ελληνική μουσική
    402 online   ·  210.904 μέλη

    Ομολογία: Εχουμε λαδώσει λέει ένας στους τρεις έλληνες

    jethroomi
    03.07.2008, 02:33

    Ρε παιδια φοβαμαι,αληθεια. Αν 'καρφωσω' τον λαδομενο εγω θα την  πληρωσω  τη ζημια.

     


    ogyon21
    03.07.2008, 10:34

    Η κυβερνηση Καραμανλη ειναι μια ευγενικη χορηγια της Siemens!!!


    VardaElentari
    07.07.2008, 19:45

    Nομίζω φίλε Bagration δεν σε έχουν λαδώσει ποτέ και το έχεις μεγάλο καημό!


    BAGRATION
    07.07.2008, 20:04

    Παράθεση:

    Το μέλος VardaElentari στις 07-07-2008 στις 19:45 έγραψε...

    Nομίζω φίλε Bagration δεν σε έχουν λαδώσει ποτέ και το έχεις μεγάλο καημό!



    Με εσένα θα τα πούμε στο σπίτι.......{#emotions_dlg.nono}


    PashalinaMakia
    07.07.2008, 20:23

    Παίδες είμαστε όλοι ένοχοι απο τη στιγμή που σιωπούμε....


    punkster
    07.07.2008, 22:30

    Παράθεση:

    Το μέλος swkraths στις 02-07-2008 στις 13:38 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος punkster στις 02-07-2008 στις 13:29 έγραψε...

    Ο μονος λογος που η δημοκρατια "δουλευε" στην αρχαια αθηνα δεν ηταν αλλος απο τις συνθηκες.
    Το οτι η δημοκρατιας ειχε καλα αποτελεσματα στην αρχαια αθηνα δεν οφειλετε στο πολιτικο συστημα αυτο καθ εαυτο, αλλα στις συνθηκες που επικρατουσαν.
    Εννοειται οτι και τωρα ολα θα ηταν σουπερ-ντουπερ-ουαου αν ο πληθυσμος ηταν 5000 και ολοι ειχαμε δουλους να μας οργωνουν τα χωραφια.

    Κατα την γνωμη μου, σε θεωρητικο επιπεδο, ο κομμουνισμος ειναι πραγματικα υυυυυυυυυπεροχος! Αν λειτουργουσε σωστα, θα τον προτιμουσα απ την δημοκρατια....

    Το θεμα ειναι οτι ποτε, μα ποτε δεν εχουμε καταφερει να κανουμε το οποιοδηποτε πολιτικο συστημα να εχει τα επιθυμητα αποτελεσματα και με διαρκεια....



     

    Το θέμα είναι όμως ότι δεν λειτουργεί punkster.Πουθενά δεν λειτούργησε πόσο μάλλον όταν την αποτάχθηκε και η ίδια η Ρωσσία.Και όταν η Μόσχα είναι πια η πιο ακριβή πόλη του κόσμου.Όσο για την Κούβα και την Κίνα δεν είναι νομίζω επιτυχημένα παραδείγματα....



    Αν προσεξεις, λεμε ακριβως το ιδιο πραγμα!Wink

    Οσο για σενα, Μπαγκρατιον, και την φραση που χρησιμοποιησες "Οταν οι άλλοι τρώγαν βαλανίδια εμείς κάναμε και δείχναμε."......γκρρρρρ.....{#emotions_dlg.mad}
    Συμφωνω με ολα τα υπολοιπα που λες, αλλα παντα με εξοργιζαν οι φρασεις τετοιου τυπου (που εκτος των αλλων ειναι υποτιμητικες για ολους τους υπολοιπους τοτε πολιτισμενους λαους), οποτε δεν μπορεσα να το αφησω ασχολιαστο! {#emotions_dlg.biggrin}


    seras
    08.07.2008, 01:13

    Τρείς στους τρείς έλληνες, έχουν λαδωθεί :pppp


    Hastaroth
    08.07.2008, 09:40

    Καί καλά αυτοί που λαδώνονται....Μέ αυτούς που ξυδώνονται τί γίνεται; {#emotions_dlg.beer}

    Τρείς τό λάδι,τρείς το ξύδι,πόσο το λαδόξυδο;

    ΥΓ.Ξέχασα οτι πρέπει κι'εγώ κάποια στιγμή να λαδώσω (την εξώπορτα τού σπιτιού μου που τρίζει..)


    gazakas
    08.07.2008, 13:54

    Προφανώς, το λάδωμα είναι κάτι το υπαρκτό στην Ελλάδα, όμως στο άρθρο που αποτελεί την αφορμή του ποστ γίνεται μια μικρή λαθροχειρία: το 27% των Ελλήνων που δηλώνει ότι λάδωσε μετατρέπεται σε "περίπου ένας στους τρεις"! Με τα λίγα μαθηματικά που ξέρω το 27% είναι περίπου/σχεδόν ένας στους τέσσερις. Επιπλέον έχω μια απορία ως προς τον τρόπο διενέργειας της έρευνας: τι έκαναν δηλαδή; Πήγαν έξω από τις δημόσιες υπηρεσίες και ρωτούσαν τους εξερχόμενους ή έγινε τηλεφωνικά; Ποιες συναλλαγές ελήφθησαν υπόψη στην καταμέτρηση;


    noizreduction
    08.07.2008, 14:00

    Kι εμενα αυτη ηταν η απορια μου...

    Τουλαχιστον φανταζομαι πως για το δειγμα της ερευνας δεν ρωτησαν κανεναν αλλα ακολουθησαν την παρακατω λογικη:

     

    Ειδαν τις υποθεσεις που κατατεθηκαν απο πολιτες σε ενα αλφα διαστημα και μετα πηραν τα στοιχεια ως εξης:

     

    Υποθεσεις που λυθηκαν μεσα σε 1 ωρα: ΠΟΛΥ ΛΑΔΩΜΑ

    Υποθεσεις που λυθηκαν μεσα σε 1 μερα: ΑΡΚΕΤΟ ΛΑΔΩΜΑ

    Υποθεσεις που λυθηκαν σε μια εβδομαδα: ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΛΑΔΩΜΑ

    Υποθεσεις που λυθηκαν σε ενα μηνα: ΑΠΛΟ ΛΑΔΩΜΑ

    Υποθεσεις που λυθηκαν μεσα σε 6μηνο: ΔΩΣΕ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ

    Υποθεσεις που λυθηκαν μεσα σε 1 χρονο: ΤΣΙΦΟΥΤΗ

    Υποθεσεις που ακομα να λυθουν: ΦΥΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΤΑΦΟ


    Disasterpiece
    08.07.2008, 15:01

    Ολα καταληγουν στην ΙΣΧΥ.Αυτος που την εχει θα την εκμεταλλευτει εις βαρος του αδυναμου.Απλα που και που ειναι καλο να γινονται επαναστασεις και μαζικες εκτελεσεις λαμογιων,ετσι για το μαμωτο,και μετα παλι απο την αρχη,οτι αρπαξουμε.Ο φαυλος κυκλος της ανθρωπινης ιστοριας.{#emotions_dlg.wacko}


    vero
    08.07.2008, 16:34

    στην Σπαρτη υπηρχαν λαδώματα????? ....... εμ τοτε τωρα ειναι που πρεπει να σωπασουμε αφου το αναπτυξαμε και αυτο σαν λαος. Αλλα απο την άλλη σαν λαος οφειλουμε να σταματησουμε όλο αυτο? απο που όμως?

    Δεν πιστευω πως ο κουμουνισμος δεν έχει λαδωματα...... Μου λετε οτι εαν λειτουργουσε υπεροχα ο κουμουσισμος θα ηταν πολυ καλυτερα... Συμφωνω.... Αλλα οταν θα λειτουργουσε υπεροχα και η δημοκρατια.... τοτε?
    Το καταλαβαινω οτι ήτανε διαφορετικες οι συνθηκες...  Αλλα δεν σημαινει οτι δεν μπορει να λειτουργησει..... Και οπως πολυ καλα γνωριζουμε ο κουμουνισμος δεν μπορει να λειτουργησει οτι και να κανουμε......

    Εδω Γάλλοι, Γερμανοι, Αμερικανοι διαβαζουν τους αρχαιους φιλοσοφους..... εμεις ποτε θα το κανουμε αυτο?

    Προχτες διαβαζα ενα αρθρο στην Καθημερινη που ελεγε... ο Θουκυδιδης είπε οτι "για να υπαρξει μια ειρηνη πρεπει να υπαρξει πολεμος".......  Σε αυτα στηριζονται μαλλον οι Αμερικανοι! Αφου εχουνε κλεψει όλες τις ελληνικες ιδεολογίες!

     


    BAGRATION
    08.07.2008, 17:28

    Δεν είπα ότι λαδώνανε στη αρχαία Σπάρτη. Είπα ότι κλέβανε (κότες και τέτοια)......Μη μου πέιτε ότι υπάρχει άνθρωπος που να μπορεί να ζήσει με τον μέλανα ζωμό, (αυτή την αηδία....) και να είναι σε θέση να πολεμά μια ζωή...... Αμα τρώς αηδίες δεν πολεμάς καλά....

    Απλά έπρεπε να το κάνουνε καλά για να μην τους πιάσουνε......Κι έτσι και τρώγανε και εξασκούνταν στα τεχνάσματα...Καλή η ιστορία με το μέλανα ζωμό αλλά δεν την πιστεύουμε.....

    Τώρα όσον αφορά το λάδωμα ο gazakas επισημαίνει ότι είναι ένας στους τέσσερεις που έχει λαδώσει Οχι που έχει λαδωθεί.Ο αριθμός των "λαδοληπτών" πρέπει να είναι κατα πολύ μικρότερος του αριθμού "λαδοδοτών" γιατί αλλιώς το μαγαζί δεν έχει κέρδος και κλείνει. Ετσι τη πατήσανε σε κάτι άλλες χώρες και τώρα είναι τριτοκοσμικοί.....

    Οπότε με τις γενικεύσεις που κάνετε μερικοί εδώ μέσα, "όλοι λαδώνονται" διαδίδετε κακές ιδέες και  κινδυνεύετε να μας κλείσετε το μάγαζί και να μας κάνετε υπανάπτυκτη χώρα.....


    StavmanR
    08.07.2008, 18:03

    Bagration, θεωρώ σημαντικότατη (επιστημονικά) τη θεώρησή σου που στοχεύει στο εμπορικό ισοζύγιο του λαδώματος και τη σχέση του με την πτώχευση των κακολαδωμένων χωρών. Εντούτοις, σε μία τέτοια περίπτωση που κάποιος παράγει το λάδι και κάποιος το προωθεί υπάρχει ελλειματική εικόνα ως προς το πού καταλήγει όλο αυτό το λάδι. Έτσι εισάγω τη θεωρία της "ασθενούς κυκλικής αναδρομής λαδώματος" όπου το λάδωμα γίνεται σε αέναους κύκλους και με διάφορους τύπους "λαδιού". Με αυτήν την περίπτωση εκείνος που λαδώνει πχ. με 1 λίτρο αγνού παρθένου ελαιόλαδου, εισέρχεται σε εμπορικούς κύκλους ισοζυγίου, που εν ελθέτω χρόνο λαδώνεται με πχ. 1 λίτρο ηλιέλαιου (το προϊόν είναι ανάλογο με τη ζήτηση στην αγορά, χρηματιστηριακή αξία). Απλώς σε πολλές περιπτώσεις το εν λόγω ηλιέλαιο είναι "ραφιναρισμένο" ορυκτέλαιο κι εκεί ξεκινούν τα προβλήματα περί αδικίας και κακών κοινωνικών και οικονομικών ισοζυγίων...

     

    Το μαγαζί μας δεν πρόκειται να κλείσει, καθώς έχει το copyright. Πάρτε παράδειγμα το σκάνδαλο της Siemens. Η ίδια η siemens έχει λαδώσει δεκάδες άλλες χώρες για παρόμοιες υποθέσεις. Η μόνη χώρα (μέχρι και της Αφρικής έχουν διαλευκανθεί υποθέσεις) στην οποία η Siemens έχει σηκώσει τα χέρια είναι η Ελλάδα. Siemens:

    • "Ρε παιδιά αφού σας λαδώσαμε λέμε"
    • Ελλάδα: "Μισό να τα πούμε με την ΕΕ, μην βιαζόμαστε!" (πρώτο λάδι)
    • Siemens: "Ορίστε και τα πρακτικά δοσοληψίας"
    • Ελλάδα: "Δεν τα χρειάζομαι προς το παρόν! Το θέμα είναι ευρωπαϊκό δικαστικό..." (2ο λάδι)
    • Siemens: "Ορίστε και οι παραλήπτες..."
    • Ελλάδα: "Μην διασύρετε επωνύμως ανθρώπους που κάνουν τις ανθρώπινες διακοπές τους πάνω στα κότερα που με πόνο και μόχθο κέρδισαν προωθώντας την εξυγίανση ενός οργανισμού. Τελικά το θέμα είναι πολιτικό. Εξεταστική επιτροπή τώρα! (εννοούμε τώρα την σκεφτόμαστε)" (3ο λάδι).

     

    ... και πάει ...κλαίγοντας. Όπου Siemens και Ελλάδα χρησιμοποιείστε ελεύθερα τυχαίο Ελληνικό όνομα και τυχαία Ελληνική υπηρεσία/επιχείρηση.

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : StavmanR στις 08-07-2008 18:07 ]


    VardaElentari
    08.07.2008, 19:03

    Bagration, πλέον είμαι σίγουρη ότι δεν σε έχουν λαδώσει ποτέ!  


    VardaElentari
    08.07.2008, 19:51

    Προς StavmanR:

    Όπα καλέ μασημεριανή τιβιπερσόνα, μπροστά ήσουνα; Μπορείς να μου πεις επίσης τί είπαν ο Κούγιας με τη Βατίδου στο τηλέφωνο γιατί κανένας από τους δύο δεν απαντάει! Φσσσττ...

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : VardaElentari στις 08-07-2008 19:53 ]


    StavmanR
    09.07.2008, 00:34

    VardaElentari, είμαι απλώς μεσημβρινός αναγνώστης εφημερίδων ποικίλης ύλης, καθώς την τηλεόραση αποφεύγω σε μεγάλο βαθμό. Σε παρακαλώ μην γίνεσαι ερειστικός/η.

     

    Υ.Γ. Δυστυχώς, δεν μπορώ να σε βγάλω από το πληροφοριακό ερώτημα/αδιέξοδο που σε βασανίζει προς το παρόν.