ελληνική μουσική
    403 online   ·  210.874 μέλη

    Ακουστική κιθάρα: πένα ή δάκτυλα?

    seawind8
    09.06.2008, 15:57

    Ξέρω ξέρω αυτή την ερώτηση την έχω ψάξει πολύ αλλά ακόμι δεν έχω βρεί καμμια απάντηση..

    Βασικά είμαι άσχετος από μουσική χιχιιχιχι... δηλαδή απο να παίζω μουσική..

    Ναι έχω κιθάρα στο σπίτι την οποία αγόρασα σε μία απεγνωσμένη προσπάθια να μάθω να παίζω με τις παρέες μου στης παραλίες :) Τα τραγούδια που μ'αρέσουν είναι κυρίως έντεχη και συνγχρόνη και κλασσίκα παλαιά λαικά τραγούδια (όχι ελαφρολαικα) όσων αφορα την ελληνική μουσική και λιγακι ροκ πυξ λαξ ,κατσιμηχα κτλ... έκανα το λάθος να αγοράσω μια ακουστική και όχι κλασσική αλλά λέω να δοκιμάσω και με αυτή λιγάκι, βρήκα ένα site με μαθήματα κηθάρας και προσπάθησα αλλά οπώς πολλοί απογοητεύτικα με το γεγονός οτι δεν μπορούσα να βγάλω μελωδία..(κλασσικα αρχισα να σκέφτομαι ότι μαλλον δεν είναι για μένα αυτα..) αλλα μια φορα δοκίμασα να παίξω με τα δαχτυλα και μου φάνηκε κάπως πιό απλό... εσείς τι μου προτείνεται για αρχή;;;

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vouliakis στις 16-06-2008 18:09 ]


    kithara-woman
    09.06.2008, 16:51

    Μην απογοητεύεσαι...Κάθε αρχή και δύσκολη.Στην αρχή φαίνεται βουνό,αλλά δεν είναι.

    Οπως βολεύεσαι.Μάλλον με τα δάχτυλα καλύτερα.Αλλά αν δεις ότι σε ενοχλεί...Καλύτερα με πένα.Επειδή είναι σκληρές οι χορδές της ακκουστικής.Η κλασική έχει πιο μαλακές χορδές.

    Η όλη ουσία βρίσκεται στο αριστερό χέρι στο τι πιάνει.

    Ξεκίνα καλύτερα με απλές ασκήσεις,να συνηθίζουν τα δάχτυλα.Κάτι απλό,πχ ασκήσεις πρώτα για το δεξί σε ανοιχτές χορδές,και μετά για το αριστερό,τάστο-ταστο.

    Μια χαρά θα τα πας!


    matthias16
    09.06.2008, 20:23

    Οπως ειπε και η κιθαρα-γουμαν το σημαντικο ειναι οπως βολευεσαι.
    Προσωπικα πιστευω καλυτερα με πενα (αν εχεις καταφερει να την χειριζεσαι καλα στα αρπισματα) δινει και πιο οξυ ηχο και πιο καθαρο. Βεβαια υστερει σε τεχνικες και "πραγματα" που μπορεις να κανεις με τα δαχτυλα (μιας και αυτα ειναι 5!) , αλλα αφου η κιθαρα σε ενδιαφερει για να κατεβαζεις συγχορδιες με παρεα στην παραλια , πενα και παλι πενα Smile


    panosbousalis
    10.06.2008, 00:31

    Δούλεψε με την πένα, ταιριάζει στην ακουστική. .Κι όταν θέλεις χρησιμοποιείς και τα δάχτυλα για να αλλάξεις ύφος


    tzouv
    10.06.2008, 00:44

    Αν θελεις να παιξεις κατι που να εχει αρπισματα μπορεις να χρησημοποιησεις τα δαχτυλα για περισσοτερα ''κολπα'' και τεχνικη αν παιζεις απλα ρυθμους καλυτερα με πενα.Βεβαια ειναι και το αλλο αν θελεις να παιξεις καπου ησυχα με χαμηλο ηχο χρησημοποιησε δακτυλα αν θελεις να ακουστει πιο δυνατα η μελωδια σου καλυτερα πενα αλλα παντα να σκεφτεσαι τι βολευει εσενα και οχι τι κανουν η αλλοι!!!!!


    deathminor88
    10.06.2008, 12:31

    Για αυτά που λές ότι θες να παίξεις χρειάζεσαι πέννα και όχι δάχτυλα.


    jethroomi
    10.06.2008, 15:12

    Οι προλαλησαντες ηταν αρκουντως διαφωτιστικοι.

    Μιας και εισαι αρχαριος προσθετω:

    Να εχεις την κιθαρα σου καλοκουρδισμενη, παρε ενα κουρδιστηρι θα σε βοηθησει.


    seawind8
    11.06.2008, 08:54

    Χεχε!

    Σας ευχαριστώ όλους βασικά για τις απαντήσεις σας και το κουράγιο :P θα προσπαθήσω λιγάκι με δάχτυλα μάλλον γιατί μου αρέσει πιο πολύ ο γλύκος ήχος από τον οξύ αν και αυταο είναι το τελευταιο που μου χρειάζεται ...έχω πολλά ακόμι να μαθώ....αν δω οτι με ένοχλει σε βαθος χρόνου πένες υπάρχουν στο συρτάρι χιχιιχιχιχι!


    rory166
    14.06.2008, 07:48

    Προσωπικα εχω καταληξει στο οτι πιο πολυ απολαβανω το παιξιμο με τα δαχτυλα
    σε σημειο να κοντευω να αρχισω να παιζω και στην ηλεκτρικη με δαχτυλα{#emotions_dlg.thumbup}(πλακα κανω)

    αλλα στην περιπτωση του φιλου μας μαλλον πενα θα κολλουσε περισσοτερο

    Γενικα παντως πιστευω οτι απο τη στιγμη που αρχιζεις και κουμανταρεις το παιξιμο με τα δαχτυλα σχετικα καλα,κολλας και δε σου κανει τοσο αισθηση απο εκει και μετα να παιξεις με πενα.Εχεις εντελως διαφορετικη επαφη με την κιθαρα,πιο κοντινηSmile


    odis13
    15.06.2008, 10:38

    Παράθεση:

    Το μέλος rory166 στις 14-06-2008 στις 07:48 έγραψε...

     κοντευω να αρχισω να παιζω και στην ηλεκτρικη με δαχτυλα{#emotions_dlg.thumbup}(πλακα κανω)



     

    Δε ξέρεις τι χάνεις, ειλικρινά σου μιλάω.

     

    Ειδικα αν αφήσεις και νύχια μπορεις να χρησιμοποιείς το νύχι του δεικτη αντι για πένα (θα κάνεις το χέρι σα να κρατάς μια νοητή πένα) , να βγάζεις pinch harmonics με συνδυασμό πένα νύχι,να χτυπάς δύο κοντινές χορδές ταυτόχρονα (πχ στα powerchords βολέυει πολύ αυτό)