ελληνική μουσική
    660 online   ·  210.857 μέλη

    SOS για πιατινια!!!

    darbukaboy
    27.05.2008, 20:23

    Zidjian A custom ή Sabian AAX;

    Χρηση ροκ και ελληνικο εντεχνο


    Hastaroth
    27.05.2008, 22:55

    Προσωπική μου άποψη,τά Zildjan.

    Οχι οτι τά Sabian δέν είναι καλά,αλλά περισσότερο μού αρέσει ο ήχος τού Zildjan.

    Πάντως το καλύτερο είναι να ακούσης και τά δύο και να βασιστής στο δικό σου αυτί και ένστικτο.Ο,τι και να πούμε εμείς οι άλλοι έχει μεγάλη δόση υποκειμενικότητας. 

     


    dan123
    18.11.2010, 14:46
    zildjian A custom dagwto
    cobal
    19.11.2010, 18:21

    Απο τοτε που ξεκινησα το σπορ αγοραζα μονο Zildjian....Εχω δοκιμασει ολες τις σειρες και στο σετ μου εχω καταληξει σε A custom, Avedis, "Κ"........Πρωσoπικα προτιμω την σειρα Avedis και "Κ" απο την A Custom.... Αν χρειαστει να ξανα αγορασω πιατινια ειμαι σιγουρος οτι αυτα θα ειναι Avedis Zildjian για την "φυσικοτητα" του ηχου τους.... Ξερω ομως οτι στα στουντιο προτιμουν τα Α custom για ηχογραφησεις....

    Σαφως κορυφαια εταιρια και η Sabian και ηχητικα ειναι πιο κοντα στην Zildjian απο οτι αλλες (και για ενα αλλο λογο)

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : cobal στις 19-11-2010 18:27 ]


    Vagelism
    24.11.2010, 18:33

    Φιλε μην τσιμπας.Πηγαινε με καθαρο αυτι και ανοιχτο μυαλο και ακου...Γενικα ακου.

    το οτι εχεις ακουσει ενα ωραιο Zilijiann σε μια ηχογραφιση του Vinnie... δεν σημαινει οτι στο μαγαζι θα βρεις τον ιδιο ηχο απο το ιδιο πιατο...τα πιατα ειναι ζωντανα και ποτε δεν εχουν τον ιδιο ηχο..και δεν πρεπει να αγοραζουμε με κριτιριο την μαρκα..αλλα το τι θελουμε να ακουσουμε.

    Παράθεση:

    Το μέλος darbukaboy στις 27-05-2008 στις 20:23 έγραψε...

    Zidjian A custom ή Sabian AAX;

    Χρηση ροκ και ελληνικο εντεχνο




    NOFX
    29.01.2011, 19:28
    zildjian aax alla mou aresei kai to sabian xs20 poly