Το μέλος MusicMind στις 19-05-2008 στις 11:09 έγραψε...

    Το γνωρίζω thaliey. Είμαι απόφοιτος μουσικολογίας. Το θέμα είναι πως το μάθημα αυτό σου δίνει το έναυσμα να ασχοληθείς και τις βασικές πληροφορίες μιας και ο τομέας αυτός από το 1980 και μετά έχει εξελιχθεί και εξελίσσεται συνεχώς ειδικά με την ανάπτυξη της τεχνολογίας και την ευρεία χρήση του ιντερνετ.



    τι ακριβως απο γνωσεις δινουν δεν ξερω απλα επειδη παλια εψαχνα γ μουσικολογια κ εχω και πολλους φιλους απο το μακεδονια για αυτο κ ξερω οτι διδασκεται απο κει κ περα αφου το εχεις αρακολουθηση τοτε οκ...αφου δινει μονο τ βασικα ως γνωσεις κ σιγουρα οσσ εξελισσεται η ζωη μας εξελλισονται κ οι τομεις σ ολα!!!!