ελληνική μουσική
    541 online   ·  210.873 μέλη

    Οι Simon&Garfunkel του 2010 λεγονται Last Shadow Puppets???

    sitzoune81
    20.06.2008, 13:00

    Οι Alex Turner (Arctic Monkeys) και Miles Kane (The Rascals) δημιούργησαν ενα side-project, ονοματι Last Shadow Puppets, αρκετα μακρια απο το υφος του ηχου των συγκροτημάτων που τους ανεδειξαν, πραμα που απο μονο του αποτελει εκπληξη!!! Ξεχωριζουν καποιες επιρροες/αναφορες σε μπαντες τυπου Simon&Garfunkel, Beach Boys, Mamas and Papas, αλλα και του Μέγα Leonard Cohen!!! Ακουγοντας τις πρωτες μελωδιες του album τους, ευκολα καταλαβαινει κανεις δυο πραματα:

    * Αναβλυζει εξαισιο ταλεντο που φανερωνεται απο τις υπαρχουσες συνθεσεις που προσφερουν στο album

    * Ειναι κατι παραπανω απο εμφανης η υποψια πως ισως και να 'ναι αυτο τελικα το λεγομενο "Rock n Roll" της νεας χιλιετιας

    Και για του λογου το αληθες, ιδου τα πειστηρια :

    Standing Next To Me

    The Age Of Understatement

    Separate And Ever Deadly


    My Mistakes Were Made For You

    Προσωπικα, εχω μεινει αναυδος, κρατωντας παντοτε ομως μια "πισινη" !

    Ολες οι αποψεις και γνωμες δεκτες.

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sitzoune81 στις 20-06-2008 13:01 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sitzoune81 στις 20-06-2008 13:02 ]


    panagiotis1981
    20.06.2008, 14:55

    Wow! ωραίοι ακούγονται. θα τσεκάρω και θα πω γνώμη όταν τους χωνέψω.


    sea_like_eyes
    20.06.2008, 15:14

    Σαν ονομα . . . τρομερο !!!

    Σαν ηχος . . . το Last song ειναι . . . παρα πολυ καλο !!! (ΚΑΙ ΛΙΓΑ ΛΕΩ)

     

    Y.Γ μιλησε κανεις για British Look ? ? ?

    Y.Γ ααααααρε αυτη η χωρα με τα διαμαντια της !!!!


    Debauchee
    20.06.2008, 15:19

    εγω γιατι νομιζα οτι ακουγα το knights of cydonia των muse?


    sitzoune81
    20.06.2008, 15:44

    Παράθεση:

    Το μέλος Debauchee στις 20-06-2008 στις 15:19 έγραψε...

    εγω γιατι νομιζα οτι ακουγα το knights of cydonia των muse?



    για το The Age Of Understatement λες, ε?

    ξανα ακου καλυτερα το knights of cydonia, επειδη εχουν westernικη εισαγωγη και υφος και τα δυο? και τι να λεει? κλαην μαην!

    και στην τελικη..... ΜΑΓΚΙΑ ΤΟΥΣ φιλε μου

    την γνωμη σου δεν μας ειπες ομως..... αυτη ειναι που θελω πιο πολυ να ακουσω!


    -----------------
    Dubstep, ή αλλιώς, bass meditation.......... πυροβολούμε με τον ήχο !

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sitzoune81 στις 20-06-2008 16:00 ]


    sea_like_eyes
    20.06.2008, 22:07

    πραγματικα τελειο song . . . η παραμορφωsea ειναι σκετη μορφωsea με μονο αποτελεσμα να ψυθιρισεις . . .

     

    Υ.Γ

    '' . . . Giver her less than everything
    Innocence and arrogance intwined

    My mistakes were made for you . . . ''


    sitzoune81
    20.06.2008, 22:28

    Εν τω μεταξυ φιλε μου, το My Mistakes παιζει και να ναι το πιο χαλια τραγουδι του δισκου για μενα!!!! χαχαχαχαχα, τελικα τα γουστα μας συμπιπτουν μαν !!! χεχεχεχεχ Ωραιος, σε παω!


    gialina_giannina
    21.06.2008, 10:38

    Νομίζω ότι ήταν μια πολύ ευχάριστη έκπληξη αυτή η συνεργασία!Κομμάτια με επιρροές από rock n' roll αλλά με σύγχρονο ήχο και άποψη.Το αποτέλεσμα είναι πάρα πολύ καλό καθώς πιστεύω ότι θέλει 'μαγκιά' να δημιουργείς κομμάτια έχοντας ως αναφορά παλαιότερα ακούσματα και δίνοντας συγχρόνως την προσωπική σου πινελιά και έναν σύγχρονο ήχο.Καταπληκτική δουλειά, μου αρέσει πάρα πολύ!

    Και το βιντεάκι για το Age of Understatement πάρα πολύ καλό!


    JaNick
    21.06.2008, 11:35

    Πραγματικά καλοί... Είναι ωραίος ο ήχος που βγάζουν... Ωραίες μελωδίες, και ενορχηστρώσεις... Αν είναι αυτο το νέο Rock 'n' Roll πάμε καλά.. {#emotions_dlg.thumbup}


    sitzoune81
    21.06.2008, 16:08

    Να συμπληρωσω τρεις λεπτομερειες σημαντικες, που ξεχασα να αναφερω στην εισαγωγη

    * στα κομματια συμμετεχει η εγνωσμενης αξιας και φημης London Metropolitan Orchestra (!!!)

    * παραγωγος του αλμπουμ ειναι ο James Ford (Klaxons, Simian Mobile Disco) (!!!!!!!!)

    * ηχοληπτης ο Owen Pallett (Arcade Fire) (!!!!!!!!!!!!!!!!!!)

    αν μη τι αλλο, γεματα εκπληξεις αυτα τα παιδια!!!! χαχαχα


    rompa
    06.02.2009, 12:30

    Πολύ αγαπημένα τραγούδια , πολύ καλό συγκρότημα - έχουν άρωμα από παρελθόν .. Αγαπημένο το "My Mistakes Were Made for you" και μου αρέσει και το "Meeting place" . Μέσα στο 2009 θα έρθει και το επόμενο άλμπουμ...


    Moonchild92
    25.02.2009, 22:45

    Πάρα πολύ καλοί, και το album εξαιρετικό! Πιθανότατα το καλύτερο συγκρότημα που έχει βγει τα τελευταία 2-3 χρόνια... Εμένα τα αγαπημένα μου είναι πρώτο και καλύτερο το ομώνυμο και το Standing Next To Me... Σίγουρα έχουν μέλλον αν συνεχίσουν με ανάλογα έργα!


    PARATERISTAS
    26.02.2009, 13:45

    Πολυ καλοι...παντως εμενα δεν μου θυμισαν την γλυκια μελαγχολια των simon and garfunkel...απλα εντονοτατες βρεττανικες επιρροες κυριως απο beatles που και αυτο ειναι πολυ πολυ ομορφο


    MariannaLappa
    28.02.2009, 10:45

    Μου φαίνονται πολύ καλοί! Βέβαια, δεν έχω ολοκληρωμένη άποψη, γιατί πρώτη φορά τους ακούω, ωστόσο μ' άρεσε αυτό που άκουσα.

    Η αλήθεια είναι ότι θυμίζουν αρκετά το στυλ εκείνης της εποχής και μακάρι να συνεχίσουν έτσι.