ελληνική μουσική
    597 online   ·  210.877 μέλη

    Γιατί πρέπει να κρυβόμαστε πίσω απο ενα nickname...

    Liza32
    30.05.2008, 12:37

    εφόσον ο καθένας μπορεί να μας βρεί, αν θέλει να μάθει ποιοί ήμαστε και που ζούμε;


    PashalinaMakia
    30.05.2008, 12:42

    Υπάρχουν ανώμαλοι κι ανώμαλοι.Εγώ προσωπικά δεν κρύφτηκα πίσω κανένα nickname και πιστεύω πως το να προσπαθεί κάποιος να διατηρήσει την ανωνυμία του διαδικτυακά είναι χαζό μιας κι είπες κι εσύ πως δεν είναι δύσκολο κανείς να μάθει πού βρίσκεσαι και πώς σε λένε.


    seras
    30.05.2008, 12:44

    Δηλαδή εσύ θες αντι για Liza32, να γράφεις το όνομα και το επίθετο σου?{#emotions_dlg.laugh}(μπορούσες να τα είχες ως nick,και μπορείς να τα βάλεις και στο προφίλ..)

    Σορρυ κιόλας αλλά είναι απο τα πιο χαζα τόπικ που έχω δει...


    Moonchild92
    30.05.2008, 12:47

    Δεν θα έλεγα ότι κρυβόμαστε.... Πολλοί παραθέτουν όλα τους τα στοιχεία στα προφίλ τους ακριβώς γι' αυτό. Για να τους βρουν. Το ότι επικοινωνούμε μέσω του MH δεν σημαίνει ότι δεν μπορούμε κάλλιστα να συναντηθούμε. Πολλοί το κάνουν.... Άλλωστε γι' αυτό υπάρχουν και οι εκδηλώσεις του MH! Για να μην είμαστε απρόσωποι ο ένας για τον άλλον.... Από κει και πέρα, αν θα το αποδεχτεί κάποιος αυτό, είναι δική του επιλογή......


    Moonchild92
    30.05.2008, 12:49

    Παράθεση:

    Το μέλος seras στις 30-05-2008 στις 12:44 έγραψε...

     

    Σορρυ κιόλας αλλά είναι απο τα πιο χαζα τόπικ που έχω δει...



    Δεν ήταν ανάγκη να το πεις αυτό...


    seras
    30.05.2008, 12:55

    Παράθεση:

    Το μέλος Moonchild92 στις 30-05-2008 στις 12:49 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος seras στις 30-05-2008 στις 12:44 έγραψε...

     

    Σορρυ κιόλας αλλά είναι απο τα πιο χαζα τόπικ που έχω δει...



    Δεν ήταν ανάγκη να το πεις αυτό...



    Δεν ήταν ανάγκη να το σχολιάσεις αυτό..


    Liza32
    30.05.2008, 13:00

    Δεν πειράζει! Εγω προσωπικά, έβαλα nickname επειδή απ΄ότι είδα μάλλον είναι κανονισμός εδω μέσα. Παρόλα αυτά, δεν έχω πρόβλημα να μιλήσω για τον εαυτό μου και τα ενδιαφέροντα μου, όπως κάνουν όλοι. Εκείνο που δεν καταλαβαίνω, είναι, γιατί ορισμένοι δεν γράφουν κανένα στοιχείο είτε ψεύτικο όνομα είτε οτιδήποτε άλλο. Εκτός και αν νομίζουν ότι θα παραμέινουν ανώνυμοι!


    vero
    30.05.2008, 13:05

    μπορει να ειναι χαζο το τοπικ αλλα έχει την φιλοσοφία του... είναι ο καινούργιος τρόπος επικοινωνίας μεταξύ των ανθρωπων ας μην το παίρνουμε στραβά... "τα παντα ρεουν"


    catherine91
    30.05.2008, 13:27

    Παράθεση:

    Το μέλος Moonchild92 στις 30-05-2008 στις 12:47 έγραψε...

    Δεν θα έλεγα ότι κρυβόμαστε.... Πολλοί παραθέτουν όλα τους τα στοιχεία στα προφίλ τους ακριβώς γι' αυτό. Για να τους βρουν. Το ότι επικοινωνούμε μέσω του MH δεν σημαίνει ότι δεν μπορούμε κάλλιστα να συναντηθούμε. Πολλοί το κάνουν.... Άλλωστε γι' αυτό υπάρχουν και οι εκδηλώσεις του MH! Για να μην είμαστε απρόσωποι ο ένας για τον άλλον.... Από κει και πέρα, αν θα το αποδεχτεί κάποιος αυτό, είναι δική του επιλογή......



    Με κάλυψες πλήρως, Βαγγέλη μου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


    Stroumfita456
    30.05.2008, 15:29

     

    Παράθεση:

    Το μέλος Moonchild92 στις 30-05-2008 στις 12:47 έγραψε...

    Δεν θα έλεγα ότι κρυβόμαστε.... Πολλοί παραθέτουν όλα τους τα στοιχεία στα προφίλ τους ακριβώς γι' αυτό. Για να τους βρουν. Το ότι επικοινωνούμε μέσω του MH δεν σημαίνει ότι δεν μπορούμε κάλλιστα να συναντηθούμε. Πολλοί το κάνουν.... Άλλωστε γι' αυτό υπάρχουν και οι εκδηλώσεις του MH! Για να μην είμαστε απρόσωποι ο ένας για τον άλλον.... Από κει και πέρα, αν θα το αποδεχτεί κάποιος αυτό, είναι δική του επιλογή......



    Σωστός!!!!

     



    vouliakis
    30.05.2008, 15:35

     

    @ Liza32: Κανείς δεν μπορεί να μάθει (με νόμιμο τρόπο, τουλάχιστον) ποιος “κρύβεται” πίσω από κάποιο nickname. Τα στοιχεία που μπορεί να βρει κάποιος με τη βοήθεια κάποιου προγράμματος ανίχνευσης ΙΡ, όπως το statcounter, δεν θίγουν το απόρρητο των επικοινωνιών. Αυτό το απόρρητο μπορεί να αρθεί μόνο με δικαστική εντολή, αν συντρέχουν κάποιοι σοβαροί λόγοι και το επιβάλλει η νομοθεσία. Τότε μόνο, ο provider σου, υποχρεώνεται να δώσει στον εισαγγελέα τα πλήρη στοιχεία σου.

     

    Για την ανωνυμία και τη ψευδωνυμία στο διαδίκτυο, τώρα: είναι ένα μεγάλο θέμα συζήτησης με πολλούς υπέρμαχους και πολέμιους από κάθε πλευρά. Προσωπικά, προτιμώ να γράφω επώνυμα.

     

    @seras, vero κλπ: Αν δεν καταλαβαίνετε αυτά που διαβάζετε, αγνοείστε τα και μην τα σχολιάζετε. Τα σχόλια περί χαζού τόπικ κλπ, δεν νομίζω να ωφελούν. Οι βασικές έννοιες που θίγει, η Liza32 απασχολούν πολλούς ανθρώπους στο διαδίκτυο και σας τις συνοψίζω: ανωνυμία, ψευδωνυμία και απόρρητο των επικοινωνιών στο διαδίκτυο.

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vouliakis στις 30-05-2008 15:36 ]


    seras
    30.05.2008, 15:40

    Παράθεση:

    Το μέλος vouliakis στις 30-05-2008 στις 15:35 έγραψε...

     

    @seras, vero κλπ: Αν δεν καταλαβαίνετε αυτά που διαβάζετε, αγνοείστε τα και μην τα σχολιάζετε.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vouliakis στις 30-05-2008 15:36 ]



    Δεν είπα ότι δεν το κατάλαβα...απλά σχολίασα...νομίζω πως έχω αυτό το "προνόμιο"..


    margot
    31.05.2008, 00:34

    Πιστεύω ότι και με το nick του κάποιος πολλές φορές υποδηλώνει ένα κομμάτι του εαυτού του. Συχνά το ψευδώνυμο έχει τη δική του ιστορία - για να μην πω υπόσταση που είναι βαρύ- εκφράζει προτιμήσεις ή απόψεις. Άρα γιατί να μην υπάρχει;

    Τώρα το αν κάποιος θέλει ή όχι να αποκαλύψει τα στοιχεία του δικαιωμά του, δε νομίζω ότι ενοχλεί. Ενοχλητικό είναι να μη σεβόμαστε τη διαφορετική άποψη είτε επώνυμα είτε ανώνυμα.


    kithara2
    03.06.2008, 00:02

     


    -----------------
    θα 'μαι στο πλαι σου και ας ματώσω.....

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kithara2 στις 21-06-2010 17:55 ]


    marakiasteraki
    15.01.2009, 19:13

    Παράθεση:

    Το μέλος margot στις 31-05-2008 στις 00:34 έγραψε...

    Πιστεύω ότι και με το nick του κάποιος πολλές φορές υποδηλώνει ένα κομμάτι του εαυτού του. Συχνά το ψευδώνυμο έχει τη δική του ιστορία - για να μην πω υπόσταση που είναι βαρύ- εκφράζει προτιμήσεις ή απόψεις. Άρα γιατί να μην υπάρχει;

    Τώρα το αν κάποιος θέλει ή όχι να αποκαλύψει τα στοιχεία του δικαιωμά του, δε νομίζω ότι ενοχλεί. Ενοχλητικό είναι να μη σεβόμαστε τη διαφορετική άποψη είτε επώνυμα είτε ανώνυμα.



    Θα συμφωνήσω....