ελληνική μουσική
    347 online   ·  210.908 μέλη

    Πως μας «Βλέπει ο Θεός»

    Disasterpiece
    26.06.2008, 21:01

    Ο Σαρκασμος και το μαυρο Χιουμορ ενιοτε περιγραφουν την Αληθεια με τον καλυτερο τροπο.

    Αν και αυτο που ειπα στην αρχη:"ΚΙ ΥΣΤΕΡΑ ΗΡΘΑΝ ΟΙ ΜΕΛΙΣΣΕΣ !!!ΧΑ-ΧΑ-ΧΑ πως τα λες ρε Φωταρε,εχεις γουστο.Αν ησουν ΜΑΥΡΟΣ στην αφρικη μονο ο Ηλιος,τα κουνουπια και ο Χαρος θα σε εβλεπαν,ποιος θεος μας λες τωρα.ΕΛΕΟΣ" δεν το 'πα καθολου για πλακα η' σαν ειρωνια.Για μενα ειναι η σκληρη πραγματικοτητα.Κατα τ'αλλα δεν εχω προβλημα με κανεναν,αλλωστε μπορουμε να κανουμε κουβεντα πιστευω.Αλλα κατσε γιατι με τρομαζεις τωρα...!Λες "Ας πούμε ότι ξεκινάμε από το ίδιο επίπεδο και μηδενική βάση (όπως συνηθίζουν να λένε οι πολιτικοί) και ας θέτουμε ερωτήματα που θα λαμβάνουν άμεση απάντηση{#emotions_dlg.eek}! Δεν μπορεί! Κάπου θα καταλήξει!".Μου εχεις κανει περιπου 21 ερωτησεις και αισθανθηκα σα να περναω Ιερα Εξεταση.Ετσι δεν καταληγουμε πουθενα.

    Καλυτερα ο καθενας να παραθετει την αποψη του και να αφηνει στο συνομιλητη το δικαιωμα να πει αυτα που θελει να πει,εννοειται βεβαια να θετει και ερωτηματα αλλα σε λογικη ποσοτητα,οχι κατεβατο ερωτησεων σα να δινουμε στο ΑΣΕΠ.{#emotions_dlg.biggrin}

     

     

     

    Υ.Γ:Βλεπω πως εχεις ενα ψαρακι για αβαταρ.Τι συμπτωσις{#emotions_dlg.scared}.Οπως λεει το γνωστο ασμα  "Μπαινουμε στον Υδροχοο και θα φυγουν οι Ιχθεις...οι καιροι νερο θα φερουν,ετσι λεν αυτοι που ξερουν".Η Ιχθυακη εποχη παρερχεται και μαζι μ'αυτην ο Ι.Χ.Θ.Υ.Σ,εχε το υποψη απλα.{#emotions_dlg.biggrin}

     

     


    fotis70
    26.06.2008, 21:52

    Οι είκοσι ερωτήσεις σε τρομάζουν. Λογικό! Το καταλαβαίνω!

    Σου λέω ας αρχίσουμε από το μηδέν και σε τρομάζει πάλι τώρα τι να υποθέσω;

    Και ένα τελευταίο! Σε αυτό το τελευταίο που έγραψες στο υστερόγραφο πάλι μπερδεύτηκα!

      Βλεπω πως εχεις ενα ψαρακι για αβαταρ.Τι συμπτωσις .Οπως λεει το γνωστο ασμα  "Μπαινουμε στον Υδροχοο και θα φυγουν οι Ιχθεις...οι καιροι νερο θα φερουν,ετσι λεν αυτοι που ξερουν".Η Ιχθυακη εποχη παρερχεται και μαζι μ'αυτην ο Ι.Χ.Θ.Υ.Σ,εχε το υποψη απλα.

     

    ψάχνω να βρώ την επηστημανική τεκμηρίωση σε αυτό που περιγράφεις για να το λάβω σοβαρά υπόψιν  όμως δεν βρίσκω! Μπορείς να με βοηθήσεις;


    Disasterpiece
    26.06.2008, 22:49

    Παράθεση:

    Το μέλος fotis70 στις 26-06-2008 στις 21:52 έγραψε...

    Οι είκοσι ερωτήσεις σε τρομάζουν. Λογικό! Το καταλαβαίνω!

    Σου λέω ας αρχίσουμε από το μηδέν και σε τρομάζει πάλι τώρα τι να υποθέσω;

    Και ένα τελευταίο! Σε αυτό το τελευταίο που έγραψες στο υστερόγραφο πάλι μπερδεύτηκα!

    Βλεπω πως εχεις ενα ψαρακι για αβαταρ.Τι συμπτωσις .Οπως λεει το γνωστο ασμα "Μπαινουμε στον Υδροχοο και θα φυγουν οι Ιχθεις...οι καιροι νερο θα φερουν,ετσι λεν αυτοι που ξερουν".Η Ιχθυακη εποχη παρερχεται και μαζι μ'αυτην ο Ι.Χ.Θ.Υ.Σ,εχε το υποψη απλα.

     

    ψάχνω να βρώ την επηστημανική τεκμηρίωση σε αυτό που περιγράφεις για να το λάβω σοβαρά υπόψιν όμως δεν βρίσκω! Μπορείς να με βοηθήσεις;



     

    Ι.Χ.Θ.Υ.Σ=Ιησούς Χριστός Θεου Υιος Σωτήρ.

    Ειναι σχεδον τρομακτικα ειρωνικο πως χρησιμοποιειται και απο τους ιδιους τους Χριστιανους το παραπανω.Οταν εχεις χρονο παρακολουθησε(λεει οσα δεν εχω χρονο γραψω)ι:

    ZEITGEIST

    http://video.google.com/videoplay?docid=-7671298400447638082&hl=en

    WELCOME TO THE MATRIX!!!

    Αξιζει!{#emotions_dlg.thumbup}


    -----------------

    ''Εστ'ημάρ ότε Φοίβος πάλιν ελεύσεται και ες αεί έσεται''

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Disasterpiece στις 26-06-2008 23:40 ]


    oulion
    26.06.2008, 23:36

    Όπως ακριβώς βλέπει ένας καλός πατέρας το παιδί του και με ακόμη περισσότερη αγάπη.


    okanenas
    27.06.2008, 12:12

    Και απέραντη μακροθυμία  Wink


    fotis70
    27.06.2008, 12:21

    ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΕΔΩ!

    http://www.oodegr.com/


    StavmanR
    27.06.2008, 13:16

    Disasterpiece, σέβομαι απόλυτα τη διάθεσή σου για παράλληλους μονολόγους και δεν θα επιμείνω, μιας και σήμερα ο διά-λογος έχει εκλείψει από την ίδια μας την οικογένεια (δεν είναι προσωπικό), πόσω μάλλων από το ίντερνετ.

    Εντούτοις, θέλω να επισημάνω μερικά γενικά στοιχεία, ώστε να μην παρερμηνεύεται η πρόθεσή μου. Το γεγονός πως κάνω ερωτήσεις δεν σημαίνει ότι πρέπει να τις απαντήσει κανείς μία προς μία. Οι ερωτήσεις βοηθούν στο να σκεφτούμε αν οι "βάσεις " μας, έχουν κάποια βάση και ποια είναι αυτή... Πχ. γράφω:

    "Ας κάνω άλλη μία αφελή ερώτηση, που πιστεύω θα προκαλέσει κάποιο προβληματισμό. Για ποιο λόγο κάποιος θυσιάζει τη ζωή του για να παρέχει ηθικές έννοιες όπως ελευθερία, αγάπη κλπ., όταν εκείνος απεμπολεί το δικό του υπέρτατο αγαθό προκειμένου να το αποκτήσουν άλλοι; Σου θυμίζω ότι έννοιες όπως η ελευθερία είναι προς το παρόν ιδιότητες έμβιων όντων. Δεν νοείται πχ. ελευθερία πέτρας σύμφωνα με την παρούσα ηθική. Όταν εκείνος πεθαίνει, δηλαδή παύει η βιολογική του οντότητα, σύμφωνα με την παρούσα γνώση χάνει κάθε ιδιότητα του έμβιου όντος, ζωή, ελευθερία, αγάπη κλπ. Έχει νόημα να παλεύεις για κάτι το οποίο δεν θα αποκτήσεις εσύ προσωπικά ποτέ, σύμφωνα με την παρούσα λογική και βιολογία, όπως και την παιδεία των ατομικών ανθρωπίνων δικαιωμάτων και της ατομικής συνείδησης;"

    Εννοείται πως το να απαντήσεις στις παραπάνω ερωτήσεις είναι αφελές, μιας και οι ίδιες οι ερωτήσεις εμπεριέχουν τις απαντήσεις. Οι ερωτήσεις βοηθούν στο να δώσω το στίγμα του τί με ώθησε να σκεφτώ ότι:

    "Το παραπάνω έχει την έννοια ότι η ζωή τελικώς δεν είναι μεμονωμένη κατάσταση που κρύβεται πίσω από 40-140 κιλά κρέατος. Είναι συνολική και ολική έννοια που περιλαμβάνει και πράγματα τα οποία αγνοούμε παντελώς. Και φυσικά, ως γνήσιοι απόγονοι των Αρχαίων Ελλήνων κρατήσαμε το "οίδα" (το υπόλοιπο κείμενο "ότι ουδέν οίδα" θεωρήθηκε παραπλανητικό). Όσο ο άνθρωπος κλείνεται στο "κάστρο" του εγωισμού και της ατομικότητας, τόσο πλησιέστερα βρίσκεται στην βάση της εξελικτικής αλυσίδας της ζωής, δηλαδή τα πρωτεύοντα θηλαστικά, τα ψάρια, την αμοιβάδα κλπ."

    Σε μία συζήτηση δεν παίζουμε τρίβια γνώσεων, ώστε να απαιτούμε από το συνομιλητή: "Ποιο βιβλίο έγραψε ο τάδε στις 14 Σεπτεμβρίου 1934;".

    Από την άλλη λες ότι δεν σε ενδιαφέρει η φιλοσοφία, την ώρα που αναλύεις φιλοσοφικά μία εσχατολογική θρησκεία. Από τη στιγμή που πιστεύεις ότι δεν υπάρχει θεός, δεν έχει νόημα να συζητάς για το πώς σε βλέπει... Είναι σαν να συζητώ εγώ αντίστοιχα για το πώς με βλέπει το πνεύμα του Τουτανχαμόν, στην ύπαρξη του οποίου πιθανότατα πιστεύει ο Αιγύπτιος. Έχουμε μεν δημοκρατία, ώστε όλοι να αναλύουμε απόψεις, αλλά η δημοκρατία -προς το παρόν- προϋποθέτει και σεβασμό στην πίστη του άλλου.

    Θα μου πεις "πιστεύω ότι αυταπατάσθε κι έχετε μπει σε ένα θεοκρατικό μαζοχιστικό σύστημα". Θα σου απαντήσω αντίστοιχα ότι αυταπατάσαι, καθώς έχεις βγει από ένα ανθρωποκεντρικό σύστημα αξιακών-πνευματικών ισορροπιών και συμμετέχεις σε ένα μαζοχιστικό αθειστικό ματαιόδοξο υλισμικό σύστημα, το οποίο αδυνατεί να σου μεταδώσει έννοιες που είναι η βάση του πολιτισμού. Αν επίσης σου φανεί περίεργο το τελευταίο, μπορείς να αναρωτηθείς πχ. πώς θα μεταδώσεις την έννοια της ελευθερίας που είναι ηθική αξία, με επιστημονικά πορίσματα, ώστε να γίνει κατανοητή. Η θρησκεία είναι μία εσχατολογική βιωματική διδασκαλία στα όρια της τέχνης, που δεν χρειάζεται επεξηγήσεις, παρά μόνο αν συνδυαστεί με το ανθρώπινο Δίκαιο (σύστημα εμπειριοκρατικών κανόνων).

    Προσωπικά, προσπαθώ να προσεγγίσω τον τρόπο με τον οποίο οι συνομιλητές μου εκφράζονται, ώστε να γίνει μία γόνιμη συζήτηση. Στα περισσότερα, που έχεις αναφέρει, με βρίσκεις ερμηνειολογικά σύμφωνο (περί αδικιών, περί νοήματος θρησκείας, περί καταχρήσεως της θρησκείας από συστήματα κλπ.), όπως και σου επεσήμανα. Δεν σου ζήτησα να σταθείς πέναντι και να απαντάς σε καταιγισμούς ρητορικών ερωτήσεων, αλλά να σταθείς δίπλα μου και να συζητήσουμε να δούμε πού μπορεί να φτάσουμε...

    Όπως είπα και στην πρώτη γραμμή, σέβομαι τον τρόπο συζήτησης που επιλέγεις και δεν θα σου ξανα-απαυεθύνω το λόγο στο μέλλον.

    Φώτη, είναι πολύ καλά δομημένο το σάιτ που έδωσες. Διαβάζοντάς το γέλασα με το εξής παράδειγμα:

    Παράθεση:

     

    Ρόμπερτ Τζάστροου (αυτοαποκαλούμενος αγνωστικιστής): «Για τον επιστήμονα που έχει ζήσει με την πίστη του στην δύναμη της λογικής, η ιστορία τελειώνει σαν ένα κακό όνειρο. Έχει σκαρφαλώσει τις οροσειρές της άγνοιας... πλησιάζει να κατακτήσει την ψηλότερη κορυφή... και, καθώς σέρνεται πάνω από τον τελευταίο βράχο, τον καλωσορίζει μια ομάδα θεολόγων, οι οποίοι είναι καθισμένοι εκεί πέρα επί αιώνες...»

    {#emotions_dlg.biggrin}

     

    Μία επίσης δυνατή παράγραφος είναι:

    Παράθεση:

    Αν ο Θεός ήταν κάτι άψυχο, θα ήταν φυσικά δεσμευμένος από το οποιοδήποτε χαρακτηριστικό τής φύσης του. Και πράγματι, οτιδήποτε δεν διαθέτει νόηση, υπόκειται σε νόμους, και υπάρχει βάσει κάποιων νόμων και χαρακτηριστικών τής φύσης του. Δεν σημαίνει όμως το ίδιο και με τα νοήμονα όντα. Ένα νοήμον ον, έχει την ελευθερία βούλησης, που τα άψυχα δεν έχουν. Για παράδειγμα, ένας κόκκος σκόνη, θα πάει όπου τον σπρώξει ο αέρας, και ένας πλανήτης, θα κινείται συνεχώς στην προκαθορισμένη τροχιά του, από τους φυσικούς νόμους. Ακόμα και ένας φυσικός νόμος, θα ενεργεί άβουλα, βάσει τών χαρακτηριστικών που τον περιορίζουν. Όσο όμως πιο νοήμον είναι κάτι, τόσο μεγαλύτερο βαθμό ελευθερίας έχει. Για παράδειγμα, μία μέδουσα, έχει μεγαλύτερο βαθμό ελευθερίας επιλογής από ένα φυτό. Και ένας σκύλος, ακόμα μεγαλύτερη ελευθερία, ώσπου φτάνουμε στον άνθρωπο, που διαθέτει τη μεγαλύτερη ελευθερία κινήσεων, από όλη την επίγεια κτίση.

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : StavmanR στις 27-06-2008 14:15 ]


    Disasterpiece
    27.06.2008, 14:08

    Δεν ειπα πως προτιμω τους προσωπικους μονολογους.Αλλα την τακτικη της Ιερας Εξετασης δεν την αποδεχομαι.Οσοι νιωθουν ισχυροι εχοντας απαντημενες ερωτησεις απο το "θεοκρατικό μαζοχιστικό σύστημα"(συ ειπας) που αποδεχονται και αβιαστα υπηρετουν,τι χρειαζονται τη δικια μου αποψη?Τα εχουν ολα λυμενα!Ειναι χαρακτηριστικο των θρησκων η' θεοσεβουμενων η' θεοπληκτων ανθρωπων να απαιτουν απαντησεις ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ.Αυτος ειναι ο λογος που πιστευουν.ΔΕΝ ΤΗ ΠΑΛΕΥΟΥΝ να ζησουν με αναπαντητα ερωτηματα διοτι τοτε το συναισθημα κυριαρχει της Λογικης και δεν μπορουν να λειτουργησουν.Η σκεψη τους βραχυκυκλωνει.Γι'αυτο παιρνουν το placebo απο το Ευαγγελιο.Χαιρομαι ομως που ανακαλυψες γιατι δεν σου απανταω,λες:"εννοείται πως το να απαντήσεις στις παραπάνω ερωτήσεις είναι αφελές, μιας και οι ίδιες οι ερωτήσεις εμπεριέχουν τις απαντήσεις".Επισης δεν ειχα πει πως δεν με ενδιαφερει η Φιλοσοφια,αλλα πως "δεν εχω φιλοσοφικη διαθεση επι του παροντος θεματος" στο θεμα "Υπαρχει θεος".Ο στοχος μου ειναι η πληροφορηση και διαφωτιση για την Περι θεου απατη και την πραγματικη προελευση του Μυθου του Ιησου.Οτι ολα αυτα ειναι ενα ΓΛΥΚΟ και ενιοτε ΩΡΑΙΟ ψεμα.Το οτι ειναι ΓΛΥΚΑ,ΩΡΑΙΑ και ΒΟΛΙΚΑ(προσθετω) και αγαλλιαζουν την ψυχη μερικων κακομοιρηδων σαν τους πρωτους Χριστιανους η ουσια μενει η ιδια:το ψεμα πρεπει να αποκαλυφθει,γιατι δεν πολεμας το σκοτος με περισσοτερο σκοτος,αλλα χυνοντας απλετο Φως.Μονο ετσι θα παμε μπροστα,μονο εαν ξερουμε ολη την ιστορια και οχι ενα μερος αυτης η' απλα ενα παραμμυθακι.Επιπλεον,λες:"Η θρησκεία είναι μία εσχατολογική βιωματική διδασκαλία στα όρια της τέχνης, που δεν χρειάζεται επεξηγήσεις, παρά μόνο αν συνδυαστεί με το ανθρώπινο Δίκαιο (σύστημα εμπειριοκρατικών κανόνων).".Κανενα προβλημα,η αποψη σου ειναι σεβαστη.StavmanR,ο στοχος μου δεν ειναι να σε κανω να πιστεψεις κατι αλλο,αυτο θα ηταν το μεγαλο λαθος,αλλα να δεις την μεγαλη εικονα.Μετα ειναι επιλογη σου το τι θα κανεις.Εγω ας πουμε δεν πιστευω στην υπαρξη θεου και θεωρω το Χριστο ενα κατασκευασμα,ενα μυθο που εντεχνα δουλευοταν επι αιωνες εως οτου τελειοποιηθηκε,κορυφωθηκε και επικρατησε των προγενεστερων του,παρολ'αυτα δεν εχω προβλημα να συγκρατησω Αξιες και Ιδανικα χρησιμα για τη Ζωη απο αυτο τον Μυθο,οπως συγκρατω τους μυθους του Αισωπου.Και ξερεις το να κανεις συνεχως γαργαρα το πως φτιαχτηκαν οι θρησκειες,που βασιζεται ο μυθος του Ιησου και να προσπαθεις να με συρεις σε θεολογικη συζητηση(πως να συζητησω για κατι που θεωρω ανυπαρκτο?Χαριν της οικονομιας μιας συζητησης αντε εως ενα βαθμο, μετα για μενα κατανταει γελoιο,σα να μου ζητησει καποιος να φιλοσοφησουμε για τον Captain Planet)με κανει να πιστευω πως εισαι το διαδικτυακο alter ego Παπα-Τσακαλου{#emotions_dlg.biggrin}.Παντως μην αγχωνεσαι(και κυριως ο ΦΩΤΗΣ70!) η μεταβαση απο την εποχη του Ιχθυ σ'αυτη του Υδροχοου δεν θα γινει κατα τον ιδιο προγενεστερο βιαιο τροπο,κανεις δεν θα κυνηγησει του Χριστιανους οπως αυτοι κυνηγησαν και μαζικα δολοφονησαν του πιστους των παλαιων θρησκειων μα κυριως τους οπαδους της Ελευθερης σκεψης.Αλλωστε παρα το κυνηγι του Αρχαιου πνευματος απο τον Χριστιανισμο,αυτο,το Αρχαιο πνευμα,υπαρχει ακομα και σημερα,εστω και σκονισμενο σε ραφια βιβλιοπωλειων,διασωθηκε δηλαδη.Κατ'αντιστοιχια οι Αξιες του Χριστιανισμου δεν θα χαθουν.Απλα θα υπαρξει μια αλλη οπτικη σ'αυτο που λεμε ΘΕΟΣ,θα περασει σε δευτερη μοιρα η' θα ξεπεραστει και τα παγκοσμια Ιερατεια θα χασουν τη δυναμη τους.Θα εισελθουμε στην εποχη του Υδροχοου με τα καλα της και τα κακα της.Το αεναο ταξιδι της εξελιξης που δεν ειχε αρχη γιατι παντα υπηρχε θα συνεχιστει χωρις τελος γιατι παντα θα υπαρχει.Δεχτειτε οσα λεω ως ΤΡΟΦΗ ΓΙΑ ΣΚΕΨΗ,εαν ο δογματισμος του Χριστιανικου πλαισιου που κινειστε το επιτρεπει.Σπορους ριχνω απλα και οτι φυτρωσει.Δεν ειμαι μπακαλης.{#emotions_dlg.rolleyes}

    Υ.Γ:Ad fontes.
    -----------------

    ''Εστ'ημάρ ότε Φοίβος πάλιν ελεύσεται και ες αεί έσεται''

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Disasterpiece στις 27-06-2008 14:27 ]


    fotis70
    27.06.2008, 14:28

    Για να γίνει μια γόνιμη και εποικοδομητική συζήτηση χρειάζονται κάποιες προϋποθέσεις!

    Κατά την γνώμη μου μέσα από μια διερευνητική συζήτηση να εντοπιστούν τα σημεία συμφωνίας και διαφωνίας.

    Αν δεν υπάρχει κανένα σημείο συμφωνίας τότε δεν υπάρχει και καμιά πιθανότητα η συζήτηση να βγάλει κάπου. Πιστεύω όμως αυτό συμβαίνει μόνο τεχνητά και όχι φυσιολογικά  και χαρακτηρίζεται απόλυτη άρνηση! Δεν συντρέχει κανένας λόγος να συνεχίζεται μια τέτοια συζήτηση!

    Εγώ πιστεύω ότι όσο και να διαφέρουν δύο απόψεις κάτι κοινό υπάρχει! Με διάθεση να ακούσουμε την αντίθετη άποψη και να αναπτύξουμε τα επιχειρήματά μας στα επιχειρήματα του άλλου η συζήτηση έχει τις προϋποθέσεις να καταλήξει κάπου (όχι απαραίτητα σε συμφωνία αλλά τουλάχιστον σε μια προσέγγιση!

    Ένα άλλο βασικό στοιχείο μιας καλής συζήτησης είναι η σταθερότητα των απόψεων των συνομιλητών και όχι οι ερμηνείες κατά το πώς μας βολεύει κάθε φορά διαφορετικά για το ίδιο πράγμα..

    Η εξάντληση ενός θέματος και όχι οι υπερβάσεις και τα άλματα!

     Κατοχύρωση των κοινών σημείων που εντοπίζονται κατά την συζήτηση και όχι να αναιρούνται αυτά στα οποία έχουμε συμφωνήσει!

    Βήμα – βήμα και με καλή διάθεση απέναντι και στον συνομιλητή και στην συζήτηση!

    Θα αναφέρω ένα παράδειγμα από τα Πατερικά κείμενα .

    Μια Μέλισσα  αν μέσα σε έναν σωρό περιττώματα εντοπίσει ένα λουλουδάκι εκεί θα πάει να καθίσει!

    Μια μύγα μέσα σε έναν κήπο με λουλούδια αν υπάρχει ένα κομμάτι από περιττώματα εκεί θα πάει να καθίσει!

    Στο χέρι του κάθε ένα είναι να διαλέξει σε ποια κατηγορία ανήκει!

    Όσο για τον φίλο (γιατί έτσι τον θεωρώ) Disasterpiece του λέω ότι δεν αγχώνομαι για καμιά μετάβαση από καμιά εποχή σε εποχή γιατί όλες οι εποχές έχουν τα καλά τους και τα στραβά τους. Αν θα βρέξει είναι χρήσημο σε κάποιους και κακό σε άλλους.

    Το θέμα είναι τελικά εμείς τι κάνουμε για να γίνουμε καλύτεροι και όχι οι προβλέψεις της ΕΜΥ!

    Αλλά δες πως βαδίζεις! Κατηγορείς τους άλλους που πιστεύουν σε Μεσσιανισμούς και πέφτεις στην ίδια παγίδα. Δηλαδή έκανε ζημιά ο ΧΡΙΣΤΟΣ  θα μας σώσει ο Απόλλωνας! Αυτό είναι επιστημονική σκέψη και το δικό μου πιστεύω θρησκοληψία!

    Τι να πω!   


    Disasterpiece
    27.06.2008, 14:49

    Παράθεση:

    Το μέλος fotis70 στις 27-06-2008 στις 14:28 έγραψε...

     

    Όσο για τον φίλο (γιατί έτσι τον θεωρώ) Disasterpiece του λέω ότι δεν αγχώνομαι για καμιά μετάβαση από καμιά εποχή σε εποχή γιατί όλες οι εποχές έχουν τα καλά τους και τα στραβά τους. Αν θα βρέξει είναι χρήσημο σε κάποιους και κακό σε άλλους.

    Το θέμα είναι τελικά εμείς τι κάνουμε για να γίνουμε καλύτεροι και όχι οι προβλέψεις της ΕΜΥ!

    Αλλά δες πως βαδίζεις! Κατηγορείς τους άλλους που πιστεύουν σε Μεσσιανισμούς και πέφτεις στην ίδια παγίδα. Δηλαδή έκανε ζημιά ο ΧΡΙΣΤΟΣ θα μας σώσει ο Απόλλωνας! Αυτό είναι επιστημονική σκέψη και το δικό μου πιστεύω θρησκοληψία!

    Τι να πω!



     

    Καλο κι αυτο με τη μελισσα και τη μυγα.FOTIS70 εχεις αρχισει να γινεσαι η αδυναμια στο φορουμ οφειλω να πω!Παντα συμπαθουσα αλλωστε οσους χρησιμοποιουν πολλα θαυμαστικα στον γραπτο τους λογο,αποπνεει μια αισιοδοξια.{#emotions_dlg.biggrin}

    Οσον αφορα το τελευταιο σου σχολιο,φανταζομαι αναφερεσαι στην υπογραφη μου,τον τελευταιο χρησμο της Πυθιας:"'Εστ'ημάρ ότε Φοίβος πάλιν ελεύσεται και ες αεί έσεται".Ειναι κατι αλληγορικο.Δεν εννουσε πως θα επιστρεψουν η ΕΛ κατα την Λιακοπουλεια θεωρηση του "σηκωθειτε απο ντιβανια,καρεκλες και αγοραστε τις μπαρουφες μου" του γραφικου τηλε-πλασιε.Ειναι απλα μια φραση που προφητευει,κατ'εμε ομως εκφραζει τον ενδομυχο ποθο της τοτε βιαιως δολοφονηθεισας Αρχαιας Σκεψης απο το Χριστιανισμο για της επανακαμψη του Αρχαιοελληνικου Ελευθερου Πνευματος στο Μελλον.Μην συγχεεις το ''Εστ'ημάρ ότε Φοίβος πάλιν ελεύσεται και ες αεί έσεται'' με το Μεσσιανισμο η'(σε προλαβαινω ισως) με το Δωδεκαθεο.Μην αυθαιρετεις!Smile


    -----------------
    ''Εστ'ημάρ ότε Φοίβος πάλιν ελεύσεται και ες αεί έσεται''

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Disasterpiece στις 27-06-2008 14:50 ]


    StavmanR
    27.06.2008, 15:01

    Disasterpiece, δεν προκαλω συζητηση μαζι σου πλέον, παρά μόνο απαντώ σε ότι μου "προσάπτεται".

    • Οσοι νιωθουν ισχυροι εχοντας απαντημενες ερωτησεις απο το "θεοκρατικό μαζοχιστικό σύστημα"(συ ειπας) που αποδεχονται και αβιαστα υπηρετουν,τι χρειαζονται τη δικια μου αποψη?

    Η παραπληροφόρηση μέσω της αποσπασματικότητας είναι χαρακτηριστικό της έλλειψης επιχειρηματολογίας. Η πρόταση περιελάμβανε εξίσου την απάντησή μου στην πιθανή "καραμέλα" που βολεύει τους ανθρώπους που ξεμείνανε απο σάλιο...

     

    • Χαιρομαι ομως που ανακαλυψες γιατι δεν σου απανταω,λες:"εννοείται πως το να απαντήσεις στις παραπάνω ερωτήσεις είναι αφελές, μιας και οι ίδιες οι ερωτήσεις εμπεριέχουν τις απαντήσεις"

    Χαίρομαι που ανακάλυψες ΕΣΥ γιατί δεν μου απαντούσες, μιας και μέχρι πριν διευκρινήσω τα περί ρητορικών ερωτήσεων, αποκαλούσες τις ερωτήσεις ΑΣΕΠ, ενώ τώρα πλέον γνωρίζεις τα περί ρητορικότητας.

     

    • Επισης δεν ειχα πει πως δεν με ενδιαφερει η Φιλοσοφια,αλλα πως "δεν εχω φιλοσοφικη διαθεση επι του παροντος θεματος" στο θεμα "Υπαρχει θεος"

    Μου φαίνεται απίστευτο να ενδιαφέρεται κανείς για φιλοσοφία και να μην ασχολείται με το αιώνιο ζήτημα των φιλοσόφων : "Υπάρχει θεός;, Τί είναι;". Δηλαδή σου αρέσει να φιλοσοφείς επάνω σε ποια ζητήματα; Της ρύπανσης και των ανατιμήσεων; Αργά ή γρήγορα θα καταλάβεις ότι όλα εκεί οδηγούν (υπάρχει θεός;). Γιατί αυτό που θεωρεί ο καθένας σωστό, πρέπει να δέσει επάνω σε έναν κοινό κώδικα επικοινωνίας (προς το παρόν ονομάζεται ηθική). Αλλιώς κανουμε σαν τα σκυλιά που γαυγίζουν επειδή τους ούρησαν το δέντρο...

     

    • Ο στοχος μου ειναι η πληροφορηση και διαφωτιση για την Περι θεου απατη και την πραγματικη προελευση του Μυθου του Ιησου.

    Πρώτος στόχος κάθε ανθρώπου είναι να διαφωτιστεί ο ίδιος. Όταν μάλιστα δηλώνει ότι δεν φιλοσοφεί σε θεμελιακά θέματα (τί υπάρχει έξω από το γνωστό σύμπαν και το δημιούργησε; Πως γίνεται και υπάρχει τέτοια νομοτέλεια στο σύμπαν; κλπ) , αναρωτιέμαι σε τί ακριβώς θα μας διαφωτίσει επί του παρόντος.

     

    • Το οτι ειναι ΓΛΥΚΑ,ΩΡΑΙΑ και ΒΟΛΙΚΑ(προσθετω) και αγαλλιαζουν την ψυχη μερικων κακομοιρηδων σαν τους πρωτους Χριστιανους η ουσια μενει η ιδια:το ψεμα πρεπει να αποκαλυφθει,γιατι δεν πολεμας το σκοτος με περισσοτερο σκοτος,αλλα χυνοντας απλετο Φως.

    Λησμονείς το γεγονός πως οι "βολεμένοι" Χριστιανοί πέφταν στα λιοντάρια και τα τηγάνια σαν τα ψάρια, για να διεκδικήσουν το δικαίωμα στην αγάπη και την ελευθερία, ενώ εμείς οι ψαγμένοι δηλώνουμε την δική τους "ψευδαίσθηση" μιλώντας με PC και τρώγοντας ποπ κορνς, που αυτοί (και όχι μόνο) μας δώσαν το δικαίωμα να έχουμε. Τελικά ποιοι είναι οι βολεμένοι αυτού του κόσμου; Θεωρώ υποτιμητικό για τον εαυτό μου, να μπω σε συζήτηση περί τρέλας των Χριστιανών(και όχι μόνο) που σφάχτηκαν ώστε να έχω εγώ σήμερα αυτά που έχω.

     

    • StavmanR ο στοχος μου δεν ειναι να σε κανω να πιστεψεις κατι αλλο,αυτο θα ηταν το μεγαλο λαθος,αλλα να δεις την μεγαλη εικονα.

    Κοινώς... να πιστέψω... το τί και που είναι θέμα προς συζήτηση...

     

    • Και ξερεις το να κανεις συνεχως γαργαρα το πως φτιαχτηκαν οι θρησκειες,που βασιζεται ο μυθος του Ιησου και να προσπαθεις να με συρεις σε θεολογικη συζητηση

    Προς το παρόν αυτή δεν είναι δική μου γαργάρα. Αν ανατρέξεις σε θέματα, θα δεις ότι αποτελεί γαργάρα άλλων η "αιτιολόγηση της δημιουργίας των θρησκειών". Από την άλλη, δεν θέλεις να συζητήσεις "φιλοσοφικά", δεν θέλεις να συζητήσεις "θεολογικά", τί ακριβώς κάνεις σε αυτή την συζήτηση περί θεού; Με άλλα λόγια κάτω από ποιο πρίσμα θα ΣΥΖΗΤΗΣΟΥΜΕ σε ένα φόρουμ συζητήσεων; Πες για παράδειγμα "με ενδιαφέρουν οι κοινωνιολογικές αναλύσεις" ή οτιδήποτε άλλο ώστε να προσπαθήσουμε να σε προσεγγίσουμε οι υπόλοιποι.

     

    • Παντως μην αγχωνεσαι(και κυριως ο ΦΩΤΗΣ70!) η μεταβαση απο την εποχη του Ιχθυ σ'αυτη του Υδροχοου δεν θα γινει κατα τον ιδιο προγενεστερο βιαιο τροπο,κανεις δεν θα κυνηγησει του Χριστιανους οπως αυτοι κυνηγησαν και μαζικα δολοφονησαν του πιστους των παλαιων θρησκειων μα κυριως τους οπαδους της Ελευθερης σκεψης.

    Ας μιλήσουμε για αστρολογία λοιπόν...

     

    • Απλα θα υπαρξει μια αλλη οπτικη σ'αυτο που λεμε ΘΕΟΣ,θα περασει σε δευτερη μοιρα η' θα ξεπεραστει και τα παγκοσμια Ιερατεια θα χασουν τη δυναμη τους.

    Και πάνω που νόμισα ότι ήσουν κατά της οπτικής του "προσωπικού θεού". Τα παγκόσμια Ιερατεία που κάνουν κουμάντο πλέον δεν είναι χριστιανικά, ή κάποιας θεολογικής θρησκείας. Ο αθεΐσμός έχει πλέον τα ηνία του επιστήμονισμού και ο επιστημονισμός τα ηνία της κοινωνίας . Έτσι καταλήγουμε στα παράδοξα που περιγράφω στην ομοφυλοφιλία και το τόπικ "Περί Δικαίου και Δικαιωμάτων",να διεκδικούν ψήφο οι πίθηκοι και "πήδημα" τα τρίχρονα παιδιά.

     

    • Δεχτειτε οσα λεω ως ΤΡΟΦΗ ΓΙΑ ΣΚΕΨΗ,εαν ο δογματισμος του Χριστιανικου πλαισιου που κινειστε το επιτρεπει.

    Ο δογματισμός του Χριστιανισμού διδάσκει την ελεύθερη βούληση του νοήμονος ανθρώπου, σε αντίθεση με κάποιους από τους υπόλοιπους δογματισμούς που κυρήσσουν την απόλυτη υποταγή του ορθολογιστικού ανθρώπου σε μή ορθολογικούς κανόνες.

     

    • Δεν ειμαι μπακαλης.

    Εν τούτοις λειτουργείς "μπακάλικα" με το καντάρι... Ζυγίζεις με άλλα μέτρα και σταθμά για να βγάλεις στρεβλές τιμές στα προϊόντα, την ώρα που γνωρίζεις επ' ακριβώς τί είναι αυτό που κάνεις (πιστεύω ότι καταλαβαίνεις την μεταφορά).

     

    Κάθε ανταπάντηση είναι καλοδεχούμενη και πλέον μη συζητήσιμη...{#emotions_dlg.rockon}

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : StavmanR στις 27-06-2008 15:16 ]


    Disasterpiece
    27.06.2008, 15:21

    StavmanR διαβασα στα γρηγορα τα γραφομενα σου,τελικα εισαι πιο δογματικος απ'οσο νομιζα και πιο αποστειρωμενος απ'οτι θελεις να δειχνεις χρησιμοποιωντας διαννοουμενιστικο λογο.Εισαι defender of the faith με ζηλο Ναιτη ιπποτη εβρισκομενος σε αμυνα ενω δεν σου επιτιθεται κανεις.Μην βλεπεις αορατους εχθρους εκει που δεν υπαρχουν.Πρεπει να φυγω για Αιγινα να συναντησω την Punksterina,οταν επιστρεψω θα απαντησω στο ποστ σου.Μεχρι τοτε κρατησε αυτο που ειπα:"....Αλλωστε παρα το κυνηγι του Αρχαιου πνευματος απο τον Χριστιανισμο,αυτο,το Αρχαιο πνευμα,υπαρχει ακομα και σημερα,εστω και σκονισμενο σε ραφια βιβλιοπωλειων,διασωθηκε δηλαδη.Κατ'αντιστοιχια οι Αξιες του Χριστιανισμου δεν θα χαθουν.".Αυτη ειναι η Μεγαλη Εικονα την οποια σε καλω να δεις,οχι να πιστεψεις.Καλειται καποιος να "πιστεψει" το ανυπαρκτο.Επειδη αλλιως δεν γινεται να το βιωσει,αφου περα απο τη σφαιρα τη φαντασιας του δεν υπαρχει.Το υπαρκτο η΄εν δυναμει υπαρκτο αν θελει το βλεπει,αν θελει το προσπερνα.Οποια επιλογη και να κανει,ειναι εκει ομως.Αυτα προς το παρον.Smile


    -----------------
    ''Εστ'ημάρ ότε Φοίβος πάλιν ελεύσεται και ες αεί έσεται''

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Disasterpiece στις 27-06-2008 15:24 ]


    freddieKrueger
    28.06.2008, 03:37

    Παράθεση:

    Το μέλος fotis70 στις 09-06-2008 στις 20:39 έγραψε...

    ΠΩΣ ΜΑΣ «ΒΛΕΠΕΙ Ο ΘΕΟΣ» Πολλές φορές συζητώντας με κάποιους ανθρώπους για τον Θεό διαπιστώνω ότι υπάρχει μια λανθασμένη αντίληψη για το τι πραγματικά πιστεύει Ο Χριστιανισμός και πιο συγκεκριμένα η ορθοδοξία πάνω σε αυτό το θέμα. Τονίζω το Ορθοδοξία γιατί «πιστεύω» υπάρχουν πολλά, εμένα όμως δεν με αφορούν χωρίς όμως να τα παραβλέπω και θεωρώντας σεβαστή την κάθε διαφορετική άποψη. Ο Θεός λοιπόν της Ορθοδοξίας δεν είναι το σκληρό και βλοσυρό εκείνο πρόσωπο που φαντάζονται κάποιοι. Ούτε μόνιμος εκδικητής και καταστροφέας που παρουσιάζουν επικαλούμενοι χωρία της Αγίας Γραφής. Θα ξεκινήσω με δύο παραδοχές για να μην κουράζονται κάποιοι και να ξεδιαλύνει η κατάσταση. Ή δεν υπάρχει Ο Θεός άρα δεν χρειάζεται να ασχοληθεί με το θέμα καθόλου αυτός που το πιστεύει αυτό ή υπάρχει και δεχόμαστε τις Γραφές. Για όσους λοιπόν πιστεύουν ότι υπάρχει, μία από τις ερμηνείες της ορθόδοξης Εκκλησίας είναι ότι Ο Θεός για τον άνθρωπο είναι άπειρη αγάπη. Πώς μπορεί κάποιος να το κατανοήσει αυτό; Απλά ας φέρει στην σκέψη του την σχέση γονιού και παιδιού. Δεν υπάρχει πιο απλό παράδειγμα από αυτό! Όσοι είναι γονείς το καταλαβαίνουν καλύτερα. Το παιδί σου το Αγαπάς χωρίς όρια. Είσαι έτοιμος να θυσιαστείς για αυτό αν χρειαστεί. Ότι και να κάνει τελικά το συγχωρείς και ανοίγεις την αγκαλιά σου για να το δεχτείς πάλι. Το τιμωρείς και το επιπλήττεις όχι από ευχαρίστηση ή για να το βασανίσεις αλλά για να διορθώσεις τα λάθη του και να μην ξανακάνει πράγματα που το θέτουν σε κίνδυνο ή ακόμα μπορεί να θέτουν σε κίνδυνο άλλους. Η τιμωρία ποτέ δεν είναι κάτι περισσότερο από αυτό που αντέχει και μπορεί να το αντιμετωπίσει. Το γεγονός ότι δεν καταλαβαίνουμε τον τρόπο που ενεργεί Ο Θεός είναι ο ίδιος που ένα παιδί δεν καταλαβαίνει τον τρόπο που λειτουργούν οι γονείς του. Παράδειγμα: Ένα παιδί μπορεί να θέλει να παίξει με την πρίζα του ρεύματος, όμως εμείς ξέροντας πως είναι επικίνδυνο το αποτρέπουμε. Εκείνο όμως δεν το ξέρει και διαμαρτύρεται, γκρινιάζει, κλαίει και θυμώνει. Έτσι και εμείς σε ορισμένα θέματα της ζωής μας όταν δεν γίνει αυτό που ζητάμε λέμε «γιατί Θεέ μου;».Εκείνος όμως ξέρει καλύτερα από εμάς. Εδώ θα μπορούσε κάποιος να ρωτήσει: και πού είναι η ελεύθερη βούληση του ανθρώπου. Απάντηση: αν η ελεύθερη βούληση κρίνεται από την επιλογή στο να πάθουμε κάτι κακό, τότε θα έχουμε άπειρες ευκαιρίες στην ζωή μας για να την αποδείξουμε γιατί Ο Θεός δεν θα μας σώζει αιώνια αν εμείς επιμένουμε και δεν θέλουμε να μας βοηθάει. Τι σημαίνει κόλαση και παράδεισος; Η πιο απλοϊκή ερμηνεία για να το κατανοήσουμε είναι η εξής: Όλοι ήμασταν κάποτε παιδιά. Αν μπορούμε να θυμηθούμε την αγαλλίαση και την ασφάλεια που νιώθαμε στην αγκαλιά των γονιών μας θα κατανοήσουμε τον παράδεισο. Αντίθετα τον τρόμο και την ανασφάλεια που νιώθαμε όταν ξαφνικά βρισκόμασταν κάπου μόνοι και δεν τους βλέπαμε πουθενά. Πιο χαρακτηριστικά, όταν τα παιδιά ξυπνούν από τον ύπνο του ψάχνουν τους γονείς τους και κλαίνε. Αυτό είναι η κόλαση. Κόλαση και παράδεισος λοιπόν είναι η παρουσία ή η απουσία του Θεού από κοντά μας. Το λάθος που κάνουμε γενικά στην ζωή μας είναι ότι προσπαθούμε να τον ερμηνεύσουμε με την δική μας πεπερασμένη λογική και πάντα καταλήγουμε σε αδιέξοδα. Μας έδειξε όσα πρέπει να καταλαβαίνουμε για να ωφεληθούμε. Τα υπόλοιπα ας τα αφήσουμε σε εκείνον και να έχουμε εμπιστοσύνη στην κρίση του, σίγουρα κάτι περισσότερο από εμάς γνωρίζει. Αν Ο Θεός ήταν κάτι πλήρως κατανοητό από εμάς τότε το σίγουρο είναι ότι δεν ήταν ανώτερός μας και άρα δεν ήταν Θεός. Ως Ανώτερος κατέβηκε στην Γη και στο επίπεδό μας μίλησε την γλώσσα μας και επικοινώνησε μαζί μας όπως σκύβουν οι γονείς όταν θέλουν να μιλήσουν με τα παιδιά τους και μιλάνε στην γλώσσα τους γιατί διαφορετικά το χάσμα που μας χωρίζει δεν γεφυρώνεται. Ανέχτηκε τα ραπίσματα και τα χτυπήματα που του δώσαμε χωρίς διαμαρτυρία όπως ανέχεται κάθε γονιός από το παιδί του δικαιολογώντας το ότι είναι παιδί και δεν ξέρει τι κάνει. Τώρα όσο για τις συγκρίσεις και τους παραλληλισμούς που έκανα σίγουρα θα μπορούσε κάποιος να βρει διαφορετικά μοντέλα σχέσεων γονιών και παιδιών. Χρησιμοποίησα λοιπόν ένα μέσο μοντέλο που επικρατεί κατά κανόνα. Όποιος μπορεί να καταλάβει το νόημα καταλαβαίνει όποιος όμως δεν θέλει μπορεί να βρει πολλά σαν αντίλογο. Θα ήθελα την γνώμη σας.

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Orfeus στις 11-06-2008 21:12 ]



    Λοιπον...Καταρχην αυτο που διαβασα ανεξαρτητα με το αν συμφωνω η οχι ειναι χιλιοακουσμενο στο μαθημα των θρησκευτικων στο Γυμνασιο αλλα και στο Λυκειο...χωρις παρεξηγηση φιλε Φωτη...

    Δευτερον...Πως μας βλεπει ο Θεος-αν υποθεσουμε οτι λυσαμε το θεμα της υπαρξης Του-ειναι το αλλο σημειο που θα σταθω...Η λεξη 'βλεπω' αναφερεται σε μια απο τις 5 αισθησεις μας...Αρα και μονο με τη χρηση της φρασεολογιας αυτης δωσαμε ανθρωπινη υποσταση σε μια εννοια που υποτιθεαι οτι ειναι ασυλληπτη για τον ανθρωπινο νου...Επισης γιατι η ερωτηση να ειναι πως μας βλεπει μονο κι οχι και πως ακουει οταν προσευχομαστε?Παμε παρακατω...

    Παραλληλιζεις τη σχεση ανθρωπου-Θεου με τη σχεση παιδιου-γονεα...Αρα συνεχως θα εχουμε απο πανω μας καποιον να μας δειχνει το σωστο δρομο που αν τυχον εμεις διαλεξουμε διαφορετικο θα απομακρυνθουμε απο τον κηδεμονα θεο και θα βιωσουμε την κολαση...Αρα υπαρχει μια σχετικη ανελευθερια επιλογων...Δυσκολευομαι να πιστεψω οτι για την αποφυγη κακοτοπιων θα πρεπει να επαναπαυθουμε στην κριση του Θεου και να μη βαλουμε και το δικο μας μυαλουδακι να δουλεψει λιγο..

    Επισης ο θεος γονεας θα ειναι παντα εκει για μας να μας προστατεψει...Συνεπως αφου εχουμε τη βοηθεια του δεν υπαρχει ιδιαιτερος λογος να αγχωθουμε να κανουμε κατι να σωσουμε οι ιδιοι το τομαρι μας...υπαρχει ο καλος θεουλης να μας βοηθησει..εμεις δεν χρειζεται να κουνησουμε ουτε το μικρο μας δακτυλακι...θα μας φωτησει,θα μας προστατεψει,κοκ...

    Συνεπως αν κατι απο ολα τελικα δεν μας παει καλα εχουμε την ανευθυνοτητα να τα ριχνουμε ολα στο θεο:''Γιατι θεε μου'?Και φυσικα δεν ριχνουμε σχεδον καμμια ευθυνη πανω μας...

    Τωρα, στο θεμα του αν υπαρχει και πως μας βλεπει ο Θεος δηλωνω:ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΟΣ..ΜΟΝΟ ΕΝΑΣ ΘΕΟΣ ΞΕΡΕΙ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ...Οσο για το ΠΩΣ ΜΑΣ ΒΛΕΠΕΙ?Το θεμα ειναι πως βλεπουμε ΕΜΕΙΣ ΤΟΥΣ ΕΑΥΤΟΥΣ ΜΑΣ...Κολαση?Παραδεισος?Μεσα μας και γυρω μας ειναι αυτα!!Και ειναι στο χερι μας και μονο να επιλεξουμε...

    Κλεινοντας να πω κι ενα σχετικο ανεκδοτο:Καποτε ειχε ναυαγησει σε ενα νησι ενας πολυ θρησκευομενος ανθρωπος που η πιστη του στο θεο ηταν τεραστια και ακλονητη...Περναει μετα απο καμμια 20αρια μερες ενα υπερωκεανιο απο το νησι...Του λενε να τον παρουν μαζι τους κι εκεινος απαντα:'οχι ευχαριστω εγω χω εμπιστοσυνη στο Θεο,Εκεινος θα με σωσει...Μετα απο μηνες προσευχης και αναγκαστικης σχεδον νηστειας περνα κι ενα δευτερο καραβι..εμπορικο αυτη τη φορα...Του προτεινουν να τον παρουν μαζι τους...Εκεινος πιστος και ακλονητος στο Θεο τους αποκρινεται:'οχι ευχαριστω,ο θεος μου θα με σωσει'..Τελικα για να μην τα πολυλογω,πεθαινει απο την πεινα και τις κακουχιες και πηγαινει στον Παραδεισο...Εκει,βρισκει το Θεο και του λεει:Θεε μου ΠΟΥ ησουν οταν σε χρειαζομουν?Γιατι με αφησες αβοηθητο να πεθανω στο ερημονησι?Εμενα που πιστευα τοσο πολυ στη δυναμη σου?' και ο Θεος του απαντησε:'Καλα θα μας τρελανεις????Δυο καραβια ολοκληρα σου εστειλα κι εσυ τα εδιωξες!!!!'.....Ο νωων νοειτο.....


    -----------------
    LIFE IS A MISERY ONLY FOR MISERABLE

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : freddieKrueger στις 28-06-2008 03:59 ]


    fotis70
    28.06.2008, 11:03

    (Λοιπον...Καταρχην αυτο που διαβασα ανεξαρτητα με το αν συμφωνω η οχι ειναι χιλιοακουσμενο στο μαθημα των θρησκευτικων στο Γυμνασιο αλλα και στο Λυκειο...χωρις παρεξηγηση φιλε Φωτη...)

     

    Η συζήτηση ενός θέματος δεν νομίζω ότι γίνεται κάθε φορά σε αποκλειστικότητα.  Υπάρχει κάποιο όριο το πόσες φορές θα συζητηθεί κάτι; Νομίζω ότι πάντα υπάρχει κάποιος που το αντιμετωπίζει πρώτη φορά! Από την άλλη αν κάτι το βαριέσαι δεν σε απασχολεί και τελειώνει η ιστορία! Σε έναν Κόσμιο διάλογο δεν υπάρχουν παρεξηγήσεις. Η αντίθετη άποψη από την δική μου έχει την ίδια αξία με την δική μου όταν τα δομικά στοιχεία της είναι επιχειρήματα και όχι βρισιές, ειρωνείες και μίσος.

       

     (Δευτερον...Πως μας βλεπει ο Θεος-αν υποθεσουμε οτι λυσαμε το θεμα της υπαρξης Του-ειναι το αλλο σημειο που θα σταθω...Η λεξη 'βλεπω' αναφερεται σε μια απο τις 5 αισθησεις μας...Αρα και μονο με τη χρηση της φρασεολογιας αυτης δωσαμε ανθρωπινη υποσταση σε μια εννοια που υποτιθεαι οτι ειναι ασυλληπτη για τον ανθρωπινο νου...Επισης γιατι η ερωτηση να ειναι πως μας βλεπει μονο κι οχι και πως ακουει οταν προσευχομαστε?Παμε παρακατω...)

    Θα κάνουμε φιλοσοφική συζήτηση περί τούτου; δεν έχω αντίρρηση απλά προσπαθώ να είμαι όσο πιο απλός γίνεται για να με καταλαβαίνουν και αυτοί που δεν κάνουν ανάλυση σε τόσο βάθος με τις λέξεις. Φαντάζεσαι ο ΧΡΙΣΤΟΣ  να μιλούσε με μαθηματικούς όρους πόσο θα άγγιζε τις καρδιές των ανθρώπων και ειδικά εκείνη την εποχή;

     

    (Παραλληλιζεις τη σχεση ανθρωπου-Θεου με τη σχεση παιδιου-γονεα...Αρα συνεχως θα εχουμε απο πανω μας καποιον να μας δειχνει το σωστο δρομο που αν τυχον εμεις διαλεξουμε διαφορετικο θα απομακρυνθουμε απο τον κηδεμονα θεο και θα βιωσουμε την κολαση...Αρα υπαρχει μια σχετικη ανελευθερια επιλογων...Δυσκολευομαι να πιστεψω οτι για την αποφυγη κακοτοπιων θα πρεπει να επαναπαυθουμε στην κριση του Θεου και να μη βαλουμε και το δικο μας μυαλουδακι να δουλεψει λιγο..)

    Σε παραπέμπω ξανά στο κείμενο για να το διαβάσεις πιο προσεκτικά γιατί μάλλον κράτησες επιλεκτικά αυτά που ήθελες.

    (Επισης ο θεος γονεας θα ειναι παντα εκει για μας να μας προστατεψει...Συνεπως αφου εχουμε τη βοηθεια του δεν υπαρχει ιδιαιτερος λογος να αγχωθουμε να κανουμε κατι να σωσουμε οι ιδιοι το τομαρι μας...υπαρχει ο καλος θεουλης να μας βοηθησει..εμεις δεν χρειζεται να κουνησουμε ουτε το μικρο μας δακτυλακι...θα μας φωτησει,θα μας προστατεψει,κοκ... Συνεπως αν κατι απο ολα τελικα δεν μας παει καλα εχουμε την ανευθυνοτητα να τα ριχνουμε ολα στο θεο:''Γιατι θεε μου'?Και φυσικα δεν ριχνουμε σχεδον καμμια ευθυνη πανω μας...)

     

    Που το βρήκες γραμμένο αυτό το συμπέρασμα, ειδικά έτσι που το διατυπώνεις;

    (Τωρα, στο θεμα του αν υπαρχει και πως μας βλεπει ο Θεος δηλωνω:ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΟΣ..ΜΟΝΟ ΕΝΑΣ ΘΕΟΣ ΞΕΡΕΙ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ...Οσο για το ΠΩΣ ΜΑΣ ΒΛΕΠΕΙ?Το θεμα ειναι πως βλεπουμε ΕΜΕΙΣ ΤΟΥΣ ΕΑΥΤΟΥΣ ΜΑΣ...Κολαση?Παραδεισος?Μεσα μας και γυρω μας ειναι αυτα!!Και ειναι στο χερι μας και μονο να επιλεξουμε...)

    Σεβαστή η άποψή σου!

    (Κλεινοντας να πω κι ενα σχετικο ανεκδοτο:Καποτε ειχε ναυαγησει σε ενα νησι ενας πολυ θρησκευομενος ανθρωπος που η πιστη του στο θεο ηταν τεραστια και ακλονητη...Περναει μετα απο καμμια 20αρια μερες ενα υπερωκεανιο απο το νησι...Του λενε να τον παρουν μαζι τους κι εκεινος απαντα:'οχι ευχαριστω εγω χω εμπιστοσυνη στο Θεο,Εκεινος θα με σωσει...Μετα απο μηνες προσευχης και αναγκαστικης σχεδον νηστειας περνα κι ενα δευτερο καραβι..εμπορικο αυτη τη φορα...Του προτεινουν να τον παρουν μαζι τους...Εκεινος πιστος και ακλονητος στο Θεο τους αποκρινεται:'οχι ευχαριστω,ο θεος μου θα με σωσει'..Τελικα για να μην τα πολυλογω,πεθαινει απο την πεινα και τις κακουχιες και πηγαινει στον Παραδεισο...Εκει,βρισκει το Θεο και του λεει:Θεε μου ΠΟΥ ησουν οταν σε χρειαζομουν?Γιατι με αφησες αβοηθητο να πεθανω στο ερημονησι?Εμενα που πιστευα τοσο πολυ στη δυναμη σου?' και ο Θεος του απαντησε:'Καλα θα μας τρελανεις????Δυο καραβια ολοκληρα σου εστειλα κι εσυ τα εδιωξες!!!!'.....Ο νωων νοειτο.....)

    Αν πραγματικά γνώριζες τι είναι ο Χριστιανισμός και πολύ περισσότερο η Ορθοδοξία αυτό το ανέκδοτο θα καταλάβαινες ότι δεν απευθύνεται σε Χριστιανούς Ορθόδοξους!

    Κατα Ματθαιον Ευαγγελιον

    (ΚΕΦΑΛΑΙΟΝ 4)

    5.

    Τότε παραλαμβάνει αυτόν ο διάβολος εις την αγίαν πόλιν, και ίστησιν αυτόν επί το πτερύγιον του ιερού

    6.

    και λέγει αυτώ· ει υιός ει του Θεού, βάλε σεαυτόν κάτω· γέγραπται γαρ ότι τοις αγγέλοις αυτού εντελείται περί σου, και επί χειρών αρούσί σε, μήποτε προσκόψης προς λίθον τον πόδα σου.

    7.

    έφη αυτώ ο Ιησούς· πάλιν γέγραπται, ουκ εκπειράσεις Κυριον τον Θεόν σου.

     

    Για όσους δεν το καταλαβαίνουν: πήγε ο διάβολος με  Τον Χριστό στο πιο ψηλό σημείο του Ναού και του λέει: αν είσαι εσύ ο Υιός Του Θεού πέσε από εδώ και οι Άγγελοί του δεν θα αφήσουν να πάθεις τίποτα!

    Και Ο Χριστός του απαντάει ότι είναι γραμμένο να μην δοκιμάζεις Τον Κύριο και Θεό σου!

    Άρα λοιπόν το ανέκδοτο αφορά άλλους και όχι Χριστιανούς!

    Στον Θεό - για να ξέρεις – αφήνουμε την ψυχή μας και όχι τις βιοτικές μας μέριμνες. Όταν δεν γνωρίζει κάποιος ένα αντικείμενο σαφώς και η εικόνα που έχει για αυτό μπορεί να είναι στρεβλή!

     

    Φιλικά,

    Φώτης    

     

     


    fotis70
    28.06.2008, 13:43

    ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ!

    Ας δούμε π.χ την επιστήμη που επικαλούνται οι φίλοι Disasterpiece, deathminor88, VoodooChild και freddieKrueger κάπως έτσι:

     

    http://www.asxetos.gr/article.aspx?i=972

     

    Τι να πω τώρα;  Εδώ είναι η αλήθεια!

    Όχι δεν το λέω αυτό! Οι επιστήμονες κάνουν ο κάθε ένας την δουλειά του και βγάζει ο κάθε ένας τα συμπεράσματά του! θετικά και αρνητικά, όλα έχουν επιστημονική υπόσταση. Μόνο που η ανάγνωση της ουσίας του θέματος έχει την δική της επιστήμη! Αν δεν χρησιμοποιήσεις τα σωστά εργαλεία σε αυτήν την «δουλειά» το έχασες το παιχνίδι!

     

    Καλό Σαββατοκύριακο σε όλους!

     

    ΥΓ) Να κάνουμε και κανένα μπάνιο ρε παιδιά!


    ins2anity
    29.06.2008, 15:49

    ΔΕΝ ΜΑΣ ΒΛΕΠΕΙ!!!..........

     

     


    -----------------
    etsi tha paei i zwi mou xameni nostalgontas ta oneira pou den ezisa,agapimena prwsopa pou den filisa, ......etsi tha paei i zwi mou xameni kinigwntas ton erwta pou den dextika, keina ta bimata pou den akolouthisa............

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ins2anity στις 06-08-2008 10:57 ]


    StavmanR
    29.06.2008, 19:39

    Σε ένα από τα προηγούμενα ποστ έκανα αναφορά στο σεβασμό. Το θεωρώ απαραίτητο, γιατί η έλλειψη σεβασμού σε οτιδήποτε επιστρέφει σε μας ευθέως -πλέον-, μιας και δεν χρειάζεται πλέον απαντήσεις. Πχ. μπορεί κανείς να παρακολουθήσει την ανάπτυξη της συζήτησης ως εξής:

    1.

    Παράθεση:

    Λες πχ. "ο θεός είναι αγεωγράφητος"

    που ερμηνεύεται προφανώς ως: "είστε κοινωνικά αγεωγράφητοι (ορθότατη ανθρωπιστική διαπίστωση) οπότε και η εικόνα του θεού που σας βολεύει είναι εξίσου αγεωγράφητη...(ορθότατη ορθολογιστική διαπίστωση)"

    2.

    Παράθεση:

    "μηπως ο θεος πρεπει να βαλει γυαλια?"

    που ερμηνεύεται εξίσου "είστε κοινωνικά μύωπες (ορθότατη ανθρωπιστική διαπίστωση) οπότε και η εικόνα του θεού που σας βολεύει είναι εξίσου μυωπική...(ορθότατη ορθολογιστική διαπίστωση)Wink

     

    και συνεχίζει έτερο μέλος, χωρίς πιθανότατα να έχει παρακολουθήσει ούτε σημείο στίξης από τη συζήτηση:

    3.

    Παράθεση:

    Το μέλος ins2anity στις 29-06-2008 στις 15:49 έγραψε...

    ΔΕΝ ΜΑΣ ΒΛΕΠΕΙ!!!..........

     

    Υπαρχει θεος............

    (αλλα ειναι πολυ π...στης)


     

    Ουδέν σχόλιον επί του πώς μας βολεύει να βλέπουμε τον "προσωπικό θεό" ο καθένας από τη σκοπιά του.

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : StavmanR στις 29-06-2008 19:44 ]


    panosbousalis
    29.06.2008, 20:26

    Η ερώτηση πως μας βλέπει ο θεός? ευθέως αντιστοιχεί στην ερώτηση πως βλέπουμε εμείς το Θεό.

    Πώς ερμηνεύουμε τη λέξη Θεός. Κάτι θεωρητικό; μια έννοια που περικλείει όλα τα αφηρημένα και ανεξήγητα; Η πρώτη ύλη του σύμπαντος, η νυν και αεί κιβωτός σοφίας και αγάπης; Ο παραλήπτης των προσευχών μας; ο Κανένας; Το Απαν; Όλα αυτά; Ο Νίτσε μιλούσε για τον υπεράνθρωπο..υπάρχουν χίλιοι δυο τρόποι να εκφράσει καθένας την αγωνία του, τους φόβους του , την επιδίωξή του να επικοινωνήσει με συμπαντικές 'αλήθειες' με άλλες διαστάσεις της ύπαρξης και εν τέλει με τον εαυτό του.


    StavmanR
    29.06.2008, 20:41

    Φίλε Freddie θα προσπαθήσω επισημάνω εγώ κάποια σημεία, στα πολύ εύλογα ερωτήματα που έθεσες.

     

    Παράθεση:

    Το μέλος freddieKrueger στις 28-06-2008 στις 03:37 έγραψε...

    Δευτερον...Πως μας βλεπει ο Θεος-αν υποθεσουμε οτι λυσαμε το θεμα της υπαρξης Του-ειναι το αλλο σημειο που θα σταθω...Η λεξη 'βλεπω' αναφερεται σε μια απο τις 5 αισθησεις μας...Αρα και μονο με τη χρηση της φρασεολογιας αυτης δωσαμε ανθρωπινη υποσταση σε μια εννοια που υποτιθεαι οτι ειναι ασυλληπτη για τον ανθρωπινο νου...Επισης γιατι η ερωτηση να ειναι πως μας βλεπει μονο κι οχι και πως ακουει οταν προσευχομαστε?Παμε παρακατω...

    Το "βλέπω" στη σύγχρονη γλώσσα έχει μία εννοιολογική υπόσταση. Έτσι , όταν πχ. ρωτάς τους φίλους σου "πώς είδες τους Metallica στη συναυλία;" δεν έχει το νόημα αν είχαν μακριά μαλλιά ή αν φορούσαν τζινς και γενικά άμεση σχέση με την αίσθηση της όρασης, αλλά με τις "συναισθηματικές μνήμες" που προκαλούνται από τη συμμετοχή μας σε μία κατάσταση. Οι συναισθηματικές μνήμες είναι η ίδια η νόηση, όπως ακριβώς και η βάση της θεϊκής υπόστασης στην παρούσα μας θεώρηση (όπως δηλαδή εμείς μπορούμε να τον "δούμε" με την ως τώρα νόηση). Το πώς "βλέπεις" τον καπιταλισμό ή την αγάπη ή ακόμα και μία ταινία, δεν ταυτίζεται με το οπτικό είδωλο καθεαυτό, αλλά με τη νόησή σου και δημιουργική φαντασία γενικότερα.

     

    Παράθεση:

    Παραλληλιζεις τη σχεση ανθρωπου-Θεου με τη σχεση παιδιου-γονεα...Αρα συνεχως θα εχουμε απο πανω μας καποιον να μας δειχνει το σωστο δρομο που αν τυχον εμεις διαλεξουμε διαφορετικο θα απομακρυνθουμε απο τον κηδεμονα θεο και θα βιωσουμε την κολαση...Αρα υπαρχει μια σχετικη ανελευθερια επιλογων...Δυσκολευομαι να πιστεψω οτι για την αποφυγη κακοτοπιων θα πρεπει να επαναπαυθουμε στην κριση του Θεου και να μη βαλουμε και το δικο μας μυαλουδακι να δουλεψει λιγο..

    Αυτό θα ίσχυε με την προϋπόθεση ότι κι εσύ θα είσαι "στο παντελόνι" του πατέρα σου μέχρι να πεθάνεις. Η κηδεμονία ισχύει μέχρι να αποκτήσεις το δικαίωμα της ελέυθερης και ώριμης νοητικά υπόστασης, οπότε και διεκδικείς το δικαίωμα στην ελεύθερη βούληση κατά την "ενηλικίωσή" σου. Έχεις το δικαίωμα να αντιδράσεις στον τρόπο που σου διδάσκει ο πατέρας. Αργά ή γρήγορα η ίδια η φύση σου με τους κανόνες της (επιβίωση), θα σε μετατρέψει σε αντίγραφο του πατέρα σου (θα το διαπιστώσεις αργότερα). Έτσι ο άνθρωπος δεν έχει επί της ουσίας επιλογή από το να οδεύσει είτε προς τη "θέωση" είτε προς την καταστροφή του.

    Παράθεση:

    Επισης ο θεος γονεας θα ειναι παντα εκει για μας να μας προστατεψει...Συνεπως αφου εχουμε τη βοηθεια του δεν υπαρχει ιδιαιτερος λογος να αγχωθουμε να κανουμε κατι να σωσουμε οι ιδιοι το τομαρι μας...υπαρχει ο καλος θεουλης να μας βοηθησει..εμεις δεν χρειζεται να κουνησουμε ουτε το μικρο μας δακτυλακι...θα μας φωτησει,θα μας προστατεψει,κοκ...

    Ακόμα και σήμερα γνωρίζω ότι η μάνα μου θα πέσει ακόμα και να πεθάνει για χάρη μου, χωρίς να σημαίνει ότι υπάρχει ο οποιοσδήποτε λόγος να την δοκιμάσω σε αυτό. Φροντίζω -μέσω της νόησης- να δημιουργήσω τις συνθήκες να μην υπάρχει λόγος να φτάσω σε ακραίες καταστάσεις βίαιων προσαρμογών, που οδηγούν σε χαοτικά αποτελέσματα. Η διδακαλία του θεού, όπως και της μάνας, μας παρέχουν όλα τα εφόδια (νόηση, συμπαθεια) για ατομική επιβίωση στο περιβάλλον μας.

    Επιμένω πως πρέπει να αποσυνδεθούμε από την εικόνα του θεού-παπούλη που μας λέει παραμυθάκια. Κανείς δεν υποστήριξε ποτέ τέτοια εικόνα. Η όποια ανθρωποκεντρική ιδιότητα, προσδίδεται στο θεό μέσω της εκκλησιαστικής τέχνης και παραβολικότητας.

     

    Παράθεση:

    Συνεπως αν κατι απο ολα τελικα δεν μας παει καλα εχουμε την ανευθυνοτητα να τα ριχνουμε ολα στο θεο:''Γιατι θεε μου'?Και φυσικα δεν ριχνουμε σχεδον καμμια ευθυνη πανω μας...

    Μα, ακριβώς την καταπολέμηση αυτής της ανευθυνότητας διδάσκει ο ίδιος ο υιός του, σε όλο το εύρος της διδασκαλίας. "Εσύ θα σώσεις τον εαυτό σου, εγώ σου δείχνω το δρόμο" (ΦΩΣ ΕΙΜΙ).

     

    Παράθεση:

    Κλεινοντας να πω κι ενα σχετικο ανεκδοτο:Καποτε ειχε ναυαγησει σε ενα νησι ενας πολυ θρησκευομενος ανθρωπος που η πιστη του στο θεο ηταν τεραστια και ακλονητη...Περναει μετα απο καμμια 20αρια μερες ενα υπερωκεανιο απο το νησι...Του λενε να τον παρουν μαζι τους κι εκεινος απαντα:'οχι ευχαριστω εγω χω εμπιστοσυνη στο Θεο,Εκεινος θα με σωσει...Μετα απο μηνες προσευχης και αναγκαστικης σχεδον νηστειας περνα κι ενα δευτερο καραβι..εμπορικο αυτη τη φορα...Του προτεινουν να τον παρουν μαζι τους...Εκεινος πιστος και ακλονητος στο Θεο τους αποκρινεται:'οχι ευχαριστω,ο θεος μου θα με σωσει'..Τελικα για να μην τα πολυλογω,πεθαινει απο την πεινα και τις κακουχιες και πηγαινει στον Παραδεισο...Εκει,βρισκει το Θεο και του λεει:Θεε μου ΠΟΥ ησουν οταν σε χρειαζομουν?Γιατι με αφησες αβοηθητο να πεθανω στο ερημονησι?Εμενα που πιστευα τοσο πολυ στη δυναμη σου?' και ο Θεος του απαντησε:'Καλα θα μας τρελανεις????Δυο καραβια ολοκληρα σου εστειλα κι εσυ τα εδιωξες!!!!'.....Ο νωων νοειτο.....

    Ο νοών νοείτω και μή παρανοείτω επί του προκείμενου. Το ανέκδοτο μας διδάσκει ότι η πλάση (φύση) φτιάχτηκε με βάση κάποιους θεμελιακούς κανόνες, είτε τους γνωρίζουμε είτε όχι. Είναι στο χέρι μας να αναγνωρίσουμε τους κανόνες αυτούς και να σωθούμε είτε μέσω της πρόνοιας είτε μέσω της στιγμιαίας καταστολής του κινδύνου (δηλαδή είτε μέσω της νόησης είτε μέσω των φυσικών σωματικών μας ιδιοτήτων). Η ανάγνωση των σημείων της φύσης δεν είναι απλή, εν τούτοις είναι εν πολλοίς εφικτή. Η δική μας κληροδοτημένη από την πλάση-φύση νόηση είναι εκείνη που είτε θα τα δεί είτε θα τα προσπεράσει. Αν, επί του προκείμενου ανέκδοτου, ο θεός αποφάσιζε να τηλεμεταφέρει τον ναυαγό, θα καταργούσε τον αναφαίρετο κανόνα της προσωπικής ελεύθερης βούλησης, που εκ των προτέρων τον έκανε ναυτικό κι επομένως πιθανό ναυαγό.

    Τέλος, το να παρομοιάζουμε τις θεικές καταστάσεις με ανθρώπινες και να τις προσδίδουμε ανθρώπινες ιδιότητες, δεν έχει νόημα πέρα της μεταφοράς και αληγορίας του παραδείγματος. Είναι σαν να διηγούμαστε σε ένα τρίχρονο παιδί το παραμύθι-αλληγορία του κακού λύκου, και να προσπαθούμε να του αποδείξουμε ότι υπάρχει λύκος που να έχει την ιδιότητα της ομιλίας, που περιγράφεται στο παραμύθι-αλληγορία. Προφανώς έχουμε φύγει από το νόημα της ίδιας της τέχνης, που προσβάλλει πάνω και πρώτα από όλα την ίδια τη νοημοσύνη μας. Όταν το παιδί φτάσει σε σημείο να μας πεί ότι δεν υπάρχει τέτοιος λύκος, δεν έχει νόημα να του πούμε την ίδια αλληγορική ιστορία, που έχει σχέση με την ως τότε ανάπτυξη της δημιουργικής του φαντασίας, νόησης και θεμειακών ηθικών αξιών.


    Disasterpiece
    29.06.2008, 23:57

     

    -Λες:"Η παραπληροφόρηση μέσω της αποσπασματικότητας είναι χαρακτηριστικό της έλλειψης επιχειρηματολογίας. Η πρόταση περιελάμβανε εξίσου την απάντησή μου στην πιθανή "καραμέλα" που βολεύει τους ανθρώπους που ξεμείνανε απο σάλιο..."

    Σε συγχαιρω για την διαθεση αυτογνωσιας σου,ελπιζω να μην ειναι παροδικη!Οταν γραφει καποιος κατι με το οποιο δεν συμφωνεις,σπας σε κομματια τον λογο του και τον σχολιαζεις αποσπασματικα με σκοπο να αποδομησεις αυτον.Επι της ουσιας δεν εκφερεις γνωμη.Απλα παριστανεις τον εξυπνακια.Καταφερες να συρεις και εμενα σ'αυτο δυστυχως,αλλα παρατηρησε πως το κανω με σενα αφου πρωτα το εχεις κανει εσυ.

     

    -Λες:"Χαίρομαι που ανακάλυψες ΕΣΥ γιατί δεν μου απαντούσες, μιας και μέχρι πριν διευκρινήσω τα περί ρητορικών ερωτήσεων, αποκαλούσες τις ερωτήσεις ΑΣΕΠ, ενώ τώρα πλέον γνωρίζεις τα περί ρητορικότητας."

    To ΑΣΕΠ πηγαινε στον ΦΩΤΗ70.Σε εσενα περι ερωτησεων πηγαινε το "...και εσυ StavmanR γυρω στις 7(λιγες,αλλα πρεπει να κανω το μυαλο μου πλαστελινη για να απαντησω)".Σου επαναλαμβανω:λεγε τη γνωμη σου,μη ρωτας τη δικια μου για οποιο θεμα σου ερχεται με στοχο μετα να την αποδομησεις.Αλλωστε ειπα:"Δεν ειμαι ουτε φιλοσοφος ουτε εχω αποψη επι παντος επιστητου.Οπου εχω την εκφερω.Αλλωστε ηδη πλατειασαμε και θα ξεφυγουμε τελειως με φιλοσοφηματα και αναζητησεις που πολυ μεγαλυτερα μυαλα απο μας εφαγαν ακυρο προσπαθωντας να βγαλουν ακρη.Σ'αυτα που θεωρω σημαντικα απαντησα και ειπα τη γνωμη μου(σωστη,λαθος,ποιος ξερει..),ειναι και καποια που δεν με απασχολουν η΄τα θεωρω σκεψεις δευτερευουσης σημασιας που ξεφευγουν απο την πρακτικοτητα και το ουσιαsτικο του πραγματος."Smile

     

    Λες:"Ας μιλήσουμε για αστρολογία λοιπόν..."

    Μην συγχεεις την Αρχαια Αστρολογια,που στην ουσια ηταν Αστρονομια συμβολικα ερμηνευμενη,με την Ολυμπια Καντουνη.{#emotions_dlg.nono}

     

    -Λες:"Μου φαίνεται απίστευτο να ενδιαφέρεται κανείς για φιλοσοφία και να μην ασχολείται με το αιώνιο ζήτημα των φιλοσόφων : "Υπάρχει θεός;, Τί είναι;". Δηλαδή σου αρέσει να φιλοσοφείς επάνω σε ποια ζητήματα; Της ρύπανσης και των ανατιμήσεων; Αργά ή γρήγορα θα καταλάβεις ότι όλα εκεί οδηγούν (υπάρχει θεός;). Γιατί αυτό που θεωρεί ο καθένας σωστό, πρέπει να δέσει επάνω σε έναν κοινό κώδικα επικοινωνίας (προς το παρόν ονομάζεται ηθική). Αλλιώς κανουμε σαν τα σκυλιά που γαυγίζουν επειδή τους ούρησαν το δέντρο..."

    "Αιωνιο ζητημα των φιλοσοφων":Ναι."Υπαρχει Θεος?".ΟΧΙ."Τι ειναι?".Αφου δεν υπαρχει,δεν ερωτουμαστε.Οποιαδηποτε διαθεση φιλοσοφιας πανω σε κατι ανυπαρκτο ειναι ανευ ουσιας.Η αποψη μου,αν θες τη δεχεσαι,αν δεν θες,συνεχισε να μου θετεις ερωτησεις που θα μενουν αναπαντητες.

     

    -Λες:"Πρώτος στόχος κάθε ανθρώπου είναι να διαφωτιστεί ο ίδιος."-To προσπαθω.Υπαρχουν πολλοι τροποι διαφωτισης,οχι μονο ο δρομος του "Θεου".Αποδεξου το.

     

    Συνεχιζεις:"Όταν μάλιστα δηλώνει ότι δεν φιλοσοφεί σε θεμελιακά θέματα (τί υπάρχει έξω από το γνωστό σύμπαν και το δημιούργησε; Πως γίνεται και υπάρχει τέτοια νομοτέλεια στο σύμπαν; κλπ) , αναρωτιέμαι σε τί ακριβώς θα μας διαφωτίσει επί του παρόντος."

    Φιλοσοφω πανω σε θεμελιακα ζητηματα απλα εκει δεν συναντωνται εννοιες οπως ο "ΘΕΟΣ".Και πως θα μπορουσα να συμπεριλαβω κατι που θεωρω τοσο ανυπαρκτο οσο οι ΕΛ,ο Σαμαελ και τα κακα Νεφελιμ του Λιακο?Αν θες να κανουμε συζητηση για το πως φτιαχτηκε το συμπαν και για τη νομοτελεια του περιμενε καμμια 100αρια χρονια να σπουδασω αστρονομια,φυσικη,χημεια,κοσμολογια και ξερω εγω τι αλλο χρειαζεται,η τεχνολογια να προοδευσει παρα πολυ και τοτε να ξεκινησουμε τη συζητηση.Μεχρι τοτε υπαρχει για σενα ο ευκολος δρομος που εχεις επιλεξει.Ο Θεος,ο αρχι-τεκτων του συμπαντος.Για μενα οχι.Αντεχω,βλεπεις,να ζω με αναπαντητα ερωτηματα, που η επιστημη του μελλοντος ενδεχεται να απαντησει.Ηδη ανακαλυπτεται το λεγομενο "σωματιδιο του Θεου" η' "σωματιδιο Ηιggs".Δυνανται να βρουν πως η υλη μετατρεπεται σε μαζα.Εαν αυτο επιβεβαιωθει,κατανοηθει και μπορεσει ο ανθρωπος να δινει στα σωματιδια μαζα(φουτουριστικο και υποθετικο,το ξερω),τοτε σε βλεπω στο Αγιο Ορος αγκαλια με τον Πατερα Παισιο και τον Fotis70 να ψελνετε το τροπαριο της Κασσιανης.Εως τοτε λεγε μας οτι θες για τον Τετραγραματο δανεικο και χαμελαιοντα "Θεο" σου.

    http://www.ekathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_world_2_25/03/2008_263908

    >

    >

    ΑΓΙΟΝ ΟΡΟΣ FOR YOU ΓΑΡ ΕΓΓΥC!!!

    -Λες:"Λησμονείς το γεγονός πως οι "βολεμένοι" Χριστιανοί πέφταν στα λιοντάρια και τα τηγάνια σαν τα ψάρια, για να διεκδικήσουν το δικαίωμα στην αγάπη και την ελευθερία, ενώ εμείς οι ψαγμένοι δηλώνουμε την δική τους "ψευδαίσθηση" μιλώντας με PC και τρώγοντας ποπ κορνς, που αυτοί (και όχι μόνο) μας δώσαν το δικαίωμα να έχουμε. Τελικά ποιοι είναι οι βολεμένοι αυτού του κόσμου; Θεωρώ υποτιμητικό για τον εαυτό μου, να μπω σε συζήτηση περί τρέλας των Χριστιανών(και όχι μόνο) που σφάχτηκαν ώστε να έχω εγώ σήμερα αυτά που έχω."

    Ετσι εφτασε σε εσενα ο Χριστιανισμος:

    http://www.diodos.gr/content/view/136/43

    Δες και το "Κατα γαλιλαιων" που ποσταρα στο "Υπαρχει Θεος?".Υπαρχουν και παρα πολλα αλλα πιο σκληρα,αλλα τι σημασια εχει τελικα ολο αυτο το ξεκατινιασμα μας?Εισαι 100 χρονων και ψυχορραγεις κρατωντας τον σταυρο προσευχομενος στον ΓΧΒΧ,ειμαι νεος 12 ετων και διαβαζω Πλατωνα,Αριστοτελη,Dawkins και Hawking.Μπαινουμε στον Υδροχοο και θα φυγει ο Ι.Χ.Θ.Υ.Σ.Ηρθαν τα αυρια να διωξουν τα σημερα.Ω,ναι!

     

    -Και οχι δεν ειναι να χαζο στο να μπεις σε "συζητηση περι τρελας των πρωτων Χριστιανων(και οχι μονο) που σφαχτηκαν ωστε να εχεις εσυ σημερα αυτο που εχεις",θα ηταν πραξη γενναια και απελευθερωτικη.Ολοι αυτοι που λες δεν διεκδικησαν κανενα δικαιωμα.Τους δοθηκε απο το συστημα η ψευδαισθηση κτησης αυτων των δικαιωματων ωστε να τους ελεγχουν καλυτερα.Οταν δε αυτοι,οι Χριστιανοι,απεκτησαν εξουσια τοτε εδειξαν το πραγματικο τους προσωπο.Δογματικοι,κακοι,θρασυδειλοι,μισογυνηδες κρυπτοομοφυλοφιλοι,αιμοσταγεις και "φοινικιζοντες" οδηγησαν τον κοσμο στο σκοταδισμο και κυνηγησαν το Ελευθερο πνευμα,την Ελευθερη Σκεψη και τη Σεξουαλικη ελευθερια..Κατεκαψαν και κατακρεουργησαν την Ελλαδα,τον μεγαλυτερο εχθρο τους,τους "εθνικους".Φυσικα αναφερομαι στο Βυζαντιο,του οποιου περιττωματα ειμαστε εμεις που κατοικουμε αυτην τη χωρα και καμμια σχεση με τους Ελληνες εχουμε.Ελληνες ισον Ελληνοεβραιοι.Πηγαινε στο site του Λιαντινη,εχει κειμενα και πολυωρες ομιλιες,απο εκει και περα ο "ΓΧΒΧ" βοηθος σου.

    -Λες:"Και πάνω που νόμισα ότι ήσουν κατά της οπτικής του "προσωπικού θεού"

    Χαριν της οικονομιας μιας συζητησης ειχα πει πως μπορω να δεχθω την υπαρξη του Θεου η' απλα να μαλακωσω τη σταση μου,οπως και για τον Ιησου,ειχα πει για την ακριβεια:"Χαριν της οικονομιας μιας συζητησης αντε εως ενα βαθμο,μετα για μενα κατανταει γελoιο,σα να μου ζητησει καποιος να φιλοσοφησουμε για τον Captain Planet".

    Λες:"Κοινώς... να πιστέψω... το τί και που είναι θέμα προς συζήτηση..."

    Οχι σου ειπα αυτο που ειπα:"StavmanR ο στοχος μου δεν ειναι να σε κανω να πιστεψεις κατι αλλο,αυτο θα ηταν το μεγαλο λαθος,αλλα να δεις την μεγαλη εικονα".Μην με ερμηνευεις αυθαιρετα και "μην βαζεις στο στομα μου λογια που δεν ειπα".Καταντας γραφικος.

    Λες:"Προς το παρόν αυτή δεν είναι δική μου γαργάρα. Αν ανατρέξεις σε θέματα, θα δεις ότι αποτελεί γαργάρα άλλων η "αιτιολόγηση της δημιουργίας των θρησκειών". Από την άλλη, δεν θέλεις να συζητήσεις "φιλοσοφικά", δεν θέλεις να συζητήσεις "θεολογικά", τί ακριβώς κάνεις σε αυτή την συζήτηση περί θεού; Με άλλα λόγια κάτω από ποιο πρίσμα θα ΣΥΖΗΤΗΣΟΥΜΕ σε ένα φόρουμ συζητήσεων; Πες για παράδειγμα "με ενδιαφέρουν οι κοινωνιολογικές αναλύσεις" ή οτιδήποτε άλλο ώστε να προσπαθήσουμε να σε προσεγγίσουμε οι υπόλοιποι."

    Επαναληψη μητηρ πασης μαθησεως:"Ο στοχος μου ειναι η πληροφορηση και διαφωτιση για την Περι θεου απατη και την πραγματικη προελευση του Μυθου του Ιησου.".Απλα λεω του Φωτη70 που αναρωτηθηκε "πως μας βλεπει ο Θεος","δεν σε βλεπει,γιατι δεν υπαρχει,γι'αυτον,για εκεινον λογο κ.ο.κ".Απο εκει και περα καντε οτι θελετε.Ελευθερη βουληση,γιουχοοου{#emotions_dlg.happycrazy}

     

    -Λες:"Τα παγκόσμια Ιερατεία που κάνουν κουμάντο πλέον δεν είναι χριστιανικά, ή κάποιας θεολογικής θρησκείας"

     

    Βγαζω το ΔΕΝ και η προταση σου με καλυπτει πληρως.Τα Ιερατεια,ο Τετραγραμματος,ο Yeshua ben Panthera ειναι ενα και το αυτο.Οι αξιες και τα Ιδανικα ειναι αιωνια και προυπηρχαν.Καμμια θρησκεια,κανενας Θεος και κανενας Μεσσιας superstar δεν εχει το δικαιωμα να καπηλευτει αθανατες εννοιες οπως η ΑΓΑΠΗ,η ΕΙΡΗΝΗ και αλλες άξιες Αξίες.Ηταν παντοτε παρουσες.Μπορει μονο να τις πουλησει τυλιγοντας τες με ενα ευπεπτο στορυ,σταυρωματα,αναστασεις και ανυπαρκτα θαυματα. ωστε να χειραγωγησει τις μαζες.

     

    -Λες:"Ο δογματισμός του Χριστιανισμού διδάσκει την ελεύθερη βούληση του νοήμονος ανθρώπου, σε αντίθεση με κάποιους από τους υπόλοιπους δογματισμούς που κυρήσσουν την απόλυτη υποταγή του ορθολογιστικού ανθρώπου σε μή ορθολογικούς κανόνες."

     

    Απαντηση:

    http://www.bandoli.no/images/vekt_stor.jpg

    Κατά Ιωάννη 3:36 ὁ πιστεύων εἰς τὸν υἱὸν ἔχει ζωὴν αἰώνιον· ὁ δὲ ἀπειθῶν τῷ υἱῷ οὐκ ὄψεται ζωήν, ἀλλ’ ἡ ὀργὴ τοῦ Θεοῦ μένει ἐπ’ αὐτόν. (εκείνος που πιστεύει στον υιό έχει αιώνια ζωή· εκείνος δε που δεν πιστεύει στον υιό δεν θα δει ζωή, παρά η οργή του Θεού θα μείνει απάνω του.)

    Κατά Ιωάννη 14:6 λέγει αὐτῷ ὁ Ἰησοῦς· Ἐγώ εἰμι ἡ ὁδὸς καὶ ἡ ἀλήθεια καὶ ἡ ζωή· οὐδεὶς ἔρχεται πρὸς τὸν πατέρα εἰ μὴ δι’ ἐμοῦ. (Του λέει ο Ιησούς· εγώ είμαι η οδός και η αλήθεια και η ζωή· κανείς δεν έρχεται προς τον πατέρα παρά μόνο μέσα από εμένα.)

    Πράξεις Αποστόλων 4:12 καὶ οὐκ ἔστιν ἐν ἄλλῳ οὐδενὶ ἡ σωτηρία· οὐδὲ γὰρ ὄνομά ἐστιν ἕτερον ὑπὸ τὸν οὐρανὸν τὸ δεδομένον ἐν ἀνθρώποις ἐν ᾧ δεῖ σωθῆναι ἡμᾶς. (και δεν υπάρχει μέσω κανενός άλλου σωτηρία· γιατί δεν υπάρχει άλλο όνομα κάτω από τον ουρανό που να έχη δοθή στους ανθρώπους, δια του οποίου θα σωθούμε.)

    Αποκάλυψις Ιωάννου 21:8 τοῖς δὲ δειλοῖς καὶ ἀπίστοις καὶ ἐβδελυγμένοις καὶ φονεῦσι καὶ πόρνοις καὶ φαρμακοῖς καὶ εἰδωλολάτραις καὶ πᾶσι τοῖς ψευδέσι τὸ μέρος αὐτῶν ἐν τῇ λίμνῃ τῇ καιομένῃ ἐν πυρὶ καὶ θείῳ, ὅ ἐστιν ὁ θάνατος ὁ δεύτερος. (και στους δειλούς, και στους άπιστους και στους βδελυρούς και στους φονείς και στους πόρνους και στους μάγους και στους ειδωλολάτρες και σε όλους τους ψεύτες, η θέση τους είναι η λίμνη η καιόμενη με φωτιά και θειάφι, κι αυτός είναι ο δεύτερος θάνατος.)-

    ΣΚΙΑΧΤΗΚΑ!!!{#emotions_dlg.scared}

     

    Προειδοποιητικό αυτοκόλλητο στην Αγία Γραφή, τώρα και στα Ελληνικά!

     

     

    Τελος,λες:"Εν τούτοις λειτουργείς "μπακάλικα" με το καντάρι... Ζυγίζεις με άλλα μέτρα και σταθμά για να βγάλεις στρεβλές τιμές στα προϊόντα, την ώρα που γνωρίζεις επ' ακριβώς τί είναι αυτό που κάνεις (πιστεύω ότι καταλαβαίνεις την μεταφορά)."

    O Μπακαλης πουλαει,εγω οχι.Αν ζυγιζω,τοτε ειμαι Ζυγος.{#emotions_dlg.eek}

     

    Αυτα απο εμενα.Ευτυχως δεν επεσε το ρευμα,δεν υπηρχε περιπτωση να κατσω απο την αρχη να γραφω,δεν παλευεται αυτο το πραγμα οταν συμβαινει.Τελος,δεν προκειται να ξανασχολιασω τμηματικα τα γραφομενα καποιου,ενα παιχνιδι στο οποιο εσυ με εβαλες StavmanR.Αναμενω τη δικια σου ολοκληρωμενη γνωμη,ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ.Οποιος εχει να πει κατι ας το πει μη κανει συνεχεια ερωτησεις ψαχνωντας απαντησεις λες και surfαρει στο site ο Τετραγραμματος,ο Αριστοτελης,ο Hawking η' ο Γεροντας Παισιος και θα του πει που ειναι το Ιερο Δισκοποτηρο.Αλλωστε ειπα:"Δεχτειτε οσα λεω ως ΤΡΟΦΗ ΓΙΑ ΣΚΕΨΗ,εαν ο δογματισμος του Χριστιανικου πλαισιου που κινειστε το επιτρεπει.Σπορους ριχνω απλα και οτι φυτρωσει.Δεν ειμαι μπακαλης".{#emotions_dlg.rolleyes}

     


    -----------------

     

    ''Εστ'ημάρ ότε Φοίβος πάλιν ελεύσεται και ες αεί έσεται''

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Disasterpiece στις 30-06-2008 02:08 ]